Přidat do sledovaných sérií 13
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:143
Počet zobrazení:10 413

Přestože jsou teroristické útoky africké skupiny Boko Haram krvavější než ty Islámského státu, věnujeme této organizaci pramalou pozornost. Proč tomu tak je? 

Přepis titulků

V únoru 2016 dvě sebevražedné atentátnice z teroristické skupiny Boko Haram zabily 58 lidí v táboře v severní Nigérii. Oběti byly z řady 50 000 uprchlíků, kteří se snaží uprchnout před organizací, která byla Indexem globálního terorismu vyhlášena nejvražednější na světě. Průměrně jsou útoky Boko Haram dvakrát vražednější než útoky Islámského státu, přesto se jim dostává jen pětiny mediální pozornosti a ještě méně západní vojenské intervence. Proč děláme tolik, abychom zastavili IS, ale ne Boko Haram?

Boko Haram jde přeložit jako "Západní vzdělávání zakázáno." V roce 2002 získala skupina na popularitě využíváním frustrace veřejnosti ze zkorumpované a čím dál více západní nigerijské vlády. Její útoky byly převážně malé a nenahlášené až do roku 2009, kdy násilné povstání přeměnilo Boko Haram na džihádistickou, extremistickou skupinu. Organizace je často srovnávána s IS, protože obě jsou inspirovány wahhábismem, což je ultrakonzervativní výklad sunnitského Islámu.

Ve skutečnosti Boko Haram přísahala v březnu 2015 Islámskému státu věrnost jako cestu jak rozšířit a legitimizovat její teroristické operace. Útoky Boko Haram jsou obecně více smrtící, protože se skupina zaměřuje na zalidněné oblasti jako školy a tržiště. V roce 2014 provedla Boko Haram zhruba polovinu útoků co IS, avšak zabila o zhruba 600 lidí víc. Ve stejném roce unesla skupina 300 nigerijských školaček, což vyvolalo světovou kampaň s cílem je zachránit.

Přesto se světoví vůdci rozhodli bojovat proti Islámskému státu. Jen během deseti měsíců utratily USA více než 2,74 miliard dolarů na válku proti IS, zatímco jen asi 50 milionů dolarů a pár desítek obrněných vozidel na válku proti Boko Haram. Islámský stát poráží Boko Haram i v mediálním pokrytí. I když obě skupiny spáchaly v lednu 2015 krvavé teroristické útoky, podle analýzy Washington Post publikovala americká média více než 3200 článků zmiňujících Islámský stát, ale jen 500 článků zmiňujících Boko Haram.

A to i přesto, že Boko Haram zavraždila při svých útocích 2000 lidí, zatímco Islámský stát za stejnou dobu 17. Přes všechny zmíněné věci přetrvává dřívější otázka: Proč není více vojenské a mediální pozornosti soustředěno k Boko Haram? Zní to možná velice jednoduše, ale západní média se starají převážně o západní problémy. IS ohrožuje Evropu, USA a je spojen s útoky v 20 zemích mimo Sýrii a Irák. Boko Haram naproti tomu útočí jen v západní Africe, kde je západ zapojen mnohem méně. A zatímco USA posilují vojenskou a ekonomickou pomoc Iráku a Sýrii, to stejné se nedá říct o Nigérii.

Boko Haram šokovala svět únosem tří set školaček z nigerijské školy. Jestli chcete o tomto i jiných útocích vědět více, klikněte na video nahoře. Více o přísaze věrnosti Islámskému státu zjistíte ve videu dole. Díky za sledování Test Tube News, nezapomeňte dát lajk a odebírat pro nová videa.

Komentáře (34)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

V nigerii se to řeže už několik let, to že tam vznikla ultra islamistická skupina je pro kohokoliv mimo afriku nezajímavá, neohrožující záležitost. simple as that

110

Odpovědět

Kde je Komunard aby nám vysvětlil, že Boko Haram ani Islámský stát neexistují a je to jen falešná, kapitalistická, rasistická propaganda ?

65

Odpovědět

Užíval jsem si přírody na chatě, u které nejsou ani rádoby-bojovníci Daeše, ani jejich souputníci z Afriky, ani debilní trollové. Což bohužel neznamená, že neexistují.

66

Odpovědět

Preložte prosím to video o prísahe vernosti.

22

Odpovědět

zapnite video od 2:28. Nemáte za čo za ušetrený čas ;)

811

Odpovědět

Má sice trochu moc make-upu ale stejně bych na ní rád provedl nějakej Džihád... :P

1111

Odpovědět

Jop, slečna je to nejlepší na celém videu :)

69

Odpovědět

To video si odpovídá samo. BH se sousředí na Afriku. Na světě se děje spousta zla a pokud bychom byli na větvi z každé kruťárny, tak neděláme nic jiného. Holt se soustředíme na to, co nás víc pálí. Na tom ale není vůbec nic špatného.

434

Odpovědět

Nejspíš proto že B̶o̶k̶u̶ ̶n̶o̶ ̶P̶i̶c̶o̶ Boko Haram je v Africe, ISIS na druhou stranu zajímá i Evropa a USA, neboli to místo kde žijeme.

133

Odpovědět

Ah, oni to řekli ve videu. Tohle mám za to že se nekouknu na celé video než komentuju.

23

Odpovědět

Za Boko Haram, Al-Kaida a IS může Trump. Nemají nic společného s islámem!!!!!

177

Odpovědět

lol, dobrej vtip, můžou za to přeci fízlové a ruský špioni

21

Odpovědět

Hej presne. Zatiaľ čo mňa bude rezať nejaký trefený muslim z ISIS tak by som si mal spomenúť, že nie som na tom tak zle bo Hoko Haram.

Úžasný objav proste spravili. Západné média sa zaujímajú viac o skupinu ktorá napáda západ ? Koho by to len napadlo.

712

Odpovědět

Na Blízkém východě se zkrátka hraje větší hra, než v Nigérii (ropa), takže mi nezájem ze strany západních armád zvláštní nepřijde. No a co se týče médií.. jsou to média :D . I ty "nezávislé" by těžko měly takovou navštěvovanost, kdyby nepotvrzovaly názory našich věrných nacionalistů.

37

Odpovědět

Zajímavé. Tímto prosím o více přeložených videí z tohoto kanálu. Třeba o těch 300 unesených studentkách. Díky.

250

Odpovědět

Pokusím se, ale neslibuji. Zatím si tedy můžete projít dřívější videa, která zde z tohoto kanálu máme přeložené: http://videacesky.cz/tag/seeker-daily

41

Odpovědět

Veľmi zaujímavé. O Boko Haram som nikdy nepočul. Ocenil by som viac takýchto videí, ďakujem.

1718

Odpovědět

Protože žiješ v jeskyni nebo jsi jen ignorant?

1313

Odpovědět

+StrakaJediný ignorat žijcí v jeskyni jsi ty "Straka". „Vím, že nic nevím“ https://cs.wikipedia.org/wiki/S%C3%B3krat%C3%A9s

510

Odpovědět

Není divu, v ČR je to mediální pokrytí snad ještě horší, než v USA. Podobná videa, tedy další videa z kanálu Seeker Daily můžete přeložené shlédnout zde: http://videacesky.cz/tag/seeker-daily

72

Odpovědět

Další opice s kalašnikovy. Ať si říkají Boko haram, revoluční gardy, nebo puntíkaté košíle, pořád to je banda agresivních dementních n***? a pokud chceme v Africe vylepšit život, tak je musíme vyhladit.

2823

Odpovědět

pre tych, co mu dali minusky, to fakt si myslite ze nejaka pomoc im bude mozna kym tam budu existovat ti mentalne slaby jedinci? ci tie minusky su len kvoli tym negrom?

83

Odpovědět

stačí se do nich nesrát a nic od nich nebrat, ale to by ses musel vzdát svýho blahobytu =)

43

Odpovědět

tak chápe sa tiež veľmi dobre prečo je vojna s IS tak medializovaná. Pretože Islamský štát leží na hraniciach sféry vplyvu veľmocí - Západ na čele s USA, Rusko, Irán, Saudská Arábia. Každý z nich sa snaží ukrojiť si zo svojho koláča, a využívajú média k tomu, aby svoj boj legitimizovali na úkor ostatných veľmocí.

Ale Boko Haram v Nigérii, v regióne západnej Afriky, kde obchodný, ekonomický monopol drží Západ. Tam nehrozí, že Nigériu ovládne iná veľmoc na úkor Západu, áno, sú to snahy Číny a Saudskej Arábie, ale čo sa týka západnej Afriky, je to nedohľadne. Chaos v Nigérii = lacná ropa a slabá domáca konkurencia. Navyše nepíše sa o tom v médiach, pretože to čo a deje v Nigérii, je ešte jasnejší dôsledok toho, ako demokratický západ hospodársky znásilňuje tamojší región. Je proste zrkadlom toho, čo sa môže stať v Eú, najmä na Slovensku, keby sme neboli ako Európania tak apatickí.

820

Odpovědět

Vždy mě udivují lidi, kteří z tak málo informací a ještě z bůh ví jakých zdrojů, udělají tak přesné závěry. Tyto věci nemají tak jednoduché vysvětlení, můžeme zde jen spekulovat.

Jinak lidé často nazývají věci nesprávným pojmem. Myslím třeba Západ, může to potom nabývat podobného dojmu jako internet, kdy si, a to opravdu, dost lidí myslí, že to věc tady ve vzduchu. Ale to jen na zamyšlení...

214

Odpovědět

Vzpomínám si, jak byl článek o fotbalovém chuligánovi, co ubil uprchlíka z Nigérie a idioti tam psali do diskuze, že proč utíkal, když v Nigérii nemá před čím.. Jakmile jsem napsal, že v Nigérii působí skupina Boko Haram, tak se mi všichni vysmáli aneb nevědomost je síla.

407

Odpovědět

Nebylo to náhodou na novinkách?

283

Odpovědět

+Perky1155Pojďme se vsadit, já myslím Parlamentní listy.

202

Odpovědět

+Perky1155Na idnesu, potom radši zrušili celou diskuzi.

00

Odpovědět

Myslíš toho n***a, co zaútočil na bělocha tyčí?

97

Odpovědět

A proč se ti asi vysmáli. Kolik % území BH má pod kontrolou? 1? 5? Mohou utéct kam chtějí a ne se s**t do Evropy.

1110
Další