Přidat do sledovaných sérií 13
78 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:88
Počet zobrazení:8 418

Získat občanství může být v dnešní době stejně jednoduché, jako vypsat šek. Do kterých zemí se v tomto případě vydat, jaké výhody z toho plynou a kolik vlastně za občanství zaplatíte? To vše se dozvíte v dnešní epizodě Seeker Daily.

Přepis titulků

Občanství je jedno z mála práv, které připadá kažždému jen kvůli tomu, žže se narodí. Ačkoliv existují i jiné cesty, jak se stát občanem, jako manžželství nebo zaměstnání, ty jsou vššak často svízelné a často také neúsp칚né. Ale v hrstce zemí je vlastně získání občanství docela jednoduché. Tak jednoduché, jako vypsání ššeku. Takžé se budeme bavit o tom, kde můžžete občanství zakoupit.

K roku 2016 je devět zemí, které fakticky prodávají občanství. Větššinou jsou to malé ostrovy v Karibiku a ve Středomoří a vššechny jsou poměrně finančně na suchu. Dovolit cizincům zakoupit občanství má jasný dopad na stoupající HDP zemí, ale můžže také v dlouhotrvajícím horizontu vyústit v ekonomickou prosperitu prostřednictvím investicí v bydlení a infrastruktuře. S touto myššlenkou je to v mnohých zemích jednoduché a dokonce cenově dostupné pro lidi, co chtějí vstoupit.

Nejlevnější možžností je ostrov v Karibiku jménem Dominika, kde si občanství můžžete koupit za pouhých 100 tisíc dolarů nebo investicí do nemovitosti v hodnotě nejméně 200 tisíc dolarů. Tento program existuje jižž více než 20 let, nicméně mimořádně důležžitým se stal na Dominice v roce 2015, kdy tropická bouře „spolknula“ zhruba 90 % HDP země.

Dneska tvoří prodej občanství jeden z hlavních zdrojů příjmů země, nicméně se říká, žže je program nezvládnutý a veřejní činitelé byli obvinění ze shrábnutí větššiny zisku. Podobný program funguje nedaleko na Svatém Kryšštofovi a Nevis, cožž jsou dva maličké ostrůvky formující jeden národ. Stejně jako Dominika, Svatý Kryšštof se spoléhá na prodej občanství po sérii hurikánů, které zdecimovaly jejich ekonomiku v pozdních 90.

letech. V dneššní době si můžžete občanství opatřit za jednotnou sazbu 250 tisíc dolarů nebo investicí do nemovitosti v hodnotě 400 tisíc dolarů. Tato dohoda zahrnuje také volné vízum pro cestování napříč 130 zeměmi, které akceptují pas Sv. Kryšštofa. V jeden okamžžik prodával Sv. Kryšštof odhadem 2 000 pasů za rok a výsledkem byl viditelně rychlý rozvoj země.

Nicméně prodeje klesly od roku 2014, když Kanada a USA vydala varování o tomto programu. Například obchodníci použžívali údajně volné cestovní vízum prostřednictvím těchto pasů, aby se vyhnuli mezinárodním sankcím nebo k uprchnutí ze země, kde byli stíháni za zločin. Tento koncept není výjimečný odlehlým ostrovním národům. Ve skutečnosti tucet ostatních národů, včetně USA, nabízí permanentní pobyt nebo takzvané zlaté vízum cizincům, kteří investují do majetků za účelem podnikání nebo do veřejných aktiv.

Nicméně cena je obvykle mnohem vyšššší. Například Spojené Království vyžžaduje investici téměř tří milionů dolarů. Zlatá víza jsou velice populární mezi bohatými čínskými občany, kteří chtějí investovat do zahraničních nemovitostí. Takžže proč je dvojí občanství tak atraktivní? Pro lidi ze zemí, které čelí cestovním omezením, otevírá alternativní pas zcela nový svět bezvízového cestování.

Pro bohaté Američany můžže občanství na Sv. Kryšštofu nebo Dominiku znamenat obrovské úspory, protožže žžádná z těchto zemí nedaní zahraniční příjmy nebo kapitálové výnosy. Takžže navzdory vysoké ceně občanství to v konečném důsledku můžže být finančně výhodnějšší, nežž se zdá. Avššak mít takové občanství není vžždy úplně spolehlivé, neboť téměř kažždá země má striktní pravidla, podle kterých vás můžže občanství zbavit.

Abyste věděli, díky čemu můžžete občanství ztratit, podívejte se na toto video. překlad Lexter

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Na co dávat 100 000 USD za občanství když můžete přijít do Evropy jako uprchlík prchající před strašnou válkou a dostanete tu občanství zcela zdarma.

2210

Odpovědět

a co ked utekas z europy?

141

Odpovědět

+amyi33Tolik agresivních opic tu ještě není abych utíkal z Evropy.

52

Odpovědět

+amyi33Evropské státy mají po světě tolik "závislých" a "speciálních" území, že vybírat jiný než evropský stát se ani nevyplatí.

11

Odpovědět

skôr ma napadlo načo platiť 100 000, ked možeš dať 1000 nejakej dominikanke/ dominikancovi za svadbu

110

Odpovědět

Možná proto, že občanství dostane jen velmi malá část lidí. Zjisti si něco o azylu a imigrační politice.

11