96 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:443
Počet zobrazení:5 694

Na Zemi žije spousta tvorů, kteří vypadají, jako by nás navštívili z nějaké vzdálené planety či galaxie. Patří mezi ně i sépie obecná. Pojďme se podívat, co je na ní tak zvláštního a jak vlastně ve svém mořském světě loví.

 

Přepis titulků

Mění barvu dle libosti. Před chvílí černá, teď jasně žlutá. Tajemný mutant s velkým kruhovým mozkem a třemi srdci pumpujícími zelenomodrou krev. Je to sépie. Ačkoliv na to moc nevypadá, patří mezi měkkýše, bezobratlé živočichy s měkkými těly.

Je vysoce inteligentní a má jeden z nějvětších mozků mezi bezobratlými vzhledem k velikosti těla. A využívá ho se smrtící efektivitou. Mění barvu tak dobře, že chameleon jen zírá. Zhodnotí terén a pak se změní, aby napodobila barvu kontrast a dokonce i texturu svého okolí. Tajemství úspěchu spočívá v drobných orgánech pokrývajících její pokožku.

Tyto chromatofory obsahují pigmentové váčky s červenou, žlutou a hnědou barvou. Stejně jako vaše HD televize, sépie tyto barvy kombinuje, a tvoří tak složité odstíny a vzory. Aby byla její kamufláž co nejpřesvědčivější, přidává i 3D prvky. Je schopná stáhnout svaly kolem pigmentových buněk, vytlačit jejich tekutý obsah vzhůru, a vytvořit tak na kůži uzliny, hrbolky nebo hroty.

S připraveným arzenálem kamuflážní techniky se usadí a připraví útok. Nasadí maskovací obleček a ještě se zahalí do pláště ze zbytků mušlí. Přiblíží-li se oběť, může být polapena osmi přísavnými pažemi. Pokud však není v dosahu, jsou v záloze dvě speciální chapadla uložená ve vacích pod očima.

Zamíří... a vypálí. S neuvěřitelnou přesností vystřeluje dvojici palicovitě zakončených chapadel s přísavkami. Přeložil: Ibex www.videacesky.cz

Komentáře (17)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

I think you people already know about clipboard and what are the advantages of this. So I would like to tell you that this feature is also https://clipboardwindows10.com/ available in windows 10 OS desktop. Go through this web address and learn where to go for this function.

00

Odpovědět

2:34 v záloze

40

Odpovědět

Díky, opraveno :)

00

Odpovědět

To o těch chapadlech pod očima jsem nevěděl. Zajímavé video, pěkné záběry. Sépie je krutopřísná. Díky za překlad :)

40

Odpovědět

Octo-camouflage huh?

20

Odpovědět

To je jak Lictor z Warhammeru. Kdo ví, ví. Kdo neví, neví.

Ale už vím, kdyby plasma televizory byly transformeři, tak by se přeměňovali na tohle - Barevnost jak na plasmě s promítáním ve 3D? Wow :)

20

Odpovědět

Nesnášim tyhle dramatický komentáře v dokumentech, obzvlášť přírodovědnejch :(

421

Odpovědět

To je tak rozkošný zvíře. :3

213

Odpovědět

Úžasné

70

Odpovědět

Je to uzasne. Skuste si predstavit, zeby takyto majstri v loveni boli velkosti cloveka a este k tomu suchozemski. A k tomu celkovo hmyz, ako napriklad modlivky.
Zivot by bol teda plny adrenalinu...
https://www.youtube.com/watch?v=rwPaUma6R_k

151

Odpovědět

Myslíš třeba tygry, lvy, vlky, gepardy a tak? Mně teda přijdou jako solidní frajeři, co se týče lovu. :-D

140

Odpovědět

+TceldPresne tak, i na sousi je spousta luxusnich predatoru. A se sepii by to dopadlo stejne jako se lvem. Proste bychom to zastrelili...

10

Odpovědět

10 za sépii, je to neskutečně úžasný tvor :)

290

Odpovědět

tyhle přírodovědní videa jsou vždycky fajn :) měl bych se zase začít dívat na discovery nebo national geographic :D

652

Odpovědět

Discovery uz nie je to, co byval. Teraz tam davaju vselijake polopravdive dokumenty a senzacie. Vid. nedavna afera s anakondou, ktora mala zaziva zozrat cloveka.

171

Odpovědět

+tiberDiscovery v soucasne dobe bohuzel YouTube nesaha ani po kolena, pravdu dis.

30

Odpovědět

+tiberTeda bez ceske klavesnice slovo dis vypada fakt divne..a zastarale...takze tedy, souhlasim s tebou :)

31