Copak nám to plave v oku?TED-Ed

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 35
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:172
Počet zobrazení:17 957

Určitě jste někdy v životě pozorovali ty drobné "červíky", kteří se líně povalují někde ve vašem oku. Někteří se zájmem, jiní s nefalšovanou hrůzou. První skupinu tímto videem možná zklamu, druhou pak uklidním. Více však již přímo ve videu. Fenomén tzv. plaváčků (nebo také zákalků, sklivcových vloček) byl vzpomenut i ve videu Pod svícnem není největší tma. Toto TED Ed video jej rozebírá mnohem podrobněji a přidává k němu ještě jednu zajímavost.

Pozn. překl.: ačkoli je překlad "plaváčci" krásný, oficiálně se prý jev nazývá "zákalky"

 

Přepis titulků

TED Ed Výuka hodná sdílení Všimli jste si někdy něčeho plujícího ve vašem zorném poli? Mohlo to vypadat jako malý červ nebo průhledná skvrnka. A kdykoli jste se na to zaměřili, tak to zmizelo? Jen aby se to znovu objevilo, jakmile svůj pohled zaměříte jinam. Zastavte, není třeba si vyplachovat oči. To, co vidíte, je běžný jev známý jako plaváček. Odborný název těchto objektů je Muscae Volitantes.

Z latiny "Létající mušky", vpravdě pak dokáží být podobně otravné. Ale ve skutečnosti to není hmyz, ani cokoli z vnějšku. Plaváčci se totiž nacházejí uvnitř vašeho oka. Zdají se být živí, jelikož se pohybují a mění tvar. Ale živí nejsou. Plaváčci jsou malé objekty, které vrhají stín na sítnici, což je světlocitlivá tkáň v zadní části oka.

Mohou to být kousky tkáně, červené krvinky nebo shluky proteinů. A protože jsou postoupeny do Vitreous Humor (sklivec) (gelová tekutina, která vyplňuje vnitřek oka), plaváčci klouzají společně s pohyby oka a vypadá to, že se jemně zhoupnou, když se oko zastaví. Plaváčci jsou po většinu času jen obtížně rozeznatelní. Čím blíže jsou sítnici, tím více se stávají viditelnými.

Stejně jako přibližování ruky ke stolu pod zdrojem světla vyústí v mnohem ostřeji tvarovaný stín. Plaváčci jsou mnohem lépe viditelní, když se díváte na jasný jednolitý povrch, např. prázdnou PC obrazovku, sníh, nebo čistou oblohu, kde jednolitost pozadí dovoluje jejich jednodušší rozeznání.

Čím je světlo jasnější, tím víc se vaše zornice stáhne. Efekt je stejný, jako kdybychom vyměnili velký zdroj rozptýleného světla za svítidlo s jedinou žárovkou. Což by opět udělalo stín ostřejším. Existuje ještě jeden optický jev, který připomíná plaváčky. Ve skutečnosti spolu ale nesouvisejí.

Když při pohledu na jasou modrou oblohu uvidíte drobné těkající světelné body, zažili jste stav známý jako Zrakový jev modrého pole. V některých ohledech se jedná o opak plaváčků. Nevidíte pohybující se stíny, ale malá pohybující se okénka, která propouštějí světlo na sítnici. Za vznikem okének stojí ve skutečnosti bílé krvinky, které se pohybují kapilárami po povrchu sítnice.

Tyto leukocyty mohou být tak velké, že téměř vyplní prostor kapiláry, což před nimi vytvoří prostor naplněný plazmou. Protože volné místo i bílé krvinky snadněji propouští modré světlo, oproti červeným krvinkám, které se nacházejí v kapilárách, vidíme mihotající se světelné tečky, kdekoli se tak stane, sledující cesty kapilár a řídící se naším pulsem. Za ideálních pozorovacích podmínek můžete vidět i něco jako tmavý ocas, který sleduje dráhu tečky.

Jde o shluky červených krvinek, které se seskupily za leukocyty. Některá vědecká muzea mají exponát, který sestává z modré obrazovky a ta pak umožňuje sledovat jevy modrého pole mnohem jednodušeji než normálně. Popravdě, oči každého člověka zažívají tento efekt, ovšem typ a počet objektů se velmi liší. V případě plaváčků jejich putování často neregistrujeme, jelikož se je mozek naučí ignorovat. Ovšem abnormálně početní nebo velcí plaváčci, kteří ruší vidění mohou být známkou vážnějšího stavu.

který vyžaduje okamžitý lékařský zásah. Po většinu času jsou zrakové jevy jako plaváčci nebo efekt modré oblohy pouhým jemným připomenutím toho, že to, co myslíme, že vidíme, závisí stejně jak na našem stavu a myšlení, tak i na okolním světě.

Překlad: JohnSorrow www.videacesky.cz

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jako malá (teda spíš menšé) jsem tomu říkala atomy :D

00

Odpovědět

lidi lid lidi ... zákalky se bohužel budou zhoršovat a to velmi.. Čím budete starší, tím jich bude víc a víc.. Bohužel na to neexistuje žádný lék.. :( Sám to prožívám již osmým rokem a řeknu Vám, že bych dal snad všechno co mám za to, abych viděl opět "čistě"!

Jediné co do budoucna může pomoci je tato sbírka, pokud bude úspěšná.
https://www.gofundme.com/floaters

00

Odpovědět

Video pokládám za neúplmé, tak dávám jen jednu hvězdu.
Většina z toho co řekli je pravda. Ale větší sklivcové zákalky, tedy ty co většina lidí vidí po většinu dne a jsou právě těmi otrvanými, nejsou tvořeny shlukem proteinů a podobně, ale je to změněný stav sklice, kdy sklivec je místo roslovitého stavu tekutý, tedy jinak láme světlo. Vzniknout to může námahou oka, vyschnutím (nedostatkem tekutin), nebo úrazem. Náchylnější jsou k tomu krátkozrací lidé, kterým se oko díky externí čočce v brýlích namáhá. Dále pak staří lidé, kuřáci a podobně, kterým buňky stárnou rychleji.
Sám si tohle prožívám poslední půlrok, a není to zrovna nejveselejhší, každý den sledovat postupné zvětšování změn ve sklivci, kdy je i zvětšiování díky lomu světla vidět i jako "tmavnutí" středu zákalku...

To jen pro doplnění, i když většině lidí to akorát přidá na depresi. Stav sklivce je totiž neléčitelný, i když jsem slyšet, že by měl pomáhat jodid draselný na regeneraci sklivce do původního rosolovitého stavu...

00

Odpovědět

1:04 - "suspended" v tomto případě znamená rozpuštěny (v suspenzi)

00

Odpovědět

Hurá! Konečně jsem se dozvěděl co to občas vidím. Věděl jsem, že to není nic vážného. Nikdo ale mi nedokázal vysvětlit co to je, ani když jsem se ptal ze zvědavosti u očních lékařů. Ale pak mě napadlo, že asi něco plave ve sklivci a stín dopadá na sítnici. Ale u druhého úkazu jsem se spletl, měl jsem za to, že se jedná o jakési dočasně generování signálů ze sítnice (něco jako mravenčení v přeležené noze).

202

Odpovědět

to už tu bylo, nebo se mi ti zdá?

112

Odpovědět

tehdy se řešil jen jev první, tuším, resp. ten druhý neznám...nebo ted me napada, neni to ten jev, kdy mate tzv. prelezene oko - tj. nepotrebujete k tomu modrou oblohu, ale mirny a delsi tlak na oko?...protoze vuci modre obloze jsem, bez tlaku - treba po delsim promnuti oci, jsem to nikdy nepozoroval

00

Odpovědět

Myslíš toto video: http://www.videacesky.cz/navody-dokumenty-pokusy/pod-svicnem-neni-nejvetsi-tma ? Tam je to jen okrajově. V TEDu to krásně vysvětlili a ještě navíc přihodili mžitky:)

30

Odpovědět

+JohnSorrowTak už vím, proč tu "bylo" :) Někdo to hodil jako odkaz do komentářů k tomu předchozímu videu, takže sem to fakt viděla i v souvislosti s touto stránkou :)

11

Odpovědět

OT: Kde se prosím vás ztratil odkaz na TOP 100? Jsem slepý, nebo prostě zmizelo?

50

Odpovědět

Prostě zmizelo, ostatně ani "TOP 10" ve skutečnosti už nejsou ty nejlepší videa podle hodnocení...

40

Odpovědět

Super, díky za překlad. Když jsem tohle začala vidět, chvíli jsem se bála, že oslepnu :D Oční mi řekl, že se s tím nic nedá dělat, ale že se to bude zhoršovat. Tak nevím, teď je mi 20 let, to jako v padesáti budu mít "plaváčky" před očima neustále...?

41

Odpovědět

Řešit se to skutečně nedá (až na nějaké extrémní případy), ale zhoršovat se to nemusí. Většinou to pak zůstává téměř stejné.

70

Odpovědět

+MithrilJéé, už jsem se bál, že tu nejsi Mithrile, když se změnil ten hlavní administrátor. Chtěl bych se tě zrovna zeptat, pokud si mého komentáře všimneš, jestli existuje na VČ nějaká funkce skrz, kterou bych našel svoje staré komentáře, nebo viděl jejich odpovědi na ně. :) Díky

01

Odpovědět

Já jsem si zákalky nechal od operovat měl jsem jich stovky.Už je to 5 let a nemám ani jednu.

110

Odpovědět

+Tonda655Muzu nejake informace o operaci od vas ziskat? Kdyztak napiste vic info prosim na wrtulka@seznam.cz. O operaci premyslim, ale desi me rizika. Zajimal by me prubeh. Moc diky.

00

Odpovědět

To já už mám ve 13 plaváčky na furt. -_- Nic to není, naopak oční mi řekla, že když jeden z plaváčků zmízí, tak je to problém, a okamžitě by se mělo jít k oční. Mimochodem, jsou na to I kapky, ale lidi z toho co jsem četl v recenzích mají smíšené pocity, některým funguje, některým ne, nevím. Mějte se.

00

Odpovědět