Kolik vydělají videa na YouTube?CGP Grey

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 17
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:104
Počet zobrazení:10 982

S reklamou na YouTube to nikdy nebylo snadné. Způsob, kterým se reklamy zobrazují, je velmi složitý a má za následek, že někteří autoři vydělají mnohem více než jiní. Jak tento systém funguje? A kolik si mohou autoři průměrně vydělat?

Přepis titulků

Před tímto videem jste na YouTube nejspíš viděli reklamu a další se objeví asi tak teď. Jak se tato reklama do videa dostala? A určitě chcete vědět, kolik tyto reklamy vydělají. Tato hra má tři strany. Autory tvořící videa, inzerenty vytvářející reklamy a YouTube, které je spojuje dohromady. Na rozdíl o tradičních médií, kde reklamy plánovaně k tématům umísťuje člověk, YouTube takto nefunguje.

Nemůže takto fungovat, protože se videa objevují nahodile. V každý moment se může objevit virální video. Běžně je každý den nahráno na YouTube 65 let videí a lidé sledováním videí stráví miliardu hodin. Je to nekonečný vodopád náhodného obsahu, který se neustále zvětšuje. Není možné, aby tato videa kategorizovali lidé a přiřazovali k nim reklamy. To je práce pro boty.

Hned po nahrání videa se boti pustí do práce. Prohledají název, klíčová slova, titulky, komentáře a hodnocení a z toho se pokusí odhadnout, do které kategorie video patří. Inzerenti řeknou svým botům, u kterých videí chtějí reklamy zobrazovat a kterým se mají vyhýbat. Takto YouTube vydělává.

Mezi kliknutím na video a přehráním bot YouTube uspořádá aukci. Oznámí, do kterých kategorií video spadá, a pak umožní všem zainteresovaným botům učinit nabídku. Vítězným botem se stane ten, který s největší pravděpodobností YouTube a autorovi vydělá nejvíc peněz. Není to nutně nejvyšší nabídka. Různé reklamy platí různými způsoby.

Například za přeskočitelné video reklamy inzerent neplatí, pokud je divák přeskočí hned, jak to bude možné. Inzerent za ni zaplatí, pouze pokud ji divák dokouká celou nebo na ni klikne. Vysoká nabídka neznamená nic, pokud je reklama nudná. Žádné kliknutí nepřinese peníze YouTube ani autorovi. Nudě se snaží vyhnout. Aukční bot upřednostní nižší nabídku s vyšší mírou prokliku před vyšší nabídkou s nižší mírou prokliku.

Ale nuda je hodně subjektivní. Kromě botů, kteří se snaží zjistit, o čem video je, existují také boti, kteří se snaží zjistit, kdo je divákem. Zkoumají sledovaná videa, zařízení a aktivitu, z čehož se snaží odvodit věk, chromozomy, příjem, oblast a zájmy. I tyto informace jsou součástí aukce. Inzerenti mohou boty instruovat, aby se zajímaly jen o určitou skupinu, určitou oblast, určitou kategorii a až do určité částky.

Ať už jste před videem viděli jakoukoliv reklamu, nebyla předem naplánována. Byla výsledkem automatického odhadu o obsahu videa, odhadech o vás a automatických nabídek. To vše se událo v milisekundách. Sledujte toto video na zařízení někoho demograficky odlišného a uvidíte jiné reklamy. Zkuste ho sledovat na dvou, třech... Prostě ho sledujte na více zařízeních.

Pokud chcete vědět, kolik inzerenti platí YouTube a autorům, není snadné na to odpovědět. Je to o neustále aukci a cena se hodně mění podle kategorie, diváků, ročního období, rozpočtu na reklamu, počtu simultánně běžících aukcí a kolik botů se jich účastní. Jsou to miliony proměnných ohledně poptávky a nabídky. Kanály s ceněnou skupinou diváků mohou vydělat až pětkrát tolik co jiné kanály. Ale oba dva víme, že existuje nějaké průměrné číslo.

Nějaké přibližné číslo, které chcete vědět. Průměr. Kolik doláčů vynese tohle číslo? Přiměřený odhad je, že jedno zhlédnutí má cenu čtvrtiny jednoho centu, která se rozdělí mezi YouTube a autora. Je to poprvé, kdy i cent má příliš velkou hodnotu. Lepší je tedy předpokládat, že 1 000 zhlédnutí přinese 2,5 dolarů od inzerenta.

YouTube pak rozdělí peníze mezi sebe a autora v poměru 45:55. 1,4 dolarů pro autora a 1,1 dolaru pro YouTube. Pokud myslíte ve velkém, 1 milion zhlédnutí znamená 1 400 dolarů pro autora a 1 100 dolarů pro YouTube. Ale je to průměr! Suma se může lišit od 50 centů za tisíc zhlédnutí až po 4,5 dolarů za tisíc zhlédnutí.

Vše závisí na aukci. Takhle to funguje. Hromada obsahu je tříděna a prodávána boty jiným botům. Čili lidem, kteří video sledují. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (13)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

A YT red není v CZ dostupné, co jsem se naposledy díval. Stejně tak jako nemohu poslat tvůrcům prachy přímo, když sleduju jejich live stream, protože to „není ve vaší zemi dostupné“. :-D V době internetu fyzické hranice postrádají smyslu. Jsou jen otravné. Tzn. já, i když mám prachy a chci je poslat lidem, které velmi rád sleduju (a spolu s stím jim něco vzkázat), tak si mohu leda tak nasrat. Protože…překonané důvody.

42

Odpovědět

Ale prd, víš kulový. Myslíš že to jsou hranice vytvořené aby tě naštvaly a něco ti neumožnili? Nenapadla tě třeba právní stránka? To že to musí mít google vše ošetřený? Nebo myslíš že google potřebuje poradce jako ty aby jim řekl, "hele, vono by to šlo i u nás, to vás nenapadlo?" fakt si tohle myslíš?

50

Odpovědět

A teď jen najít odpověď na tu nejdůležitější otázku. Na který tip videí je nejvíc cílená reklama a kde tedy logicky za stejný počet shlédnutí dostanu nejvíc?

40

Odpovědět

Osobně si myslím, že se na to jen těžko dá přesně odpovědět, protože se to může hodně měnit. Ale asi nejvíce reklamy je cíleno na mladé ve věku cca 12-18 let. Videa na YouTube už sami sledují a přitom jsou na vliv reklamy hodně náchylní. Takže pokud budeš točit (sice) pitomá videa, na které však budou koukat žáci druhého stupně základní školy, tak si snadno vyděláš. Viz většina českých Youtuberů (čest výjimkám).

110

Odpovědět

logicky podľa reklám na superbowle....
Každopádne taký hráči na youtuberov zvačša serú, pretože majú pokokot iných kanálov.

03

Odpovědět

Ted uz jen zjistit kolik vydelavaji prekladatele na tomto webu za video :)

70

Odpovědět

Hrozně moc, z tohoto videa budu žít celý týden. :D

290

Odpovědět

Skvelé video, vďaka. Zaujalo ma to a navnadilo :)

20

Odpovědět

Líbí se mi, jak místo "sex" dali "chromosomes" :D. Lidi můžou tvrdit, že nejsou "male/female", ale "xx/xy" prostě nezapřou.

311

Odpovědět

Kdyby měl bot uhodnout pohlaví, asi by měl 50% šanci to uhodnout, ne? :D

41

Odpovědět

+PaeturKámo ti boti to uhodnou na 99%, dokonce poznaji i zda jsi gay, hlavně protože ty metadata se zkupujou i z FB a jsou propojený i z vyhledávače atd. prostě maji na tebe velikej balík dat a z toho o tobě ví víc než ty sám, z psychologickýho hlediska.

40

Odpovědět

+AlennTo byla narážka na multigender retardy. Jasně že jsem to myslel tak, že existují pouze 2 pohlaví.

41

Odpovědět

Exaktně vzato (=budu možná trochu slovíčkařit) by neměli tvrdit že nejsou samec/samice (male/female), protože pohlaví (sex) je biologická záležitost. To, kolem čeho je tolik hádek je gender (český překlad moc není, takže se to většinou říká anglicky, zkoušel se "rod" ale neujalo se). Gender je ta hromada psychologických a kulturních asociací, které máme s pohlavím spojenu. Ta je samozřejmě u různých lidí a kultur různá, a nemusí biologickému pohlaví plně odpovídat. Nebo mu dokonce nemusí odpovídat vůbec. Jednoduše řečeno, narodíme se jako samec nebo samice (druhu homo sapiens), ale být mužem nebo ženou, to se musíme naučit.

No a ty hádky jsou (nebo by měly být) o tom, jestli máme brát jen takové gendery, které odpovídají pohlaví, odpovídají pohlaví dotyčného, a zapadají do toho, co si +-představujeme v našem kulturním okruhu, jaká ta představa vlastně je, pokud nebrat všechno, tak co a no a co ne, jak nakládat s těmi, co nezapadnou, a tak dál. S tím, že cca polovina lidí má penisy a varlata a zbytek má vaginy a vaječníky, to souvisí jen nepřímo.

Bohužel, mnoho lidí má v těch pojmech zmatek. A to bez ohledu na to, kolik inteligence (ne)projevili v jiných situacích, jaké názory vlastně v té věci mají, jakou autoritu mají v těch nebo oněch kruzích, nebo jak razantně tyto názory prosazují. To pak člověk čte takové kraviny...

Použít chromozomy bylo nadmíru mazané, tím se vyhnuli tomu, aby se jim ty kraviny objevily pod videem.

33