JamajkaGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
90 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:33
Počet zobrazení:4 281

Rodná země Boba Marleyho i Usaina Bolta, ostrůvek v Karibiku plný přírodních zázraků a obyvatel nejrůznějšího původu. Barby vám přináší informace o zemi reggae, rastafariánů, ale také křesťanských kostelů.

Přepis titulků

Ashlee P. z Jamajky mi poslala tuhle sbírku poezie v jamajském patois od Luise Bennett. Báseň o cirkusu v Kingstonu, kde z klece utekl lev: Miluju patois! Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby. Jamajka, asi nejikoničtější země Karibiku, která se kdy dostala do populární kultury. Je toho tolik, tak jdeme na to. POLITICKÁ GEOGRAFIE Jsme zpět v Karibiku.

Tu oblast musíte mít rádi. Jamajka je čtvrtá největší ostrovní země Karibiku, leží západně od Haiti, jižně od Kuby a východně od Kajmanských ostrovů, kde miliardáři schovávají své účty, aby se vyhnuli daním. Jamajka je rozdělená na 14 farností, jednou z nich je hlavní město Kingston. Ty farnosti patří do tří historických hrabství, která už nejsou správně důležitá. Je to Cornwall, Middlesex a Surrey.

Z těch jmen přímo sálá ta britská éra. Po hlavním městě jsou ta největší Spanish Town a Portmore, obě ve farnosti Saint Catherine, ale mimo oblast Kingstonu jsou největší města Montego Bay a Mandeville. Jediná tři mezinárodní letiště jsou Normana Manleyho v Kingstonu, Sangster v Montego Bay a Iana Fleminga v Bosco Belles. O tom posledním jméně se vedly spory, chtěli ho pojmenovat po někom z Jamajky, ale premiér Golding prohlásil: "Hele, on nás proslavil a nebýt nás, nestvořil by Jamese Bonda, tak se s tím smiřte."

Jamajka je sice malá, ale vede si svou ve sporu proti Kolumbii, Nikaragui a USA o neobydlené písčiny Bajo Nuevo a atol Serranilla Bank. Pamatujte, jakmile objevíte písčinu vystupující z moře, nárokujte si ji, abyste měli výlučnou ekonomickou zónu. K Jamajce patří asi 30 menších ostrůvků a písčin podél jejího pobřeží, největší je Great Goat Island na jihu naproti Moores Pen. K atmosféře Jamajky přispívají její neuvěřitelně zvláštní místní názvy.

Každému městu to dodává nějaký příběh. Najdete tu místa jako: Gully zlomený krk, Krysí past, Bettina naděje, Spi a buď vděčný, Stařena Savanna, Už mě neuvidíš, Čas a strpení, Počkej chvíli a můj oblíbený: Já nepošlu, ty nepřijdeš. Jamajčani prostě řeknou, co vidí, jednoduše, bez komplikací. Jak to tu pojmenujeme? Laguna upadlého sendviče. Jamajka má také maroonské vesnice, ty obývají potomci otroků, kteří uprchli a vytvořili vlastní svobodnou společnost v horách.

Tyto vesnice jsou důležité pro jamajské dějiny a taky pro náš díl o Sieře Leone. Toho se dočkáme už za 47 let. Dnes jsou ty vesnice docela oddělené od jamajské kultury, jsou v odlehlých oblastech a většinou si uchovávají africké tradice. Zajímavá místa jsou třeba Kruh hrdinů, zářivá voda, kterou rozsvěcí bioluminiscentní organismy, ohnivý pramen ve Windsoru, který se dá zapálit, potopené pirátské město, bar Pelikán z naplaveného dřeva, Zátoka delfínů, muzeum a mauzoleum Boba Marleyho, vodopády na řece Dunn, reggae pláž, Kool Runnings, jeskyně u podzemní řeky s malbami Aravaků a Taínů, prales Mystic Mountain, bobová dráha v Ochos Rios, dřevěné vory na řece Martha Brae a tajné vodopády u Irie Blue Hole.

Pořád mě fascinuje ta ohnivá voda a ten zářící záliv. To jen dokazuje, že Jamajka je plná přírodních zázraků.

A jsme u: FYZICKÁ GEOGRAFIE Jamajka je možná malá, ale rozhodně je plná přírodních pokladů. Leží jižně od Kajmanského příkopu na Nikaragujském hřbetě, vyvýšené oblasti Karibského moře. Díky tomu jsou vody kolem Jamajky mělké s větší biodiverzitou. Mají tak i 7. největší přírodní přístav světa, Kingston Harbour. Na délku má Jamajka asi 235 km, na šířku maximálně 84 km. Jamajku tvoří příjemná údolí a pláně na západě a ve středu, těm se někdy říká Cockpit Country, ve středu jsou pohoří Mocho a Dry Harbour Mountains.

Nejvyšší hory, Blue Mountains, s nejvyšším bodem, Blue Mountain Peak, se táhnou na východě asi od Kingstonu. Nejdelší řeka je Black River na západě a největší jezero je Wally Wash Pond. Stejně jako na ostrově Dominika tu najdete přírodní minerální a horké prameny jako Blue Hole, Bubbling Springs, Milk River, lázně Rockfort a Blue Lagoon. Ne ta na Islandu, tahle. Většina ostrova se sice obdělává, ale fauně se tu také daří, obzvlášť v neporušených lesích na severu a v pohoří Blue Mountains.

Žijí tu netopýři, hutie, divočáci a jamajský hroznýš nebo sladkovodní želva. Co se týče zemědělství, Jamajku využívali osadníci hlavně pro cukrové plantáže, ale dnes se pěstují různé plodiny, nejznámější je ovoce ackee, které je ale slané, ne sladké. Používají ho v národním jídle ackee a slaneček. Další známá jídla jsou rýže s fazolemi, pečené kuře, polévka z kuřecích noh, kozí polévka, dušené callaloo a gizada. Vím, na co myslíte, ano, promluvme si o ganje.

Konopí je ve světě uznáváno jako část jamajské kultury, přivezli ho sem sluhové z Indie, odtud je i pojmenování ganja. Je to zvláštní, hodně dlouho bylo pěstování nebo jen držení marihuany nelegální, ačkoliv ji tu můžete najít uprostřed lesa, až v roce 2015 bylo odhlasováno uvolnění těch přísných zákonů. Dnes můžete vlastnit až 5 rostlin, s pěstitelskou licencí i víc. Držení až 56 gramů je legální a rastafariáni ji mohou používat k náboženským rituálům.

A ti jsou zase jiný příběh. Jamajčanů není mnoho, ale jsou na světě známí a jedineční. Vhodná chvíle se na to podívat v: DEMOGRAFIE Motto Jamajky je: "Z mnoha jeden národ". Svou jednotu tedy přisuzují všem těm částem, které dnes tvoří jejich identitu. Žijí tu asi 3 miliony obyvatel, je to 3. největší anglofonní země Ameriky. Většina Jamajčanů, asi 90 %, se považuje za černochy, 7 % jsou míšenci a zbytek jsou většinou Asiaté, ne běloši, tedy čínští a indičtí Jamajčané, až potom přijdou běloši, většinou potomci britských kolonistů, a další národnosti.

Nejlepší je, že ti všichni mají jamajský přízvuk. Tady je běloch a Číňan, oba se narodili na Jamajce. Jsem z Jamajky, ze západní části. Nedokážu říct, odkud původně pocházím. Jsem Jamajčan, hodně lidí mi to nevěří, nevěří, že jsem z Jamajky, protože jsem Číňan. Super, co? Jako měnu mají jamajský dolar, používají zásuvky A a B a jezdí vlevo. Sice je tu málo obyvatel, ale Jamajka ve světě asi nejvíce zastupuje karibskou kulturu.

Jejich historie ve zkratce: Taínové a Aravakové, připluje Kryštof Kolumbus, nazve to Santiagem, otroci z Afriky, přijdou Britové, nazvou to Jamajka, zrušení otroctví roku 1838, Britové potřebují levnou pracovní sílu, tak to vyřeší jako v Guyaně, pozvou Indy a Číňany, nezávislost Jamajky v roce 1962, ale pořád patří do Společenstva národů, takže královna Alžběta je nadále hlavou státu, ale tak ji vlastně nikdo nevidí.

Protože je Jamajka od zbytku Antil docela odříznutá, musela si najít vlastní styl tradic. Křesťanství tu hrálo velkou roli, mají tu nejvíce kostelů na km² na světě. Navzdory obecnému přesvědčení je rastafarianismus, který tu sice ve 30. letech vznikl, pouze okrajovou záležitostí asi 5 % obyvatel. Pokud o něm nic nevíte, je to afrocentrická víra, která se inspiruje Biblí a má různé rituály a učení. V díle o Etiopii jsem mluvil o tom, že věří, že Haillie Sellasse byl spasitel a tak, pokud vás to zajímá, najděte si to.

Kéž bych to mohl udělat u každého dílu. Najděte si to. Hotovo. Jinak všichni víme, že největší vliv ve světě má rozhodně jamajská hudba. Začalo to v 50. letech, kdy jamajské ska a rocksteady, předchůdci reggae a dancehall z 60. let, byly samy o sobě velmi úspěšné, a navíc otevřely cestu dalším žánrům jako hip-hop a EDM. Ale abyste si jamajskou hudbu opravdu užili, měli byste si oprášit to podle mě nejzajímavější – patois.

Ze zákona je sice úřední řečí jamajská angličtina, ale podle mnohých mají vlastně dvě. Ta druhá je jamajský patois, což je anglická kreolština, trochu jako s francouzštinou na Haiti. Jamajský patois je taková uvolněná řeč, kterou se mluví nějak podle citu, nemá oficiální standardní formu, ale některá slova se obecně používají. Třeba odhodlaný, smůla, dítě, duch, prokažte úctu a každý zná klasiku: "jak to jde" a "v pohodě". Když chtějí něco zdůraznit, zopakují to slovo.

A hodně používají výplňková slova bez jasného významu, které ten příběh ilustrují. Fanoušek Daron z Jamajky mi to napsal, zkusím to říct. "Běžel jsem a vyhrál jsem ten závod." Nevím, jaké to bylo. Buď hrozně urážlivé, nebo tak nějak v pohodě. Od známého z Jamajky dostanete přezdívku. Většinou podle čehokoliv, čeho si na vás všimnou.

- Jak se jmenuješ? - Keith. Ale máš koště, budeš Košťák. Jíš koláček, budeš Mlsoun. Máš tři dcery a dům v San Francisku, budu ti říkat Bob Saget. A tak. Mohli bychom mluvit dál o festivalech, tradicích, tancích nebo že jsou jediná karibská země s hokejovým týmem, který se skládá výhradně z Kanaďanů, ale to by bylo na dlouho. Někteří známí Jamajčané jsou: sprinteři a nejikoničtější Jamajčan všech dob je sám pan Robert Bob Nesta Marley.

Teď se podíváme, kdo rád tancuje reggae s Jamajkou. FRIEND ZONE Když se zeptáte Jamajčana, v čem jsou nejlepší, asi řeknou, že když je to potřeba, umí zpomalit a neřešit věci, takže pro jiné země není těžké mít Jamajku v oblibě. Jamajka si je blízká s Kubou, už desetiletí tam poskytuje stipendia a lékařskou pomoc.

Vždycky spolu aktivně obchodovaly. Tak trochu soupeří se státy Trinidad a Tobago a Barbados v oblasti turismu a sportu, ale když se potkají jako lidé, jsou úplně jako bratři. Čína si je hlídá, protože mají znatelnou čínskou menšinu, třeba Tessanne Chin, která vyhrála pěveckou soutěž v USA, tu milují. Čína tu hodně investuje, Jamajka to vidí jako podezřele milé gesto, líbí se jí ten obchod, ale nechce se přespříliš zadlužit. Jak jsem říkal u Etiopie, Jamajčané Etiopii milují, především rastafariáni.

Za nejlepší přátele ale Jamajčané většinou považují další anglofonní země, USA, Kanadu a UK. V těchto zemích jsou největší jamajské menšiny a peníze od nich jsou velkou částí ekonomiky, obyvatelé mohou cestovat bez víz a tyto země propagují jamajský turismus, díky čemuž je Jamajka světoznámá. Jamajka je jako ostrovní lokomotiva poháněná muzikou. Lidé na celém světě si toho ostrůvku cení, protože má šarm reggae a k tomu pohodovou atmosféru, kterou všichni obdivují.

Počkejte si, příště bude Japonsko. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (5)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Našel jsem mu tam chybu! 2:20 "Rest and be thankful" je ve Skotsku. Byl jsem tam a ta fotka je odtamtud.

00

Odpovědět

Přeložte díl o Filipínách, děkuji.

00

Odpovědět

Až se k nim Barby za 37 let dostane, určitě se do toho pustím :)

70

Odpovědět

Tak jsme se epizody o Filipínách dočkali :)

10

Odpovědět

+jesterkaDěkuji!

00