Raketové skokyVsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
85 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:411
Počet zobrazení:5 565

Protože vás videa ze série Vsauce zaujala a tynka na dnešek kvůli studijním povinnostem překlad nového Michaelova videa nestíhala, rozhodli jsme se na zkoušku přeložit i jedno video z kanálu Vsauce3, který se víceméně zaměřuje na záležitosti kolem videoher. Dnes vám moderátor Jake poví, zdali byste mohli uskutečnit tzv. raketový skok. Po zhlédnutí videa nám dejte do komentářů vědět, jestli byste stáli i o další kousky z Vsauce3 (pochopitelně vás nechceme ochuzovat o "klasiku" a proto by to bylo mimo tuto pravidelnou rubriku). A zde je link na přednášku zmiňovanou ve videu.

Přepis titulků

Čau, jsem Jake z Vsauce. Kdybych se chtěl rychle přemístit, rozběhl bych se, namířil si raketometem pod nohy, vyskočil do vzduchu a vypálil raketu. Výbuch by mě vynesl do vzduchu. O tom mě alespoň přesvědčily videohry jako Team Fortress 2, Halo a Quake 3. A kdo by neznal videa Fredieho Wonga o raketových skocích v reálu? Ale jaké by to bylo bez použití speciálních efektů? A hlavně bez toho, abyste zaklepali bačkorama?

Vezměme si například nejběžnější přenosný raketomet RPG-7. A k tomu jeho nejznámější bojovou hlavici PG-7VL. Smrtící exploze se rozpíná čtyři metry, a smrtící úlomky z hlavice dolétnou až 150 metrů od místa nárazu. Běžný člověk dokáže vyskočit 1,68 metru do vzduchu. Světový rekord pak je 2,45 metru do vzduchu. Takže byste stále byli ve smrtící zóně. Ale co by se při blízké explozi rakety stalo s vaším tělem?

Nejprve se vytvoří vlna stlačených částic vzduchu, které létají rychleji než zvuk. Kvůli drastické změně tlaku by vám praskly ušní bubínky... napořád. Následuje tlaková vlna, jež vám poškodí orgány a tkáň. S těmito tlakovými vlnami se smíchají trosky ze střely a jejího cíle. Předpokládejme, že máte brnění, které vás ochrání před hlavicí prorážející 400 mm oceli. Mohla by vás exploze RPG-7 skutečně zdvihnout do vzduchu? Rozhodně ne tak, aby vám to stačilo, a vůbec ne tak, jak to ukazují ve videohrách. Zpětný náraz z výstřelu by vás tlačil dolů do centra výbuchu.

Další problém je ten, že se hlavice neaktivuje hned po vypuštění. K plné aktivaci dojde až asi tak po pěti metrech letu. Pokud byste RPG-7 namířili na zem a vypálili střelu, nic by se nestalo. I kdybyste ale měli magické brnění a zbraň, jež by vám umožnila perfektní raketový skok, akcelerace by vám nadělala potíže. Na xkcd najdete skvělý "Co by kdyby?" článek o možnosti využití nepřetržitě pálících samopalů jako jetpack. Stojí to za přečtení, ale ukazuje se, že důležitým faktorem je konstantní síla.

Jediná střela do země, i kdyby byla silná na to, aby vás zvedla do vzduchu, by pro vás byla smrtící. Vy naopak potřebujete něco s pomalým a ustáleným spalováním, něco jako jetpack. Výbuchy jsou ale parádnější, a proto jich potřebujeme víc. Vítejte v projektu Orion. Projekt Orion bylo plavidlo využívající tísice nukleárních bomb, jejichž detonace ho vytlačila vzhůru. Také se tomu říká raketový pohon.

Maximální teoretická rychlost je 10 000 km/s, což jsou asi tak tři procenta z rychlosti světla. Oblet světa by trval asi 47 hodin. Při maximální rychlosti Orionu by to trvalo čtyři vteřiny. Dosažení takové rychlosti i zpomalení ale zabere nějaký čas. Kdybyste tedy letěli třeba na Saturn, trvalo by to více než dva a půl roku. To není zase tak zlé, když uvážíte, že Saturn je 1,2 miliardy kilometrů daleko. George Dyson má zajímavou přednášku o Orionu, na níž najdete odkaz v popisku.

Ale co takhle po Saturnu vyzkoušet další klasický videoherní prvek? Dvojitý skok. Titan, největší z 62 měsíců Saturnu, má neuvěřitelně hustou atmosféru a menší gravitaci než Země, takže teoreticky může vyskočit a ve vzduchu vyskočit znovu. Využijete k tomu hustou atmosféru. Tak provedete dvojitý skok a získáte novou zbraň nebo obří zlatou minci. A když už tam budete, asi byste si měli vzít skafandr.

To je pravda, Jakeu. Ale i tady na Zemi musíme často nosit oblečení, abychom se ochránili před elementy. Jistě, lidé nemají srst, která by je ochránila, ale žádná další zvířata oblečení nenosí. Proč tomu tak je? Proč nosí oblečení jen lidé? A proč se stydíme za svou nahotu? To zjistíme na Vsauce, kde se s touhle otázkou poperu.

Řekni jim, jak se tam dostanou, Jakeu! Klikněte na obrázek nebo na odkaz na začátku popisku. Bude to sranda, tak neváhejte. Uvidíme se tam, nashle. Překlad: Jackolo www.videacesky.cz A jako vždycky, díky za vaši pozornost! - Jake

Komentáře (27)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Přijde mi, že vůbec nepochopil o čem mluví nebo (o to hůř) si na začátku něco usmyslel a odmítl podřídit výsledek realitě- PG-7VL je kumulativní granát, tedy penetrace 400-500 mm se týká jen velmi malého prostoru před hlavicí, jako kumulativní granát nemá žádný střepinový efekt (nebezpečné můžou být kousky cíle, ale 150 m se mi zdá hodně nadnesených), výšlech z trysky by nebyl problém- vyrovnává jen a pouze energii z výstřelu (kdyby tomu tak nebylo, tak by při každém výstřelu letěl raketometčík dopředu) hlavní problém je, že z principu je směřována všechna energii na cíl v úzkém paprsku (pancířem propaluje plazma kanálek o velikosti pár cm) a jen minimum se nějak týká okolí.
A nakonec není nad to vidět průběh naživo- https://www.youtube.com/watch?v=98CM71ngYYI Ač to vypadá, že střelec v kouscích letí dozadu, je chvilku relativně slušně vidět, že odbíhá stranou- žádné odhození, žádné cupování, to vše na pár metrů.

181

Odpovědět

Vsauce opět pecka! Je jedno jestli se jedná o Michaela nebo Jakea, obojí je super.

Díky za překlad!

181

Odpovědět

Ty řeči o jaderné hlavici do RPG mi připomínají hlod o ručním atomovým granátu. Musíte ho hodit alespoň 30 metrů, protože se v okolí 3 kilometrů změní všecko v prach.

K videu: Budu sice pranýřován, ale mě se to líbilo víc, než několik slabších videí od Michaela

187

Odpovědět

Mě video bavilo dost, jsem pro pravidelný překlad Vsauce3, takový mix mezi AVGN a Vsauce neuškodí :-). Jen ne prosím na úkor Michaela. Hlášky: "Hi, Vsauce, Michael here" a "As always, thanks for watching" a vše mezi tím mi dělá pondělí snesitelnější :-)

182

Odpovědět

Já jsem asi strašný video herní barbar, ale také hry mě nikdy nebraly. Zběsile lítat po celé mapě a střílet tuny munice přičemž skáču z jedné trampolíny na druhou mě nikdy nedokázalo zaujmout na déle než pět minut. Ale beru, že to lidi baví. Já si naopak pustím klasiku v podobě Dungeon Mastera, novějšího (staršího) Arx Fatalis nebo Oblivion či Skyrim a dělám prostě všechno co mě baví. Dragon Age taky nebyla špatná.Když mám někdy čas tak právě na tyhle záležitosti. A když už se musí střílet, tak jediná "střílečka" u které jsem vydržel tak byla série Mass Effect, což vlastně není jenom střílečka, takže jsem stejně v takových hrách pořád na nule.

191

Odpovědět

Super!! Už se těším na novej díl :D

182

Odpovědět

Nevsiml si nekdo podbnosti Jakea a Tonyho ze skupiny Modestep ? :D

183

Odpovědět

zařadil bych to
btw. proč už nepřekládáte crash course?

182

Odpovědět

Nevím, možná je to vysoko nasazenou laťkou, jakou dal Michael, ale mě se to moc nelíbilo, což potvrzuje i mírně horší hodnocení. V podání Jakea to vyznělo trochu nezáživně, intonace hlasu skoro žádná, všechno honem honem...
No, jestli neuvádí vSauce3 pouze on, tak za mě hlasuji: "Dejte mu ještě šanci, nebo vyzkoušejte vSauce2, ať máme komplet".

181

Odpovědět

určitě chci i 3ku :)

184

Odpovědět

Ve videu zmíněný článek z xkcd.com o tom, jestli je možné sestavit si raketový batoh ze střílících samopalů, je kompletně přeložen do češtiny zde: http://www.xkcz.cz/co-kdyby-21-tryskovy-batoh-ze-samopalu/

(a kdo má rád xkcd a chce ho číst kvalitně přeložené, tak by si měl adresu www.xkcz.cz hodit do oblíbených, protože to, co vychází přeložené do češtiny v rámci abc linuxu je tak trochu... no... hodně nepovedené, neboť tamější překladatel má problémy nejen s angličtinou, ale i s češtinou)

180

Odpovědět

Taky jste začali židlí nevědomky couvat dozadu, když se ten polonahej opičák (myšleno v dobrym :) ) začal zvětšovat?? :D

181

Odpovědět

Klidně mě zadubte, ale mně se to libilo vic nez nektera videa od Michaela ;)

1824

Odpovědět

Zadupte, proboha co jsem to napsal :D

180

Odpovědět

Achjo já už se těšil na Vsauce o tom co by se stalo kdybysme se narodili ve vesmíru a vy sem dáte tohle.. :(

1817

Odpovědět

Měj trochu pochopení. Jak píšu v poznámce, tynka, která Michaela překládá, měla dneska důležitou zkoušku a musela se učit, tak jsme sem výjimečně dali něco jiného. ;-)

181

Odpovědět

+BugHer0Tak to držíme palce.

180

Odpovědět

+BugHer0No jo, asi jsem zněl trošku sobecky, omlouvám se :)

Ale mohli byste aspoň překládat naučná videa trošku častěji, koneckoncu, není jich málo(crashcourse,veritasium,scishow,cpg grey(ten je vynikající) a vůbec spoustu videí z youtube.com/edu) věřím, že hodně lidí by to ocenilo

180

Odpovědět

Jsem pro další videa (:

182

Další