Thumbnail play icon

Východní vs západní filosofovéEpické rapové bitvy historie

Přidat do sledovaných sérií 16
83 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:221
Počet zobrazení:3 960

Kdo si myslel, že filosofové byli klidní, rozvážní a slušní vzdělanci, ten se maličko mýlil. Jak to umí rozjet nám ukáží Sokrates, Voltaire, Nietzsche a jejich východní protějšky Konfucius, Lao-Ce a Sun-Cu.

Kdo přijde příště?

Jim Henson vs Stan LeeLewis a Clark vs Bill a Ted

 

Poznámky: Tentokrát se to moc nerýmuje, můžete plesat. :D I bez rýmů bylo složité zachovat některé narážky, aby nebyly ztraceny v překladu. Bohužel někde to nešlo, proto očekávejte postupný update všech skrytých významů.

 • Sokrates učil v Akropoli v Athénách. Pandemonium je slovo pocházející z řečtiny a jde o sídlo démonů, přeneseně peklo.
 • Symposium má v tomto případě několik významů: - schůze, na které probíhá rozbor nějakého tématu s následnou výukou - ve starověkém Řecku se tak nazývaly také divoké pitky - název díla, které sepsal Sokratův žák Platón
 • Sokrates je považován za otce filosofie. Měl ve zvyku pochybovat o věcech a klást otázky, aby si lidé uvědomili, že nesežrali všechnu moudrost světa. Proto ho Platón popisoval jako otravnou mouchu, která bzučí do uší všem Atéňanům.
 • Konfucius říkal: "Za pravého muže nemluví slova, ale činy." a zastával názor, že by měl člověk ctít své předky. Proto naráží na aroganci a nedostatek respektu, když východní filosofové nadávají svým mnohem starším předchůdcům.
 • Filosofie Lao-Ce byla disciplína a řád v životě, proto jsou podle něj východní lajdáci. Lack of mic control = nemít kontrolu nad mikrofonem, je rapový terminus technicus a znamená, že něčí rýmy nejsou dobré. Také jedna z Nietzscheho pouček byla o získání kontroly nad vlastním životem.
 • Kautau je uctivá čínská úklona, kdy se v pokleku a předklonu osoba dotkne čelem země.
 • The Tao of Pooh je příručka od jistého Benjamina Hoffa, který se v ní snaží vysvětlit principy taoismu s pomocí postaviček z medvídka Pú. Pooh nebo poo je dětský výraz pro hovínko, čili Nietzsche vlastně říká, že na Lao-Ce sere.
 • Übermensch, německy nadčlověk, je koncept, který Nietzsche rozebírá ve svém díle Tak pravil Zarathustra.
 • Volnomyšlenkářství je filosofický směr, který říká, že víra a pravda by měla být založena na logice a rozumu, nikoliv autoritách. Což je pravý opak konformismu, který zastával Konfucius, kde je úcta k předkům, tradicím a autoritám hlavní složkou.
 • Konfuciovou kapitulací je myšlena jeho nepovedená mnohaletá snaha o stržení zdí kolem pozemků několika čínských rodin. Po tomto selhání sám sebe uvrhl na 18 let do exilu.
 • Kromě filosofování se Voltaire věnoval i psaní básní, her, novel, esejí, historických a vědeckých prací. Napsal přes 20 000 dopisů a víc než 2000 knih.
 • Princip protichůdných sil Jin a Jang se využívá v konfuciánství i taoismu. Také to může být narážka na rapovou skupinu Ying Yang Twins. Sun-Cu je pak přirovnáván k Jackie Chanovi, který je také svým způsobem válečník, ale zároveň komik.
 • Sun-Cu se narodil v provincii Wu. Rozcupováním Sokrates opět poukazuje na svoji metodiku otázek a rozebírání věcí. Zároveň je to narážka na Method Mana, amerického rapera z kapely Wu-Tang Clan.
 • Sun-Cu je autorem sbírky Umění války, kde rozebírá taktiky a bojové postupy pro armádu.
 • "Slunce vyšlo" je opět v angličtině slovní hříčka; Sun = slunce.
 • To spit sick (doslova "nemocně plivat") je slangový výraz pro hodně dobrý rap.
 • Candid = upřímný. Zde je použito jako slovní hříčka a narážka na Candidé, Voltairovu satirickou hru.
 • Voltair byl údajně závislý na pití kávy; narážka na tento fakt se v rapu objevuje dvakrát. Také hojně propagoval svobodu slova.
 • Nitezsche pronesl slavnou větu: "Bůh je mrtev."
 • Nietzscheho hlavním cílem bylo sdílet svou filosofii s celým národem; byl ovšem nepochopen, jeho dílo bylo překrouceno a stalo se základem nacismu.
 • Kofucius při zmínce o Třetí říši říká doslovně "Me no Third Reichy", což je narážka na slovní spojení "Me no likey" = to se mi nelíbí. V čínštině neexistuje písmeno "L", proto jej nedokáží Číňané vyslovit a tuto větu by tedy říkali jako "Me no rikey".
 • Chi je čínský výraz pro životní energii. Nietzsche v podstatě říká, že by Sun-Cua kopl kolenem do koulí.
 • Sokrates zemřel na otravu bolehlavem.
 • Pověšení sandálu na kliku - především v anglosaských zemích se na kliku věší ručník nebo kravata, když se v dané místnosti chystá někdo sexovat. Praktikuje se většinou na kolejích, v motelech, na ubytovnách, zkrátka tam, kde má někdo spolubydlící nebo se nezamykají dveře.
 • Les Lumière (Osvícení) je Voltairovo filosofické hnutí, které chtělo lidi obohatit logikou a poznáním.
 • Sokrates nadává Voltairovi do křivé svině (v originále žabák = hanlivé označení Francouzů), protože jednou podváděl v pařížské loterii
 • Přídavné jméno frank = upřímný / otevřený. Frank je také zkrácenina Voltairova jména Francois, a zároveň označení Francouzů mezi Angličany.
 • Voltair se přátelil s Benjaminem Franklinem.
 • Beef franks je zkrácenina z beef frankfurters, malých párečků. Párek je, jak známo, jedno z označení pánského nádobíčka; Voltaire se tedy chlubí, že je velký kanec.
 • "Jejich hádka je naše příležitost." Sun-Cu tady parafrázuje část ze svého Umění války: "Uprostřed bitevní vřavy je v zdánlivém chaosu skutečný chaos vyloučen. Uprostřed bitevní vřavy je v zdánlivém zmatku skutečná porážka vyloučena." Následuje odkaz na citát Lao-Ce: "Z jílu můžeš vyrobit misku; ale to, co jí dává smysl, je prázdnota uprostřed."
 • tao = cesta
 • Warmonger = člověk, který rozdmýchává válku. Dál si Konfucius dělá legraci ze Sun-cuovy čepice, která mu připomíná tradiční čínskou krabičku na jídlo.
 • Konfucius je autorem tzv Zlatého pravidla: "Čiň ostatním tak, jak chceš, aby činili tobě."
 • Koláček štěstí je čínská pochutina se skrytým vzkazem nebo věštbou uvnitř. Je mylně považována za dlouholetou čínskou tradici, paradoxně však vznikly až mezi čínskými imigranty v USA. Konfucius je, jak jinak, přirovnává ke svým koulím. :D

Komentáře (33)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

me by zajimalo kdo zpiva tu znelku ;DD

00

Odpovědět

Naprosto monstrózní ! Perfektně odvedená práce s překladem i vysvětlivkami a kluci z ERB co dodat...Už jsem to zkouknul a poslechl asi 100x ;-) Díky!

140

Odpovědět

To je ale kravina. Čekal jsem nějaký souboj myšlenek a argumentů, ale jen se vytahovali a nijak to nedokázali. Keynes vs Hayek mělo aspoň smysl.

99

Odpovědět

V čínštině hláska (vyhnul bych se termínu písmeno) „L” existuje, např Lu Cha = zelený čaj, zatímco Ru Cha = vchodový čaj (nesmysl) s tím, že „R” zní velmi podobně jako anglická hláska „R”. Problém s „R” a „L” vzniká u japonštiny a korejštiny, kde vskutku jsou tyto obě hlásky považovány za stejné, takže když se mluvčí těchto jazyků se snaží naučit třeba anglicky, rozdíly těchto hlásek jim dělají potíže a znějí pak opravdu vtipně. Je to celkem známý fakt po celým světě, ale pro většinu lidí jsou východoasiati automaticky Číňané, tudíž se problém „přenesl” i sem.

111

Odpovědět

Rap battly si pouštím s očekáváním vysoké kvality a dneska jste to očekávání předčili! ;)
Obdivuju jedince, který si dal tu práci s "popiskem"
Pokud si při matuře vytáhnu filozofii, tak už vím, jak to zarepovat! :D

311

Odpovědět

Tak tohle bych řekl, že je z jejich dílny zatím nejlepší.
Moc děkuji za překlad a samozřejmě za všechny vysvětlivky!
:)

301

Odpovědět

toto je skvelá časť :D a vychodní mali skvelé obmeny rytmov

a inak filozoficky som bol vždy skôr priklonený východnej filozofii

43

Odpovědět

Umění války jsem četl a musím říci že je to opravdu skvělá kniha. :)

141

Odpovědět

Ono toho tam ke čtení moc není.

42

Odpovědět

Překlady písní jsou jako ženy. Bud jsou krásné nebo věrné.

233

Odpovědět

Sázka na Konfucia se mi vyplatila.

82

Odpovědět

Skvělé. :)

Oceňuji vypsaný všecky slovní hříčky.

390

Odpovědět

Teda... to muselo dát příšernou práci... a přitom taková blbost

216

Odpovědět

Líbí se mi, že se při tom člověk i něco nového dozví. Jinak mě jsou holt bližší západní myslitelé, takže dávám hlas jim. ;-)

73

Odpovědět

Sokratés-kritik řecké demokracie a zastánce spartského modelu vládnutí;
Voltaire-označoval křesťanství a starověký judaismus jako chorobu Evropy;
Nietzsche-Boha dokonce zabil

52

Odpovědět

+orcinusorca2014Ok Sokrates se trochu sekl ale nechápu co je špatného na tom kritizovt myšlenkový koncept jménem náboženství a bůh ? Díky této kritice jsme morálně tam kde jsme, tedy mnohem dále než před 150-ti-200 lety.

46

Odpovědět

+orcinusorca2014Jak Sokratés, tak Voltaire, tak Nietzsche kritizovali především evropské "základní" hodnoty.
Sokratés kritizoval demokracii, Voltaire kritizoval křesťanství i starověký judaismus ( viz Voltairův pohled na islám na wiki), podobně také Nietzsche hledal inspiraci v Asii.

00

Odpovědět

+orcinusorca2014Tak na konci 17. století Islám skutečně byl v mnoha ohledech lepší než křesťanství, zatímco na Osmanském balkáně relativně vklidu žili křesťané, křesťaně v "novém světě" či africe asimilovali a násilně christianizovali domorodce. V tomhle pohledu má Voltaire pravdu.

Nietzsche položil základy toho co děláme dodnes-snažíme se neopakovat "bílé chyby" a vzorce chování které vedly k jednomu z největších zvěrstev historie-kolonialismu. Bez tohoto přístupu by se např. nikdy nemohla prosadit původně "nebílá" kultura, klasicky Blues, Jazz, Rap,Ska,Reggea atd. což by jsitě bylo ochuzení našeho života. Navíc kritika i základních hodnot je důležitá, pokud je něco nekritizovatelného rovná se to myšlenkové totalitě.

36

Odpovědět

+orcinusorca2014A právě to je ten kritický pohled, který je základem úspěchu naší civilizace.

30

Odpovědět

+orcinusorca2014Flagellum dei: Ono je také dobré si uvědomit, že Osmané byli spojenci Ludvíka XIV. proti Habsburkům, takže je i možné, že se Voltaire o nich snažil vytvořit nějaký pozitivní obraz.

40

Odpovědět

+orcinusorca2014Nejen Osmané 17. století byli spojenci Francouzů, ale i později v Krymské válce byli muslimové spojenci proti Rusům (ti byli zase téměř vždy spojenci právě Rakušanů).

10

Odpovědět

+orcinusorca2014FD:_Ok Sokrates se trochu sekl_ ono ta řecká demokracie vypadala tak, že 10% mužů se pravidelně setkávala na agoře a hlasovala, co se bude dělat;

do důležitých pozic byli lidé losováni a mohli být z obce vyhnáni (v tom byla Sokratova kritika demokracie)

50

Odpovědět

+orcinusorca2014Jinak o tom, co učí bible a co se o bibli tvrdí, že učí jsou zcela odlišné věci, kterých si všimnul už Goethe

http://www.osel.cz/8315-zeptejte-se-sveho-kneze-7-desatero-bozich-prikazani.html

01

Odpovědět

Klobouk dolu. A to i pred prekladatelema. Myslel jsem, ze po Ruskem ERB to nemuze byt lepsi (nebylo)...tedy az dotez. Za me nejlepsi hromadnej ERB co jsem tu videl. Beat i delka i postavy .... na jednicku. Made my day :)

211

Odpovědět

Překlad luxus a bitka taky :) A konečně ERB, co není minutu i s titulema.

211

Odpovědět

Tak toto bolo výborné, ani som nečakal takú kvalitu. O.o Inak, čo preložiť ešte niečo zo starších battlov, napríklad Cleopatra vs Marilyn ? Na to, že som nečakal, že by battle medzi ženskými mohol byť tak dobrý, bol pre mňa jedným z najlepších. :)

142

Odpovědět

Už jsem někde odpovídala, že bohužel zrovna do tohoto battlu se mi moc nechce, protože mi to ve srovnání s ostatními dobré nepřijde. Chybí tu vtip a chytře ukryté narážky; ženské dissují jen svůj vzhled a která s kým spala. :D

88

Odpovědět

+hAnkoŠkoda, nevadí...možno, keď sa vyminú ostatné battly. ^^"

20

Odpovědět

Dnes obzvláště vynikající překlad! A Sokrates si to tam dával jak pán :-D

250

Další
Používáme cookies, abychom mohli provozovat tuto internetovou stránku a zlepšit Vaši uživatelskou spokojenost. Budete-li pokračovat beze změny nastavení, předpokládáme, že souhlasíte s ukládáním souborů cookies z internetových stránek. Více informací o použití cookies.
OK