Vlad Napichovač - skutečný Drákula

Thumbnail play icon
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:96
Počet zobrazení:9 280

Bram Stoker, autor knihy Drákula, se nechal inspirovat skutečnou historickou postavou. Vlad III. zvaný Napichovač se proslavill svou tyranskou vládou a samozřejmě naichováním lidi na kůly. V tomto videu vám přinášíme jeho životopis.

Přepis titulků

Dnes představujeme Vlada Napichovače, inspiraci pro legendárního upíra hraběte Drákulu a vojvodu s opravdu krvavým životopisem. Vladův otec, Vlad, vládl Valašsku jako vojvoda, tedy něco jako princ nebo vévoda. Valašsko bylo v té době kontrolováno Osmanskou říší. Vlad se jmenoval Dracul, což znamenalo ďábel nebo drak. To pocházelo z rytířského Dračího řádu, což byl řád nejdůležitějších křesťanských politiků v Evropě 14. století, jehož byl Vlad členem. Dracula znamená syn ďábla nebo draka. Když bylo mladému Vladovi 11 let, zajala ho Osmanská říše společně s jeho otcem a bratrem Raduem.

Jeho otce propustili, ale oni dva byli vězněni 7 let, během kterých se o nepříteli mnoho dozvěděli. Ke konci té doby byl Draculův otec, který bojoval s Uherskem, zrazen bojary, tedy šlechtou a zabit. Osmanská říše se rozhodla poslat Vlada do jeho domoviny, aby převzal trůn. S tím ale Maďaři nesouhlasili a po pouhých 2 měsících uprchl Dracula do Moldávie a vládl po něm jeho vzdálený bratranec Vladislav.

Po 7 letech jeho vlády měli ti samí Maďaři pocit, že se Vladislav příliš přátelí s Osmany, jejichž moc rostla a kteří nedávno dobili Cařihrad. Takže Vlad byl opět dosazen na trůn a tentokrát se ho jen tak nevzdal. Byl čas na pomstu. Velikonoční slavnost z roku 1457 jakoby vypadla ze Hry o trůny. Dracula pozval 500 bojarů, zajal je a nechal je nabodnout na kůl. Když jste nabodnutí, stále žijete.

Chvíli. Kvůli tomuto a také kvůli své tyranské vládě si zasloužil přízvisko Napichovač. Také odmítl platit daně sultánovi, se vzkazem, že pokud má zaplatit, musí si všichni Osmané v jeho říši sundat turban. Když odmítli, nechal Dracula přibít turbany k jejich hlavám. Říše odpověděla rychle. Na jaře 1462 napadl sultán Mehmed II. s 200 000 vojáky Valašsko. Spolu s Mehmedem přišel Vladův bratr Radu, který konvertoval k islámu. Dracula bitvu prohrál. Poté se rozhodl spálit jižní část své země a otrávit studny.

Osmanskou armádu znal celkem dobře a pokoušel se proměnit jejich invazi v noční můru. Valašští partyzáni organizovali překvapivé útoky, Dracula se převlékl za Turka a zorganizoval noční útok, během kterého byl podpálen Mehmedův stan. Ráno bojovali Turci sami proti sobě ve snaze najít podvodníka. Přesto pochodovali dál, až dospěli k hlavnímu městu. Tam uviděli les kůlů s 20 000 hnijícími těly na nich. To byl skutečný důkaz, že Dracula je synem ďábla. Mehmed se vrátil do své říše a Dracula byl zrazen Maďary a zajat jejich králem Matyášem Korvínem.

Strávil 14 let ve vězení, poté byl propuštěn pod podmínkou, že konvertuje od pravoslavné ke katolické církvi. Znovu na trůně vydržel necelý rok. Jedna teorie tvrdí, že byl zabit vlastními muži, jiná, že si jeho smrt objednal někdo další. Jeho hlava byla poslána do Istanbulu, kde byla, uhodli jste, nabodnuta na kůl. O několik století později inspiroval život tohoto valašského vojvody Brama Stokera ke stvoření jeho legendárního upíra Drákuly.

Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Krásně popsáno v sérii knih "Brian Lumley - Nekroskop"

Upíři jsou takoví až skoro mazlíčci.

11

Odpovědět

Fuj, děsí mě představa toho, jak vypadal život běžného člověka v takové době.

00

Odpovědět

15. století nebylo až tak surové, jak se snaží prezentovat autor. Bylo surové pouze pro bojovníky (prokazatelně byl napíchnut na kůl pouze Hamza Bay ("starosta" Nikopole) a Katabolinos) a banditům-oblíbenost napichování lze přičíst spíše Jagelloncům a právě Otomanům, nikoli uherským, či rumunským vojvodům.

V Otomanské říši se pak objevuje jako trest za přepadení na meziměstských cestách (u nás jsou takto odsouzení pouze loupežníci Pavel Vašanský a Jindřich Bohnický).
Napichování se jako "říšský hrdelní" trest objevuje až v 16. století (v zákoníku Karla V. -Constitutio Criminalis Carolina), a to za andělíčkářství a usmrcení dítěte matkou.

11

Odpovědět

Třeba rozvinutá stomatologie té doby…
Nebo takový, dnes banální, slepák.

00

Odpovědět

Ve 2:59 je že byl zavražděn asasínem :D. Myslím že čeština má lepší výraz než tento patvar.

34

Odpovědět

Asasín je příslušník syrské sekty islamistů. Jenže ta byla rozprášena Mongoly, tedy nejedná se o patvar, ale o špatný překlad.

73

Odpovědět

a ještě jedna věc, není to ten hlas z great war? :)

131

Odpovědět

jj je to on

30

Odpovědět

já mám osobně pocit, že v tomto kontextu to "for a while" znamená spíš "nějakou tu chvíli" ve smyslu jako právěže na poměrně dlouho, ale je to těžko přeložitelné

90

Odpovědět

Smrt může trvat minuty až dny, v závislosti na tom, jestli byly zasaženy důležité orgány. Za zmínku taky stojí, že na dobových ilustracích jsou lidé napíchnuti nikoliv vertikálně skrz rektum, ale skrz břicho, kde je větší šance orgány minout. Takže máš nejspíš pravdu.

20

Odpovědět

Vlad má můj respekt, znechutil Turkům maso na klacku.

161

Odpovědět

Já myslel, že nepochopil recept na kebap. :-D

PS: Nebyla to jen Vladova specialita. Psal o tom i Sienkiewicz, jak Poláci nabodávali na kůly Tatary.

20

Odpovědět

Většina těchto historek se však objevuje až po jeho smrti, nebo vůbec nereflektují historickou posloupnost (jednou je narážení na kůl prezentováno jako trest, podruhé je to způsob, jak vypudit otomanského sultána).

14

Odpovědět

Ještěrka by si mohla upřesnit rozdíl mezi bojarem:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Bojar
a ruskou verzí soutěže Klíče od pevnosti Boyard.
https://www.csfd.cz/film/354066-fort-bojard/komentare/

20

Odpovědět

Děkujeme za upozornění, opraveno :-)

00