Proč ženy žijí déle než muži?

Thumbnail play icon
57 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:82
Počet zobrazení:6 611

Ženy se celosvětově dožívají vyššího věku než muži. Ale proč tomu tak je? O teoriích, vysvětlujících tento fenomén, se dozvíte v dnešním videu z kanálu SciShow.

Přepis titulků

Dle Světové zdravotnické organizace má muž, narozený v USA v roce 2015, střední délku dožití 76,9 let, zatímco u ženy je to 81,6 let. Ženy se celosvětově dožívají vyššího věku než muži a nejsme si úplně jisti, proč to tak je. Existuje několik teorií, které závisí na sociálních a biologických rozdílech při rozlišování mezi muži a ženami, tedy zda mají chromozomy XX nebo XY. Přesto je tento fenomén stále velkou neznámou. Důkazy zde byly už dříve.

Například ve Švédsku shromažďovali demografická data už před rokem 1800 a už tehdy měly ženy naději dožití 33 let, zatímco muži 31 let. Krom toho jde o globální trend. Jak vědci zjišťují více o lidském těle a stárnutí, přehodnocují dosavadní teorie o tom, proč ženy žijí déle než muži. Některé z teorií ze 70. let nebo dřívějších naznačují, že u mužů je vyšší pravděpodobnost pracovních úrazů a stresu, což může vést k srdečním chorobám. Nebo že muži více tíhnou k nezdravým návykům jako kouření či pití.

Ale tyto sociální tendence se v jednotlivých kulturách liší a nevysvětlují vše. Směřujeme k větší genderové rovnoprávnosti na pracovištích a i ženy mívají nezdravé návyky. Vědci se tedy domnívají, že zde je souvislost spíše s biologickými rozdíly. Ukázalo se, že je obtížné studovat lidskou dlouhověkost na zvířecích modelech, protože jiní savci, například primáti či myši, ne vždy vykazují stejné tendence jako lidé.

Většina teorií tedy pochází čistě z pozorování lidské populace spíše než z kontrolovaných výzkumů. Jednou z možností je, že geny na chromozomu X mohou ovlivňovat dlouhověkost, jenže mají zároveň tolik dalších biologických účinků, že si tím nemůžeme být jisti. Další možností je, že jelikož pohlavní hormony ovlivňují imunitní systém, mohly by mít vliv i na dlouhověkost.

Ženské hormony by mohly poskytovat jakousi ochranu proti stárnutí a poškození DNA, zatímco mužské hormony by byly v nevýhodě. Tento názor podporují dvě malé studie. První se týkala záznamů o dlouhověkosti na korejských královských dvorech od 16. do 19. století. Druhá zkoumala záznamy z psychiatrické léčebny v USA ve 20. století. Obě našly důkazy, že muži, kterým byla odstraněna varlata, a tudíž jejich těla neprodukovala tolik testosteronu, se dožívali vyššího věku než ostatní muži.

Podivnou záhadou je, že přestože dospělé ženy žijí déle, mívají ve stáří horší zdraví, zejména více problémů s kostmi a klouby. Kombinace těchto zdravotních problémů stáří s různými hormony tedy paradoxně může být výhodou. Zdravotní problémy aktivují imunitní reakce, které ochrání kloubní tkáně a mohou nakonec vést k delšímu životu. Ať už je důvodem cokoli, tento trend skutečně existuje.

Vědci ale stále musí provést mnoho výzkumů s lidmi všech pohlaví a věkových kategorií, aby mohli definitivně rozřešit tuto biologickou záhadu. Díky za vaše otázky a především děkujeme všem našim sponzorům z Patreonu, kteří umožňují na ně odpovědět. Pokud nám chcete položit dotaz nebo mít přístup k videím o pár dní dřív, jděte na patreon.com/scishow A nezapomeňte jít na youtube.com/scishow a dát odběr! Překlad: Alienor www.videacesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Když muž žije s ženou déle jak 15 let , tak prostě chce umřít dříve.

42

Odpovědět

Proc, to je jednoduche, zensky jsou lini svine

15

Odpovědět

Jo no ta genderová vyváženost na pracovištích fakt je. Dneska je každá žena popelář, horník, elektrikář...ale s**t se na vysoké posty ve firmách a do politiky by těm píčám šlo...

15

Odpovědět

Práce pod zemí je ženám zakázána přímo zákoníkem práce.

41

Odpovědět

Když budu mluvit rychle, tak si nikdo nevšimne, že jsem vlastně nic neřekl. :D

80

Odpovědět

Taky mi to tak připadalo :D

10

Odpovědět

Wau, takže jsem se vlastně dozvěděl jen to, že se neví proč. Paráda...

120

Odpovědět

Tak nám to vysvětli, tvůj komentář měl obsah stejný jako video. Paráda...

12

Odpovědět

+PepaNetvrdil jsem, že to vím. Tvůj komentář má stejný obsah jako můj komentář. Paráda...

30

Odpovědět

Nutno zohlednit v důchodové reformě, abychom byly genderově vyvážení :-D

60

Odpovědět

proč ženy žijí déle? nemají ženy...

352

Odpovědět

Je průměrná šance na dožití lesbiček kratší než žen v heterosexuálním svazku?
Je průměrná šance na dožití gayů delší než mužů v heterosexuálním svazku?

41

Odpovědět

chudacisko jak sa snazi posobit prirodzene ale aj tak mu to nejde. nevydrzal som to ani do polovice. kokotiny z obrazovky viem precitat aj ja.

128

Odpovědět

Takže vlastně muži umřou dřív, ale zdravější, tak aspoň něco :D

180

Odpovědět

... nebo si ufiknou koule...

140

Odpovědět

+BullOverNa tento komentář máš super nick :-D

40

Odpovědět

Kyjaks, docela mi to připomnělo jeden citát od Věry Chytilové: "No jó, mužský, ti nestárnou. Šediny je zdobí, brýle jim svědčí, vrásky jsou sexy. Žádné křečové žíly. Žádná celulitida. Žádné klimakterium. Ale pak najednou… zdechnou."

40