Robotický drak – největší chodící robot světaTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:31
Počet zobrazení:3 923
Už 400 let slaví městečko Furth im Wald nedaleko od českých hranic festival, na kterém rytíř skolí draka a zachrání princeznu. Podoba draka se v průběhu staletí inovovala a od roku 2010 tu rytíř bojuje s největším chodícím robotem světa.

Přepis titulků

Už více než 400 let slaví v malém německém městě Furth im Wald festival zabíjení draka. Druhý týden v srpnu už celá léta stovky místních oblékají kostýmy a přehrávají příběh hrdinského rytíře, který zachraňuje svou ženu ze spárů draka. Obvykle bych o tom nenatáčel, ale drak, kterého používají, rozhodně není starý 4 století. Tohle je Tradinno, postavili ho v roce 2010 a je to největší chodící robot na světě.

Před 500, 600 lety byl drak z trakaře se dvěma koly. Později vytvořili většího draka. V něm byli dva muži, kteří s ním pohybovali, řídili ho. Tak to bylo až do roku 1945. Potom místní postavili prvního motorizovaného draka.

Uvnitř toho auta, motorizovaného draka, byli čtyři muži. Řidič ani pořádně neviděl, kam jede. Od roku 2010 máme úplně nového draka. Umí se hýbat přirozeně jako zvíře. Tenhle drak je těžký 11 tun, dlouhý 16 metrů a vysoký něco přes 5 metrů. Stál nás 2,3 milionu eur. Dieselový motor uvnitř má výkon 140 koní.

Před pár týdny jsem byl v Nantes ve Francii, kde mají obřího mechanického slona. Ten ale ve skutečnosti nechodí, nohy nenesou jeho váhu, tu nesou kola. Ale tenhle drak, když vyleze z jeskyně, skutečně chodí. Pomalu, ale jistě a nesou ho jen jeho nohy. To je v robotice opravdu velká výzva. Obzvlášť když je potřeba přesunout tolik hmoty.

Dnes draka jen testují za účasti místních. Ale i tady se musí hýbat, chodit, chrlit oheň a po poražení stříkat falešnou krev, respektive vodu. Diváci zároveň stojí velmi blízko. Bezpečnost je velmi důležitá, takže drak vždy stojí aspoň na 3 nohách. Máme dálkové ovládání, ale po straně je černá skříňka, ve které je červený knoflík. Kdokoli z nás může draka zastavit.

Stačí zmáčknout knoflík a drak stojí. Díky dálkovému ovládání s drakem pohybujeme. Máme jeden ovladač jenom pro chůzi. Drak umí chodit dopředu, dozadu, doleva i doprava. Je tedy velmi pohyblivý. Druhý ovladač je jen pro hlavu a krk. Třetí je na obličej. A tím se také ovládá chrlení ohně.

Buď z tlamy, nebo z nosu. Čtvrtý ovladač mám já. Ten je nejlepší. Je na křídla, na ocas a na krvácení. A pak je ještě pátý ovladač na ten malý transportér. Celý robot má asi 60 pohyblivých kloubů v nohou, v hlavě, samotný ocas se skládá ze čtyř částí. Počítač řídí jen algoritmus chůze. Když řidič joystick zatlačí dopředu, drak se dá do pohybu. Jednu sekvenci tvoří čtyři kroky.

Všechno ostatní je ovládáno pouze manuálně. Drak má asi 61 nebo 62 různých senzorů. Na nohách jsou senzory, které rozpoznají, kde je země. V těle je velký senzor, aby počítač věděl, kde se nachází těžiště. Je to složité. Je v tom hydraulika, motor, zároveň s drakem bojuje rytíř, takže se každou chvíli něco rozbije.

Pořád se musí spravovat. Je to složité. U tohoto robota je cíl daleko v chřtánu draka, takže když rytíř probodne draka kopím, já zmáčknu tlačítko a drak začne krvácet. Je v něm 80litrová nádrž, tam je voda a červené potravinové barvivo. Ale tady používáme jen vodu. Ta směs vody a barviva strašně smrdí.

Vážně hrozně. Pokud se na draka chcete podívat, přijďte v srpnu na festival nebo se v průběhu léta přijeďte podívat na tyhle menší ukázky. Nejenže je to vychytaný stroj, také je to dobrá atrakce, pokud vás nezajímá 400letý festival, třeba vás bude zajímat zapichování obřího robota chrlícího oheň. I když to vy dělat nemůžete. Na to tu mají lidi. Budoucnost zabíjení draka je otázkou toho, co bude možné. Třeba bude nový drak umět létat nebo to bude hologram, kdo ví.

Ale tradice zabíjení draka je vždycky stejná a doufejme, že přetrvá dalších 1000 let. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

To mám 20km, jezdíme tam do bazénu 🙂 byl jsem na starší verzi jako dítě, minulý měsíc jsem si zrovna řekl, že když je dceři už 6, mohli by jsme vyrazit.

82