Jak funguje doručení do druhého dne?Wendover Productions

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 32
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:125
Počet zobrazení:7 469

Annon bohužel nestíhá nadále pravidelně překládat pořad Geography Now! Sháníme náhradu, ale tento týden se bohužel budete muset bez tohoto naučného pořadu obejít. Omlouváme se všem pravidelným divákům!

Doručení do druhého dne. Drahá metoda doručení, kde však můžete zásilku z Asie držet ve svých rukou už druhý den dopoledne. Jak je takovéto rychlé doručení funguje?

Přepis titulků

Toto video sponzoruje Squarespace. Vytvořte si stránku s 10% slevou na squarespace.com/wendover. Doručení do druhého dne je mistrovskou disciplínou logistiky, která se odehrává každou noc. Není to levné, ale můžete v pondělí odeslat balíček z Miami na Floridě a druhý den v 8:30 ho mít v Anchorage na Aljašce. Také můžete v úterý poslat balíček z Edinburghu ve Skotsku a druhý den ho v 9:00 mít na Anchorage na Aljašce.

Rychlost a efektivita těchto mezinárodních dopravců je dechberoucí. Vše se děje, zatímco spíme. Tři největší spotřebitelské doručovací služby jsou FedEx, DHL a UPS. Každá z nich je svým způsobem úctyhodná. FedEx má víc letadel než Emirates, Ethiad a Qatar Airlines dohromady, DHL doručuje do všech zemí světa včetně Severní Koreje a UPS léta do dvakrát tolik destinací než největší komerční aerolinky. Každá z nich má svou síť umožňující bleskurychlé doručení za relativně nízkou cenu.

Za vším stojí obří letecká síť, která každý den spojuje svět. Každá z nich provozuje stovky nočních letů, ale FedEx je nejlepším příkladem, protože je největším nákladním dopravcem na světě. Má 650 letadel, která létají do 400 destinací a každý den přepraví 6 milionů zásilek. Většina letů létá z nebo na jejich uzlové letiště. FedEx má všude po světě letiště, která slouží jako třídicí uzly, kde se zásilky překládají z jednoho letadla na druhé.

Mají uzly v Singapuru, Kantonu, Šanghaji, Soulu, Osace, Anchorage, Oaklandu, Dallasu, Indianapolis, Greensboro, Miami, Newarku, Torontu, Paříži, Kolíně nad Rýnem, Miláně a Dubaji. Ale nejdůležitějším uzlem je ten v Memphisu v Tennessee.

Je to jejich super uzel. Memphis není obří město. Žije zde pouze kolem 650 000 lidí. Ale FedEx ho zvolil za centrum jeho sítě kvůli jeho umístění. Memphis není v geografickém středu USA, jak byste čekali, ale je v jiném středu. Asi jen o 320 km severněji ve Wright County v Missouri se nachází populační střed USA.

Je to průměrné umístění každého obyvatele USA. Super uzel FedExu v Memphisu je nejlepším místem, ze kterého se co nejrychleji dostanete k většině lidí. Z podobných důvodů má UPS svůj světový uzel Worldport poblíž Louisville v Kentucky. Měřítko, ve kterém FedEx a UPS v těchto menších městech fungují, je ohromující. Toto je velikost komerčního terminálu na letišti v Memphisu. Toto je velikost super uzlu FedExu.

Rozdíl na letišti v Louisville je ještě znatelnější. Toto je komerční terminál a tohle je Worldport UPS. Z tohoto komerčního letiště v Louisville ani nelétá přímá linka na západní pobřeží, přesto UPS létá z tohoto malého města na pět různých kontinentů. FedEx v Memphisu dělá z tohoto letiště druhé nejrušnější nákladní letiště na světě. Překonává i obří města jako Tokio, Paříž, Dubaj a Šanghaj. Překonává ho jen Hong Kong.

Super Uzel FedExu funguje tak, že každou noc tam přiletí letadla z celého světa v časovém okně mezi 22:00 až 1:00. Hned po příletu jsou letadla vyložena a zásilky podstupují automatické třídění. Během 15 minut dorazí každý balík na konec, kde je naložen do kontejneru pro další let. Letadla začnou vzlétat ve 2:00 a pokračují tak až do 4:00.

To znamená, že kamkoliv v USA letadlo FedExu doletí do 6:00. Ale existují oblastí, kam neputuje dostatek zakázek k zaplnění celého letu z Memphisu. Aby se dostali rychle do malých měst, FedEx provozuje malá vrtulová letadla, která startují z větších cílových letadel. Presque Isle v Mayne je malé město s 10 tisíci obyvateli, takže velké letadlo by nenaplnili. Každé ráno, když velká letadla dorazí do Manchesteru v New Hampshire a Portlandu v Mayne, zásilky do Presque Isle jsou přeloženy do menšího letadla, které letí dál.

Díky tomuto systému i do měst jako Presque Isle dorazí zásilka v 9:00, protože každá zastávka slouží jako menší uzel. Zásilky jsou překládány z letadel do menších letadel a pak do aut, čímž svého cíle dosáhnou v co možná nejrychlejším čase. Je důležité zmínit, že ne každá zásilka projde Memphisem.

Bylo by to neefektivní, když zákazník chce poslat zásilku z Phoenixu v Arizoně do Seattlu ve Washingtonu. Seattle a Phoenix odděluje jen 1770 km, cesta před Mephis je přes 4 800 km dlouhá a zabere 6 hodin. Zásilka by sice dorazila přes noc, ale FedEx by plýtval palivo při převozu zásilky na trase delší o 3 000 km. Proto mají sekundární uzly. V tomto případě uzel v Oaklandu létá jak do Phoenixu i Seattlu, takže zásilka poletí poměrně efektivní trasou dlouhou 2 092 km.

Memphis slouží jako záložní uzel, pokud neexistuje efektivnější cesta. Sekundární uzly jako Oakland obsluhují města, kam létají i lety z Memphisu. Cíle letů z Oaklandu jsou města s vysokou poptávkou, která odesílají dostatek zásilek po západním pobřeží, aby naplnili letadlo do Oaklandu.

Některé destinace, jako Albuquerque v Novém Mexiku, dokáží naplnit celé letadlo do Memphisu, ale nezaplnily by letadlo zásilkami do Oaklandu. Takže zásilka na západní pobřeží nejspíše bude cestovat neefektivní cestou do Memphisu. Ale nejlepším uzlem FedExu je ten v Anchorage na Aljašce. V Anchorage žije méně než 300 tisíc obyvatel, ale sídlí zde čtvrté nejrušnější nákladní letiště na světě.

To je opět dáno jeho polohou. Pokud nakreslíte přímou čáru mezi Memphisem a uzlem v Osace a započtete zakřivení Země, prochází přímo Anchorage na Aljašce. Toto letiště je perfektní zastávkou při cestě do Asie. V Anchorage působí mnoho nákladních společností, ale většinou zde jen tankují a mění posádku. Moderní letadla dokáží nepřetržitě letět ze Severní Ameriky do Asie, ale musí natankovat více paliva, což znamená méně nákladu.

Je levnější zastavit v Anchorage. Ale FedEx a UPS zde dělají ještě něco jiného. Třídí. Pokud chce FedEx zaručit své časy doručení, musel by vysílat lety z každého asijského uzlu do každého amerického. Ale poptávka není natolik vysoká, aby zaplnila tolik letadel. Místo toho letadla létají z asijských uzlů do Anchorage, a odtud pak létají do dalších amerických uzlů.

Při zastávce v Anchorage balíky projdou celní kontrolou a jsou tříděny tak, aby byly naloženy na letadlo nejblíže jejich cíli. Tím se šetří čas i náklady. Doručování zásilek je odvětví velmi citlivé na cenu. Doručovací společnosti žijí z obřích kontraktů s obchodníky a pokud někdo posílá miliony balíčků denně, záleží na každém centu.

Ale v mnoha případech je expresní doručování tak drahé z důvodu toho, jak společnosti používají svůj nejdražší majetek. Letadla. Vše se točí kolem rušných hodin ve velkých uzlech, takže jejich letadla musí vyčkávat, aby dorazila ve správnou chvíli. Některé uzly jako Memphis třídí zásilky i během dne, ale většina jejich byznysu se odehrává přes noc. Let FedExu z Memphisu do Oklahoma City odlétá ve 4:00 a přilétá v 5:20.

Ale letadlo tu pak čeká do 22:10, než letí zpět do Memphisu. Letadlo v Oklahoma City čeká 17 hodin. Na této trase letadlo létá jen asi 2 hodiny denně. Komerční aerolinky mají letadla ve vzduchu průměrně 12 hodin denně. Svá letadla využívají šestkrát déle. FedEx by nikdy nevydělával, kdyby používal nová letadla za desítky milionů, která by létala jen pár hodin denně.

Proto je nekupují. FedEx a jiné nákladní společnosti používají stará letadla na konci životnosti. Už téměř nevídáte komerční aerolinky létat Airbusem A-300, ale FedEx, UPS a DHL jich dohromady vlastní stovky, protože jsou levná. Tato letadla jsou levná, takže tyto společnosti nemusí řešit, zda je dostatečně využívají, aby pokryly náklady. UPS vlastní nová letadla 747-800, která jsou velmi efektivní, ale vysílají je jen na ty nejdelší trasy, kde jejich pořizovací náklady vykompenzují nižší náklady na palivo.

Se staršími letadly mohou být náklady na palivo vyšší, ale vyplatí se to, protože je mohou nechat až na pár hodin denně sedět na zemi. Některé komerční aerolinky jako americké Allegiant Airlines používají stejnou strategii a kupují starší letadla, aby mohla létat méně. Je to otestovaná firemní strategie.

Doručování expresních zásilek je odvětví, které vyžaduje obří síť. Proto nevídáte menší doručovací společnosti. Začít podnikat v tomto odvětví je téměř nemožné. Tedy pokud si nevytvoříte vlastní poptávku. Amazon, který odesílá víc než milion zásilek denně, se pouští do doručovacího odvětví. Vytvořili si letku 32 letadel a vytváří si logistickou síť. S tolika zásilkami Amazon funguje na takové úrovni, kdy může vydělat, když z procesu vyřadí doručovací společnosti.

FedEx, UPS a DHL se dál soustředí na zvýšení efektivnosti své sítě, protože zde opravdu platí, že čas jsou peníze. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

"amerřické" v titulkách je co za slovo? :D

00

Odpovědět

To je taková věc, říká se jí překlep :) Díky za upozornění, opraveno!

10

Odpovědět

...zatímco vy spíte, my zachraňujeme vesmír...

00

Odpovědět

*Maine

01

Odpovědět

Já chci geografie now

16