Už žádné mytí nádobí aneb O lotosovém efektu

Thumbnail play icon
71 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:87
Počet zobrazení:4 277

Lotosový efekt neboli efekt lotosového květu je rozšířenější, než si myslíme. Dokonce i brokolice ho používá.

Jak funguje a co převratného díky němu může vzniknout (samočisticí talíře?), to nám poví Mai Thi v dnešním videu.

Pozn. St. Pauli je párty čtvrť v Hamburku a potýkala se s tím, že opilci močili všude možně na ulicích.

Přepis titulků

Umývání nádobí je rozčilující, tolik promarněného času. Mám nápad. Už nikdy nemuset mýt nádobí? Dovoluji si vám představit lichořeřišnici. Celkem cool rostlina. Za prvé docela dobře chutná. A za druhé tohle. To je tzv. lotosový efekt. Říkáte si, není to lotusový efekt?

Lotus-Effekt je chráněná značka. Vážně. Proto radši říkám lotosový efekt. Ale lotosový efekt není nic exotického, lichořeřišnici máte možná i na zahradě. A dokonce i brokolice má lotosový efekt. Jak se dostaneme od lichořeřišnice k tomu, abychom nemuseli mýt nádobí? Naše talíře musí být hodně hydrofobní. Co to znamená? Látky rozdělujeme na hydrofilní a hydrofobní.

Hydrofilní znamená vodu milující, hydrofobní znamená vodu nesnášející, odpuzující. Třeba když smícháme vodu a olej. Olej je hodně hydrofobní, s vodou si nerozumí a nesmíchají se. Zajímavý úkaz. Ještě nám ale v naší misi za zrušení mytí nádobí nepomůže. Potřebujeme nějaký hydrofobní povrch.

Ale to samotné nestačí. Když se pořádně podíváme na listy lichořeřišnice, objevíme úplně jemné mikro- a nanostruktury. Ten povrch není hladký, ale drsný. Proč drsný? Řekněme, že tohle jsou dvě kapky vody. Drsný povrch, hladký povrch. U drsného povrchu má kapka vody mnohem méně bodů dotyku.

Tím pádem se na povrchu také hůře udrží. Tajný vzorec tedy zní: Hydrofobní plus drsný rovná se super hydrofobní, což je lotosový efekt. Pro lichořeřišnici a další rostliny je lotosový efekt výborný, protože se tak mohou samy čistit. Kapka se odkutálí a vezme s sebou špínu a prach. To můžeme převzít.

Můžeme své markýzy, zdi nebo ploty natřít, takže se za deště samy umyjí. I pro solární články by takové umytí bylo důležité, protože nečistoty brání slunci. Kampaň "St. Pauli čurá nazpátek" použila lotosový efekt ještě jinak. Natřeli totiž zdi, takže kdo čural proti zdi, byl hned potrestán, protože se proud vrátil zpět. Použití může být tedy různé.

Můžete si ve stavebninách koupit lotosový sprej a nastříkat svoje talíře. Ale je tu problém, možná jste na něj už sami přišli. Neživíme se jen vodou. Jídlo je téměř vždy hydrofilní i hydrofobní. A zrovna u olejů a tuků si hydrofobním talířem nepomůžeme. Nehledě na to, že ten sprej není nezávadný a z toho talíře by se nemělo jíst. Ale než budete zklamaní, pracuje se na jiném řešení.

Pomocí správných postupů se dají vytvořit tzv. amfifobní povrchy. To jsou povrchy, které odpuzují jak hydrofilní, tak hydrofobní látky. Odpuzují všechno. Jejich základem je také drsná nanostruktura, mají ale speciální kvetoucí krycí vrstvu. Ještě ale není dostatečně odolná pro všední používání, třeba na nádobí. Ale v budoucnu bude relevantní i pro medicínu, hlavně co se týká krve.

Krev je tekutina, která má hydrofilní i hydrofobní vlastnosti. Do té doby musíme nádobí normálně mýt. Máte nápad, co s lotosovým efektem? Pište do komentářů. Překlad: Líza www.videacesky.cz

Komentáře (19)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

S využitím hydrofobních povrchů v potravinářství se experimentuje, mají tak být vybaveny například lahve s kečupem či podobnými potravinami - hydrofobní povrch by byl uvnitř, takže z lahve by se dostal všechen obsah, nemuseli bychom se vztekat, že zbyteček kečupu nevymáčkneme.

Zatím je problém s cenou, pořád je to příliš drahé na tento typ použití. Nicméně každá technologie je zpočátku drahá, za pár let už to možná bude levné a běžné.

10

Odpovědět

Kupovat drahý stroj je ekonomický nesmysl.
·
Muž se ženou prochází nákupním centrem, když tu zastaví muže dvě děvčata s prezentačním pultíkem: "Dobrý den, pane, máte doma myčku nádobí?"
Muž: "No ano, mám."
Dívky: "Toto jsou úplně nové, revoluční tablety pro myčku, nechcete si jedno balení koupit?"
Muž se otočí směrem k manželce a volá: "Mařeno, pojď sem, budeš to jíst?"

65

Odpovědět

Pěkný to je, jen jestli to není thajská transka.
·
Moje thajská přítelkyně říkala, že mít malý penis by nemělo být ve vztahu překážkou.
Stejně bych si ale přál, aby neměla vůbec žádný…

51

Odpovědět

Pane jo, německy mluvící Asiatka, z nějakého důvodu mi to přijde sexi :-)

91

Odpovědět

Nu, jak komu. Nám, kteří umíme česky "přijde sexy".

111

Odpovědět

+mykanecgrammar nazis = soudit lidi kteří toho pravděpodobně dosáhnou více než zvládneš ty, na základě jediného kritéria. Příště se nad sebou zamysli, zda je ta odpověď nutná, on se najde někdo jiný kdo ji napíše, ale ty se nepřidáš ke skupině zla :-).

010

Odpovědět

+HMTDRozplakal jsi mne.

51

Odpovědět

No, tie všadeprítomné chcanky vo veľkomestách, to je hnus velebnosti

22

Odpovědět

WOW!! To by se před 20 lety určitě hodilo. Teď už je to každýmu u ***, protože nádobí už stejně téměř nikdo nemyje. (jasně, má to hromadu dalších využití, ale tam už se to celkem běžně používá a tvůrci videa se z nějakýho stupidního důvodu rozhodli zaměřit na mytí nádobí a úplně ignorovat myčky...)

114

Odpovědět

"už stejně téměř nikdo nemyje" ... čas vylézt ze zlaté klícky a náhlédnout na nižší (nejpočetnější!) třídu.

112

Odpovědět

+hahaHmm... vzhledem k tomu, že myčka stojí většinou míň než blbej telefon, kterej si i ta chudnší třída může (nevim jak) dovolit a navíc ušetří celkem hodně peněz za vodu, tak si opravdu nemyslim, že je to vymoženost jen pro bohatý (což se navíc o mě v žádnym případě říct nedá).

54

Odpovědět

+BullOver"myčka stojí většinou míň než blbej telefon" ... Nejlevnější myčka, kterou mi Google našel stojí 5 tisíc. Fakt si myslíš, že lidi s podprůměrným platem si kupují tak drahý mobily? Fakt bys měl vylézt z tý svý sociální bubliny, svět tam venku zdaleka není tak růžovej.

63

Odpovědět

+hahaOk, dobře máš pravdu, myčky jsou pro velký množství lidí nedostupný... čistě for the sake of argument, ale ok.

Teď se znova koukni na to video - myslíš, že ti, kteří si nemůžou dovolit myčku, si budou moct koupit nádobí s něčim takovym? NE.
Ano, ok, napsal jsem ten první post špatně. Měl jsem to napsat tak, že každej KOHO SE TOHLE VIDEO TÝKÁ (= mohl by si to nádobí pořídit), stejně nádobí nemyje. Výsledek je úplně stejnej... super technologie (nic extra novýho, ale to nevadí), dá se využít na spoustu užitečných věcí, ale zaměřit to video v první řadě na nádobí, je prostě blbost.

21

Odpovědět

+BullOverVěř nebo ne, ale překvapivě hodně lidí ještě nádobí myje v ruce, i když by na myčku finančně dosáhli. Z různých důvodů... To jen tak mimochodem.

Souhlasím ale, že použít takovou supermoderní technologii zrovna na mytí nádobí, a ještě s kdovíjakým výsledkem, je pěkně ujetý nápad.

00

Odpovědět

+hahanejlevější myčka kterou tinabídne google je zrusu nová myčka, ale lidé, kteří nemají finance si obvykle nové věci nepořizují. Funkční myčka z druhé ruky třeba z bazože lze sehnat už od 1500,-

01

Odpovědět

+lenaciaNa myčku spíš v bytech není místo.

10

Odpovědět

+hahaa já myslel, že myčka myje vodou :|

00

Odpovědět

+myčHádám, že to měla být reakce na mne, když jsem psal, že s myčkou uštřej za vodu - myčka spotřebuje daleko míň, než ruční mytí (pokud tedy člověk nemyje nádobí tejden v jednej vodě... ale tomu se snad ani nedá říct "mytí"... a pro nechápavý, ten tejden je samozřejmě hyperbola)

01

Odpovědět

Víceméně se dozvíme věci, které patří k základnímu vzdělání, a když už se začne blýskat na zajímavé praktické použití, tak se dozvíme že to nefunguje a jednou v budoucnu by možná mohlo. 1/10

92