Co je to bipolární porucha?TED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:64
Počet zobrazení:6 370
Bipolární porucha postihuje milióny lidí na celém světě, přesto málokdo ví, jak vzniká a jak se člověk s touto poruchou cítí. Naučné video o Ted-Ed vám to přiblíží.

Přepis titulků

Co je bipolární porucha? Slovem „bipolární“ se myslí dva extrémy. Pro mnoho milionů lidí zažívací bipolární poruchou po celém světě je život rozdělen mezi dvě různé reality. Euforii a depresi. I když existuje mnoho druhů bipolární poruchy, ukažme si dva. Typ 1 střídá extrémní maxima a minima, zatímco typ 2 zahrnuje kratší, méně extrémní období euforie střídající dlouhé období deprese.

Pro někoho, kdo balancuje mezi emocionálními stavy, může být nemožné najít rovnováhu nezbytnou k tomu, aby vedl zdravý život. Extrémní euforie typu 1 jsou známé jako manické epizody a člověk může cítit vše od podrážděnosti až k neporazitelnosti. Tyto euforické epizody však přesahují běžné pocity radosti, způsobují vážné symptomy jako překotné myšlení, nespavost, zrychlenou řeč, impulzivní a riskantní chování.

Bez léčby se tyto epizody stávají častějšími, intenzivnějšími a trvají déle. Depresivní fáze bipolární poruchy se projevuje v mnoha směrech. Špatnou náladou, klesajícím zájmem o koníčky, změnami v chuti k jídlu, pocitem bezcennosti nebo přílišné provinilosti, dlouhým nebo krátkým spánkem, neklidem nebo pomalostí, myšlenkami na sebevraždu. Celosvětově asi jedno až tři procenta dospělých zažívají širokou škálu příznaků, které naznačují bipolární poruchu.

Většina z nich jsou fungující a platní členové společnosti a jejich životy, volby a vztahy nejsou definovány poruchou, ale přesto jsou pro mnohé důsledky vážné. Nemoc může podkopat vzdělávací a profesionální výkon, vztahy, finanční zabezpečení a osobní bezpečí. Co tedy způsobuje bipolární poruchu? Vědci si myslí, že klíčovým prvkem je spletité nastavení mozku.

Zdravé mozky udržují silné spojení mezi neurony díky neustálému úsilí mozku o omezení a odstranění nepoužitých nebo vadných nervových spojení. Tento proces je důležitý, protože naše nervové cesty slouží jako mapa pro všechno, co děláme. Pomocí funkční magnetické rezonance vědci zjistili, že schopnost omezování mozku je u lidí s bipolární poruchou narušena. To znamená, že jejich neurony se zblázní a vytvoří síť, kterou nelze navigovat.

Pouze s matoucími signály jako vodítky rozvíjí lidé s bipolární poruchou abnormální myšlenky a chování. Také psychotické příznaky, jako je neorganizovaná řeč a chování, přeludy, paranoia a halucinace se mohou objevit v extrémních fázích bipolární poruchy. To je přisuzováno nadměrnému množství neurotransmiteru zvaného dopamin. Ale i přes tyto postřehy nemůžeme přiřadit bipolární poruchu k jediné příčině.

Ve skutečnosti je to složitý problém. Amygdala mozku se například podílí na myšlení, dlouhodobé paměti a zpracování emocí. V této oblasti mozku faktory tak různorodé jako genetika a sociální traumata mohou vytvořit odchylky a spustit příznaky bipolární poruchy. Jedná se o dědičnou záležitost, takže víme, že genetika s tím má hodně společného.

Ale to neznamená, že existuje jediný bipolární gen. Ve skutečnosti je pravděpodobnost vzniku bipolární poruchy poháněna interakcí mezi mnoha geny v komplikovaném receptu, kterému se stále snažíme porozumět. Příčiny jsou složité, a proto je diagnostika a život s bipolární poruchou výzvou. Navzdory tomu je porucha ovladatelná. Některé léky jako lithium mohou pomoci zvládnout riskantní myšlenky a chování stabilizací nálad.

Tyto nálady stabilizující léky působí snížením abnormální aktivity v mozku, čímž posilují rozumná nervová spojení. Mezi další často používané léky patří antipsychotika, která mění účinky dopaminu, a elektrokonvulzivní terapie na bázi pečlivě řízených záchvatů v mozku, která je někdy používána jako nouzové ošetření.

Někteří bipolární pacienti odmítají léčbu, protože se bojí, že potlačí jejich emoce a zničí jejich kreativitu. Ale moderní psychiatrie se tomu aktivně snaží vyhnout. Dnes lékaři pracují s pacienty individuálně, aby mohli aplikovat kombinaci léčby a terapií, která jim umožní žít naplno. A kromě léčby mohou lidé s bipolární poruchou těžit z ještě jednodušších změn. Patří mezi ně pravidelné cvičení, dobré spánkové návyky a distance od drog a alkoholu, nemluvě o přijetí a empatii rodiny a přátel.

Pamatujte si, že bipolární porucha je zdravotní stav, který není chybou člověka nebo celé jeho osobnosti. Může být kontrolována díky kombinaci interního lékařského ošetření externí podpory a přijetí přátel a rodiny a toho, že lidé s bipolární poruchou díky vlastní síle nacházejí v životě rovnováhu.

Překlad: Kara www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Děkuju za tohle video. Mám sám bipolární poruchu a když pominu, co to pro mě přímo znamená, tak to nejhorší je, že lidi kolem mě vůbec netuší, co to je. Přišel jsem tak o přátele, práci... Ani rodině nedokážu vysvětlit, jak se mnou vycházet. Takže moc děkuju, protože já a další tací potřebujeme, aby se o tom vědělo.

122

Odpovědět

Je dobré o této a i o dalších poruchách šířit povědomí. Já bych, ale rád viděl větší vybídnutí k tomu být "lidský".
"Normální" / běžný to snad u dnešního člověka ani neexistuje. Možná soudím příliš podle sebe, ale žádný ze zmiňovaných příznaků pro lidi s touto poruchou není něco co by nemohl zažít kde kdo z lidí kolem nás včetně nás samotných. Méně častěji určitě, v různých škálách, ale rozhodně to nepovažuji za něco co náleží jen "extra sortě lidí s poruchou".

Přátelé to s tebou nedali ? Nebyli to praví přátele a tebe ani pořádně zřejmě neznali. V práci vyhazov ? To chápu, chtějí lidi co jedou jako stroje, tak to dnes už většinou chodí, leda by jsi byl sám sobě pánem a vymanil se z toho. Nešťastné a neúplné rodiny, stejně jako nezdravé vztahy v každé druhé jen dokazují, že rodina a její hodnoty nejsou ničím, co by mělo být "posvátné".

Najdi si hlavně pravé přátele, alespoň jednoho, dělej dobro pro ostatní a věř mi, nebudeš sám a bude lépe. Nic lepšího ti tu v krátkém rozsahu nesdělím, držím ti palce a hlavně - věř a bojuj dál, porucha neporucha, je to tvůj život, ne život tvé rodiny, falešných přátel, pokleslé společnosti apod., uchop ho pevně do vlastních rukou, těm dáváš limity jen ty sám a kdo ví, třeba jednoho dne budeš na tom úplně jinak a vést život tak jak jsi ani nesnil.

133

Odpovědět

Buď sám sebou. Ty jsi si přece sám od sebe nevybral, že tuto poruchu budeš mít. Takže logicky nemůžeš za to jak tě to ovlivňuje. Nejlepším řešením tedy bude ji přijmout jako tvoji součást a nesnažit se okolí přizpůsobit.
Pokud jsi přišel o přátele a práci.. no tak to přeci není tvoje chyba, ale naopak jejich, že chtěli aby jsi se choval podle jejich představ a pravidel. Ty jsi přeci sám sebou a kvůli něčemu za co nemůžeš se nebudeš chovat jako cvičená opička, jen aby jsi si udržel nějaké vztahy. To by bylo značně vysilující.
Takže okolí tě buď přijme takový jaký si a nebo nepřijme, obojí je správně, protože jsi vždy sám sebou.

55