HaitiGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
86 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:26
Počet zobrazení:4 538

Haiti se dělí o ostrov s Dominikánskou republikou, o které jsme tu měli video minulý týden. Tato malá zemička má svou hlavu, díky ní byl třeba zrušen severoatlantický obchod s otroky, ale tato revoluce a její následky měly svou cenu, kterou Haiti splácí dodnes.

Přepis titulků

Já jsem na Haiti byl. Vtipná story: jako jediný z celé skupiny jsem se nenaočkoval a nakonec jsem jako jediný neonemocněl. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby. Haiti je malinkatá země s hrozně divokou historií. Fakt, je sotva větší než Izrael, ale naprosto změnilo tvář západní společnosti. Je toho hodně, tak jdeme na to.

POLITICKÁ GEOGRAFIE Haiti, jsi jako svíčka v hurikánu, která se nenechá sfouknout. Haiti leží na západní třetině ostrova Hispaniola a hraničí s DR a Karibským mořem. Je na východ od Kuby a Jamajky, západně od Portorika a jižně od ostrovů Turks a Caicos. V nejužším místě má Haiti jen 32 km. Je rozděleno na 10 departementů a hlavní město Port-au-Prince leží na začátku poloostrova Tiburon, této dlouhé, úzké části souše, která vystupuje do moře.

Kvůli svému tvaru má Haiti po Kubě druhé nejdelší pobřeží v Karibiku. Podle některých má tvar podkovy, ale mně to přijde jako zdeformovaný, anorektický Pac-Man, který se snaží sníst jednu tu kuličku, která je taky anorektická. Největší města kromě Port-au-Prince jsou Cap-Haïtien a Gonaïves. Nejrušnější a jediná mezinárodní letiště jsou Toussaint Louverture v Port-au-Prince a Huga Cháveze v Cap-Haïtien. Zvláštní jméno, měli dohodu s Venezuelou. Mají 6 hlavních ostrovů.

Největší Gonâve, Ile-a-Vache, dva ostrovy Les Cayamites, Grande Caye a ostrov Tortuga, kde bývalo velitelství Bratrstva pobřeží, mezinárodního pirátského společenstva. Johnny Depp a spol. nebyli daleko od pravdy. Po třetím filmu jsem toho nechal. Jasně, Chobotnička chce pomstu a Keira Knightley bude králem, už tam nic nepřidávejte. Jediný spor o území je s USA o ostrůvek Navassa u jihozápadních břehů. Hranici s DR značí řada řečišť, třeba Libón nebo řeka zvaná Masakr, a dlouhá část silnice 45, o kterou se obě dělí, na každé straně pak vidíte jinou zemi.

Tři hlavní vstupy do DR jsou: Anse-à-Pitres na jihu, silnice 8 u jezera Etang Saumâtre a silnice 6 do Dajabonu na severu. Jinak jsou významné památky třeba: ruiny paláce San-Soucie, socha neznámého otroka Neg Mawon, Marche en fer neboli železný trh, národní muzeum Haiti – MUPANAH, Fort Jaques, Atis Rezistans, tedy muzeum moderních soch vyrobených z lidských kostí a kovu, památník vúdú v Anse a Foleur, a klenot celé země, Citadelle Laferrière, největší pevnost na západní polokouli, postavilo ji 20 000 lidí na obranu proti Francouzům.

Navíc mají všude překrásné pláže, ale to patří do další části. Bez dalších okolků: FYZICKÁ GEOGRAFIE Hodně se mluví o jejich problémech s půdou, k tomu se dostaneme, ale nejdřív: Haiti je nejhornatější země Karibiku, strukturu země určuje řada pohoří. Mají 7 hlavních pásem, Massif Nord, Montainges Noir, Center Plateau, Chaine de Mathiheux, Chaine du Trou D'eau – ne Trudeau, Trou D'eau, to je rozdíl – Massif de La Hotte a Chaine de La Selle s nejvyšší horou, Pic La Selle.

Haitské pralesy leží jen u severního a jižního masivu, tam najdete národní zvíře, trogona hispaniolského. Zbytek země je spíše sušší hornatý terén bez velkých lesů, a to i proto, že Haiti už hodně dlouho bojuje s masivní deforestací. Asi 60 % místní produkce energie stále závisí na dřevěném uhlí. Ve většině médií jsou naprosto nesprávné údaje o procentech lesního porostu.

Někteří tvrdí, že jsou to jen 2 %, to by bylo méně než SAE. Vážně, média, srovnejte si to. Každopádně, ať je to procento jakékoli, stromy tu rozhodně uvidíte. Na těch horších místech najdete spíš travnaté kopečky s ostrůvky stromů, žádné suché, holé hory půdy. Ale deforestace způsobila v posledním století erozi a záplavy po celé zemi. Přidejte otravné hurikány a občasná zemětřesení a už máte zemi s největší smůlou v celé Americe.

Haiti, bohužel dokonce hlavní město Port-au-Prince, totiž leží přímo v oblasti zlomu Enriquillo-Plantain Garden, podélně se pohybujícího zlomu, který patří ke Karibské desce, ta naráží na tu Severoamerickou. Nejhorší možná pozice. Ale já to chápu, žiju u zlomu San Andreas a přijde něco velkého, co asi zabije úplně všechny. Placáka! Tak taky nejspíš vzniklo největší jezero, Lac Azuei neboli Etang Saumâtre, dvojče sousedova Eriquilla.

Oboje jsou solná jezera s brakickou vodou, ve kterých žijí plameňáci, krokodýli a plameňáci, které ti krokodýli žerou. Nejdelší řeka Haiti i celého ostrova je Artibonite, pramení v DR a vlévá se do Gonâvského zálivu. Pro zemědělství je nejvhodnější Plaine de l'Artibonite, odkud je většina plodin. Jejich hospodářství ale závisí hlavně na textilu. Asi 2/3 obyvatel ani nemá oficiální práci, většinou vydělávají na černo, jsou na volné noze nebo nájemní pracovníci. Peníze od rodinných příslušníků v zahraničí také tvoří asi 20 % HDP.

Haiti je známé skvělým jídlem. Já vím, že jste chudí, ale když máte jídlo, víte, jak ho připravit. - To byl vtip o chudobě? - Ano, ale byl založen na statistice, ne mém názoru, a nebyl použit za účelem urážky. Ta jídla jsou třeba tonmtonm, Poul ak nwa, chléb cassava, griyo a asi národní jídlo, dýňová polévka joumou. A kolem Fort Dimanche dělají "blátové sušenky" ze suchého jílu, dříve byly levným způsobem, jak dodávat tělu minerály, ačkoliv moc výživné nejsou.

Haitští fanoušci, je pravda, že děláte špagetové koktejly? Rychlý výčet zajímavých míst: jeskyně Grotte Marie-Jeanne, pláže Bassin Bleu a Labadee, různé vodopády, třeba Bassin Zim, Saut Mathurine a Haut Saut D'eau, kam putují vúdú věřící a prosí pannu Marii a její vúdú protějšek, Erzulii, o vyléčení. Ano, já vím, že o tom vúdú chcete slyšet víc. Máte štěstí, teď nás totiž čeká: DEMOGRAFIE Haiti se dříve říkalo Perla Karibiku, protože bylo nejbohatší částí francouzské říše.

Dnes to vypadá trochu jinak. Žije tu skoro 11 milionů lidí, je to třetí nejlidnatější země Karibiku. Asi 95 % jsou černoši, zbylých 5 % jsou buď míšenci, nebo bílí především francouzského původu. Jako měnu používají haitský gourde, mají zásuvky typu A a B a jezdí vpravo. Ale pozor, používají slovo dolar pro 5 gourdů, ne pro americký dolar. Je to trochu matoucí. Čím přesně jsou Haiťané specifičtí a proč jsou, jací jsou?

To je složitá otázka, která souvisí s historií. Zkrátím to. Tahínové, Kolumbus, Francie, otroci, vúdú proroctví, vzpoura, zabití Francouzů, nezávislost, Francie chce platbu, aby neválčila, souhlasí, diktátoři, dokonce dočasní panovníci, napadnou a na chvíli obsadí DR, ta se naštve a brání se, Haiti splácí hodně dluhů ve formě stromů, ve 40. letech se vyplatí, ale jejich ekonomika je zdecimovaná. Haiti je nejen první republikou černých, ale také první stát s úspěšnou vzpourou otroků, zákazem otroctví v západním světě a hrálo velkou roli v narušení mezinárodního pořádku 19.

století. Tady začaly události, které vyústily v ukončení obchodu s otroky. Ale tím dobré zprávy bohužel končí. Haitská vzpoura je stála mnohé. Přišly embarga, invaze, okupace, diktatury a ani nemluvím o přírodních katastrofách. Hurikány, zemětřesení, občasná cholera a nemilosrdná řada nešťastných příhod. Baudelairovi, na Haiti nemáte, vaši bohatí rodiče umřeli, bů.

Představte si, že nemáte nic a umřou všichni včetně vás. Historie Haiti byla naprosto revoluční, ale také hodně násilná a plná zrady a utrpení. Bývalý "prezident", Jean-Claude Duvalier, přezdívaný Baby Doc, prý řekl: "Osudem haitského lidu je trpět." A to byl vůdce jejich země. Díky za tu horu útěchy. Když odložíme tyto problémy, Haiti je plné kultury. Měli byste pochopit, že je Haiti velice afrocentrické, ty ostatní v Karibiku jako Kuba a DR se spíše identifikují s evropskými kořeny, ale na Haiti to je tak, jak jednou řekl Kanye West: - "Black is the new Black."

- Tys citoval Kanye Westa? Ano, už to nikdy neudělám. I když to mají těžké, Haiťané jsou hrdí na to, kým jsou, i na svůj původ. Jedním z nejtypičtějších prvků kultury je jejich jazyk, mají dva úřední jazyky. Francouzština je řečí elity a od roku 1987 je haitská kreolština tou druhou řečí. Haiťané jsou největší populací světa, která mluví kreolštinou.

Ortografie je hodně fonetická a má vlastní gramatickou a syntaktickou strukturu. Ve francouzštině se říká: To je můj přítel. V haitské kreolštině: Francouzsky: Ráno chodí do práce. Kreolsky: Kdyby nějaký Haiťan jel do Francie, asi by mohl mluvit kreolsky. S dostatkem trpělivosti by to fungovalo. Pro vnější svět je s haitskou kulturou asi nejvíce spojováno vúdú. Je to jedno z oficiálních náboženství, ale je těžké zjistit počet věřících, protože je propletené s katolictvím a indiánskou vírou.

Existují různé druhy rituálů a obřadů, ale v zásadě věří, že během rituálu obývá bůh tělo věřícího, kvůli tomu k obřadům často patří zmítání a prudké pohyby. Přesto se většina Haiťanů aspoň formálně považuje za křesťany, katolíci tvoří asi polovinu, protestanti asi 30 % obyvatel. Ale zase se těžko odhaduje, kteří jsou oddaní křesťané, často se to kombinuje s vúdú. I přes ekonomické problémy tady nechybí oslavy a radost ze života.

Mají tu snad největší karnevalovou slavnost Karibiku a Haiti je hodně barevné. Od taxi autobusů po obrazy prodávané na ulicích. Z hudby tu mají rara, kreolský resin a hip-hop, k běžným tancům patří merengue a compas. Známé haitské osobnosti jsou například: Jean-Jaques Dessalines, zakladatel Haiti, Anacaona, tahínská náčelnice, která se setkala s Kolumbem, spisovatel Frankétienne a držitel Grammy Wyclef Jean, chtěl být prezidentem, ale nemohl, nebyl obyvatelem Haiti ani 5 let, což je minimum.

Haiti rádo zůstává haitské, ale i tak rádi mluví s jinými zeměmi. Zjistíme, s kým se mazlí. FRIEND ZONE Haiti se dnes přátelí skoro s každým, jen jsou takovou ekonomickou přítěží. Největší obchodní partneři jsou samozřejmě USA a DR, v obou zemích jsou největší skupiny haitských imigrantů. Haiťané milují kanadský Québec, vidí ho jako frankofonního bratránka. V Montréalu je dokonce slušná haitská komunita a turisté z Québecu tu jsou častí.

Za nejlepší kamarády označili Haiťané, se kterými jsem mluvil, Kubu a Venezuelu. Kuba je takový jejich občasný přítel, který s nimi pořád flirtuje. Kubánci milují kreolskou muziku z Haiti, i když jí moc nerozumí a poslali na pomoc spoustu lékařů. Venezuelu ohromila haitská vzpoura a už dlouho jejich národ nanejvýš respektovala. Dodávají na Haiti většinu ropy a Hugo Chávez přijel na návštěvu a zemi vychvaloval, za což po něm pojmenovali letiště.

Haiti je asi země s nejhorší smůlou, ale taky největším respektem. Sice zůstává špatná pověst, ale dejte jim šanci. Jak říká haitské přísloví: To, co nevíš, je větší než ty. Počkejte si, příště bude Honduras. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář