Proč jsou si vlajky tak podobné?

Thumbnail play icon
52 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:119
Počet zobrazení:5 776

Možná jste si všimli, že některé vlajky jsou si velice podobné. Někdy jsou téměř totožné. Proč tomu tak je?

Přepis titulků

Když dáte zemím prázdné plátno a žádná pravidla, můžete očekávat jedinečné výsledky. Národní vlajky jsou si ale často podobné. 44 má tři vodorovné pruhy, 10 jednu pěticípou hvězdu na levé straně a jen na 11 není modrá nebo červená. A jasně, možná to jsou jen oblíbené barvy, ale kde je pak milovaná fialová?

V minulosti bylo možná těžké sehnat barvy, ale už je rok 2016 a tohle je pořád nejfialovější vlajka. To si snad děláte legraci. Existují i podivné vlajky, ale ty se liší ze stejného důvodu, divného tvaru. Tak jak to tedy je? Proč jsou si vlajky tak podobné? Vlajka má v podstatě odrážet svou zemi. Vezměte národní historii, identitu, případně vzhled, přeneste je na obdélník a máte vlajku.

Ale to znamená, že podobné země s podobným sdělením mohou mít podobné vlajky. Arabské povstání bylo důležitou událostí. Jeho vlajka inspirovala Blízký a Střední východ. Egypt, Irák, Kuvajt, Súdán, Sýrie, SAE, Palestina, Jemen, Somaliland a Libye sdílí historii, mají tedy podobné vlajky. Kypr, mistr CTRL+C a CTRL+V, se podobnosti vlajky bát nemusí. Kdyby neexistovala omezení, mohly by vlajky být unikátní, ale existují pravidla, kterých se země často drží, která limitují výsledný vzhled vlajky.

Jednoduchost je dobrým pravidlem, vede k pěkné, nikoliv však unikátní vlajce. Monako, Indonésie a Polsko se vzdaly originality za účelem elegance. Další země se inspirují svými sousedy. Skandinávský kříž vznikl asi takto: Dánsko přišlo s tímto návrhem a řeklo: "Hele, máme novou vlajku."

Na to Švédsko odpovědělo: "Divné, taky máme novou vlajku." Finsko, Norsko a Island nechtěly zůstat stranou, a tak přikývly. A Grónsko dělalo, že je neslyší. Tohle všechno ale možná není špatné. Pokud jsou obdélníky, které nás reprezentují, tak podobné, možná jsme si podobní víc, než se zdá. Nebo nám prostě schází kreativita. Překlad: Xardass www.videacesky.cz Mohl by někdo aspoň jednou udělat fialovou vlajku?

Prosím? Jednu jedinou.

Komentáře (11)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

1:05 říká Somaliland ne Somálsko
https://cs.wikipedia.org/wiki/Somaliland

12

Odpovědět

Moje Eidetická paměť říká, že POŘAD O VLAJKÁCH UŽ DÁVNO EXISTUJE !

Autor jde na seznam nepřátel.

53

Odpovědět

Stejně jako video o vzácnosti fialové barvy na vlajkách (Proč Neexistují Fialové Státní Vlajky?), že?

10

Odpovědět

Stejně tak existují fialové vlajky (vlajka Kataru byla fialová, právě proto obchodovali se zmíněným měkkýšem).

01

Odpovědět

Can, may, probably, perhaps..... purple, jakmile se tohle začne objevovat ve videu, tak se nejspíše nic nedozvíme. Jediná opravdová informace byla ta o Arabském povstání.

122

Odpovědět

Trochu useless video...

71

Odpovědět

Zvláště když fialová vlajka byla používána jako označení Sultanátu Sulu (https://en.wikipedia.org/wiki/Sultanate_of_Sulu). Území, který je nyní součástí Indonésie, Malajsie a Filipín, a množství fialové plochy je daleko rozsáhlejší než u současné vlajky Dominiky.

A dalším územím byl Katar (https://en.wikipedia.org/wiki/Flag_of_Qatar; https://en.wikipedia.org/wiki/Emblem_of_Qatar).
Území s bohatými nalezišti zmíněného měkkýše, takže je toto video je skutečně zbytečné a hloupé.

10

Odpovědět

Takže jsme se dozvěděli, že vlajky jsou si podobně, protože jsou si podobně. Hm

224

Odpovědět

Sheldon Cooper uvádí Zábavné vlajky!

93

Odpovědět

Ano.

Okurková sezóna je tady. Skandinávské státy mají podobné vlajky, protože sdílely historii (různé personální a měnové unie).

A tu bhútánskou vlajku ani nemá v moderní verzi, tedy kombinace žluté a oranžové, nikoli oranžové a červené ( a smutné je, že mluví o chybějící červené barvě).

01