Přidat do sledovaných sérií 15
80 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:74
Počet zobrazení:7 718

Mafiánský boss Al Capone nebyl svého času ten nejmocnější, ale dodnes patří k těm nejznámějším a to nejen kvůli tomu, že se rád ukazoval na veřejnosti a před novináři.

Přepis titulků

Když se řekne organizovaný zločin, každého napadne jméno Al Capone. Byl to bezesporu nejznámější mafián, který kdy žil. Alphonse Capone se narodil italské přistěhovalecké rodině 17. ledna 1899 v Brooklynu v New Yorku. Ve svých čtrnácti letech ukončil školu poté, co uhodil učitele. Místo toho získal své vzdělání při práci v pouličním gangu Johnnyho Torria. Roku 1918 pracoval Al Capone jako vyhazovač a barman. Jednoho večera urazil ženu, která seděla v podniku u stolu.

Její bratr to uslyšel, vzal nůž a několikrát Caponeho řízl do obličeje. Jeho obličej byl od té doby zjizvený a získal přezdívku "Zjizvená tvář". 30. prosince 1918 se Capone oženil s Mary "Mae" Coughlin a za tři týdny se narodilo jejich jediné dítě Albert Francis Capone. Zanedlouho poté se přestěhovali z New Yorku do Chicaga, aby mohl pomoct Johnnymu Torrimu s provozem nevěstinců. Se začátkem prohibice na počátku 20. let 20. století byl šéf Johnnyho Torria zvaný "Big Jim" Colosimo proti pašování alkoholu.

Johnny Torrio v tom však viděl zlatý důl. Buď Al Capone, nebo Frankie Yale měl podle zvěstí popravu Colosima na starosti. Díku tomu se John Torrio stal chicagským pohlavárem. Torrio si zvolil Caponeho jako svou pravou ruku a poté, co odešel Torrio do důchodu, Capone převzal velení jeho chicagského gangu v roce 1925. Al Capone se potýkal s nepřátelskými gangy za použití brutálního násilí.

Nejznámější příklad se stal v den sv. Valentýna roku 1929, byl to masakr gangu Bugse Morana. Capone se chtěl zbavit svého rivala Bugse Morana, a tak jej nechal oslovit pašerákem, který Moranovi nabídl whiskey za velmi výhodnou cenu. Tímto způsobem vylákali Moranův gang do autoskladu. Když se Moranův gang objevil, sehráli zabijáci najatí Caponem falešný policejní zátah.

Byli převlečeni za policisty, zavedli Moranovi lidi do skladu, postavili je do řady ke zdi, vytáhli své zbraně Thompson a všechny postříleli. Bugs Moran měl ten den naštěstí zpoždění. Když přijel, myslel si, že se jedná o policejní zátah a raději zmizel. Kolem roku 1929 byl Al Capone nejznámějším gangsterem Ameriky. Prezident Herbert Hoover nařídil jednomu z oddělení ministerstva vnitra, aby našlo způsob, jak jej trestně stíhat, a ukončit tak jeho trestnou činnost.

Eliot Ness, americký agent zabývající se prohibicí, byl vyslán do Chicaga, aby se pokusil obvinit Caponeho z nezákonných obchodů s alkoholem. Eliot Ness byl součástí týmu zvaného "Nedotknutelní". Podařilo se jim usvědčit Al Caponeho z porušení prohibice a zničili jeho obchod s pančovaným alkoholem. A vypátrali i s tím spojené daňové úniky.

17. října 1929 byl odsouzen na 11 let ve federální věznici. Al Capone se stal nejznámějším vězněm Alcatrazu, ale odseděl si jenom polovinu trestu, díky dobrému chování a špatnému zdraví. Zbytek života strávil ve svém sídle v Palm Island na Floridě se svou ženou Mae. Zemřel 25. ledna 1947 ve svých 48 letech. Překlad: muezli www.videacesky.cz

Komentáře (26)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Kdyz vymyslí chorá společnost idiotský zákony, je jenom dobře že se někteří proti tomu postaví, i když to nedělají z žádných dobrosrdečných důvodů, ale pro zisk...

21

Odpovědět

Připomíná mi to herní sérii Mafia. Doufám že po mé smrti taky někdo udělá o mě nějakou tu hru.

00

Odpovědět

S dostatkem informací můžu udělat už teď pokud by vám nevadilo, že to bude nejspíš jen malá plošinovka.

30

Odpovědět

+LabiSpíš si představuji něco jako Skyrim ale odehrávalo by se to na Marsu jako DOOM. A celé to zasadit do steampunku.

00

Odpovědět

1) Postava Al Caponeho se objevila např. v seriálu Boardwalk Empire - pokud neznáte a zajímalo by vás období US začátkem 20. let minulýho století, doporučuju všema deseti.
2) Masakr na svatého valentýna '29 byl inspirací pro tu zas*aně těžkou misi v první Mafii v podzemních garážích.

130

Odpovědět

na co zdechnul ?

00

Odpovědět

Na neléčený syfilis a později příčinou smrti byla zástava srdce způsobený zápalem plic.

00

Odpovědět

Nejznamejsi mafian je urcite Pablo Escobar

413

Odpovědět

Každý kdo zkoukl dvě serie seriálu narcos je teď největší znalec o Escobarově rodině:D:D

130

Odpovědět

Ak sa chcete o ňom dozvedieť niečo viac a aj celkovo o mafii počas prohibície, tak odporúčam pozrieť Boardwalk Empire - parádny seriál

41

Odpovědět

Nevím proč, ale to video mi přijde nehorázně odfláknuté nejen po obsahové stránce, ale i co se týče kvality zvuku.

250

Odpovědět

Neviním vedenie videacesky, ale aký existenční zmysel má toto video? Veď to vyzerá presne akoby skopírované z wikipédie.

A nikdy som nechápal obľúbenosť mafiánov a vrahov. Napr. u seriálu Narcos, všetkých čo poznám milovali prvú sériu a druhú len dokukali, a u mňa to bolo práve naopak, v prvej sérii ma Pablo nasieral a nasieral, ale druhú sériu som bavil na tom, ako ten skurvený vrah a drogový díler padá a stráca moc. Kamarátov práve toto nie, bavilo ich to ako získava moc a kúpe sa v zlate.

1010

Odpovědět

ty si môj človek. Tiež poznám veľa ľudí čo obdivuje Al Caponého, Pabla Escobara a ešte aj mafiána zo Slovenska Černáka čo teraz sedí v basa a dokonca na FB má svoju fan page s vyše 20 000 obdivovateľmi... to je chorá spoločnosť čo niekoho takého obdivuje....

21

Odpovědět

Protože ho režisér vykreslil jako milujícího tatíčka a manžela. A proti němu postavil nesympatického kníratého blonďáka.

00

Odpovědět

+LukášA víš o tom, že to není vymyšlená pohádka pro děti a ty postavy si nevycucali z prstu? :)

1. To že byl Escobar hajzl největšího kalibru přece není v rozporu s milujícím otcem a manžel, tak nevím, proč jej neukázat i z tohoto pohledu... Na mou antipatii to nemělo žádný vliv. I přes to, že byl fotr od rodiny, jsem se rochnil jako prase v žitě, když byl v druhé řadě víc a víc bezmocný... nepřál jsem nic pěkného ani jeho matce a manželce.

2. "kníratý blonďák“ je napsaný (věřím, že po konzultaci s originálem) lidsky, trochu frajírek (“velký“ agent DEA, náležitě na sebe pyšný, ne asi), není bezchybný, a když ho něco trápí, tak nejde pro flašku daleko. Pro někoho nesympatický, pro mně uvěřitelností naopak sympatický, i když radši mám kolegu Peñu. Ale tak já nikdy nebyl na ty neohrožené, nadpozemsky charismatické hrdiny pro děcka ala Bruce Vyliž apod.

20

Odpovědět

Sakra, sakra, lehčí spoiler!! :D Zrovna se začínám na Narcos dívat. :D

01

Odpovědět

Když byl John Gotti, jeden z "nejslavnějších", ale jinak absolutně nejstupidnějších mafiánských bossů v historii, který se stal šéfem (nechal zavraždit stávajícího bosse) new yorské rodiny Gambino z pozice absolutní pouliční nuly, co se zmohla tak maximálně na mlácení lidí, vykradačky a vraždy, u soudu (u kterého podplatil porotce, takže měl jistotu, že ho pustí) po obvinění z vražd, vydírání, atd., venku stáli lidi s transparenty, ať toho elegantního žužu gangstera jako pustí a ať jde ta posraná FBI do p****e, protože akorát buzeruje obyčejné slušné lidi! Důvod? Dobře se oblékal a házel úsměvy na kamery, zkrátka házel sebejisté pózy, žádný tradiční mafián, co se skrývá ve smradlavých uličkách, aby proboha nevzbudil nějakou pozornost úřadů. Určitá část lidí tíhne k podobným osobnostem, vidí v nich toho "dobrého gangstera", Robina Hooda, který je na jejich straně, pomáhá bezbranným proti mocným úřadům a podobné stupidní kecy. Skutečnost je jiná, ale jim to nikdo nevymluví, dokud si u třetího soudu o nějakých deset let později (u kterého ho konečně dostali) neposlechnou z jeho odposlechu, koho všechno vlastně chladnokrevně zavraždil a jakému gangsterovi by chtěl podřezat jeho matku, protože ho sere.

Escobar byl oblíbený prostě proto, že si koupil tamní chudinu tím, že jí postavil školy, hřiště, rozdával peníze (však jsme to všichni viděli v seriálu), z pohledu té chudiny ten obdiv k němu není žádné překvapení. Ztratil ho až tehdy, kdy ty samé lidi bezohledně vraždil bombovými útoky (to jsme taky viděli) a chudina prozřela. Ten seriál bych ale nevinil, naopak zvolil skvělý postup, kdy přiznává svinstva i samotných vyšetřovatelů a tím z nich nedělá žádné posrané Mirky Dušíny z Ameriky, co šli tvrdě po krku tomu ďábelskému Escobarovi, ale pěkné oportunistické hajzlíky, co využili každou možnost (i nezákonnou) jak toho zmrda konečně dostat. To byla jedna z hlavních věcí, co z toho seriálu udělalo skutečně mistrovské dílo, na seriálové poměry.

71

Odpovědět

+ZeckA taký Luciano? Alebo prečo sú mafiánske filmy tak obľúbené, a sotva tam vidím tých mafiánov, že by vystupovali ako jeden z ľudu. (Krstný otec, mafiáni, Casino, Sopranovci) a to ani nechcem hovoriť ako často Čechy natáčajú filmy o miestnych mafiánoch a čiernych podnikateľoch. Váš Radovan Krejčíř, predtým než urobil bordel v JAR, tak ho div nestavali do pozície Jánošíka, pritom on pre ľudí nič neurobil, jediné jeho "jánošikovanie" spočívalo v tom, že mal za nepriateľov tých kriminálnikov, ktorí mali väčší vplyv vo vláde.

15

Odpovědět

+YeeeeeeehaaaaaahŽe by Radovana Krejčíře někdo považoval za Jánošíka, to jsem tedy skutečně nikdy nezaznamenal.
Luciano byl ze staré školy, velmi schopný člověk, který zorganizoval organizovaný zločin, kdy přetvořil bezvýznamné pouliční gangy v Mafii. Dokonce pomohl Američanům za 2. světové ve výsadku na Sicílii, byl to ale rovněž grázl jak poleno.

Mafiánské filmy jsou oblíbené z toho důvodu, že představují pro běžného diváka exotické prostředí zločineckého podsvětí, o kterém tak maximálně slyšel někde z druhé ruky. Nezapomeň, že tebou zmiňované tituly jsou z doby, kdy byla Mafie na vrcholu a nikdo o ní v podstatě nic nevěděl. Já jsem ty filmy viděl taky a líbily se mi, ne snad kvůli obdivu k mafiánům v nich, ale prostě proto, že to byl zábavné a zajímavé příběhy, hlavně taky kvalitně řemeslně zfilmované od kvalitních tvůrců. Neslučoval bych atraktivitu děje s nějakou oblibou postav.

40

Odpovědět

+Zeck"oblibou skutečných mafiánů"

00

Odpovědět

Ale vždyť tady nejde vůbec o obdivování, je to jenom jeho biografie. A lidi se na to dle mého názoru dívají kvůli tomu, že je to zajímavý příběh a ne protože by někoho takového obdivovali. Já si o Al Caponemu taky nic valného nemyslím, ale přitom mě to zajímá. Zkopírované z wikipedie to možná bude, stejně jako většina takovýchto videí, jde o to lidi s něčím seznámit a když je to zaujme, tak se tím potom sami začnou zabývat do větší hloubky.

130

Odpovědět

+muezliNenarážal som na to, že video glorifikuje Capona, ale to že zlí ľudia sú viac obdivovaní ako tí čo prispeli k lepšiemu svetu.

17

Odpovědět

+YeeeeeeehaaaaaahJak ho glorifikuje? Je to čistá biografie. O Hitlerovi jsou snad stovky dokumentů a knížek a až na pár radikálů jej nikdo neobdivuje. Nevím co vám mafie udělala ale toto video je pouze k účelu nějakého sebevzdělání. Mimochodem vždy bude zlo i dobro. A ničemu nepomůže když budeme o zlých věcech mlčet.

51

Odpovědět

+KDE NARÁŽAM, ŽE VIDEO GLORIFIKUJE AL CAPONA?????????

06

Odpovědět

Jen drobnost, v čase 1:12 určitě hovoří o 20. letech 20. století, nikoliv 19. století ;-)

50

Odpovědět

Díky moc, opraveno :)

10