Fashion Revolution: Tričko za 2 eura

Thumbnail play icon
49 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:375
Počet zobrazení:5 224

Na Alexandrově náměstí v Berlíně se objevil prodejní automat, který kolemjdoucí lákal k nákupu trička za 2 eura. A když se jej rozhodli koupit, ukázal jim, co vše se skrývá za jejich výrobou. Fashion Revolution je mezinárodní kampaň, jejímž cílem je udělat módní průmysl krásný nejen na pohled, ale i uvnitř.

Přepis titulků

Lidé chtějí levnou módu. TRIČKO JEN 2 EURA. Ale kupovali by ji, kdyby věděli, jak byla vyrobena? TOHLE JE MANISHA. JEDNA Z MILIÓNU. VYRÁBÍ NAŠE LEVNÉ OBLEČENÍ. ZA POUHÝCH 13 CENTŮ NA HODINU KAŽDÝ DEN 16 HODIN CHCETE SI JEŠTĚ KOUPIT TOTO TRIČKO ZA 2 EURA?

KOUPIT DAROVAT KOUPIT DAROVAT DĚKUJEME VÁM Lidé se starají, když vědí. Pomozte nám to připomenout světu. Sdílejte a začněte revoluci v módě. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (83)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Laciný způsob jak hrát na city a vytáhnout z lidí peníze...
Vtipné je, že vám ukážou pouze výsledky (děti pracují za almužnu) a né důsledky.

Pravdou je, že v chudých částech Indie není práce a vzít tyto neskutečně mizerné práce je pro některé lidi jediný způsob jak přežít. Ano, můžeme donutit společnosti, aby začaly těmto lidem platit poctivou minimální mzdu a přestaly zaměstnávat děti, ale pokud to uděláme, tak pro naše milé podnikatele přestane být výhodné vyrábět věci v zahraničí (dovoz a reklamy "my se staráme" taky něco stojí), zavřou zabriky a přesunou výrobu do USA. Tím by se sice vyřešil jeden problém, ale způsobilo by to další a mnohem větší, protože je lepší mít opravdu mizerně placenou práci, než nemít žádnou.

61

Odpovědět

Bohatstvo! Ja by som bol ešte nahnevaný čo mi to tričko hned nevypadlo...mohla tam byť možnosť "SKIP the Clip" :D

271

Odpovědět

Vy jste asi nepochopili tu skvělou obchodní strategii.
Nejdříve lidi nalákají na výhodnou koupi a vyberou peníze. Následně odhalí kamery a pár smutných obrázků. Lidé nechtějí vypadat jako lakomci před ostatními a neochotně kliknou na darovat. Darovat penízky do kapsy obchodníkovi, který právě prodal NIC za 2 Eura! A lidé ještě odcházejí s dobrým pocitem.
Jasných 10 hvězd!

802

Odpovědět

už len výroba toho automatu musela byť drahšia, než vyzbierajú týmto spôsobom.:)
Len, ľudia nedokážu pomáhať bez toho, aby sa s tým nechvastali. :)
Jediná možná revolúcia v tej vašej móde by bola to, keby ste prestali tie sprostosti v jednom kuse kupovať.
Môj otec mal 3 džíny celý život. Mám po ňom doma koženú bundu, ktorú si kupoval, keď skončil na strednej škole.

Ja osobne si kupujem cca. jedny rifle, jedny topánky ročne, sem tam tričko, sveter, ponožky.

Hlavná vec, že sa ľudia sťažujú ako nemajú peniaze.
Keď kupujete takéto sprostosti.
Aby ste sa neposrali s toho, že musíte držať s najmodernejšími trendmi:D

52

Odpovědět

ty taky držíš s moderním trendem, páč ta budna po tatovi teď frčí

103

Odpovědět

Si myslíte, že drahá a značková trička dělají spokojení a bohatí pracovníci??? Naivky...

391

Odpovědět

To že někde pracují v otřesných podmínkách za pro nás nepředstavitelnou mzdu ale není vina těch výrobců... Oni je do tý situace nedostali, ani je k tý práci nenutí (snad?) -bohužel jsou pro ně nejlepší možností práce, kterou kdyby neměli, tak by nejspíš měli úplný hovno... Nevím jak chce ta kampaň problém vyřešit...

85

Odpovědět

ale samozřejmě, že ti výrobci (zadavatelé zakázek) mají velkou a nepopiratelnou vinu. Je to jejich dodavatel, a je dnes úplně běžné, že se o své dodavatele zajímají a starají (nebo to spíš tvrdí, ale v těchto zemích se tomu tak neděje). V západních zemích jsou úplně běžné audity a tlak nasplnění daných požadavků (bezpečnost práce, protipožární opatření, kvalita, čistota, normy). Stejné firmy ale co se asijských velkovýroben týče samy lživě uvádí, že jejich výrobny splňují normy, které si samy zadaly. Dokumentují to i kontrolami, které tam probíhají, ale snad je každému jasné, že je to jen divadýlko, které je od skutečnosti a praxe na hony vzdáleno.
I hlupákovi musí být jasné, že pokud se tam 10 let nezvedly výkupní ceny, a ještě se jedná o snižování cen výkupu - resp. praxe je taková, že se cena nadiktuje s tím, že pokud ji fabrika nemíní akceptovat, zadají své zakázky do jiné, že to musí vést ještě k horším podmínkám než doposud.

63

Odpovědět

Pokud je "nikdo nenutí tam pracovat", tak taky nikdo nenutí ty firmy zaměstnávat je v takových otřesných podmínkách. Tedy, já osobně myslím, že obě strany k tomu nutí principy fungování tohoto ekonomického systému, ale to je asi dost nepopulární názor. Takže lze jen těžko vyviňovat zaměstnavatele tím, že nedží zaměstnancům pistole u hlav.

91

Odpovědět

+komunardJe tu stav ve kterém některé státy nejsou schopny či ochotny chránit své občany, popřípadně pracovní zákony účinně vymáhat. Za tohoto stavu je naprosto logické že firmy které mohou půjdou za levnější pracovní silou. Není to chyba těchto firem, ty jen využívají situace, je to chyba těch států které nemají dostatečnou pracovně-právní ochranu zaměstnanců, případně samotných občanů že se něčeho takového nedomáhají. I Evropa či USA si prošli fází nulové právní ochrany zaměstnanců, teď si tím procházejí ty státy které jsou 100-200 let za vyspělým světem. Nevím o žádné povinosti která by nám ukládala tuto ochranu jim zajistit místo aby si ji zajistili oni sami, svými zákony a jejich vymáháním.

11

Odpovědět

+komunardJe to logické, samozřejmě, ale je to i morální?
Oni to ovšem mají těžší, než to měli dělníci v 19. století, protože jejich zaměstnavatel je jednak větší a bohatší, než jejich stát, jednak majitelé a ředitelé jsou z úplně jiných států a to samé platí o zákaznících. Západní země by jim měly trochu pomáhat, aby to kompenzovaly (ale nedělají to, protože by z toho nic neměly).

22

Odpovědět

+komunardOtázka zda je to morální je nepodstatná, v reálném světě nelze kalkulovat s iluzí.

Nechápu proč by měl být problém že zákazníci či korporace jsou z jiného státu. Toto je věc státu, ten určuje za jakých minimálních podmínek může člověk dělat, ne firma. Pokud by dané státy poskytovaly tuto právní ochranu musely by se touto ochranou řídit všechny firmy a všichni CEOs na území daného státu, nehledě na to odkud pocházejí.

Jak by to měl Západ kompenzovat ? Napsat jim zákony ? Nakázat firmám kolik musí platit zaměstnancům v zahraničí ? Nebo jim prostě posílat love ? ( To poslední nefunguje viz. Afrika, kde se za ty peníze nekontrolovatelně množí či "Palsetina" kde zase za naše peníze vraždí Izraelce). Nejlepší řešení je nechat to být, dokud to neohrožuje naší civilizaci. Pokdu z toho můžeme profitovat, bezva.

22

Odpovědět

+komunardZ vaší první a poslední věty dost jasně plyne, že jste člověk, kterému bych se asi štítil podat ruku. Asi vám to nevadí. No, u někoho třeba jednou bude, ale to je vaše věc.

Protože došlápnout si na silného, který je daleko, je mnohem těžší. A nepředstírejte, že si to neuvědomujete. A pokud si to skutečně neuvědomujete, tak popřemýšlejte, proč dostávají velké firmy daňové úlevy (všude), zatímco živnostníkům stoupají daně.

No, bodlo by cokoli, co naruší ten shnilý systém suroviny z Afriky-práce z Asie-spotřeba na Západě-daně v Karibiku, na kterém tratí snad všichni, krom těch firem (a daňových rájů).

41

Odpovědět

+komunardNe, že mi odmítne podat ruku člověk který si dá jako foto K. Marxe mi opravdu nevadí, stejně jako by mi nevadilo odmítnutí od člověka který obdivuje Lenina, Stalina, Hitlera či Maa :D.

Jako země třetího světa si nemusíte došlapovat někam daleko, stačí si dolšlápnout na pobočku ve vašem státě či dceřinou firmu. Jde o to že zákony dané země musí dodržovat každá firma, nehledě na to odkud pochází, to je jako říct že Německá či Americká firma nemusí v ČR dodržovat České zákony....

Řekl bych že velké firmy dostávají výhodnější podmínky hlavně proto že zaměstnají x tisíc lidí v jedné pobočce, zatímco živnostník zaměstná pouze pár desítek lidí.

Neřekl bych že na tom tratí všichni, tratí na tom snad Evropa či Austrálie ? Řekl bych že i ten nejprůměrnější obyvatel Západu na tom vydělá.

03

Odpovědět

+komunardTěm lidem, co jste vyjmenoval, bych tu ruku taky nepodal. Jen mě zaráží, že se díváte s takovým despektem na Stalina. Na člověka, který nekalkuloval s iluzemi, a vždycky dělal to, z čeho měl profit, bez ohledu na následky pro ostatní.

A ta pobočka nezmobilizuje svou mateřskou firmu, která pak použije svého vlivu (uznávám, že součástí toho vlivu je i to, že zaměstnávají dost lidí), aby dosáhla změny zákona, či jeho ignorance?

30

Odpovědět

+komunardKdyž dva lidé dělají totéž není to totéž, Stalina nemohu obdivovat nejen z důvodu že je v top 3 největších masových vrahů všech dob ale také proto že se stavěl proti naší civilizaci, stejně jako k podobnému miliardáři z USA či Evropy a z Číny budu mít jiný "vztah", už jen proto že jeden je z naší civilizace zatímco ten druhý je ze země která bude v budoucnu pro nás jedinou hrozbou ( rusko je joke, kdyby nemělo ICBM tak je pro zasmání a pastevci z hor by pro nás také nebyli problém, pokud by jsme si je zde nevozili dobrovolně po tunách).

00

Odpovědět

+komunardA čo si Kefalím predstavujete pod takým slovem "Naše civilizace"? Evidentně k ní nepočítáte ani všechny evropské státy. Kdo tam tedy všechno patří? Patří tam Chorvatsko? A co Srbsko? A co Řecko třeba?
A ty bláboly o pastevcích z hor ani nekomentuju.
Tohle jsou obyčejné nacionalistické kecy. Kde že jste onehdy psal, že to žijete? V Nizozemsku, tuším. Co až vám řeknou, že nejste dost nizozemský? Pořád budete mít pěkný dvojí metr?

20

Odpovědět

+komunardPrávě naopak, nacionalismus je mi cizí. Považuji se především za Evropana. Pak uvažuji ve velikosti civilizace a tím "Naše civilizace" myslím především Evropu+některé bývalé kolonie, často nazávaná jako Severoatlantická ( chudáci Australané) nebo Západní+někteří spojenci typu Japonsko či Jižní Korea. A samozřejmě že díky tomuto uvažování nejsem ani dost Nizozemský ani dost Český nebo třeba Německý.

01

Odpovědět

+komunardMožná proto, že jsem taky Evropan, mi "Evropu Evropanům" nepřijde o nic méně nacionalistické, než "Čechy Čechům".
A takovéhle pojetí civilizací je jen aktuální politické schéma. To nemá s civilizačními okruhy nic společného. Rusko, i když se chová vůči západní Evropě nepřátelsky, tvoří s ní civilizační okruh mnohem pevněji, než přátelsky se chovající Japonsko. Pokud se k tomu stavíte takto, může se stát, že vás někdo označí i za nedostatečně Evropského.
A ten dvojí metr není takhle o nic přijatelnější.

10

Odpovědět

Kdo by nechtěl triko s příběhem.

340

Odpovědět

hlavně to prosímvás neukazujte třeba ochráncům zvířat.Aneb, když blbečkové choděj po brně a nechávaj si vypalovat číslice na tělo (pak mě, která jsem byla na několika svodech hříbat a měla jsem pro jezdecký časopis za úkol udělat fotodokumentaci výžehu hříbat. budou tvrdit, že tomu vůbec nerozumím.) a tvrděj že zvířata ve výbězích jsou chována, aby se člověk cítil nadřazenej. No hlavně, že utrácej prachy za debilní tetování po celém těle, místo aby ty peníze dali nějaké nadaci pro týraná zvířata.

Ještě by začali prodávat párky v rohlíku a ukazovat fotky zvířat z jatek (které dostaly statisícové pokuty právě díky zveřejnění těchto fotek- to vám ale tito lidé neřeknou, protože to ani sami neví)

55

Odpovědět

hej aspoň má ale nějakou práci

225

Odpovědět

a když si je nikdo nekoupí tak nebude mít ani těch 16 centů :D :D :D

333

Odpovědět

a kdy jsi ty naposled pracoval za 16 centů na hodinu :D :D :D

810

Odpovědět

+duskmaU nás se pracuje za koruny

165

Odpovědět

Docela by mě zajímalo, jak se ty donate peníze dostanou k Manishe, ta z těch 2 éček neuvidí ani 50 cent. Navíc ty trička v tom automatu taky už musel někdo zaplatit, takže teď už je jedno, jestli si je koupíte nebo ne.

182

Odpovědět

A ti, kteří přece jen dají "donate", tak pak s hřejivým pocitem půjdou do New Yorkeru a utratí tam 10x tolik.

292

Odpovědět

Achjo, tady ti sluníčkáři si asi myslí, že ty děcka tam někdo nutí pracovat a jinak by si hráli s autíčkama nebo co? Boha jeho, ty děcka jsou rády že můžou pracovat, aby měly co k jídlu. Pokud bude fabrika dodržovat že nebude zaměstnávat děti, tak tam leda tak pochcípají hlady. To už je fakt lepší aby pracovaly.

457

Odpovědět

blbe, vem si kolik tam dostavaj vejplatu, dostavaj tak pytlik rýže na den. to je zkurvené vykořisťování lidí nakejma zazobanejma majitelema firem, který si vozí hezky p***l v bavoráku.

1328

Odpovědět

+DarketahTak to mě můj zaměstnavatel asi taky vykořisťuje, když mi nedá plat jak v Británii.A lidé v Praze dostanou za stejnou práci víc peněz než třeba v Hodoníně.To je ten svět krutý,co?

443

Odpovědět

+DarketahNo, pokud vám za práci v strašlivých pracovních podmínkách dává tak málo, že musí vaše děti chodit do práce, aby vaše rodina pokryla alespoň základní potřeby, zatímco on sám se řadí k nejbohatším lidem na světě, tak vás nepochybně vykořisťuje. A bude za to potrestán, protože taková věc je u nás nelegální.
A nebál bych se říci, že i poměry u nás, které jsou řádově lepší, než v Bangladéši, se dají klasifikovat jako vykořisťování.

713

Odpovědět

+DarketahProblém je že většina těchto zaměstnavatelů neporušuje zákony zemí třetího světa protože tyto země zákony na ochranu zaměstnanců nemají či je mají slabé. Jak lze někoho potrestat za to že neporušuje zákony tedy nechápu. :D Takže každý kdo někoho zaměstnává na pozici která si zaslouží nízké finanční ohodnocení je vykořisťovatel ? :D:D:D

10

Odpovědět

+DarketahA kdo rozhoduje o tom, kdo si "zaslouží" nízkou mzdu? Železný zákon mzdový? Ten těžko, ten není zásluhový, ten je jen o nabídce a poptávce. Zaměstnavatel na základě své nezměrné moudrosti? Taky těžko, většina zaměstnavatelů by jen reflektovalo své předsudky. Tak kdo?

21

Odpovědět

ano, značná část děcek je tam nucena dělat...aby vůbec přežili oni, nebo jejich příbuzní! Mě přijde úplně zvrhlé mluvit o nabídce a poptávce a ospravedlňovat tím vykořisťování, stejně jako na druhou stranu obviňovat jako hlavní viníky nás, konzumenty!

22

Odpovědět

Trička za 10€ se dělají jinak?

611

Odpovědět

Ano - ještě se na ně musí přišít nějaká značka.

1042

Odpovědět

Ať mi ukážou přesnou statistiku kolik lidí si to tričko koupilo a kolik darovalo. Pak je to teprve o něčem vypovídající. Ale zase na druhou stranu asi lepší dělat tohle, než předstírat, že tady problém s dětskou prací není. Tak nevím, jsem z toho rozpačitý...

173

Odpovědět

Jestli tomu rozumím: firma nakoupí trička a ví, že jsou vyráběna dětmi. A pak konečnému zákazníkovi předhazují špínu. Ty trička už jsou jednou zaplacený, což je signál pro vlastníky těch továren znamení, že se je vyplatí dělat minimálně pro ty automaty. To je trochu kontraproduktivní, jelikož lidi zapomínají. Good job.

Nakoupíme je, ale pocit viny přenesem na třetí stranu, brilantní.

P.S. Koupil bych si aspoň tři, čistě proto že jsem strašný člověk.

582

Další