92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:505
Počet zobrazení:6 027


Těm, kteří dlouho toužili po Black Sabbath v Metalovém okénku, dnes udělám snad dvojnásobnou radost. Opět jsem si dlouho nemohla vybrat, jakou skladbu sem vlastně přidám. Paranoid a Iron Man se mi líbí asi nejvíc, a tak mě na YouTube potěšilo video, které obsahuje obě tyto písně dohromady! Nejsem jediná, kdo má radost, že?

Nebudu se o zakladatelích heavy metalu rozepisovat tak zeširoka jako Dorten minulý týden u Nine Inch Nails, protože u Black Sabbath by to bylo na celou knihu (těch samozřejmě už pár vyšlo). Koncem 60. let stáli spolu s Led Zeppelin a Deep Purple u zrodu nového hudebního žánru, který uchvátil svět.

Napříč 40letým fungováním kapely, jenž začínala pod názvem The Polka Tulk Blues Band, později Earth a až potom Black Sabbath, docházelo k častým změnám sestavy a neshodám s managementem. Každému jsou rovněž dobře známy pletky s drogami, které Ozzy Osbourne i Bill Ward otevřeně přiznávají. Není tedy divu, že v tvorbě Sabbath najdeme písně právě s drogovou tématikou, ale i skladby vyjadřující nesouhlas s válkou ve Vietnamu. Jinak se jejich hudba vyznačovala okultní tématikou. Geezer Butler měl tajemno rád a došlo mu, že lidé se rádi bojí. Hlubšímu zvuku, který tak lépe dokresloval Butlerovy texty, pomohlo i to, že Tony Iommi přišel po nehodě o konečky prstů na pravé ruce, a tak si přeladil kytaru o něco hlouběji, aby se mu s citlivými prsty lépe hrálo. Tomu se přizpůsobil i Geezer na své baskytaře a nový zvuk Sabbath byl na světě.

Obě dnešní skladby pocházejí z možná nejlepšího alba Sabbath, Paranoid (1970). Jak album, tak i samotné písně sklidily mnoho uznání a ocenění, přitom třeba uznávaná Paranoid byla přidána až na poslední chvíli, jelikož původní stopáž CD byla příliš krátká.

V Black Sabbath působil i metalový velmistr Ronnie James Dio a já doufám, že se před jeho stagí na Masters of Rock potkáme v co největším počtu!

 

Přepis titulků

Skončil jsem se svou ženou, protože mi neuměla pomoct s mými myšlenkami. Lidi mě mají za blázna, protože se pořád mračím. Celý den nad něčím přemýšlím, ale nic mě neuspokojuje. Asi přijdu o rozum, jestli nenajdu něco, co mě uklidní. Pomůžeš mi něčím zaměstnat můj mozek? Potřebuji někoho, kdo mi v životě ukáže věci, které nemohu najít. Nevidím věci, které udělají člověka opravdu šťastným, jsem asi slepý. Zavtipkuj, povzdechnu si, ty se zasměješ a já se rozbrečím.

Štěstí nemohu pocítit a láska je pro mě hrozně neskutečná. A jak teď slyšíš ta slova popisující mé rozpoložení, říkám ti, aby sis užila život. Kéž bych mohl i já, ale na to je příliš pozdě. Přišel o rozum? Vidí, nebo je slepý? Je živý, nebo mrtvý? Má v hlavě nějaké myšlenky? Proměnil se v ocel ve velkém magnetickém poli, když cestoval časem pro budoucnost lidstva. Proměnil se v ocel ve velkém magnetickém poli, když cestoval časem pro budoucnost lidstva.

Nikdo ho nechce. On jen zírá na svět a plánuje svou pomstu, která brzy vyjde najevo. Nyní nadešel čas, aby Železný muž rozséval strach. Pomsta ze záhrobí, zabíjí lidi, které kdysi zachránil. Nikdo o něj nestojí. Odvracejí od něj hlavy.

Nikdo ho nepotřebuje. Jen si přejí, aby byl mrtvý. Těžké olověné boty naplňují jeho oběti děsem. Utíkají, jak nejrychleji mohou. Železný muž opět žije! Překlad: Snowi www.videacesky.cz

Komentáře (43)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Díky za dobrou volbu. Podle mě je možná ještě lepší Sabotage, ale Paranoid je určitě stejně kvalitní ze "starší tvorby" Sabbath.
Tyhle věci holt nestárnou.

190

Odpovědět

no konečně to je nářes

191

Odpovědět

husty kafe ti zahusti tvou rockovou krev tak to mam rad

180

Odpovědět

bylo by supr kdyby jste přeložili Crazy Train od Ozzyho

180

Odpovědět

GeSto: Vůbec netušíš. Žádný koment mě nerozesmál víc než tvůj, až mě bolí bránice.

180

Odpovědět

Dvojnásobné štestí, Díky moc.
Možná by nebylo špatné přeložit něco z nového alba Ozzyho, Scream. Třeba Let It Die nebo Let Me Hear Your Scream
100% za 10

190

Odpovědět

Když už tady byl zmíně Randy Rhoads určitě by za to stála písnička Crazy Train http://www.youtube.com/watch?v=JRbPWcLode0.
Souhra Ozzyho s Randym a hlavně jde vidět jak geniálně Randy na kytaru hrál :)

180

Odpovědět

Illidan- Děkuji za upozornění. Running Wild se celkem líbí, ovšem ně nějak neuchvátil hlas zpěváka. Ale rozhodně děkuji za upozornění =) je pěkné vědět, že tenhle druh "kovu" má nějakou historii. O Pajrtmetalu jsem slyšel poprvé na letošním MORu, a celkem se mi tenhle styl zamlouvá =).
Jinak Snowi: Pokud bys měla čas a tajm, mohla bys přeložit http://www.youtube.com/watch?v=ta-Z_psXODw ? Rozhodopádně na ně moc nespěchám, ale kdyby náááhodou....

180

Odpovědět

Kmotr- pokud máš rád pirátský metal, bylo by hříchem zapomenout na jeho zakladatele a klasiku- německé Running wild. Pro mě o několik tříd nad Alestorm.
http://www.youtube.com/watch?v=oLGjrc8MKnc
Ale pokud chceš Alestorm, tak ty máme na skladě :-)
http://www.metalvideo.cz/alestorm-captain-morgans-revenge

180

Odpovědět

Jóó, Sabbath je klasa. jedna z kapel, které jde poslouchat i delší dobu. Byla by možnost sem příště hodit něco od Alestorm? Pirátskej metal mě taky celkem nadchnul =)

180

Odpovědět

Snowi, díky moc a dokonce dvojnásob :) Myslim si, že tyhle songy jsou dobře zařazený do metalového okénka..Ikdyž klenoty to nepochybně jsou :) a GeSto: směju se ti :D:D:D ;)

180

Odpovědět

samozřejmě nejsem pako a vím, že Dio zemřel, ale návštěvníci MORu vědí, že je po něm pojmenovaná hlavní stage a kdyby zbytek lidí uměl číst, ubylo by zbytečných komentů. ;)

180

Odpovědět

Jedna z nejlepších formací,která se kdy vytvořila. Díky.

180

Odpovědět

Gesto: to že neznáš další dobré písničky neznamená že nemají další skvělé, leč tobě to třeba nic neříká...

180

Odpovědět

Tohle a další skupiny jako sou napřiklad sex pistols , dep lepard , zepelin , atd atd sou budto skupiny s jednou dobrou pisničkou nebo žádnou ...

1842

Další