Pojďte si zalyžovat na hromadě těžebního odpaduTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:27
Počet zobrazení:1 068
Po těžbě kaolinu zůstala v bavorském Hirschau obrovská hromada písku. A ukázalo se, že se z ní dá udělat poměrně populární turistická atrakce.

Přepis titulků

Když se někde doluje, vznikají vedlejší produkty. Po těžbě a zpracování prostě něco zbude. Dnes se s nimi musí těžařská společnost vypořádat, ale dříve se to prostě někde hromadilo v naději, že v budoucnu to někdo vyřeší. Když jsou zbytky toxické, je to problém. Ale tady v Hirschau v Německu to mají jinak. Tamhle je povrchový kaolinový lom, kaolin je běžný nerost, který se používá třeba k výrobě keramiky nebo zubní pasty.

A mají tu hromadu vedlejšího produktu, stojím na ní, je vysoká 120 metrů a skládá se jen z písku. Běžný křemenný písek jako na poušti. Křemenný písek se používá v průmyslu, dnes už ho také prodávají, ale desítky let ho měli přespříliš a nebyl nebezpečný, tak se tu hromadil. Co se dá dělat s 35 miliony tun písku navršených do hory, která dominuje krajině? Odpověď zní: udělat z toho turistickou atrakci. Vítejte v lyžařském středisku a zábavním parku Hora Kaolino.

Jen pro info, je 9 hodin a všední den, takže tu není moc lidí. Během letních prázdnin je to tu stejně plné jako jakákoli sjezdovka v zimní sezóně. V 60. letech přišel jeden chlap, který si řekl, že to prostě vyzkouší. Co funguje v horách, musí přece jít i tady na písku. A tak prostě zkusil horu na dřevěných lyžích sjet. V létě tu provozujeme atrakce, například sandboarding, lyžování na písku…

V posledních letech organizujeme mistrovství světa v sandboardingu. Z atrakcí tu máme dále koupaliště pod širým nebem, kemp, samozřejmě lyžařský vlek, dále tu máme horskou dráhu, je to taková letní bobová dráha, která patří k nejrychlejším drahám v celém Německu. Nepodařilo se mi najít vhodné místo, kam tuhle scénu zařadit, ale chtěl jsem to vyzkoušet.

Máme také adventure-golf a samozřejmě ještě lanový park. Ten je skrytý přímo za vámi v tom lese. Velkou část hory pokrývají stromy a vegetace, což zabraňuje erozi, aby písek zůstal, kde má. Musel jsem se zeptat. Lidé, kteří tady lyžují, přece musí ten písek odnášet dolů. Každý podzim ten písek zespodu posbíráme a nákladními auty ho odvážíme nahoru.

Přes léto udržujeme sjezdovku stejnými rolbami, jaké se používají v Alpách. Před desítkami let byl vrch celý bílý bez jediné rostliny. V křemenném písku je obsažen také živec, díky kterému tu rostliny bohužel rostou velmi rychle a dobře. Místní vláda mohla určitě trvat na tom, aby tuto horu odklidili a písku se nějak zbavili.

Ale proč by to dělala? Hirschau teď není jen důlní město, ale důlní město se zábavním parkem. Jezdí sem turisté a utrácejí. Vznikly pracovní příležitosti a jednou za čas sem někdo přijede a poví celému světu, že v Německu mají písečnou sjezdovku. Neumím jezdit na sandboardu. Určitě bych se zabil. Tohle není kopec pro začátečníky.

Radši pojedu dolů lanovkou. Jak se to… Vážně se toho bojím. Jak se to rozepíná? Teď jsem to utáhnul. To snad ne. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (2)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tak tam bych opravdu bydlet nechtěl... zafouká vítr špatným směrem a celá vesnice má písek všude. Jasně, chápu, že už je to usazený, částečně porostlý... ale i tak tam musí být prašnost výrazně větší, než je normální. Není tam ani žádný ochranný val, nebo něco podobnýho. Ani si nechci představovat, jak to vypadalo, když tu hromadu postupně naváželi - čerstvej sypkej neuleženej písek, jezdily tam těžký auta a bagry. Museli tý vesničce zaplatit šílený odškodný.

00

Odpovědět

Zajímala by mě životnost lyží :)

20