Shaka Zulu vs. Julius CaesarEpické rapové bitvy historie

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 17
74 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:144
Počet zobrazení:6 474

Vůdce kmene a vůdce císařství. Jeden divoch, druhý vzdělaný. Jak dopadne zkřížení oštěpu s mečem? Kdo bude vítěz dalšího epického rapu? A kdo přijde příště? To je jako vždy na vás...

Kdo přijde příště?

Lewis a Clark vs Bill a TedBonnie a Clyde vs Romeo a Julie

 

Poznámky:

  • iwisa je tyč kmene Zulu, vrhaná stejně jako oštěp
  • kupolí je myšlen římský Pantheon; padlí vojáci se pohřbívali zabalení do vlajky
  • Shaka Zulu používal taktiku na oslepení nepřítele - plival jim šťávu z jedovatých bylin do očí; Caesar dál v rýmu naráží na šifrovaný kód, který vymyslel pro ochranu válečných zpráv
  • tvar Itálie je často přirovnáván k botě
  • Caesar přispěl ke svrhnutí Římské republiky, ale císařem se stal až jeho nástupce v roce 27 př. Kr.
  • Doc J dunk on you like Boom Shakalaka! Julius Erving, přezdívaný Dr. J, byl profesionální hráč basketbalu. To dunk = zavěsit míč do koše. Když d hráč koš, spustí se oslavný pokřik "Boom shakalaka", kterým si Caesar utahuje ze jména svého protivníka.
  • třást oštěpem = to shake spear; William Shakespeare je autorem hry na motivy Caesarova života
  • na bitevním poli bojovníci kmene Zulu používali formaci ve tvaru býčích rohů; jako součást výcviku běhali bosí po trnech (což může být i odkaz na trnovou korunu, kterou Římané nasadili Ježíšovi)
  • známá římská ulice Via Appia je údajně vydlážděna kostmi jejich nepřátel

Přepis titulků

EPICKÉ RAPOVÉ BITVY HISTORIE Kladivo, tohle je Caesar, velitel armády, myslí, že může tančit s Conanem ze savany. Ale když jdem do boje, tvrdě udeříme, shodíme kupoli, do vlajky ho zabalíme a pošlem zpátky do Říma se vzkazem od Zulu kmene, kdo si zahrává se Shakou, tohle se mu stane! Když překročíš rovník, zmasakrujeme tě velice, vyjebem s tebou víc než ty s Kleopatrou v Africe! Meleš sraček víc než udrží tvoje plíny, proč ve tvým rapu nejsou slyšet tvoje jedovatý sliny? Jenom vyhrožuješ, ty nedisciplinovaný zvíře, ovládnu tě stejně jako svý občany v botě. Pod ten štít z kravské kůže by ses měl schovat, nejlepší třetinu Triumvirátu není radno provokovat.

Jsem první občan císařství a republikán poslední, uspořádám na tebe lov s legií a mými krajany. Zeptej se mých únosců, jestli melu planý hovna, Doc J tě pověsí! Boom Shakalaka! Tak na mě moc netřes těma svýma tyčinkama, mávl bych svým resumé, kdybych chtěl Shakespeara. O tvý hře jsem slyšel, jak že to končí? A jo, jseš napíchlej na kámošovým noži! Tak na co vám budou vaše hloupý kordy, až vaše legie naberou na rohy Zulu válečníci, zocelení trny, rozcupují vybledlý císařský hordy. Mám sílu jako lev a rychlost geparda a všichni ví, že ty jsi jen slepice zbabělá. Ale já jsem hyena a budu se smát moc, až vydláždím ulice kostmi pasáčků koz.

Napřed má první linie udeří do hrudi, vaše rohy nemůžou ty nejlepší obejít! Pošli na mě svý zálohy, mám katapulty nabitý, mám přesnou mušku a stabilní tým! Ale k čemu vlastně zabíjet ubohý divochy? Budete mi pěstovat obilí, až vás porazím... Kdo vyhrál? Kdo přijde příště? To je na vás! Překlad: hAnko www.videacesky.cz

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Proč je v nabídce neustále možnost Lewis a Clark vs Bill a Ted? Už to tu straší řádnou dobu a vždy se zvolí druhá možnost.. ono to hlasování pak ztrácí dosti na významu :P

61

Odpovědět

Lewis a Clark vs. Bill a Ted je výborná, možná proto. Nicméně, faktem je, že postavy Billa a Teda tu prakticky nikdo nezná...

70

Odpovědět

slabnota.

55

Odpovědět

Lepší je, když jsou si ty soupeři alespoň trochu rovnocenný, jako byl třeba Keynes a Hayek.

33

Odpovědět

Poznámka:
Caesarova narážka na jeho únoce: Caesara zajali sicilskými piráti v jeho 25 letech, kdy ještě nebyl vojevůdce. Ač jim byl vydán na milost a nemilost, tak s nimi jednal jako se sobě rovnými, recitoval jim poezii a dokonce jim navrhl, ať za něj žádají vyšší výkupné, než zamýšleli, protože si přisvojoval vyšší cenu než by měl běžný občan. Zároveň jim ovšem slíbil, že až se dostane na svobodu, tak si je najde a nechá je ukřižovat, což nakonec skutečně udělal.

350

Odpovědět

Tak Caesar byl oproti tý černý opici, která povraždila všude všechno a všechny doslova zlatíčko ...

249

Odpovědět

Tuším, že Germáni a Galové by s tebou nesouhlasili.

102

Odpovědět

.....jistě že zvítězil Caesar. Historicky je navíc docela působivý paradox, že to na jednu stranu sice byl on kdo zorganizoval definitivní konec republiky, v praxi to ale byla až jeho vražda co nový kurz dějin zpečetilo. Jinak řečeno.....drsňák :D

170

Odpovědět

A jak se Gaius Julius zasadil o to, že se z republiky stalo císařství?

_V říjnu 45 př. n. l. se Gaius Julius Caesar vzdal svého čtvrtého konzulátu a místo sebe určil za konzuly Quinta Fabia Maxima a Gaia Trebonia._

Jeho smrt uvedla zemi opět do série občanských válek. A ani v kontextu prvního století (před Kristem) také Gaius Julius Caesar nebyl první (ani poslední), který táhl na Řím se svou legií.

23

Odpovědět

+orcinusorca2014......nebyl první ani poslední, moci se však na rozdíl od Sully nevzdal, ani nezemřel před její stabilizací jako Marius. Na konci života ovládal Řím bez ohledu na oficiální držitele Konzulátu. Politika uvnitř starověkého věčného města je dosti složité (a vlastně i neskonale zajímavé a zábavné co do studia, tedy vřele doporučuji) téma. Hlavní však je, že zemřel na vrcholu ustálené moci a ustanovil jak dědice, tak velmi důsledné rozdělení osobního majetku po své smrti. V době vraždy si již delší čas musel být vědom kritického postupu své nemoci i toho, že stojí před volbou mezi sebevraždou a postupným rozkladem mysli, na jehož konci by stála smrt vrcholně nedůstojná-to mu dalo dost dobrý prostor uvažovat o situaci po jeho smrti a motivaci pro snahu (ať už z jakýchkoli pohnutek) tuto situaci směřovat určitým směrem. Nicméně vzhledem k tomu, že Caesarova smrt byla po většinu doby od ní uplynulé jedním z nejkontroverznějších diskuzních témat západní společnosti, netroufám si cokoli dále rozvíjet a raději odkazuji na literaturu, např.: Caesar: Život giganta (Adrian Goldsworthy). Děkuji za pochopení :)

20

Odpovědět

+orcinusorca2014O Marcu Antoniovi se píše, že právě on 14. února 44 př.n.l. nabídnul Gaiovi Juliovi Caesarovi diadém (symbol královské moci), ale neúspěšně.

O měsíc později pak Caesar umírá.

Byl to tedy Oktavián (Augustus), který ustanovil principát a který k tomu i ustanovil vlastní vojenskou jednotku-pretory. Ty, později jeho nástupce Tiberius nechal přestěhovat přímo do Říma a stali se z nich významní palácoví a političtí hráči.

01

Odpovědět

+orcinusorca2014....jenže odmítnutí diadému bylo ryze symbolické gesto a s "císařskou" mocí nemělo zhola nic společného a příchod praetoriánů na tom je jen o málo lépe.

10

Odpovědět

+orcinusorca2014A co funkce "tribuna lidu" za Caesara?

Zhodnocení v této práci zejména na stranách 35 a 36( https://is.muni.cz/th/109846/ff_b/Bakalarska_diplomova_prace.pdf)?

Byl to tedy Marcus Antonius, který uměl využívat dav i své spojence ke svržení republiky.

00

Odpovědět

Mám chápat současný trend tak, že John Oliver bude už jen jednou za dva týdny?

205

Odpovědět

Tak ještě jednou, pokud to nevyznělo.. Mohl by mi někdo z adminů říci, zda nyní bude John Oliver překládán jen jednou za dva týdny, nebo zda minulý měsíc byl pouze výjimkou?

21

Odpovědět

Tak to bylo super.. Caesar vyhrál :D

Na příště pokud můžu, tak bych navrhnul "David Copperfield vs Harry Houdini" ERB. Sice není až tak známá, ale je fajn, i když je dost krátká.

130

Odpovědět

Caesar nebyl vůdce císařství, nýbrž republiky.

101

Odpovědět

"Caesar přispěl ke svrhnutí Římské republiky v roce 27 př. Kr. a stal se prvním císařem" - ano, ale to nebyl tenhle, nýbrž jeho prasynovec/syn, běžně známý jako Augustus.

170

Odpovědět

+ŠriberAno, opravíme.

40

Odpovědět

Byl to diktátor, republikou se jeho vláda těžko dá nazvat. Stál na pomezí, až jeho nástupce to pojmenoval, ale fakticky je on tou osobou, ve které se z republiky stalo císařství.

66

Odpovědět

+Corwin8"Diktátor" byla republikánská funkce.

180

Odpovědět

+Corwin8Byl to republikán se vší parádou. I jeho předchůdci -bratři Gracchové, nebo Gaius Marius- usilovali o podstatně širší změnu římské společnosti.

50