Mají na vás fandomy dobrý vliv?SciShow Psych

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 6
74 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:46
Počet zobrazení:2 998

Fandomy mohou být celkem intenzivní. Je proto neochvějná oddanost k nějaké postavě nebo tématu nezdravá fixace, nebo nevinný způsob, jak oslovit ostatní a zapojit se do světa kolem?

Vysvětlivky:
D&D (Dungeons and Dragons) – fantasy hra na hrdiny
Directioneři – fanoušci hudební skupiny One Direction
Furries – lidé oblékající se do zvířecích kostýmů
Geek – zapálený fanda do něčeho
Nerd – člověk vyžívající se ve studiu (šprt, chytrolín)
Nerdfighteři – skupina lidí založena Hankem a Johnem Greenem snažící se podporovat vzdělanost a informovanost
Trekkies – fanoušci Star Treku
Shipovat – být fanouškem vztahu nějakých postav (ať už fiktivních, nebo skutečných)

Studie z videa:

Fanouškovská oddanost
Působení fantasy na teorii mysli
Změna názorů skrze nabývání zkušeností
Empatie pro nečleny fandomu
Sportovní fandové
Nezdravá strava fanouška sportu
Funkce sociálních sítí
Online komunity
Hodnota online komunit
Geek kultura
Fanouškovská motivace

Přepis titulků

V SciShow Psychology milujeme internet. A i přes jeho temné stránky je na něm moře informací. Kočičí videa a obrovské komunity lidí se společnými zájmy. Na netu můžete být s trekkies, kreslit s directionery nebo snižovat hloupost s nerdfightery. A geekovat jak diví. Ale co nás tak přitahuje na shipování a fanfikcích? A mají různé fandomy různé psychologické zkušenosti?

Jsem Brit Garner a tohle je SciShow Psych. Fandové, od slova fanatici, můžou být občasní diváci seriálů nebo pomalovaní držitelé permanentek na fotbal. Když o nich mluví sociální psychologové, mají obvykle na mysli aktivní účastníky kultury a komunity obklopující jejich předmět zájmu. Jsme fandové z mnoha důvodů, ale jedna velká část fandomu je spojení s vašimi oblíbenými postavami, hvězdami a sportovci.

Jejich úsilí berete osobně. Někteří psychologové se snaží tento postoj pochopit studiem reakcí lidí na literaturu. Je prokázané, že při čtení fikce se ztrácíme v zážitcích postavy, fenoménu zvaném přebírání zkušeností. V roce 2012 měla skupina vysokoškoláků číst příběhy a sdílet myšlenky o sobě a postavách v příběhu. U studentů nezaměřených na své vlastní myšlenky a zkušenosti se zdálo, že se lépe ponoří do hlavní postavy, zvláště když šlo o ich-formu.

Tomuto se říká teorie mysli. Vidíte tedy, že jsme dva rozdílní lidé s vlastními motivacemi a cíli. A dělíme ji na dvě části. Kognitivní teorie mysli, kdy chápete záměry a znalosti někoho jiného, a afektivní teorie mysli, kdy chápete něčí emocionální stav, zkrátka empatie. V roce 2013 proběhla studie s několika sty účastníky a vědci zjistili, že čtenáři fikce se složitými postavami, na rozdíl od předvídatelných v pop fikci, literatury faktu nebo ničeho, byli lepší v afektivní teorii mysli.

A co s tím fandom? Jak jsem řekla, je to osobní. Do Harryho, Rona a Hermiony se můžete vcítit a bát se, vítězit a prožívat přátelství. Kouzelnický svět není skutečný, ale vypadá tak. A o to jde. Studie z roku 2015 s něco málo přes dvěma tisíci účastníky našla spoustu různých motivací pro zapojení se do tzv.

geek kultury. Lidé, kteří si chtěli zvýšit sebevědomí nebo byli narcističtí, byli v geek kultuře a hráli fantasy, které si na skutečnost nehrálo. Nemůžete přece po městě zabíjet skřety, ale v D&D ano. Ale tito účastníci nebyli zaseknutí ve fantasy světech. Vlastně přispívali i ve skutečném světě. Mnozí fandové se prý podílejí na občanském aktivismu, jako jsou svépomocné a národnostní skupiny, i když se méně podílejí na politickém aktivismu.

Jejich výzkum také podpořil takzvanou hypotézu o sounáležitosti. Podle toho lidé používají běžná média, jako Star Wars, pro tvorbu komunit a zlepšení jednoty. Studie sledující fandy fantasy sportů, anime fandy a furries našla podobný trend a zjistila, že lidé z různých fandomů mají pro své členství trochu jiné důvody. Výzkum zjistil, že fandové anime a furries se více podíleli na svém fandomu, protože měli pocit sounáležitosti, tedy více než u fandů fantasy sportů.

Anime a furries komunity jsou zesměšňovány ve společnosti více než fantasy sporty, a tak se usoudilo, že fandomy jsou místem, kde se neobvyklé zájmy oslavují a sdílejí. Fandomy mohou být tedy skvělé. Je to místo, kde můžete sdílet nadšení s komunitou stejně smýšlejících. Ale zároveň všeho moc škodí. Pokud budete příliš lpět na postavách nebo skupině, můžete být méně empatičtí k ostatním skupinám, třeba k jiným fandomům nebo nefandům.

Mnoho psychologických důkazů říká, že jsme empatičtější k lidem, kteří jsou v našich komunitách, než k lidem, kteří nejsou. A když přijde na konkurenční fandomy jako ty sportovní, nemusí to dopadnout podle představ. Jedna studie z roku 2013 zjistila, že fotbaloví fandové jí více nezdravého jídla den po prohře svého týmu. Psychologové podle míry vašeho fanatismu zjistili, že fandění sportu může prospívat spokojenosti a sebevědomí, tomu se říká harmonická vášeň.

Nebo se můžete cítit mizerně chováním frustrace nebo nenávisti k nefandům, to je obsesivní vášeň. Je důležité umět poodstoupit a vidět svůj fandom v širším obraze a nedovolit, aby vás to zcela pohltilo. Silné sociální sítě a vztahy jsou dobré pro zdraví a duševní pohodu a na koníčcích a zájmech záleží, dokud nesklouznou k nezdravým posedlostem. Takže choďte jako Harley Quinn, dělejte sherlockovské hříčky a komentujte nová YouTube videa.

Přijměte svou šprťáckost. Díky za zhlédnutí tohoto SciShow Psychology. A zvláště patr(e)onům na Patreonu. Jestli nám chcete pomáhat s dalšími díly, jděte na patreon.com/scishow. A pro týdenní psychologický obsah navštivte youtube.com/ scishowpsych a odebírejte.

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

žadny vliv. Něco,co je spoustě lidem ůplně u zadku nemůže mít žadný vliv. Minimálně na tu spoustu lidí.

00

Odpovědět

Nepochopil jsi to. :D

00

Odpovědět

ne opravdu ne spíš naopak

13

Odpovědět

Ono záleží na tom, jak moc se tomu věnuješ.

31

Odpovědět

Jaksi jsi to nepochopil. :D

00