Dechberoucí veřejnosti nepřístupné skotské zříceniny

Thumbnail play icon
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:66
Počet zobrazení:7 165
Neil z YouTube kanálu Scotlanders objevuje se svým dronem neuvěřitelné, zapomenuté zříceniny skotských hradů, které se skrývají v malebné skotské krajině daleko ode měst. Na mapě je těžké je najít a vstup do nich je formálně zakázán. Záběry z dronu odhalují tyto skvosty, většinou obrostlé a prorostlé vegetací, v plné kráse.

Přepis titulků

Dobrý den, vítejte u nejnovějšího videa od Scotlanders. Protentokrát jedu sólo a chci vám ukázat pár historických míst, jejichž záběry jsem nasbíral. Nejde ale o typické historické památky, zámky, opatství či katedrály, ale o opuštěné a zpustlé skotské objekty, fascinující a tajemné. Tyto stavby, postavené převážně v 18. a 19. století, skrývají rodinné odkazy, neskutečnou architekturu, ale také jsou strašidelné.

Což se hodí, protože dnes je Halloween. Pozor, tato místa nejsou přístupná veřejnosti, nejde o turistické památky, proto buďte opatrní. Asi se mnou budete souhlasit, že i díky tomu je to tak napínavé. Začnu rovnou trhákem. Naší první opuštěnou fantastickou památkou je hrad Dunmore kousek od Airth nedaleko Falkirku ve středu Skotska.

Jak se dron přibližuje, otevírá se před vámi senzační výhled na celý hrad, který by nám bez této techniky unikl. Když vejdete dovnitř, pohltí vás kouzlo tohoto tudorovského novogotického hradu. Ač dnes ruina, z hradu z 20. let 19. století sálá historie. Jeho stav je vlastně relativně dobrý vzhledem k jeho stáří a podmínkám.

Byl postaven pro George Murrayho, 5. hraběte z Dunmore. OPUŠTĚNO V R. 1964 A je hned zřejmé, že majitel chtěl, aby hrad působil okázale, velkolepě. Rozlehlé pozemky na venkově ukazují na touhu po prostoru. A co se designu týče, je tu znát jemný přístup. Zdá se, že v každičkém pokoji je komín a krb.

Vysklená arkýřová okna, zdi s cimbuřím, staré rodinné erby, to vše svědčí o značném rodinném jmění. Hrad se krátce objevil v seriálu Cizinka, o kterém na tomto kanálu rádi mluvíme, ale jen jako neoficiální filmová lokace, neboť hrad je veřejně nepřístupný. Navštívit jej se nedoporučuje, objevil se i tak zkraje seriálu, hned na začátku první série, kde zdravotní sestra Claire ošetřuje raněné.

Hrad tu figuroval jako vojenská nemocnice. Takže dobře chápete, proč je toto místo tak vzrušující, je odlehlé, má kouzlo a pochmurnou architekturu. Rozhodně super místo pro Cizinku. Další zastávka je na jihozápadě Skotska v jižním Ayrshire. Tento pustý hrad je dílem Roberta Adama, asi nejslavnějšího skotského architekta. Postavil další hrady v okolí, z nichž nejznámější Culzean je nedaleko od této ruiny zvané Dalquharran.

Avšak stav této zříceniny se od Culzeanu velmi liší. Zdivo a konstrukce hradu jsou ale zachovány, takže by možná ještě šlo hrad zachránit. Na druhou stranu už přes 50 let chátrá. Původní hrad Dalquharran z 15. století je jen 500 metrů odsud, ale moc z něj již nezbývá. Tento pozdější hrad je z 18. století a stále tu dýchá odkaz Roberta Adama, stavba je symetrická, hrad je opravdu úchvatný.

Tady v interiéru si představte, že bývalo – a tím se Adam proslavil – velkolepé točité schodiště, které určitě muselo dělat na všechny veliký dojem. Býval to domov bohatých Kennedyů, kteří ale stejně jako jiní zažívali výkyvy ve finanční situaci. Jak peníze došly, střecha musela dolů, aby se vyhnuli daním. A od té doby to šlo s hradem z kopce. Ze všech hradů na mém dnešním seznamu si myslím, že tato budova působí nejsmutněji, protože je stále vidět, že je to impozantní stavba a že by se dala opravit, není ještě odepsaná, je čas ji zachránit.

I proto doufám, že v tomto stavu nezůstane navždy. Pojďme se teď podívat na místo, které vzbuzuje asi nejvíc mrazení a hrůzy v celém Skotsku. Hrad Lennox je bývalá psychiatrická léčebna, takže má parádně nakročeno na skutečný strašidelný dům.

Nežilo se tu šťastně. Pacienti, o které se tu starali, byli týráni, zneužíváni, někteří byli možná dokonce zavražděni svými sadistickými opatrovníky. Hrad byl postaven ve 30. letech 19. století, ale obávanou léčebnou se stal až v roce 1936. Dnes je kvůli ní nechvalně proslulý.

Mělo to být špičkové zařízení až pro 1200 pacientů, jedno z nejlepších v Evropě, ale zdravotnický personál nečekal blížící se světovou válku. A kvůli se tomu se situace nevyvíjela podle plánu. Podle pramenů, které jsem studoval, se zdá, že byl tento hrad spíš vězením než léčebnou. Někteří si tu museli projít peklem. Kvůli tomu má dnes tato zřícenina věru pochmurnou, děsivou atmosféru, které se lidé milující strašidelné zážitky nemohou nabažit.

Hrad Lennox najdete na severozápad od Glasgow. Nachází se docela daleko za městem Lennox, v odlehlé části venkova. Okolo není nic kromě tréninkového centra fotbalistů klubu Celtic. Už tu jsou nějakou dobu, tak přemýšlím, jestli vůbec něco vědí o tomhle místě, které bylo vlastně opuštěno teprve před pár desetiletími. Staré, opuštěné a zpustlé stavby mě začaly fascinovat na začátku léta tady, na Cambusnethanském převorství, na které jsem narazil spíš náhodou.

Je v Severním Lanarkshire. Vracel jsem se z výletu, chtěl jsem jen na chvíli zastavit a dobře jsem udělal. Gotický styl tohoto místa je vážně strašidelný. Dům byl postaven v roce 1820 pro rodinu Lockhartů z Castlehill. Autorem je architekt James Gillespie Graham, který během svého života navrhl další podobné domy tady ve středu Skotska. Dům má obří zastřešený vchod, ozdobné věžičky a také sklepní prostory, kde se odehrávalo bůhvíco.

Je hodně symetrický, kompaktní a velmi čarovný. Svého času tu býval i hotel, restaurace nebo rádoby středověké hody, bylo to místo pro rozptýlení. Pro zábavu. To už ale dneska, jak vidíte, neplatí. Když jsem tu byl, ke konci výletu, už se začalo smrákat, takže jsem to velmi spěšně obhlédnul a přiznám, mazal jsem k autu.

Na našem seznamu zřícenin figurují hlavně honosná sídla, velikáni, kteří navzdory skotskému počasí stále stojí. Milkbanský dům oproti tomu působí mnohem víc osobně, jako rodinný dům. Postaven byl relativně nedávno, okolo roku 1895, ve skotském baronském slohu, který mám velmi rád. Připomíná to Harryho Pottera. Je to impozantní dům, ale ne přehnaně okázalý.

Prázdný je od roku 1960, kdy jej opustila rodina Bell-Irvingů. Podle místních se prý přestěhovali na své další sídlo nedaleko odtud. Dům se nachází na samém jihu Skotska blízko Lockerbie v regionu Dumfries and Galloway. Není na žádné mapě, je velmi těžké jej vypátrat. Když se vám to ale povede, uvidíte, že dům má přirozené kouzlo – a nejen kvůli stromům, které rostou všude kolem.

Nebo odlehlosti tohoto místa, tento dům má svého ducha. Takže k Halloweenu je toto místo jako stvořené. Cestu po těchto zajímavých, fascinujících a strašidelných zříceninách zakončíme místem, které jsem chtěl vidět už dlouho. Hrad Dunalastair v Perthshire na Skotské vysočině, hlavní sídlo klanu Robertsonů. Protože sám z tohoto klanu pocházím, má pro mě speciální význam.

Robertsoni byli velkou podporou pro jakobity a Bonnieho Prince Charlieho, za něhož bojovali v bitvě u Cullodenu, kde byl nakonec poražen. Za tuto podporu pak zaplatili, jejich původní sídlo bylo podpáleno. Ruina ve skotském baronském slohu je z 60. let 19. století. Má opravdu velké kouzlo, opět je jako z Harryho Pottera. Vypráví o tragédii, melancholii… A také o žalu, který přineslo vyklízení Skotské vysočiny.

Jakoby tato zřícenina všechny tyto příběhy uchovávala. Hrad se nachází kousek od Kinloch Rannoch v Perthshire na Skotské vysočině, nedaleko Pitlochry. Stojí osaměle v krásné krajině, pod bedlivým dohledem hory Schiehallion. Je to místo plné historie, a proto je mé nejoblíbenější. A co na těchto zvláštních, opuštěných, chátrajících místech nejvíc přitahuje a láká vás?

Atmosféra, historie, melancholie, nebo nádherná architektura? Dechberoucí krajina Vysočiny? Rád bych věděl, co se vám nejvíc líbilo a kam byste rádi, abych vyrazil příště. Teď už vám jen popřeji pěkný Halloween.

Komentáře (9)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

prelozite dalsie videa z tochto kanalu ?

10

Odpovědět

Ty jo, tohle by muselo byt super ve VR.. nejak to naskenovat a hopla :)

P.S. Nevi nekdo, co se tam delo v 60s? Přišlo mi, že v ty době je nejvíc opouštěli.

10

Odpovědět


Odpovědět

+Daniel99Husty.. nevis jestlije to treba nejaky scanner na droidu, nebo to je ruco? Jsem z toho moc nevycetl, ale super. :O

00

Odpovědět

Pěkné video. I výborný překlad. Pouze navrhuji, aby se místo pojmu "hrad" užívalo označení "zámek". Ačkoli zmíněné objekty hrady připomínají, jedná se zpravidla o luxusní (především obytné) rezidence vybudované v 19. století, které bych označil jako zámky. V podstatě se jedná o pomyslné ekvivalenty našich zámků, mezi něž například patří Lednice či Hluboká.

120

Odpovědět

Přesně, abych citoval z jednoho napůl středověkýho filmu "Kdo tam dal ty velký vokna, vždyť se to nedá ubránit." :D

130

Odpovědět

Díky! Právě kvůli jejich stylu, novogotice a skotskému baronskému slohu, jsem zvolila označení hrad. Je sice pravda, že časově šlo opravdu spíše o zámky, o přepychová sídla, a ne obranné objekty, ale zámky mi k tomu Skotsku nějak neseděly. Nakonec také říkáme Pražský hrad. :)

00

Odpovědět

Lennox Castle, bývalá nemocnice se měla změnit na byty, ale v roce 2008 vyhořela, což mělo za následek zřícení stěn. Jen pro doplnění...vždycky mě štve, když tam chybí podstatné informace.

81

Odpovědět

Kritizovat je strašně jednoduché, jsem si jistá, že nám to autor nezatajil záměrně. :)

12