Zajímavosti o první části Hobita

Thumbnail play icon
59 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:246
Počet zobrazení:4 246

Pokud patříte mezi fanoušky Hobita, neváhejte a podívejte se. Dozvíte se mnoho zajímavých informací z natáčení vašeho oblíbeného filmu.

Přepis titulků

"Pane Pytlíku, kam se chystáte?" "Za dobrodružstvím." Ahoj, mládeži, já jsem Ivan Tolmačov a dnes vám povím, co jste o filmu "Hobit: Neočekávaná cesta" nevěděli. Ale pro začátek vám chci někoho představit. Odebírejte z kanálu nejlepších recenzentů "Nostalgia Critic". Tento kanál nadchnul BadComediana, Sokol[offa] a mnoho dalších tuzemských i zahraničních blogerů. Kromě toho můžete na tomto kanálu zhlédnout i jiné videorecenze o filmech a tématech s nimi spojených.

Odkaz na kanál najdete v popisu videa. Práce na projektu začala už v roce 2007. Příprava na filmování se ale hodně protáhla kvůli zdlouhavým soudním jednáním ve věcech práv na zfilmování, distribučních práv a práv na výnosy z prodeje, na nichž mělo své zájmy několik filmových ateliérů, Tolkienovi dědici i sám Peter Jackson.

Glum se v trilogii objevuje pouze v jedné scéně. S tvorbou této postavy ale bylo nutno začít od nuly. V Hobitovi je na Glumově tváři mnohem více jednotlivých detailů než na celém jeho těle v trilogii Pán prstenů. Mimochodem, poté, co Andy Serkis zakončil své herecké působení v roli Gluma, zůstal u trilogie jako režisér druhého filmového štábu. Všechny scény s Ianem Holmem a Christopherem Lee byly natočeny v ateliérech Pinewood v Londýně.

Herci totiž kvůli zdravotním problémům nemohli odletět na Nový Zéland. Elijah Wood jako Frodo. Christopher Lee jako Saruman. Cate Blanchett jako Galadriel a Orlando Bloom v roli Legolase. Tyto postavy byly převzaty z knihy Pán prstenů, i přesto, že se žádný z nich v knize Hobit neobjevil.

Radagast, kterého hraje Sylvester McCoy je v knižní verzi Hobita pouze zmíněn, ale objevuje se v knižním Pánu prstenů. Je ale zajímavé, že ve filmovém Pánu prstenů se neobjevil. Pro tento film byla změněna metoda výroby hobitích nohou. V trilogii Pán prstenů to byly speciální protézy, které se hercům navlékaly na chodidla, a po nějaké době je bylo třeba vyměnit.

V tomto filmu sahaly protézy hercům až po kolena. V dialozích se zmiňují názvy některých kapitol z původní knihy. Např. Vřelé uvítání, Oheň a voda nebo Skopová pečeně. Na otázku o počtu čarodějů Gandalf odpovídá, že jich je pět, přičemž jmenuje sebe, Sarumana a Radagasta.

A potom dodává, že na jména dalších dvou si nevzpomíná. Ti se jmenují Alatar a Pallando. Objevují se v knize Nedokončené příběhy. Tvůrci filmu ale neměli práva z této knihy čerpat. Celá scéna v Bilbově noře byla natočena na čtyři záběry. Místo fixní perspektivy Peter Jackson chtěl, aby se kamera pohybovala okolo herců. Tím jim chtěl zároveň dát svobodu pohybu.

Pro realizaci tohoto efektu postavili dva různé interiéry. Jeden pro Bilba i trpaslíka normální výšky a druhý, pro Gandalfa těsný a sevřený. Stará scéna, která zůstala po natáčení Pána prstenů, byla předělána na domácí interiér, který pak vidíte ve filmu. Nová scéna byla celá potažena zeleným pozadím.

Hlavní kamera se na první scéně pohybovala po vytyčené dráze. A druhá natáčela souběžně s tou první na druhé scéně se zeleným pozadím. Pro vytvoření potřebných proporcí byly záběry z první kamery ořezány o 33%. Na sloučení záběrů z obou kamer bylo třeba 18 měsíců. Záběry z trpasličí sluje jsou prakticky celé vytvořené na počítači. Některé dekorace ale byly skutečné.

Ty byly vytvořeny pro lepší orientaci herců při natáčení. Téměř všechny dekorace ale byly zaměněny za digitální efekty. Azoga původně hrál živý herec v převleku. Ve výsledku ale vypadal jako vybledlý dikobraz lidské výšky. Proto byl zaměněn přesnou digitální kopií. Z vybledlého dikobraza tak udělali úplně jinou postavu. Vytvoření nového Azoga trvalo přibližně 6 týdnů.

V Hobitovi se už kvůli nabitému programu nepoužívaly miniatury. A existující miniatury už měly příliš nízké rozlišení. Téměř všechno bylo vytvořeno počítačovou grafikou. Od vodopádů po ptáky, kteří měli každý svou vlastní kostru a tvar trupu. Když si Jackson přál detailnější zaběr určité scény, byla daná místa postavena ručně a posléze dotvořena počítačovou grafikou.

Aby Jackson získal svůj podíl na zisku, byl po Pánu prstenů nucen žalovat filmovou společnost New Line Cinema. Čímž si ale očividně poněkud zkomplikoval práci na Hobitovi. Jak ale řekl v roce 2006 v interview pro Entertainment Weekly: "Na Hobita se soudní proces nevztahoval. Účetní oddělení New Line Cinema z Hobita neprofituje, takže mu, samozřejmě, naše konflikty nevyčítám." Speciální čočky 3D kamer ubírají mnoho světla.

Proto bylo na scéně vše, od dekorací po makeup herců, výraznější než ve skutečnosti. Aby to pak bylo možno upravit. Výtvarníci John Howe a Alan Lee řekli: "Je to nejspíš první významný film, pro který byly koncepty vytvořeny ve 3D." Howe kreslí modrou barvou, Lee červenou. A potom své kresby sjednotí.

Od samého počátku natáčení si Peter Jackson vede videoblog, kam pravidelně vkládá všechny desetiminutové klipy, ve kterých ukazuje a mluví o tom, co se děje při natáčení. Film Hobit měl původně mít dvě části, a ne tři. Jak říká Jackson, o tom bylo rozhodnuto na začátku stříhání první části filmu. 30.7.2012 Jackson na svém profilu na Facebooku potvrdil zvěsti o trilogii.

Mezi znalci Tolkieona díla to způsobilo velké rozepře. "Hobita samozřejmě nelze přečíst během jedné hodiny. Není tam ale dost děje rovnou na tři filmy." Tehdy musel režisér vysvětlit, že použije Tolkienovy deníky, které mají přibližně 125 stran. Ujišťuje také, že děj poslední části bude svým dějem směřovat k Pánu prstenů.

Pouze Thorin má pravý plnovous. Ostatní trpaslíci mají paruky. Všechny vlasy a plnovousy byly vyrobeny z jačí srsti. Na jejich nalepení se spotřebovalo 20 litrů lepidla. Plnovousy byly velice drahé. Některé paruky stály okolo 10 000 dolarů za kus. Používala se také počítačová technologie pohybu plnovousů. Ještě před začátkem filmování Peter Jackson a sedmnáctičlenná skupina umělců létala v pěti vrtulnících po krajině Nového Zélandu, aby ji prozkoumali a našli nejlepší místa pro filmování.

Všichni představitelé trpaslíků se učili trpasličí jazyk, nadávky a nářečí. Také intenzivně trénovali. 4x týdně se v tělocvičně učili chodit a bojovat jako opravdoví trpaslíci. Pro natáčení Pána prstenů byl Hobitín postaven z polystyrénu, zatímco pro Hobita byly všechny hobití nory postaveny ze dřeva, cihel a kamene.

Stavební práce a vysazování zeleně v krajině trvaly dva roky. Peter Jackson má fóbii z pavouků. A bál se vždy, když se podíval na natočený materiál doplněný o videoefekty pavouků. To je vše. Doufám, že se vám tento videoklip líbil. Nezapomeňte dát like a psát komentáře. Vždycky si rád přečtu vaše názory na epizody našeho seriálu.

A také klikněte na Odběr. Nové klipy vychází každý týden. Ale klidně nás navštivte jen tak. Na shledanou. Přeložila: Margharit www.videačesky.cz

Komentáře (31)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mě se ta ruština prostě špatně poslouchá ( nevadí mě, ale prostě...spíš je to nezvyk). Video jsem zkouknul, ale pamatuju tak 10%. Ale jinak je to zase změna.. Osobně se asi na další dívat nebudu, ale pokud se to tady líbí, tak pár ruským videi neuškodí. Každej ať si najde to, co ho baví a nemusí se tady dělat hned poprask....

163

Odpovědět

To je vtip tenhle pláč? Po dvou rocích se objevili tři videa z Ruska a už je to skoro invaze..... to si děláte srandu ne? TO jsou tak Anti-Ruský že to nedokážete překousnout?

184

Odpovědět

Uprchlíci se u nás taky objevili zhruba 3 a už je to invaze :D

164

Odpovědět

Filmový Hobit je velkým varováním všem tvůrcům knih i filmů, že NEJDE donekonečna nafukovat rozsah látky, která to neunese. Celý problém byl prostě v tom, že producenti chytili dračí nemoc a chtěli mít třídílný velkofilm, navíc pojatý jako prolog Pána prstenů, kterým Hobit nikdy nebyl. Jakmile se k tomu přistoupilo s tímto záměrem, všechny další problémy jako "předigitalizace", blbosti typu "elfka + trpaslík", apod. byly už nevyhnutelné.

132

Odpovědět

Problém v hobbitovi byl čas, PJ se několikrát vyjadřoval, že třeba jenom příprava na točení Pána Prstenů trvala tušim nějakých 7+ let, takže mohli všechno domyslet, dostavit a předpřipravit, studio ale u Hobbita chtělo zisk hned, takže třeba na točení třetího dílu byl čas na tu před produkci jenom několik měsíců, proto muselo být tolik CGI.Nehledě na to že je to dělaný podle dětský knížky, zatimco PP byla epická fantasy, takže bylo potřeba o to víc času. Příběhu bylo dost na 3 díly, zvlášt kvůli těm extra materiálům. Jen hůř pojat, kvůli té časové tísni. Mě se i přes ty nedostatky Hobbití triologie líbila, neměla kvalitu PP ale za to byla víc zábavnější (vliv té dětské knižní předlohy) a i když bylo vidět že ten třetí díl byl bohužel slabší než předchozí dva, pořád jsem rád že to vzniklo a že to byl PJ kdo se toho zhostil, dopadlo by podle mě mnohem hůř v rukou někoho jinýho.

21

Odpovědět

K ruskému obsahu sa staviam veľmi skepticky. Ruské ministerstvo obrany investuje obrovské peniaze do šírenia propagandy a financuje množstvo proruských stránok po celej Európe. Takže keď vidím niekde videá, ktoré propagujú Rusko (napr. "20 faktov, ktoré ste o Rusku možno nevedeli," ktoré tu bolo preložené nedávno), som obozretný. Toto možno nebude ten prípad a vysvetlením tu asi bude, že do tímu prišiel prekladateľ ovládajúci ruštinu, ale podľa hodnotenia videa/videí to asi nerobí dobrý dojem ani na iných návštevníkov webu.

1520

Odpovědět

To, co píšete o ruské vládě, je pravda, a s hodnocením tady toho plně souhlasím. Ale sakra, to neznamená, že Puškin nebyl velký básník, že Gogol nebyl geniální a vtipný, že je na Sibiři nádherná příroda, že... Já nevím, jsou toho mraky. Hodnotit videa by se mělo podle kvality, a to se tu snad i děje, a ne podle toho, jak moc souhlasím s politikou země, ze které pochází. To bych asi nemohl ničemu dát desítku, protože na každé vládě mě něco štve. A napsat/natočit něco pěkného o své zemi taky není smrtelný hřích.

211

Odpovědět

+komunardSúhlasím. Ja dokonca zbožňujem ruskú literatúru. Od Dostojevského cez Solženicyna až po Tolstého. Len vravím, že som obozretný a že možno už podvedome vnímam všetko pozitívne, čo sa dnes objaví o Rusku ako propagandu. A že možno aj iní ľudia s tým majú problém. Je teraz totiž taká komplikovaná doba, že človek už nevie čomu veriť a čomu nie.
Na tom videu s tými 20 faktami, ktoré som spomínal mi vadilo ako tam tvrdili, že v Rusku nikdy nemali otroctvo a pritom tam mali gulagy, ktoré sú technicky vzaté otroctvom, kedže ide o neplatenú nútenú prácu. A to už bolo v dobe, kedy už aj otroctvo vymizlo. Kľúčovou zložkou propagandy je skresľovanie faktov, čo je podľa mňa presne to, čo sa v tom videu stalo.

30

Odpovědět

+komunardObezřetnost je jistě na místě, ale nepřeháněl bych to. Třeba těch 20 faktů Rusko strašně chválilo, ale připadalo mi to jako něco, co by klidně mohl udělat někdo, kdo má svou zemi rád. Nebyly všechny čistě O.K. ale to není u videa na YouTube až tak nezvyklé. Viděl jsem už větší pitomosti, které byly naprosto politicky neutrální.

Jen tak pro zajímavost: Zrovna ti tři spisovatelé, co jste jmenoval, jsou z těch lidí, u kterých se bojím, že by se mohli alespoň zčásti za Putina postavit. Minimálně byli silně věřící a konzervativní. Zas Tolstoj byl taky pacifista, takže by ho to mohlo odradit, ale jeden nikdy neví. Solženicyn Putina zažil a vyjádřil mu svůj obdiv.

Zrovna s tím, že gulagy naplňují definici otroctví se pohybujete na podobně tenkém ledě, jako tvůrci 20 faktů v bodě o otroctví. Otroctví, nevolnictví a nucená práce jsou všechno svinstva, ale nepokládal bych mezi ně rovnítko. Nucená práce vězňů (a lidé na gulagu byli vězni, byť často byli odsouzeni za politické postoje nebo naprosté prkotiny) je povolena i v USA. Na rozdíl od otroctví a nevolnictví.

Že zkreslování faktů je znakem propagandy, to je jistě pravda, ale může to být taky problém nedorozumění, neznalosti, nepochopení, sebeklamu... Je třeba na to upozorňovat, ale neoznačoval bych to hned za propagandu (kterou ostatně nedělají jen Rusové).

62

Odpovědět

+komunard.....nerad ruším, pane Komunard.....ale na území dnešního Ruska žila značná část jinak Ukrajinských Skythských národů a ty podle mnoha dějepisců (včetně Hérodota, který do Skythie cestoval) otroctví provozovali stejně jako každý jiný. Takže gulagy vlastně opravdu ani vytahovat nemusíme, Rusko na tom nebylo co se otroctví týče o nic lépe ani hůře než většina antického světa......

51

Odpovědět

+komunardNemusíte se omlouvat, pane Gandalf. Ale několik věcí:
1) Já jsem nikde nepsal, že v Rusku nebyli otroci. Takže nevím, proč tuto zajímavou poznámku adresujete mě.
2) Pokládat svaz Skythů za Rusko je sporné, sice to odpovídá geograficky, ale ne kulturně, pokud vím.
3) Vím, že tvrzení, že v Rusku nebyli otroci v těch 20 faktech zaznělo. Nemyslím si, že je to pravda. Ale ani, že to je zlovolná lež. Rusko skutečně minula novověká vlna otrokářství, a autory nenapadlo hledat dál. Nebo to zjednodušili. Nemusel to být žádný projev zlé vůle.

21

Odpovědět

jen vice bonusu o filmech :D hlavne o lotr/hobit.

btw proc on soudil s new line cinema? sem nepochopil

81

Odpovědět

Říkali kvůli nějakýmu zisku, asi mu nedodali to co mu slíbili.

00

Odpovědět

videarusky.ru

neostalinisti vladnou světu

1735

Odpovědět

Jak jsem psal už u předchozího videa, zeptám se raději rovnou i zde. Není to nijak vyloženě špatné, ale stejně mi to nedá: Proč ten nárůst počtu ruských videí na Videačesky? Myslím třeba Fakta o Rusku a podobné. Do teamu se přidal nějaký ruštinář, nebo se na youtube v poslední době objevuje více ruských videí než dříve? Berte to jako šťouralství
P.S.: Jen mě to zajímá

1817

Odpovědět

prvá možnosť je správna :)
Margharit je očividne "ruštinář" :)
ale podľa mňa to je len dobre, že videačesky okrem nemčiny a angličtiny prekladajú aj ostatné jazyky, napr. francúzštinu, myslím že sa tu mihla aj španielčina, teraz ruština. Chválim, naozaj :) a tým čo sa to nepáči - kto nechce ruské videa, nech ich nepozerá, do kina tiež nechodíte na všetky filmy, tak prečo by ste mali pozerať všetky videá tu. Mne sa toto páči :)

524

Odpovědět

Pár videí z Ruska a už sa tu vyšiluje. :D Svet nie je len angličtina. A čo je zlé na ruských videách? Nič, len umelo vytvorený odpor od prašivých západných médií.

3114

Odpovědět

+Fretkaaaaaa sme doma :D

73

Odpovědět

proc prekladate rusaky a jejich videa? Je nespocet anglickych videi, tak proc? Kdo to ma poslouchat?

1564

Odpovědět

Kedysi dávno sa jeden človek rozhodol, že ovládať ruštinu bude na úžitok biznisu... Potom si uvedomil, že by musel byť laň čo rozťahuje nohy, alebo nájomný vrah a tak využil svoje schopnosti v prospech neziskovej aktivity a začal prekladať prechlastané stalinistické videá...

27

Odpovědět

Poslouchat to má každý, kdo na to klikne. Jestli sis nedokázal vydedukovat z náhledu plného azbuky, že to bude rusky, tak ti to utrpení i přeju.

181

Odpovědět

+Sleevato je relatívne, pretože Tolkienov jazyk, čo je v jeho knihách sa trocha podobá na azbuku :D možno je len zarytý fanda :D

14

Odpovědět

brzy 1000 stránek videa! možná nás čeká překvápko :-)

160

Odpovědět

Nevěřím na 1000 stránek... Myslím žš nás čeká velký kolaps....

10

Odpovědět

A mně se filmy líbily :-)

109

Odpovědět

Tolik práce a tak otřesný film na motivy snad nejlepší pohádky, jakou znám. Odporný kýčovitý vizuál, neosobní postavy, plytká a nesmyslná výprava, nepochopitelný scénář... Ten film je snad nejdražší propadák, jaký existuje.

4116

Odpovědět

mne sa tiež hobit vôbec nepáčil... čakal som, že to bude také svižné dobrodružstvo, jednoducho - trpaslíci a spol. idú na čunder... filmári z toho zbytočne nasilu urobili dáky epický megahustodémonský miš maš, ktorý je odsúdený na zabudnutie....už v predlohe ale chýba ta osudovosť, ktorú cítime v pánovi prsteňov... boj proti zlu, ktoré nám chce zobrať všetko...

227

Odpovědět

Hobit bude zkrátka zapomenut, pro mě je 100x lepší pán prstenů. Ano i v původní trilogii bylo pár hluchých míst ale v Hobitovi to byl snad celý třetí díl. Hobit měl být na dva díly a basta, zkrátka nuda. První díl se mi líbil, nebyl tak utahaný ale měl se vzít druhý a třetí díl, sestříhat do jednoho dílu a hned by to bylo o něčem jiném. Ale prachy zkrátka vládnou světu.

377

Odpovědět

Celý Hobit v jednom filmu je: The Hobbit: The Tolkien Edit

90

Odpovědět

+KohbaJsou k tomu i české titulky.

30

Odpovědět

Jojo, přemíra digitálu tomu uškodila snad stejnou měrou jako otřesný scénář.

408