Thumbnail play icon

Jak funguje Rorschachův test s inkoustovými skvrnami?TED-Ed

Přidat do sledovaných sérií 22
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:128
Počet zobrazení:9 781

Několik inkoustových skvrn, které mají na základě toho, co v nich vidíte, odpovědět na otázku, jaký jste člověk. Možná si myslíte, že přesně takhle funguje tzv. Rorschachův test. Ale je tomu skutečně tak? Jak je tento test starý, kdo ho vymyslel a k čemu se používá? A je vůbec založen na vědeckém poznání?

Komentáře (22)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Čakal som vo videu aj odpoveď, prečo je ROR taká kontroverzná metóda aj medzi odbornou verejnosťou (psychológmi). Ale nedočkal som sa. Tak vám to prezradím. ROR má totiž strašne nízku reliabilitu testu (presnosť a spolahlivosť), čo znamená, že keby ste boli testovaný ROR a za mesiac išli znova na test ROR, tak je vysoko pravdepodobné, že by na vás ten istý psychológ napísal úplne odlišný posudok. Áno, zástanci ROR tvrdia, že je to tým, že pred mesiacom ste sa cítili inak a preživali iné emócie, čo môže byť pravda. Ale proste nie je možné, aby sa za mesiac radikálne zmenila vaša osobnosť. To by ste museli mať ťažký úraz hlavy. U nás na škole, aj pán doktor, ktorý pôsobí ako súdny znalec a lektor ROR metódy, nás veľmi jasne upozornil, že ROR je podľa neho super, ale v žiadnom prípade by sa nemal používať samostatne, ale len ako doplnok k iným metódam (anamnéza, interview, pozorovanie, IQ test, osobnostný test, prípadne aj iná projektívna metóda na overenie si výsledkov z ROR).

Žial na personálnych oddeleniach väčšinou nepracujú diplomovaní psychológovia. Laici ľahko podľahnú rôznym vizuálne pekným metódam. Preto v minulosti v USA bol populárny ROR aj na pracovných pohovoroch a aktuálne u nás je populárny Luscherov farebný test, čo je tiež riadna sprostosť. Skúsenejší personalisti používajú IQ test, pretože tie sa vyznačujú najvyššou reliabilitou a validitou zo všetkých psychologických testov. A množstvo štúdii dokazuje, že inteligencia uchádzača o zamestnanie je jedným z najspoľahlivejších ukazovateľov jeho budúceho pracovného výkonu. Samozrejme zadávať testy na pohovore by sa malo len v prípade, že to má zmysel vzhľadom na pracovnú pozíciu...pokladníčke v Tescu by som ho asi nedával.

V praxi sa na Slovensku oveľa viac využíva Hand Test (kartičky s gestami, ktoré sa dajú interpretovať rôznym spôsobom), čo je tiež projektívna metóda. Je oveľa jednoduchší na administráciu a vyhodnotenie a veľmi rýchlo z neho získam to, čo potrebujem vedieť. V praxi sa používa napr. vo väzniciach alebo u žiadateľov o zbrojný preukaz.

Všimol som si, že viacerí z vás tu ponúkli svoje odpovede na jednotlivé kartičky. Vo videu nie je spomenuté, že psychológ vyšetrovanú osobu povzbudzuje, aby ponúkla čo najviac odpovedí na každú kartičku. Hodnotí sa totižto aj počet odpovedí, ich unikátnosť, to či posudzujete "ten flak" ako celok alebo sa zameriavate aj na jeho časti a pod.
HACK na ROR: nehovorte, že tam vidíte súložiť svojich rodičov alebo že ste tam vy a niekoho zabíjate. :-) Proste čokolvek so sexom alebo agresiou.

201

Odpovědět

Díky za komentář!
Muselo to dát práci a máš jen dva liky, tak jsem tě chtěl potěšit.

20

Odpovědět

Také bych jen doplnil, že jedna odpověď u obrázku je pro testování zcela nedostatečná. :D Hodnotí se, jak je uvedeno ve videu, na jaké aspekty se zaměřujete; hrany, barvy, detaily, obrysy, plochy, výčnělky, symetrie, odlišnosti, jestli vidíte animální, humanoidní tvary, pohyb, stabilita, náklon, jestli se objevují agresivní projevy (krev, zohavení), nebo naopak "milé věci" ( tanec, motýl, láska), jestli vnímáte abstraktní jevy ( pocity ze skvrny) atd.. ten test skutečně trvá a provést vás jím a především nezávadně "motivovat" může jen skutečně zkušený diagnostik.

10

Odpovědět

Projektivní test osobnosti, jak se Rorschachův test správně nazývá, žádnou bouřlivou kontroverzí neprošel a už vůbec ne na přelomu tisíciletí, kdy vrcholila práce na revizi jeho ucelené psychometrické podobě. Jistý pan Dr. John E. Exner v šedesátých letech vytvořil skutečně fascinující dílo, tedy ucelenou metodologii hodnocení jednotlivých odpovědí na základě metrické analýzy výskytu častých odpovědí, které korelovaly s diagnózami, nebo profily probandů, získaných na základě jiných psychologických metod, aby tak do vytváření psychometrické metody vstoupila nezávislá proměnná (což je v psychologii dost problém, viz Zimbardo) Musím se tak tohoto testu osobnosti, či diagnostické pomůcky zastat, neboť v současné době je stále hojně používaný a Exnerova hodnotící škála je stále platná. V současnosti se používá s různými dalšími přístupy, například s klasickou psychoanalýzou, ale je potřeba zdůraznit, že provádět test a následně vyhodnocovat odpovědi je toliko mentálně a časově náročné, že se do toho diagnostikům "moc nechce". Video je sice zajímavé z populárně naučného hlediska, ale značně mi tam schází zdůraznění hlavní myšlenky tohoto testu, která je skutečně ( i dnes) znamenitě platná a uchvacující - To jací jsme, jaké máme psychosociální dovednosti, jak fungují naše intrapsychické procesy, ovlivňuje, jak vnímáme svět kolem sebe.- Současně "nejplatnější" psychologický směr tedy kognitivní psychologie tuto závislost obohacuje o poznání, že naše osobnostní momenty a vnitřní procesy jsou de facto souborem ,percepčně kognitivním procesem, převážně metakonitivními procesy v rámci implicitní paměti, obohacených zkušeností. Tyto zkušenosti získáváme jak přímo - primárním prožíváním, tak zástupně zástupným učením na základě observačního pozorování. Kognitivní psychologie tak říká, že naše chování, vnímání a reakce na podměty vychází převážně z toho, co jsme se naučili, jakým vzorcům chování, s jakou kognitivní atraktivitou, jsme byli vystaveni. Projektivní diagnostické přístupy tak antickým obloukem obohacuje o význam zkušeností. Zcela absurdní, ale platné shrnutí by mohlo znít: "To jací jsme ovlivňuje, jak vnímáme svět. Jaký svět kolem nás byl, čemu jsme byli vystaveni, zásadně ovlivňuje jací jsme." Pokud někoho tato problematika zajímá doporučuji: LEČBYCH, Martin. Rorschachova metoda: integrativní přístup k interpretaci. 2., rozšířené a aktualizované vydání. Praha: Grada, 2016. 235 stran. Psyché. ISBN 978-80-247-5834-3. a JANOUŠEK, J. Sociálně kognitivní teorie Alberta Bandury. Československá psychologie: časopis pro psychologickou teorii a praxi. Praha: Academia, 1992, XXXVI(5). s. (383). ISSN 0009-062X. Dostupné také z: https://kramerius.lib.cas.cz/uuid/uuid:56d075ce-420f-11e1-4758-001143e3f55c

40

Odpovědět

Keď som tam vždy videl len symetrické škvrny alebo niečo čo pripomína prierez chrbtice tak som aký typ osobnosti? Nudný?

02

Odpovědět


Odpovědět

https://en.wikipedia.org/wiki/Rorschach_test

Tady je původních 10 skvrn, tak bych rád viděl, co v tom vidí druzí. :)

Moje dojmy:
1) Dva mopsíci čumákama k sobě
2) Dva krtci co si plácnou prackama
3) Dvě ženy u kotle
4) Ork na trůnu
5) Králík z Donnie Darko
6) Meč ležící na medvědí kůži (rohožce)
7) Dvě tančící ženy zády k sobě, co mají otočenou hlavu a dívají se na sebe
8) Dva panteři v džungli
9) šlehající oheň a kouř
10) Čaroděj s červeným pláštěm

35

Odpovědět

1. pikaču, ale vážne :D
2. dvaja mackovia čo si dávajú high five
3. dve ženy
4. absolútne nič, ale mám z toho divný zlí pocit
5. motýľ
6. vážka
7. dve osoby sediace proti sebe
8. zviera, to ružové, bohužial asi som si to vsugeroval z videa
9. Jeleň - oranžová
10. Eiffelova veža

By ma zaujímalo čo by na to psychológ :D

05

Odpovědět

+Richmond1532,3,5,8,10 rovnako

00

Odpovědět

1) Netopýr
2) Netopýr
3) Netopýr
4) Netopýr
5) Netopýr
6) Netopýr
7) Netopýr
8) Netopýr
9) Netopýr
10) Můj otec vraždící moji matku hypodermální jehlou

431

Odpovědět

To je těžké, skoro u všech vidím hned několik možných variant, co mi ten každý jednotlivý obrázek připomíná. V některých jednotlivých obrázcích vidím i současně víc věcí najednou. Co je zvláštní, tak hned u několika z nich (1,2,8,9) vidím v obrázku pánevní kost.

Jinak, když se snažím zaměřit na to hlavní, co na obrázcích na první pohled vidím (pánevní kost už znova vypisovat nebudu) :

1) 2 čerodějnice držící nějaké 2 předměty uprostřed (vázy/kuželky/lidi..?).
Z jiného úhlu pohledu vidím 2 psíky, kteří něco trhají nebo koušou.
Vidím tam i netopýra.
2) 2 sloni choboty k sobě.
2 trpaslíci dotýkající se dlaněmi
3) 2 osoby (ženy, muži nebo něco mezi?..) držící nějakou helmu, košík..
4) psí hlava
5) motýl nebo můra
6) brouk a nějaký kožešina (taková ta jak se dává na zeď nebo před postel)
7) Uplně to samé co vidíš ty.
8) 2 chameleoni a motýl
9) 2 sobí/jelení hlavy, čumákem k sobě, trochu tam vidím i housle/kytaru
10) 2 mořští koníci sosáky k sobě, 2 krabi a nějaké 2 příšerky s tykadly, které na sebe nepřátelsky hledí

03

Odpovědět

1. Hlava satanova
2. Dvě ženy s uřezanými nohami držíc se v dlaních
3. Dvě ženy drží své právě narozené plody
4. Hlava démona
5. Netopýr
6. Ústí hlavy požírající housenku
7. Dvě ženy ze zadu vyvrhnuté
8. V popředí motýl, v pozadí Bafomet
9. Zanícené ženské přirození
10. Podélně rozseklá čelist

40

Odpovědět

+Nicty budes nejaky neandrtalec :D
jenom sex a nasili..
ty musis byt poradne vygumovanej

05

Odpovědět

+asdfJá tam teda žádný sex nevidím...

10

Odpovědět

+Individualjestli to tam nevidis tak jsi mentalne retarovany obavam se ze s tim tady nic nenadelame :)

01

Odpovědět

+asdfTak mě teda pouč, ve kterém bodě ten sex najdu.

10

Odpovědět

+asdfKámo jako ty určitě ne...

11

Odpovědět

1. Skvrna
2. Skvrna
3. Skvrna
4. Skvrna
5. Skvrna
6. Skvrna
7. Skvrna
8. Skvrna
9. Skvrna
10. Skvrna

20

Odpovědět

Přijde mi to jako dobrý nápad :-) Nechápu to hodnocení...

1. Papírový obal z masové konzervy v pokročilém stádiu rozkladu
2. Dva buddhističtí mnichové si dávají high-five
3. Obsluha luxusního hotelu přenáší na podnosu motýla
4. Skunk rocker ujíždí na motocyklu
5. Netopýr z poledu zezadu
6. Mistr tříska (želvy ninja) rozčílený do běla
7. Králík z Donnie Darko
8. Vagína :-D
9. Odšťavňovač na pomeranče
10. Schůze animovaných postaviček

Vlastně mě samého děsí, co tam vidím za věci. :-D

10

Odpovědět


Odpovědět

Odpovědět

"… ale představte si, jak by ty budovy musely být velké."

50
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK