Proč nás na našich partnerech rozčilují maličkosti

Thumbnail play icon
73 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:79
Počet zobrazení:5 048

Někdy nás naprosto iracionálně rozčílí drobnosti, které ve vztahu nakonec vůbec nejsou důležité. Kanál Škola života nabízí vysvětlení toho, co se může v takových chvílích dít v naší hlavě.

Přepis titulků

Partneři, kteří jsou spolu už nějakou dobu, mají skoro vždy sklony rozčilovat se kvůli věcem, které jsou na první pohled absurdně nepodstatné. Jinak celkem rozumná osoba se možná přizná k různým prudkým výbuchům kvůli nedůležitým návykům jejího partnera a ke sklonu rychle ztratit trpělivost. Třeba že příliš tlačí na prkénko, nebo se připoutá až po rozjezdu auta nebo že se jeho psací K a L nedají od sebe rozeznat. Špatně vymačkává pastu přímo u otvoru místo od konce.

Nebo používá slovo tragický místo smutný. Nechává šuplíky pootevřené, nikdy nevypije sklenici vody do dna, místo toho posledních pár kapek vylije. Naše reakce na takové věci se mohou zdát velice nepřiměřené. Nesmírně se rozčílíme a potom si připadáme zlí a možná šílení. V klidnějších chvílích se divíme, jak nás něco tak bezvýznamného mohlo tolik vytočit. Neměli bychom si říkat, že jsme prostě pitomí, ačkolivkaždý z nás v nitru asi trochu je.

Spíš bychom se měli dobře zamyslet nad smyslem těch drobností, jež nás rozčilují. Tyto detaily, otravné maličkosti, jsou vždycky znakem většího a důležitějšího problému na pozadí našeho vztahu. Bohužel pro nás není vždy snadné ten skutečný problém pojmenovat, a reagovat tedy klidně a racionálně na to, co může být vážným důvodem pro starosti. Paradoxně jsme obvykle značně velkorysí při analyzování symbolů mimo náš život. Obzvlášť v umění.

Ve škole třeba napíšeme hluboké zamyšlení o tom, co pro Van Gogha znamenaly slunečnice nebo proč je modrá pro Picassa tak důležitá. Vůči těmto umělcům jsme velkorysí. Nemyslíme si, že jsou pitomí pro svou posedlost maličkostmi. Použijeme svou představivost ve snaze pochopit, co ty drobnosti znamenají. Měli bychom si vzít ponaučení z tohoto trpělivého a zkoumavého přístupu. Udělat pro maličkosti vlastního citového života to, co dělají historikové umění pro maličkosti na plátnech malířů. U přehnaného tlačení na prkénko není důležité poškozené dřevo.

Asi si můžeme dovolit prkénko jednou ročně vyměnit. V pehnaném úsilí našeho partnera vidíme jeho vlastnost, která je daleko znepokojivější. Jistou nešetrnost, hrubost nebo nedostatek ovládání. A této jeho stránky se nebojíme obecně, ale ve vztahu k nám. Bojíme se, že by si neuvědomil, že nás zraňuje. Nebojíme se o prkénko, bojíme se o sebe. Za pozdním připoutáním se možná ve skutečnosti skrývá problém s autoritou.

Nás vždycky učili, že se máme připoutat před vyjetím. Poslechli jsme. Naučili jsme se udělat to, co je správné. Proč si tedy ten druhý myslí, že mu projde porušování pravidel? Co znamená ta lehká arogance, povýšenost, pocit výlučnosti? Ta absurdní maličkost přesného času připoutání se se stane nositelem větší a odůvodněné starosti: pochopí můj partner strach z toho udělat "špatnou věc" a bude s tím soucítit, přestane mít pocit, že pro něj pravidla neplatí?

Stejně důležité problémy jsou vidět všude pod povrchem. U těch pár kapek, které partner jen tak vylije, nejde o plýtvání, za celý žijvot se tak vyplýtvá maximálně jedna plná vana. Jde o strach, že stejně by mohl zacházet i s námi – poté, co vypil naše nejlepší léta, nás bezmyšlenkovitě vyhodit. Jeho veselý ranní vzkaz na stole: "Šel jsem koupit kávu," by se dal pedantsky přečíst jako: "Šel jsem koupit lávu." To nás ale nemate, spíše nesnášíme, že se nebojí nedorozumění.

Nenávidíme ten náznak ztělesněný tím, že se nijak nesnaží, abychom mu rozuměli. V tom vzkazu vidíme celý život plný nedorozumění a samoty. Takže máme důvod dělat si starosti. Problém je, jak tyto naše úzkosti zvládáme. Ideálně bychom nenadávali, nerozčilovali se, trpělivě bychom převedli naši pozornost od maličkosti, symbolu, směrem k jádru našeho problému, který bychom opatrně vyložili, možná i s humorem.

Jakmile upozorníme na skutečné problémy, možná bude jednodušší žít s těmi drobnostmi, protože náš partner pravděpodobně nebude hluchý k našim starostem. Když rozluštíme ty nejnebezpečnější symboly, láska má šanci být zase o něco vzájemnější, mírumilovnější a bezpečnější. Moc rádi pro vás vytváříme tato videa. Pokud nám chcete pomoci přinášet promyšlený obsah, prosím, zvažte podporu našeho kanálu návštěvou našeho obchodu. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (10)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

jestli toto je "oficiální odborná psychoanalýza" pocitů, nebo jak to nazvat....tam mám EQ idiota a podle reakcí nejsem sám...stojí za pokus se na tyto věci v budoucnu individuálně zaměřit a nehledat v tom jen ploché rozčílení, ale jen následek nějaké neznámé přičiny

00

Odpovědět

Tenhle kanál nepřestávat překládat. Negativním komentům navzdory! Díky

30

Odpovědět

A co třeba tam dát opravdický tag, ne jen popisek Škola života? :)

00

Odpovědět

Airwaves: ideální osvěžení do auta...

42

Odpovědět

Video je pre mňa užitočné po 1:18.
Pár by mal potencionálne problémy riešiť logicky, porozprávať sa, všetko si povedať a vydiskutovať. Vysvetliť veci rozumne, bez hádok a bez hnevu. Je dôležité uznať si chybu ak ju dotyčný má a následne pracovať na tom, aby sa veci zlepšili, s chladnou hlavou, rozumne.

32

Odpovědět

To se ale musíš podívat dál, než do 1:18.
Protože pokud píšeš o "potenciálních problémech", tak spousta lidí nepovažuje nedopití zbytku vody, nebo příliš velké tlačení na prkýnko jako "potenciální problém". Stejně tak ti nikdo bez ironie v hlase neuzná jako chybu, že teda například tlačí moc na prkýnko a spíš ti odpoví to ve videu zmíněné, že teda "příště koupí nové a bude po problému".
A kvůli tomu je potřeba vidět video celé a ne jen po 1:18, byť jsem teda hledal, kde se to dá zrychlit, protože mě iritovalo, jak mluví pomalu a nedokáže se stručně vyjádřit.

12

Odpovědět

+CeckoJa som videl video celé, ale po 1:18 to boli pre mňa iba bláboly bez pointy

00

Odpovědět

To je ale p******a.

612

Odpovědět

Me by spis zajimaly nejaky vyzkumy, ktery dokazujou, ze nedopiti vody ci tlaceni nozem na prkynko ma souvislost s tim pocitem co tam rika. Protoze takle mi to zni taky jako sracky.

02