Thumbnail play icon

Jak nás ovlivňují vysoké prémie v práci?

91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:470
Počet zobrazení:6 098
Dan Ariely je americký profesor psychologie a behaviorální ekonomie s izraelskými kořeny. Původně studoval matematiku a fyziku na univerzitě v Tel Avivu a posléze přestoupil na studia filozofie a psychologie. Je držitelem dvou doktorských titulů z kognitivní psychologie a podnikání a je považován za jednoho z nejvýznamnějších behaviorálních ekonomů. Je také autorem dvou bestsellerů, které u nás vyšly pod názvy Jak drahé je zdarma? a Jak drahá je intuice. Ve svých knihách se snaží popsat výsledky svého výzkumu tak, aby byly pochopitelné i pro širší publikum, které s ekonomií není blíže obeznámeno. Behaviorální ekonomie je směr, který v sobě mísí prvky psychologie a ekonomie. Odráží se od faktu, že člověk je ovlivňován emocemi, kvůli kterým se někdy chová iracionálně. Konkrétně v tomto videu Ariely mluví o vysokých prémiích a jejich vlivu na pracovní výkon lidí. Na příkladech ukazuje, že široce rozšířená domněnka, že víc peněz znamená lépe odvedenou práci, nemusí být pravdivá. Poznámky: Averze ke ztrátě je psychologicky prokázaná skutečnost, že lidé obecně přisuzují větší váhu ztrátám než zcela srovnatelným ziskům. Pojem ex ante znamená očekáváné, zamýšlené. MIT je zkratka pro Massachusettský technologický institut.

Komentáře (50)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nejsem si uplně jistej, jak moc můžeme míchat do sebe pojmy chaos a řád... Někdo naopak tvrdí že chaos v sobě jednotlivé řády obsahuje... V různých situacích pak vybírá různé řády... Nevím jak to je v ekonomii, ač studuji ekonomickou školu... Když se ale nad tím zamyslím, nevěřím že by lidé byli omezeni řádem, ať už je to co je to... Jak již bylo řečeno "Jen dvě věci jsou nekonečné..." Musím říct že hlavně ta hloupost je tam výstižná... Když vezmu ekonomii z pohledu vědy stvořené člověkem, ta sice může být řádem, ale je opět vytvořená člověkem a jako taková nejde zase 100% využít bez perfektních "laboratorních" podmínek...

181

Odpovědět

Derthis: Pozor on tu mluví o racionalitě behavioralní ekonomie a ne samotné ekonomie.. a i tak ekonomie musí být spojená s racionalitou jinak by se nemohla by neměla přídomek nomie - od řeckeho slova nomos tedy řád a dle mého bez racionality není řádu.. v iracionalitě je chaos a lidé se chovají jen vzdáleně chaoticky, ale máme jisté vzory, které se neustále opakují.
Těšim se na další video.. :)

201

Odpovědět

Derthis
pokud jsi ekonomicky vzdělaný, tak znáš termín homo economicus, člověk racionálně kalkulující a o tomhle přesně mluví Dan Ariely, který je mimochodem držitelem M.A. a PhD. v kognitivní psychologii a PhD. v ekonomii, takže si myslím, že ten pán VÍ, o čem mluví. Kdo to tvrdí, že ten člověk neví nic o ekonomii? Prosím, představte se pane doktore, kde učíte, kolik máte za sebou experimentů a kolik jste vydal knih, že můžete vynést takovéto soudy? ;-)

192

Odpovědět

Chtělo by to více takovýchto videí.

190

Odpovědět

Je škoda, že ten člověk nic o ekonomii zřejmě neví. Jeho "racionalita" je totiž úplně něco jiného, než jak ji ekonomie (alespoň tedy Rakouská škola, nicméně i neoklasická) chápe. Ekonomie nesoudí, co je a co není racionální, prostě lidé jednají, volí mezi různými variantami, a tím utvářejí trh. Trh totiž není nic jiného než spousta jednotlivých lidských, svobodných rozhodnutí dohromady. Ekonomie netvrdí, že lidé se rozhodují jen kvůli peněžní odměně. Je smutné, že z celkem rozumných poznatků se kvůli neznalosti utvářejí naprosto mylné závěry, jako bylo předvedeno v poslední minutě videa.

1934

Odpovědět

Moc se mi libi komentare, ktere jste napsali a prosazujete je ( PitrxD a Daniel).. strasne rad se podivam na takovehle videa, tahle tematika je nesmirne zajimava a neustale se meni(nemyslim Psychologii, spise Ekonomii). Tyhle komentare tomu davaji vetsi stavu, vice energie a zabavnost. Dekuji mockrat za prelozeni a jen vice takovychto videii pripadne reagujicich komentaru :)

190

Odpovědět

Daniel.. Je pravda že kdyby zákonná odpovědnost u úředníku byla, taková jako je i v komerční sféře, tak by mi jejich plat byl u zadku protože, bych věděl že tam jsou schopní lidé. Samozřejmě si momentálně nedokážu představit na rychlo jak by to mělo vypadat, jen říkám, že ano v této sféře by měla hrát justice větší roli.

181

Odpovědět

Silvester Stallone

180

Odpovědět

Jak říká Arwen, je zde velké množství neznámých, takže model v přednášce je obecný. (Což samozřejmě většina lidí nevidí a berou si z toho jen to "tyjo, to je dobré, tak by to měli dělat všude, proč to tak nedělají všude, dělejte to tak všude".. a už jsme u toho klasického ve společnosti "znám pyramidion problému, vše ostatní mě nezajímá, respektive ani nevím o existenci ostatního, ale dělejte to tak, jak vám radím"). Nicméně, s PitrxD zas souhlasím s tím, že korupci, Arwenem zmíněný "model", neřeší. Jinak, krom již zmíněného, stres se odvíjí od zkušeností a návyků. To je dle mého to hlavní, vidět jaký vliv má práce a její změny v reálném životě. Nedávno jsem četl nějaký článek, kde vyloženě média vážnou formou zesměšňovala makléře z WS, co klesl a tím se dostal do finančních potíží. Bylo to položené na tom, jak vydělával statisíce dolarů a teď je na tom řádově hůře.. a vypichovali tam, jaký je chudák, co se musel přestěhovat do bytu o pouhých 150m2, nemá na myčku, nemůže si dovolit starat se o psa, který ho stál ročně přes sto tisíc, apod. Je to sice reálně úsměvné, ale na druhou stranu.. je to rázná změna dlouhodobého životního standartu. Kdo z těch lidí, co u čtení tohoto článku brečeli smíchem, smutkem, vztekem, by si nestěžovali, v případě.. ztráty auta a donucení jezdit MHD, ztráty dovolené u moře a donucení trávit ten čas prací u známého, který za to dá pár kilo brambor. Na druhou stranu je fakt, že tento druh stresu je nárazový a je snižován. Nicméně je zas znatelně vyšší. A navíc ten trvalý pracovní stres, ten je u těch vyšších funkcí rozhodně vyšší, než dělníka ve fabrice.

192

Odpovědět

PitrxD.. Jak říkám, byla to jen odbočka, vím co jsi tím cílil:) Co se týče politiků, tak já osobně nikdy neviděl problém ve vysokém finančním ohodnocení.. Je to kapka v moři a ve srovnání s ostatními zeměmi, a nemyslím z té sorty velmocí, jsme na tom řekl bych ještě relativně v reálné úrovni. Což sice není pádný argument, ale spíš bych tím chtěl napadnout to společenské vidění "všichni mají málo a ONI mají hodně, tak jim to seberte". Důvod nevidím, souhlasím s tím, že náročnost té práce není jako u vrcholného managementu, ale to přeci není argument pro jejich nižší ohodnocení. Jiná věc je to s onou motivací dělat to dobře a bez bokovek. Tam ovšem nevidím cestu v positivní motivaci, ale naopak v negativní. Což dnes je, ale zaprvé slabě a především zadruhé.. chyba je v justici. Až budeme mít schopný aparát, který bude jasným strašákem pro lidi ve funkci, už nebudou dělat co se jim zachce. Prakticky, až budeme mít schopný a výkonný justiční aparát, bude to jiné nejen u politiků, ale všude, protože to je z mého pohledu ta největší černá díra. Ale to už jsem daleko mimo téma:) Zpět k tématu, abych to ukončil, ocenění politiků dle mého nemá východisko v modelu nastíněném v této přednášce. Osobně bych je řadil do té třetí vrstvy, kterou jsem zmínil na předešlé stránce. Jak ocenit někoho, jehož kvality výsledků práce ukáže až čas.

180

Odpovědět

qetu: Mám dojem, mluví nejen o prémiích ale i o platu protože např. Swift, což je anglický ekonom, uvádí pojem "spravedlnost jako zásluha" kde plat nazývá odměnou. Takže nesmíš to brát doslovně, to samotné slovo může v sobě skrývat význam platu, který si ti lidé zasloužili. ale jinak s Wall Street souhlasim.

Arwen: To jsou přesně argumenty, které bychom neměli používat. Ano pokud je někdo schopný a nechceš aby ti ho přebrali do jiné firmy tak mu zvedni plat a nebo dej jiné výhody ale jen pokud máš podezření a víš o co bys přišel. Taky ale musíš vědět o hranici unosnou pro tvoji firmu. Mě se hlavně nelíbí argument,: "Navíc čím víc má člověk peněz, tím méně je uplatitelný," už z principu si přeci musíš vybrat člověka, který se nenechá uplatit. Tuhle výmluvu přesně používají naši poslanci a vysoce postavení úředníci ale i zaměstnanci v komerční sféře a stručně řečeno nefunguje, protože korupce je i tak v ČR ohromě vysoká a to protože když jde o projekt za 100 milionů tak jim nevadí dat 1 milion jako uplatek pro schválení a to víš, že si to rádi vezmou a to ikdyby si měli vzít jen 200 tisíc. Tenhle princip prostě nefunguje a nikdy nefungoval. Rád bych k tomu měl i důkazy, ale to bych musel prohledávat všechny možný novinový články a tak. Mě stačí když to vidím na Liberecké radnici. Jinak samozřejmě ano výše platu se odvyjí částečně i od zkušeností a myslím že to vynechal účelně, protože bych řekl že zkušenosti do behaviorální ekonomie nepatří (jejich důsledek ano ale jen omezeně a pochybuji že o tom nevědí) Jinak stres se neodvyjí jen od výše peněz, ale také od zodpovědnosti, rozhodnutích. S tím stresem máš možná pravdu (jsem si uvědomil až teď), protože jde o stres vyvolaný nárazově, takže by byl v krátké době snižován a to zhruba během 1 roku. Horší by to bylo se stresem z práce. Ten by pak mohl trvat i třeba 30 let a to už pak třeba hrozí srdeční příhoda nebo jiné. Stres je svině.

180

Odpovědět

Arwen: Myslím, že Ariely nemluví obecně o platu, ale jen o prémiích, tzn. o penězích, které dostaneš v závislosti na odvedené práci. Plat máš konstantní, ale prémie vůbec dostat nemusíš, pokud tomu pracovní výkon nebude odpovídat. Ariely v tom videu často zmiňuje Wall Street, protože tamní systém odměňování je často kritizovaný, že malkéře motivuje k tomu, aby neúměrně riskovali. Zmiňuje se to třeba v tomhle článku, abys věděla, že si nevymýšlím :D: http://www.finance.cz/zpravy/finance/299631-premie-na-wall-street-loni-klesly-celkovy-plat-je-ale-vyssi/

190

Odpovědět

Velice zajímavá přednáška a osobně se taky přimlouvám za více takovýchto videí. Jenže vidím tam jenom takovou malou nesrovnalost, říká se tomu efektivnostní mzda, zaměstnavatelé platí lidem více, aby jim neodcházeli za konkurencí, aby měli motivaci, protože pokud ztratím práci, kde mám 10000 měsíčně, asi to pro mě bude jinak bolestivé, než když ztratím práci s 90000 měsíčně. Ale hlavně tady figuruje ta konkurence, např. guvernér ČNB má roční plat okolo 5 milionů a je to hlavně kvůli tomu, že pokud by ho stát dostatečně nezaplatil, ktérákoli banka by po něm sáhla. Navíc čím víc má člověk peněz, tím méně je uplatitelný. A tohle funguje hlavně na Wall Street, kdo tam je, tak ve světě financích už něco znamená, má určité renomé, takže by ho vzali všude jinde. Dalším důvodem je taky to, že každý člověk žádá o takovou práci, která pro něj převažuje jeho osobní ztrátu příležitosti. Takže teoreticky čím větší mzdu nabídnete, tím kvalitnější pracovní sílu by jste měli získat. Protože pokud hledám třeba finančního analytika a nabídnu za to málo peněz, tak je jasné, že Sedláček to nepřijme, ale nějaký čerstvý absolvent bez zkušeností ano. Prostě celkově mi přijde, že tento problém je mnohem složitější, než ho Ariely popisuje. Hraje v tom zkrátka mnoho dalších faktorů. Taky říkal, že čím více člověk má peněz, tím větší má stres. To ano. Jenže pokud budete 30, 40 let vydělávat nějakých 100 tisíc, tak už to jako moc peněz nebude brát a tím pádem nebude ani vnímat tolik stresu.

182

Odpovědět

Daniel: To s objektivitou a subjektivitou to ano v dnešní společnosti to tak každý bere a proto říkám, že se aspoň snaží být objektivní a kdybych nebral tento pojem v potaz pak bych celý jeho výzkum nemohl brát v potaz, ale to já beru. Jen jsem reagoval na lenina v podstatě. Ohledně té politiky, ano nejsou odměňovány na základě výkonnosti, ale tento experiment může být jeden z argumentů proč jim platy snížit. Jsou pak zde další aspekty jako podplacení a jiné ale upřímně co to je když se vymlouváme na to, že máme mít vysoký plat proto aby nás nepodpláceli. Musíš uznat, že jsou náročnější práce a to hlavně ve sféře komerční, kde na každém rozhodnutí spočívá budoucnost firmy a také tvoje. Kdežto když uděláš nějakou chybu v ekonomickém rozhodnutí státu a nemluví se o tom tak se nic neděje a jede se dál. Toto co zde rozvádím stále souvisí s motivací, jelikož přímo do této části zasahuje naše zodpovědnost, která je částí našeho smýšlení. Jinak řečeno politiku sem klidně tahat budu, protože je to jeden z úkazů nefunkční motivace. Nejde o to vidět celek, ale vidět i jeho nefunkční části, které změnou mohou přinést zlepšení.

180

Odpovědět

lenin.. bylo by dobré, když už píšete na český server, psát slovensky alespoň bez překlepů v každém druhém slově. Nehledě na to, že osobně mne to irituje i u Čechů, tak snažit se přelouskat něco takového a nakonec přijít na to, že se navíc jedná o názor, kterému nemá smysl ani oponovat, to je smutné.

PitrxD.. s takovým filosofickým postojem by tyto pojmy prakticky nemusely existovat. Samozřejmě s Tebou souhlasím, nicméně jistě uznáš, že (řekněme trochu přehnaně) každý tyto pojmy byť nevědomky používá v tom reálném rozmezí, ve kterém mají smysl. Řekněme, že je stupnice od 0 do 10, kdy 0 je 100% subjektivní a 10 je 100% objektivní.. což jsou teoretické hodnoty, ale reálně se lze pohybovat mezi 2 a 8 a i tak to stačí, protože je to silný rozdíl. Takže, chceš-li být spravedlivý, tak v dnešní společnosti to tak každý bere;) Jinak jsem tedy chtěl prvořadě reagovat na jinou, jedinou věc.. netahejte sem tu politiku.. ne proto, že je to v této formě hospodské téma hodné možná tak na bulvární server Novinky.cz.. ale proto, že to s tím nemá nic společného, politické špičky nejsou odměňovány na základě výkonosti.

180

Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK