Proč to svědí?TED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:89
Počet zobrazení:7 728

Člověka něco svědí nesčetněkrát denně. Všichni víme, jak otravné to může v nevhodný okamžik být. Je nějaký důvod ke svědění z hlediska evoluce?

Přepis titulků

Stojíte připraveni v brance, když najednou přijde nutkání poškrábat se vzadu na hlavě. Všichni víme, jak je svědění v nevhodný okamžik otravné. Přemýšleli jste ale někdy o tom, proč to vůbec svědí? Průměrného člověka něco svědí mnohokrát za den. Svědění může způsobovat spousta věcí, včetně alergických reakcí, vysušené pokožky a některých nemocí. Potom jsou zde ty záhadné případy, kdy něco svědí prostě jen tak.

Nebo jenom proto, že o tom zrovna mluvíme. Škrábete se teď na hlavě, že? Pojďme se podívat na jednu z nejčastějších příčin svědění. Hmyzí kousnutí. Komár při kousnutí vypustí do vašeho těla sloučeninu, zvanou antikoagulant, která brání krvi ve srážení. Tato sloučenina, na kterou jsme mírně alergičtí, spustí uvolňování histaminu. Chemické látky, která způsobí otok.

Zvýší se tak průtok krve, což urychlí imunitní odpověď organismu. To vysvětluje otok, a je to stejný princip, jako když slzíte z pylu. Histamin také aktivuje nervy podílející se na svědění. Proto vás štípance nutí se škrábat. Podstata pocitu svědění však stále není úplně známá. Většina toho, co víme, pochází ze sledování mechanismů svědění u myší. Vědci zjistili, že signály svědění v kůži, jsou transmitovány přes podskupinu nervů spojených s bolestí.

Tyto nervy produkují natriuretické polypeptidy B, které spouští signál putující spinálními drahami do mozku. A tam vytvoří pocit svědění. Když se škrábeme, naše nehty vytvoří signál jemné bolesti, který přebije pocit svědění. Je to jisté rozptýlení, díky kterému se nám uleví. Existuje nějaký důvod pro svědění z hlediska evoluce, nebo je to jenom otravné?

Hlavní teorie říká, že naše kůže se vyvinula tak, aby si dávala pozor na doteky. Abychom mohli reagovat na rizika z okolí. Zamyslete se. Automatické poškrábání odstraní cokoliv škodlivého, potencionálně číhajícího na naší kůži. Například bodavý hmyz nebo úponky jedovatých rostlin. To může vysvětlovat, proč necítíme svědění uvnitř těla.

Třeba ve střevech, která jsou před vnějšími hrozbami chráněná. Představte si to, bylo by to k zbláznění. U některých lidí mohou změny v drahách vnímání, způsobit nadměrné svědění, což může poškodit jejich zdraví. Extrémním příkladem je psychická choroba, zvaná falešná parazitóza. Lidé mají pocit, že jejich tělo je zamořeno roztoči nebo blechami, kteří jim cupitají po kůži a způsobují neustálé svědění.

Další jev, zvaný fantomové svědění, se objevuje u pacientů po amputaci. Protože dojde k tak výraznému zásahu do nervového systému, nervové signály jsou zmatené a vytváří se vjemy z končetin, které už nejsou. Lékaři hledají způsoby, jak léčit anomálie spojené se svěděním. Po amputacích se používají zrcadla, ke zobrazení pozůstalé končetiny, kterou si pacient poškrábe.

Vytváří to iluzi a mozek si myslí, že potřeba škrábání byla uspokojena. Je to podivné, ale funguje to. Vědci se také zabývají hledáním genů, souvisejících se svěděním. Vyvíjejí léčbu blokující dráhy svědění. Pokud se cítíte jako v pekle, když něco svědí a nepoškrábete se, Dante by souhlasil. Italský spisovatel psal o oddíle v pekle, kde byli lidé trestáni ponecháním v jámách, vystaveni na věčnost svědění.

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

+terez

3:10 Delusory parasitosis/parestezie nie je najšťastnejší preklad, možno dokonca mätúci/zavádzajúci.

Parestézie nemajú s psychickou chorobou nič dočinenia, je to skôr porucha citlivosti v zmysle brnenia/pálenia/pichania/svrbenia.., porucha v nervovom systéme.
Podľa MKCH-10 tento pojem sprevádza diagnózy z oblastí infekčných a parazitárnych chorôb, chorôb nervového systému, chorôb obehovej sústavy a abnormálnych nálezov nezaradených inde (konkrétne A52.1, G57.1, I73.8 a R20.2).

Aj keď by som si lámala hlavu s prekladom "delusory parasitosis", v rámci klasifikácie chorôb by som to hľadala pod kategóriou duševných porúch, najskôr konkrétnejšie "porúch s bludmi" (niečo z oblasti F22 - F24).

Zdroje:
nczisk.sk (vyhľadávanie: MKCH 10)
who.int (vyhľadávanie: ICD 10)

00

Odpovědět

Díky za upozornění, opraveno :-)

00

Odpovědět

2:37 *potenciálně

00

Odpovědět

zakládat video na teorii která sotva funguje a každý týden se musí měnit protože podle faktů nefunguje a je nemožná. Achjo. Ztráta času.

13

Odpovědět

Po celou délku videa jsem se škrábal. :D

22

Odpovědět

Znáte ten pocit, kdy se snažíte usnout a najednou vás něco zasvědí na hlavě. Tak si to poškrábete a v ten okamžik to začne svědit na zádech. Tak si to poškrábete a teď to pro změnu začne svědit na stehně... a tak pořád dál a dál, ani chviličku vás to nepřestane svědit, jen to mění lokace.

13

Odpovědět

Heh, co teprv ty lidi co maj snizenou nebo uplne potlacenou citlivost na bolest. Ty se neskrabou vubec.

13

Odpovědět

"Pane doktore, celé tělo mě svědí."
"A zkoušel jste se vykoupat?"
"Zkoušel, týden - dva to bylo dobrý, ale pak to začalo zase."

121

Odpovědět

Často se mi stává, že se probudím a mám šíleně rozškrábané nohy. Téměř do masa. Teď naposledy jsem si rozdrásal nohu prakticky od kotníku až po koleno, podél kosti a sere mě to jako svině :D Mám prakticky na nohách jednu jizvu vedle druhé, jak často a dlouho se mi to stává, tak by mě spíš zajímalo, co způsobuje pocit svědění nebo nutkání drbaní během spánku :D

04

Odpovědět

Být tebou zašel bych za doktorem nebo přímo na alergologii.

131

Odpovědět

+Marek 5805Nemusí nikam chodit, já jsem doktor.
Vem si na noc rukavice.

101

Odpovědět

Nebo na konkurz! Horor podle téhle story by se prakticky natáčel sám… :)

61

Odpovědět

Odpověď je zřejmá. Pod postelí ti leží klaun s ocelovými nehty a svařenou čelistí.. Večer ti seškrábne kůži, olízne z ní tu kapku krve a pak si udělá v troubě luxusní dozlatova křupavé kůžičky ala Láďa Hruškovic.

73

Odpovědět

skús prespať na inej matraci. možno je to spôsobené roztočmi

00