Britské Vánoce

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:384
Počet zobrazení:8 779

Zajímalo vás někdy, jak se Vánoce slaví ve Velké Británii? V tomto videu se dozvíte, jaké jsou hlavní rozdíly mezi britskými Vánoci a americkými Vánoci, které můžete znát z mnoha amerických filmů.

 

Přepis titulků

Pálení dopisů Otci Vánoc? Odpalování výbušnin u večeře? Možná se vám to může zdát šílené, ale je to běžná součást britských Vánoc. Někdy jim také říkáme Crimbo. Tady je 10 vánočních tradic, které se do Ameriky nedostaly. Dopisy Otci Vánoc. V USA píší děti dopisy Santovi a hází je do schránky. V Anglii je házíme do ohně. Ne, nechceme děti rozbrečet.

Spálení dopisů je okamžitě odnese na Severní pól, kde si je Santa přečte z kouře. Může se to zdát divné, ale aspoň ušetříme na známkách. Věšení punčoch. V USA většinou děti věší punčochy ke krbu, kde je Santa naplní. U nás věšíme punčochy k posteli. Vzbudit se obklopený dárky je prostě úžasné. Rovněž se může Otec Vánoc, cizinec, který vás celý rok sledoval, dostat blízko k vašemu spícímu tělu.

Sladké sny. Také mu nenecháváme mléko a sušenky. Necháváme mu brandy a masový koláč, protože je dospělý. Vánoční rachejtle. Rachejtle se nezdá jako něco, co by mělo být u vánoční tabule. Podobně jako krekry se sýrem.

Vánoční rachejtle je krásně nazdobená papírová tuba, naplněná vtipnými dárky. Když ji roztrhneme, malá petarda uvnitř vytvoří práskající zvuk. Uvnitř rachejtle je většinou laciná plastová hračka, papírová koruna a špatný vtip. Proč jsou duchové tak špatní ve lhaní? Protože je máte prokouknuté. Moc se omlouvám.

Vánoční čepice. Uvnitř vánoční rachejtle je barevná čepice, kterou je povinné nosit. Vlastně 90 % vánočních hádek vzniká, když chcete donutit své nerudné příbuzné, aby si je nasadili. Těch zbylých 10 % vzniká při hraní Monopolů. Některé Vánoční tradice sdílíme. Bohužel.

Vánoční oběd. Britský vánoční oběd je stejně velký jako ten americký. Hlavním chodem je většinou pečený krocan a kolem něj je spousta vepřových klobás obalených ve slanině. Obalujeme malé vepřové klobásy. To je tradice, kterou by Američané měli přejmout. Krocana servírujeme s brambory a zeleninou. Většinou s růžičkovou kapustou, která je hnusná, ale je to tradice, takže ji jíme.

Vše namáčíme v omáčce a také máme chlebovou omáčku, která se však nedává na chleba, ale je chlebem zahuštěna. Zní to zvláštně, ale chutná to skvěle. Jíme, dokud nejsme plní k prasknutí, a pak usneme. Zní vám to povědomě? Vánoční pudink. Američané jako dezert milují dýňový nebo pekanový koláč.

Ale u nás máme vánoční pudink. Je to hustý vařený dort, ochucený sušeným ovocem a kořením. Po několik měsíců je naložený v alkoholu, znovu uvařen, opět naložen do alkoholu a nakonec zapálen. Během britských Vánoc vše necháváme nasáknout v alkoholu a pak zapálíme. Královské vánoční poselství. Ano, každé Vánoce má Její Výsost královna proslov, který reflektuje události uplynulého roku.

Sedíme u televize a děláme, že posloucháme, ale v tajnosti stejně děláme to, co předtím. Představte si to jako projev prezidenta, jen je kolem více zlata. Boxing day je den po 25. prosinci. Jeho původ je nejasný. Podle někoho toho dne zaměstnanci dostávali krabičku s dárky od šéfů. Jiní říkají, že se toho dne balily dárky pro chudé.

Ale dnes se během boxing day odehrává hlavně nakupování. Je podobný Černému pátku, ale nikoho při tom neušlapeme. Pantomima. Kolem Vánoc snad každé divadlo v zemi hraje pantomimu. Hrají dětem pohádky jako je Popelka a Aladin. Součástí je spousta nostalgie, převlékání a interakce publika. Většinou obsazují vysloužilé celebrity. Takže pokud chcete vidět Davida Hasselhoffa v šatech, měli byste tam zajít.

Odstraňování stromečku. Britové věří, že by měl být stromek a dekorace odstraněny 12. den vánoc, jinak budete mít po zbytek roku smůlu. Tuto tradici by měli Američané přejmout. Viděla jsem, jak si lidé nechávají svůj starý a oschlý stromek skoro až do Dne nezávislosti. Toto jsou ty největší rozdíly mezi britskými a americkými Vánoci. Díky za sledování, odebírejte nás a do komentářů mi napište, co je podle vás nejdůležitější částí britských Vánoc.

Veselé Crimbo! Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (29)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mam rad

10

Odpovědět

Bendandsnap Cumbersome v 0:45 a pak ještě jednou

80

Odpovědět

Mě na Crunchysnackově jméně líbí, že ať už ho člověk napíše všelijak, každej druhej ví, o koho jde :D

70

Odpovědět

V Británistánu poslední dobou letí Ramadán a podobné sra**y.

127

Odpovědět

Taky se to jeste trochu lisi podle toho v jakem hrabstvi, ci kraji chcete-li, vanoce slavite.
Asi tak jako u nas v CR jsou ruzne niance, tak i ve Velke Britanii.

20

Odpovědět

Budete překládat další její videa? :-)

212

Odpovědět

Britská angličtina je tak super :D

834

Odpovědět

How to have a British Christmas?
Vomit all day long.

68

Odpovědět

Ja by som prijal aj viac videí...ostrovy ma vždy zaujímali a slečna je navyše dosť sympatická :)

846

Odpovědět

kvůli těm klobasám obalovaných v slanině bych chtěl britské vánoce :D

275

Odpovědět

Po tom co by jsi ochutnal britské klobásy, tak by jsi byl zase rád za náš bramborovej salát :D

561

Odpovědět

Ukňouraná hipsterka :(

2289

Odpovědět

Skvělé video :). Skoro bych chtěl zažít ty Vánoce zažít...

114

Odpovědět

Nechtěl :D Na ten proces výroby pudingu každý kašle, takže to buď skončí kupovaným, nebo nějakou rychlejší alternativou a je to pěkný blaf :D Jak už tu někdo psal, to co Briti považují za klobásy je taky pěkný humus :D Navíc, pokud si vybavujete seriálové epizody o vánocích tak možná víte, jak dlouho trvá připravit krocana, a vzhledem k tomu, že se tam většinou jí mezi 4-6 (i když, to je dost individuální) tak vstávají třeba v 6. Děti jsou celý den nerudný, protože v těch punčochách (u těch kteří to dodržujou) najdou většinou samý kraviny a přísahám že z toho jídla se fakt nakonec každý poblije :D :D Fakt zlatý český Vánoce. Kdy hodíte na pánev řízek, do fritáku rybu a máte hotovo... :D Tam je to jen stres a tak. I když o těch monopolech jsem slyšela prvně... od dětí tam znám jen o Vánocích hru "Musím mít lepší dárek než kamarádi!!!" ... Rozmazlení spratci.

20

Odpovědět

+young.foolish*oprava.S tím jídlem (mezi 12-6) .. Většinou se ve 12 začne a v v 6 končí :D :D :D

10

Odpovědět

Zdravím, doporučuji přeložit také pár videí z kanálu PragerUniversity, dost se mi líbí :). (P.S. píšu to sem, protože nevím kam jinam to mám napsat.)

62

Odpovědět

Cau ten Mince pie neni masovy kolac ale ovocny.

41

Odpovědět

Pro detailisty přesně masovo-ovocný, no. :) Samotný název "mince" odkazuje na mleté maso. ;)

93

Odpovědět

+hAnkoNe, je to opravdu ovocný koláč, zrovna jsem jeden snědl:) Mincemeat je směs kandovaného a sušeného ovoce zatímco mined meat je mleté maso - proto ty zmatky.

82

Odpovědět

+hAnkoToš jsem to víc zkoumala a původně tam maso bylo a někdo ho ještě pořád dává, pokud peče doma. Jinak je k dostání jen čistě ovocná varianta, ale do těsta by se měl dávat aspoň hovězí lůj, i když kvůli šíleným vegetariánům je tam spíš máslo nebo rostlinnej tuk. :D Takže je sporný, o kterým receptu mluví slečna ve videu, museli bysme se jí zeptat. :D S těmi názvy máš pravdu. Mincemeat, minced meat... jedna mezera a vynechané písmeno a znamená to něco jinýho. Prostě angličtina, jak už bylo řečeno níže ohledně dinner. :D

85

Odpovědět

Jeň ať si je pěkně užívají. Za pár let už to nebude realita s tím co se z Británie pomalu stává. Muslimské Vánoce jsou přece jenom hodně jiné.

A třeba ve Francii a Itálii, jak slaví Africké černé obyvatelstvo Vánoce?

1426

Odpovědět

Pro černochy se v 60. letech vymyslela Kwanzaa. Ale jen pro ty v Americe, nevím, jestli to slaví i francouzští. :D

170

Odpovědět

Opravdu zajímavé video. Díky za překlad.

280

Další