Kdyby byly reklamy na recyklaci upřímnéUpřímné reklamy

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 8
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:78
Počet zobrazení:4 308
Recyklujte, recyklujte, recyklujte, zachraňujete tím planetu! Anebo ne tak docela? 

Přepis titulků

- Co to děláš? - Nevím… Vysmahni! Ty lidská popelnice, co prdí oxid uhličitý a absolutně nejde zrecyklovat. Je to zničené. Zdravím, já jsem Roger a mně i mé společnosti, která spaluje jedy, záleží na tom, abyste všichni házeli své plastové tentononc do různě barevných kbelíků. Ale do jiných, než kam házíte zbytek odpadu.

Proč by ropné společnosti záleželo na tom, co děláte s obaly, když z nich docucáte sladkou vodu, co vám zkracuje život? Protože plasty jsou z ropy. A jelikož každý rok vaše kočáry bez koní vychlemtají méně a méně šťávičky, chceme místo toho do roku 2050 ztrojnásobit produkci plastů. Ať už s planetou, nebo bez ní. Nic pro nás není důležitější než to, že plasty milujete. Plasty potřebujete!

Vy nevděční sráči, ještě před pár desítkami let jste si našeho ropného papíru nevážili. Údajně pomalu zabíjí jedinou planetu, na které může existovat život. Proto jsme utratili a stále utrácíme miliony dolarů, abychom vás přesvědčili, že plasty se dají recyklovat. I když to v podstatě nejde. A i kdyby to šlo, víte, jak drahé by to ku*va bylo?! Pokud začneme zabíhat do technikálií, recyklace plastů je technicky možná.

Ale na rozdíl kovů, které se dají roztavit na atomový sajrajt a pak z nich jdou vytvarovat chemicky čistá ocelová dilda, plasty jsou složeny z dlouhých řetězů lidmi vytvořených molekul, které nesnáší úplně dobře, když je… zapálíte. I kdybychom z tohoto černého hnusu vytvarovali plastový obal na nízkotučné mléko, nejde to udělat víc než jednou.

Důležité není ani tak recyklování plastů samotné, důležité je, aby vypadaly recyklovatelně. Proto jsme lobovali v Kongresu, aby na každou věc vytvořenou z plastu šoupl malý uroboros s číslem, ať už je skutečně recyklovatelná, anebo ne. Je to tak matoucí, že se to nakonec všechno smíchá dohromady, čímž zajistíme, že většina skutečně recyklovatelných materiálů bude příliš kontaminovaná a nepůjde zpracovat.

Hele, přece neutratíme miliony za to, abychom to třídili! Už jsme investovali do toho, abychom vás přesvědčili, že to třídíme! Jen 10 % recyklovatelných plastů bylo použito podruhé. A my můžeme dělat, že za to můžete vy. Protože nejste vědci. Tak do toho, hoďte tu napůl vypitou flašku s ovocnou krví do modrého kyblíku a řekněte si, že zachraňujete planetu. Zrecyklujeme ji do vašich plic, až ten krám potichu spálíme.

Nebo to možná hodíme do oceánu, ať si s tím poradí delfíni. Prý jsou velice chytří. Já jsem Roger. A jsem zpět. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (31)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A přitom PETek se můžeme zbavit snadno a nic by to stát, tedy nás, nestálo.

03

Odpovědět

No dobrá, nechci palec dolů. Tak si ty PETky necháme a budeme recyklovat, pálit a skládkovat.

01

Odpovědět

+ZáporákKdyby PETky byly jediný plastovým problémem, tak můžeme skákat radostí (lidé je alespoň vyhazují do nádob na odpad).

Tím častějším plastovým odpadem jsou cigaretové filtry (acetátová celulóza), která tvoří odhadem až třetinu plastů v moři a lidé je ani nevyhodí do nádob, ale obvykle na ulici, nebo se jich prostě bez rozmyslu zbaví po dokouření.

01

Odpovědět

+SimbaPodle evropské komise jsou nejčastějším odpadem na pláži lahve a víčka. Nedopalky jsou druhé. (statistiku odpadu v oceánech jsem nenašel)
Fakt budeme u nás řešit odpad v oceánech?
Nepřijde mi logické mít u nás cedule s nápisem: "Neházejte odpad do moře"
Neříkám tím, že to není problém, ale řešení je jaké? Kolonizovat země, kde to tam hážou?
Není lepší řešit co se děje s naším odpadem a jak ho snížit?
Přijde mi, že lidi už ani nemyslí. Pokud nesouhlasíš s A (recyklace,skládka, spalování), tak si všichni myslí, že jseš teda pro B (vratné sklo) a vůbec je nenapadne přemýšlet i o možnostech C, D ....

01

Odpovědět

+ZáporákPozoruhodné.

Odpad v moři se nás netýká, protože Češi nemají moře (tedy až na jeho turistickou a potravinovou důležitost i pro Čechy);

01

Odpovědět

+ZáporákZ těchto dat ( https://www.europarl.europa.eu/factsheets/cs/sheet/122/evropsky-rybolov-v-cislech ) vyplývá, že hlubinné druhy ryb, tuňák a "malé pelagické ryby" (malé ryby z otevřeného moře - například: sardinky) tvoří docela nezanedbatelnou část evropského jídelníčku, takže bychom měli přestat znečišťovat okolní moře a oceány jednoduše proto, že odtud pochází naše potraviny - čisté pláže jsou sice více viditelné, ale jsou vlastně postradatelné.

A řešení? Plastové rybářské sítě, stejně jako filtry cigaret jsou také nahraditelné svými rostlinnými ekvivalenty.

01

Odpovědět

+SimbaŽe Vy bydlíte u moře? Nebo jste koukal na nějaký dokument?
Pokud je učelem diskuze kritizovat ostatní, tak se bavte o moři a třeba amazonskym pralese.
Nejsem křesťan, ale napíšu to:
Proč vidíš třísku v oku svého bratra, ale trámu ve vlastním oku si nevšímáš?

01

Odpovědět

+ZáporákJen reakce na vaši otázku: Fakt budeme u nás řešit odpad v oceánech? Tedy je vysvětleno, proč jsou moře a oceány důležitější než pláže

Pokud nechcete, aby na vaše věty někdo odpovídal, tak tam prostě nedělejte ten otazník....

01

Odpovědět

+SimbaTo troluješe nebo jsi dítě?
1. Z toho jak omezit náš plastový odpad, jsi udělal nepodstatný problém a přesměroval jsi to na moře. Kde dle tebe tvoří nedopalky častější odpad.
2. Já jsem vycházel z oficiálního dokumentu, dle kterého evropská komise zakazuje různé plastové výrobky. Ten uvádí jako častější odpad PETky a né nedopalky. Nikde jsem nepsal, že problém jsou odpadky na plážích. Dle mě se podle pláží odhaduje množství odpadu v moři.
3. Z velkého množství otázek si vybereš tu řečnickou. Spoustu ostatních nekomentuješ.
4. Uvádíš trapnou statistiku, že nezanedbatelnou část evropského jídelníčku jsou ryby z moří. Vůbec nerozumíš jak se počítá průměr.
5. Chceš nařizovat rybářům z jiného státu z čeho mají mít sítě. Hodně štěstí.
6. Z toho usuzuji, že se nechceš žádným způsobem omezovat, ale chceš omezovat ostatní.
Diskuze s tebou postrádá smysl.

01

Odpovědět

+Záporákad 2 - a můžeš tedy ten "oficiální dokument, dle kterého evropská komise zakazuje různé plastové výrobky" uvést jako zdroj, nebo sis ho vycucal z prstu?
ad 5 - evropská komise zakazuje plastové výrobky, ale už nemůže zakázat a) plastové rybářské sítě; b) dovoz ryb, které byly uloveny plastovými sítěmi; pozoruhodná logika (povinná certifikace dřeva asi není pro tebe dostatečně známá, a tak analogie pro rybářský průmysl je pro tebe nepředstavitelná; mimochodem už nyní musí rybáři tuňáků používat sítě bezpečné pro delfíny, ale tento fakt tě asi opět minul)
ad 6 uvádím jasný příklad, jak si Evropané, postupně pod sebou uřezávají ekologickou větev tím, že používají neudržitelnou rybářskou techniku, ale ty v tom vidíš omezování ostatních - já v tom vidím cestu, jak v mořích a oceánech budou ryby i po roce 2045

01

Odpovědět

+ZáporákA tady je článek o jiném zamoření plasty - tentokrát z Pacifiku ( "Vědci odhalili původce většiny plastů ve velké tichomořské skvrně" https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-vedci-odhalili-puvodce-vetsiny-plastu-ve-velke-tichomorske-odpadkove-skvrne-213396#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz )

jedná o odpad z rybařských lodí a o polovinu veškerého odpadu tvoří rybářské sítě - tedy PETky tvoří tu světlou stránku (=méně častou) všech plastů v oceánech a mořích

01

Odpovědět

A ten plast je z vesmíru? Planetu zničí něco co pochází z ní? Fak planeta nerozhoduje o sobě ale my o ni? Planeta vám řekla o pomoc? NĚkomu kdo má expiraci tak 80 let :D

125

Odpovědět

Podle této logiky jsou atomovky asi ze Saturnu, ne? A odkdy planety mluví? Doporučuji ubrat na intenzitě požívaných omamných látek.

194

Odpovědět

A možná nad věcma méně přemýšlet do hloubky, někomu to holt nesvědčí :)

12

Odpovědět

Plastový odpad neničí planetu, ale může zničit život na ní. Tedy spíše většinu živočichů. Kam patříme i my.

111

Odpovědět

Hele kluku, něco se sebou dělej nebo budeš mít v plnoletosti problém nepřijít o svéprávnost dřív, než se o tebe stihne vůbec otřít.

22

Odpovědět

:D "ničí planetu" :D vtipálek... planeta bude v pohodě, už zažila daleko horší věci... my neničíme jí, my ničíme "pouze" naše životní prostředí

01

Odpovědět

Zajímavé, jen nesouhlasím se závěrem, drtivá většina alternativ k jednorázovým plastům je ještě méně ekologická než plasty. Na výrobu papírových alternativ je potřeba podstatně vyšší spotřeba vody a jejich výrobní a životní cyklus vyprodukuje více skleníkových plynů. Ani recyklace skla není výhra, zde se bavíme o takové energii potřebné k recyklaci, a vysoké produkci CO2 například při logistice. Zkrátka plast stále vede jen bychom neměli podléhat přehnaným obvykle lobingem tlačeným změnám, které nejsou podložené daty. Třeba takové vratné PET lahve zavedené nedávno i na Slovensku je krásný případ neefektivního řešení které má záporné, nebo minimální benefity. To co pak nechápu absolutně je snaha aby v budoucnu víčko bylo pevně upevněno k lahvi. Přitom tyto dva materiály spolu nebudou recyklovány a dávalo by spíš smysl, aby šlo víčko a jeho kroužek co nejsnáze od lahve oddělit.

52

Odpovědět

+HMTDTakže třeba drcené krunýře humrů, vytvarovaná podhoubí (náhrada pěnového polystyrenu), nebo rozvařené kůže, nebo střeva prasat, koní a krav (typicky dřívější jediný materiál uzené a vařené masové výrobky) jsou méně "ekologické" než plasty?

01

Odpovědět

+SimbaPravděpodobně ano, ale protože jsem ještě nezkoumal výrobní proces těchto méně častých alternativ tak vám to s jistotou neřeknu, až to bude relevantní, tak to prověřím. To že s tím teď někdo začíná jako u toho podhoubí hub, ještě neberu za relevantní alternativu. Polystyren má dost levnou výrobu a ve velkých kvantech. Je vám jasné, že houby během svého životního cyklu produkují CO2? A jejich růst také vyžaduje živiny?

01

Odpovědět

+HMTDNení ten hlavní problém u plastů v jejich schopnosti znečistit životní prostředí během výroby, během životního cyklu i během skládkování?

01

Odpovědět

+SimbaNo nevím co myslíte, ve všech těchto bodech bude znečištění nižší než u papírové, skleněné, nebo látkové alternativy. Můžete sice oponovat, že na konci životního cyklu dojde k téměř trvalému "uložení" v přírodě, ale pokud plast neskončí v moři, tak velké škody nenapáchá. Nehledě na to, že podíl plastů které skončí ve volné přírodě je dlouhodobě spíš přeceňován. Dokonce jsem viděl statistiku která byla tak nadhodnocena, až byla nerealistická. Ony tam totiž rády ekologické organizace počítají i plast který skončí na skládce.

01

Odpovědět

+HMTDOdkdy se při výrobě papíru používá kyselina sir., kyselina dus., ftalaty, olovo, nebo arsen..

Jen při bělení papíru se používá chlór, ale více se ho spotřebuje při výrobě plastů...

01

Odpovědět

+SimbaVíte já mám chemické vzdělání. Poměrně dobře se vyznám jak ve výrobě papíru, tak plastů. Nechoďte na mne s těmito pseudo ekologickými strašáky, které jsou reálně jen k odstrašování těch kdo problematice nerozumí. Které z vámi vyjmenovaných látek byly použity na výrobu třeba polypropylenového jednorázového kelímku? V jakém jednorázovém plastu na potraviny dnes máte olovo nebo arsen? A ta kyselina to je spíš na vlákna stylu nylonu a při dnešních přísných limitech na emise a odpadní vody fakt není problém, že při nějaké výrobě používáte kyselinu, to vám opravdu větší škodu přinese vytěžení X hektarů lesa těžkou technikou při které dochází krom produkce CO2 k únikům ropných produktů a ne lokálně a sledovaně tak jako tomu je při zpracování plastů.

01

Odpovědět

+HMTDChlápek s chemickým vzděláním neví, co jsou Zieglerovy-Nattovy katalyzátory?? Vážně?

Ty se vyrábí z chloridů titanu (TiCl3, nebo TiCl4) za pomocí chloridu hořečnatého (ten se zase vyrábí z hydroxidu hořečnatého a kyseliny chlorovodíkové); tedy sloučeniny chlóru ve svých dvou podobách

01

Odpovědět

+HMTDA ty "lokální a sledované úniky" znamenají vlastně "jen" 20 kilometrový úsek řeky (Bečva; výroba aromatických uhlovodíků z dehtu; DeZa znamená Dehtové závody), nebo 400 kilometrový úsek mezi Olavou a Štětínem (Odra, nadlimitní množství mesitylenu - tedy opět produkt dehtu);

02

Odpovědět

+SimbaAha, Simba se odhalil jako zmanipulovaná oběť propagandy. "Zbožňuji" lidi kteří věří, že Deza vytrávila Bečvu i když reálně na to neexistuje důkaz a naopak existují dost pádné argumenty proč to Deza být nemohla (jejich odběry, technické provedení jejich čističky, které otravu tak jak proběhla vylučuje). Ale chápu stačí číst zdroje jako Denník referendum a neověřovat si na jakých základech jsou ty články napsány, a že všechny teorie se kterými přišli si reálně pokud by se snažili mohli sami vyvrátit (u některých si je dokonce vyvrátili).
Poznámku o Z-N katalyzátorech nechápu, ale asi vám prostě hrabe, nebo mi nedochází, jak jste si z kontextu mohl vyvodit, že se budeme bavit o těchto katalyzátorech. PS: chápete, že chemie je poměrně rozsáhlí obor? Jako že znám chemiků desítky, ne-li stovky a jen minimum z nich zabrousilo do chemie plastů tak, aby řešili katalyzátory.

00

Odpovědět


Odpovědět

Odpovědět

+Cesty jsouAle jak bylo upozorněno, to by se muselo třídit mnohem přesněji a regranulovat se dá většina plastů jen jednou až dvakrát, než klesne molekulová hmotnost natolik, že se změní vlastnosti. Takže to není nekonečný cyklus, jak se nás plastařská lobby snaží přesvědčit

21