Thumbnail play icon

Proč existují města?Wendover Productions

Přidat do sledovaných sérií 15
84 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:87
Počet zobrazení:3 275

Možná se to zdá jako banální otázka. Ale když se nad tím zamyslíte, proč se má lidstvo shlukovat do měst? Je to přirozené chování, nebo je to něco umělého? V tomto videu si rozebereme, proč města vznikají a co vše za tím stojí.

Komentáře (25)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

V době míru chodíte do továrny a nemáte kde zaparkovat. A v době kapitalistických válek vás bombardují a stejně musíte chodit bouchat do továrny.

05

Odpovědět

Kód 2011 3.díl 51:57 čas. Ukázalo se, že když město zdvojnásobíte, platy se zvýší o 15% ale nejsou to jen platy, ale všechny míry ekonomické a socialní se zvýší o 15% na osobu.

00

Odpovědět

Všimněte si, že kus hovna si tam vydělá na auto za 6 měsíců. U nás 3 roky na ochcávku v základu :D :D :D

88

Odpovědět

Ochcávky se nekupujou, ale fasujou. :D

40

Odpovědět

+JarininOchcávka, to není auto, ale diagnóza. :-P

20

Odpovědět

Kdyby někoho zajímal ten zákon, který určuje počet lidí ve městech, četnost slov v knihách, výši příjmu lidí na stadionu a frekvenci zvuku delfínů, tak je to Zipfův zákon.

Zipfova záhada

91

Odpovědět

Funguje to i na VČ - 20% obsahu je 80% kvality. Nebo 80% obsahu je 20% kvality.

10

Odpovědět

+JarininNemůže.

Fungovat to může jen pokud by umisťoval všechna videa (tedy i česká a jiná cizojazyčná, kde by byl překlad automatizovaný). Tedy jsou videa diskriminována právě tím překladem, kdy VČ má jen překladatele z určitých jazyků.

30

Odpovědět

+HeliumTo je jedno na jakou množinu to uplatníš, ne? Tak jsem to aspoň pochopil.

01

Odpovědět

+JarininPrávě že není.

Ta množina musí být nějakým způsobem náhodně vytvořená, nikoli množina vybraná z množiny náhodné.

10

Odpovědět

+HeliumAha, to mi nedocvaklo, ale stejně si myslím, že to sedí. :D

00

Odpovědět

+HeliumMnožina vybraná z množiny náhodné je stále množina náhodná, pokud není výběr stanoven hranicemi třetí strany. Oním výběrem se pouze hodnota množiny posune. A samozřejmě, čím menší je množina, tím větší mohou být výkyvy, ale vzorec je zachován do té míry, do jaké je zachováno neovlivňování z třetí strany.
Tedy, neřekl bych, že je problém z Vašeho pojetí. Ale v obecném pojetí v daném příkladě to nemůže sedět. Ani ne tolik proto, že hodnocení je subjektivní, ale proto, že přístup k hodnocení je subjektivní.. to už je příliš zásahů třetí strany. Mohlo by to, a předpokládám, že více méně i bude, sedět při porovnání hodnocení každého zvlášť.

00

Odpovědět

+Daniel99A odkdy se předpokládá u Paretovy analýzy náhodné rozdělení?

Náhodné rozdělení předpokládá spojitou veličinu vyjádřenou stupnicí, Paretova analýza předpokládá sadu příčiny, úkolem je SEŘADIT tyto příčiny od nejvýznamnější.

00

Odpovědět

+JarininJarinine, to, o čem mluvíš je Paretovo pravidlo. To co popisovali ve videu je Zipfův zákon. Oba fungují teochu jinak a není to to samý.

00

Odpovědět

+TellMeWhyDík, ještě na to kouknu. :)

00

Odpovědět

Ok, kurňa,
v čase 03:54, říká že je Paříž, s 2.2 mil. lidí,stale druhé největší město v evropě hned po Londýně, a pak v 05:10 ukazuje Berlín s 3.5 mil. obyvatel?
Tak jsem pičus já nebo on?

90

Odpovědět

Pravdepodobne nezapocitava cmoudy co ziji v Parizi. Vsak si to sam napsal Pariz 2.2mil lidi, Berlin 3,5mil obyvatel(lidi+odpad)

413

Odpovědět

S těmi čísly to tam zřejmě popletl.

Na druhou stranu, porovnávat populace v jednotlivých městech je vlastně dost těžké, protože má každé město své hranice jinde. Na Wikip. píšou: "Paris is the most populous urban area in the European Union, but the strict definition of the administrative limits of Paris results in a far lower population." V prvním případě je Paříž na pátém místě s 2,2 M obyvatel [1], v druhém případě je na prvním místě s cca 11 M obyvateli.

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_cities_in_the_European_Union_by_population_within_city_limits
[2] https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_urban_areas_in_the_European_Union

10

Odpovědět

Hlavně ten autor nějak vůbec vyřadil Moskvu z Evropy, stejně tak Petrohrad.

Jinak Rusko porušuje i tato pravidlo, když největší město (Moskva má 12 milionů), ale existuje dalších 140 měst, které mají více než "teoretická" setina (120 tisíc) obyvatel.

51

Odpovědět

Každý kdo četl Malevil ví, že první chcípnou lidi ve městech.

11

Odpovědět

Malevil je pecka

30

Odpovědět

+....Existuje i film, ale nic moc.

10

Odpovědět

+....oi

00

Odpovědět

Proto ziju na okraji mesta winwin. Jinak obcas prenyslim jak bych se do sve domoviny (200 km, vesnicka blizko města relativne izolovana) dostal a hlavne jestli by me vubec prijali. aby to nebylo jako v knihach od Šlechty, ...

10

Odpovědět

Díky za překlad. Ani nevím, jestli jsem se dozvěděl něco, na co by nešlo selským rozumem přijít. Především proto mám jednu výhradu k videu a to, že 13 minut mi přijde jako zbytečně zdlouhavé. Nemusel jsem video pauzovat na druhou stranu. Ale nezabíhal do dalších faktorů, které hrají roli. Určitě to není o tom, že by lidé byli tvorové co si co nejvíce chtějí nahrabat a nic jiného není pro ně důležitější. Není to přecijen dostupnost toho co potřebuji ke svému bytí za příznivou cenu a kvalitu tj. trh. Do měst se přeci lidé shlukují i kvůli řadě dalším benefitům a dá se to prokládat i psychologickým pohledem na problematiku. Přijde mi, že video bylo zaměřené zkrátka výhradně na "trh"/bohatství.

82

Souhlasím Tato webová stránka používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s jejich použitím souhlasíte. (Další informace)