KanadaGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:59
Počet zobrazení:6 796

V tomto díle se Barby zblízka podívá na Kanadu.

Přepis titulků

Přišlo nám přes 40 mailů od lidí, kteří nám chtěli s touto epizodou pomoct. Jsou z Kanady. Takže abych to nezdržoval, tady je epizoda o Kanadě. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj geolidi, já jsem Barby. Spousta lidí má problém rozeznat Američany z USA a Kanaďany. Mám pro vás analogii: Američané jsou jako puberťáci, mají spoustu názorů, energie a sebevědomí.

Zato Kanaďané jsou jako puberťačky, tváří v tvář jsou k vám zdvořilí, ale pak vás budou pomlouvat. A teď si pojďme rozebrat vlajku. Vlajka se skládá z červeného pole s bílým čtvercem ve středu. Uprostřed vlajky je jediný jedenácticípý červený javorový list. Červená představuje oběti během obou světových válek a bílá představuje mír, pokoj a neutralitu země. Javorový list byl historicky symbolem Kanady po staletí i v průběhu britské vlády.

Podle některých Kanaďanů symbolizuje jedenáct cípů provincie a ten poslední je za teritoria. Ale to není tak úplně pravda, ten list tak prostě vypadá. Quebec by měl místo javorového listu mnohem radši tuhle vlajku, ale to probereme v... POLITICKÁ GEOGRAFIE Kanada je obří.

Je to druhá největší země na světě. Takže je jisté, že je tu hodně zajímavých věcí co se týče administrativního dělení. Kanada se nachází na severoamerickém kontinentu, hned nad Spojenými státy. Je obklopena třemi oceány: Atlantským, Severním ledovým a Tichým ze tří stran. Země se táhne přes 6 časových pásem. Dělí se na 10 provincií. Ano, Newfoundland a Labrador tvoří společně jednu provincii, a tři teritoria na severu. Hlavní město Ottawa se nachází v provincii Ontario.

A teď začne ta sranda. Území Kanady je bohaté na suverénní záhady a částečně autonomní divy. Pojďme mluvit o hranicích. S více než 8 800 kilometry a tisíci ukazateli po cestě mají Kanada a USA nejdelší hranici mezi jakýmikoli dvěma zeměmi. Na východě je to docela klidné až na ten jeden ostrov, o kterém mají spor s Dánskem. A další ostrov nedaleko, kterého se Francie odmítá vzdát.

Pak je tu hranice Quebec-Vermont, kde se to u Derby Line a Stansteadu trošku zamotá. Město bylo postaveno předtím, než byly vytvořeny novodobé hranice, takže některé domy, obchody a budovy, které stojí přímo na hranici. Knihovna Haskell má dokonce hranici vyznačenou v čítárně a má vstup pro lidi ze strany USA a ze strany Kanady. Lidé musí vcházet ze své strany a pokud vyjdou v druhé zemi, musí zůstat na chodníku a nahlásit se u celního úřadu.

Když to neuděláte a stoupnete na cestu, můžete být zatčeni. A tento úžasně nahodilý flák zmatku se jménem Northwest Angle patří Minnesotě, vlastní ho převážně kmen Odžibvejů. Nachází se na Lesním jezeře, kde najdete perfektně uklidňující úniková místa: Ostrov krveprolití a Malý ostrov krveprolití. Zbytek hranice se snaží, jak to jde, aby šel rovně podél 49. rovnoběžky, i když trošku je trošku klikatý. Čtyři letiště buď hranici protínají, nebo jsou s ní přesně rovnoběžné.

Asi 80 % Kanaďanů žije v okruhu 160 kilometrů od hranice s USA. Čím víc jdete na sever, tím je to víc zmatené a zanedbané. Pořád mají trošku problémy se začleněním země více na sever. Z jihu vedou pouze dvě dálnice do Yukonu a Severozápadních teritorií a do Nunavutu nevedou téměř žádné cesty z jakýchkoli provincií a teritorií. Do Nunavutu se můžete dostat pouze letadlem nebo lodí. Technicky vzato byste mohli přes tu hranici přejít, ale to by bylo nanic. Když už mluvím o Nunavutu, Kanada má nejseverněji obydlené místo na světě.

Alert je trvale zamrzlé, pusté místo, běžně obsluhované pěti lidmi celý rok. Funguje jako vojenská základna a sezónní výzkumné zařízení. Další věc o administrativě Kanady je, že to všechno do sebe ústavně zapadá, dokud nejste v Quebecu. I když se Quebec stále považuje za kanadskou provincii, dal důrazně najevo, že mají silně vyvinutý smysl pro quebecké vlastenectví, někteří ho dotáhli k separatistickému extrému. Nicméně mnoho kanadského dělení a funkcí závisí na krajině, o které budeme mluvit v...

FYZICKÁ GEOGRAFIE Znovu říkám, Kanada je obrovská. Často se jí říká Velký bílý sever. Nicméně Kanada není pouze ledová, polární tundra. Fyzické rysy Kanady jsou založeny na zvláštním spojení geologických a meteorologických – ano, to slovo existuje – meteorologických aspektů. Když se díváte na Kanadu, tak jeden z nejvýznačnějších rysů je nejspíš Hudsonův záliv.

Druhý největší záliv na světě, po Bengálském zálivu, a největší záliv, který v zimě zamrzá. Povodí řek vlévajících se do tohoto zálivu poskytuje vodu asi polovině země a kousek severozápadní části USA. Zajímavé je, že Hudsonův záliv leží přímo nad gravitační anomálií, gravitace je tu o něco nižší než je průměr zbytku planety. Má to nějaké vědecké odůvodnění, něco s prouděním u země a tání ledovců, bla, bla, bla.

Hej, lidi, chcete zhubnout? Zkuste nový trend se cvičením a dietami, Hudson 90X. Náš plán zahrnuje... Jeďte k Hudsonovu zálivu! Skoro nikdo u Hudsonova zálivu nežije. Je téměř nemožné zde postavit cesty kvůli drsnému, kamenitému povrchu s příliš mnoha jezírky a jezery, které stojí v cestě rovné dálnici. Jsou tu 2–3 miliony jezer, což je nejspíš 60 % z celkového počtu jezer na světě, a asi 30 % sladké vody ve světě se nachází v Kanadě.

Voda z kohoutku může být v Kanadě kvalitnější než voda z láhve. Hlavně kvůli pihaté zóně puklin, která zabírá asi polovinu celé země, Kanadský štít. Kanadský štít je rozlehlá plošina odkrytého prekambrického magmatického kamene, kde je málo půdy a vegetace, ale nabízí těžařský ráj. Kanada má jedny z nejbohatších ložisek kovových rud, jako je nikl, zlato, stříbro a měď. Dvě třetiny cesia na světě pochází z jednoho dolu v Manitobě, Bernic Lake.

V Kanadě je největší ostrov na jezeře třetího řádu. To je ostrov na jezeře na ostrově na jezeře na ostrově. Tento malý, klikatý, čtyřakrový ostrov na Viktoriině ostrově byl objeven nadšenci do map před pár lety, když projížděli Google mapy. Ostrov nemá žádné jméno a pravděpodobně na něj nikdo nikdy nevkročil. Udělám to, pokud se k tomu nikdo jiný nemá, ale potřeboval bych sponzora. Dívám se na tebe, Teto Jemimo. Kanada má také dva z deseti největších dopadových kráterů na zemi.

Sudbury Crater v Ontariu a Manicougan v Quebecu, je téměř dokonale kulatý a teď je z něj nádrž, kterou můžete vidět z vesmíru. Je toho ještě hodně, takže narychlo projdu všechny zbývající fakta. 40 % země je pokryto lesem a asi desetina lesů na zemi je v Kanadě. Žije tady více než 60 % všech ledních medvědů. Záliv Fundy má největší přílivový rozsah, nejvyšší bod je více než 16 metrů. Niagarské vodopády jsou husté, Mt Thor má nejvyšší svislý sráz. Quebec dodává asi 70 % světového javorového sirupu a má zásobu javorového sirupu, je tu více než 222 000 barelů.

Ostrov prince Edwarda má přírodní fenomén, písek dělá zvláštní vrzavý zvuk, když na něj stoupnete. Tady to můžete vidět. Největší vnitrozemská jezera kromě těch, o která se dělí s Amerikou, jsou Velké Medvědí a Velké Otročí. Ve skutečnosti jsou pojmenované po lidech Slavey, ne po otrocích, mluvím o lidech Slavey, je tu rozdíl, o kterém budeme mluvit v...

DEMOGRAFIE Kanada je jedno z míst, kam všichni zapadnou, ale vždycky jsou tu nějaké drby. V Kanadě žije asi 35 milionů lidí, je to jedno z míst s nejnižší hustotou zalidnění. Asi tři čtvrtiny jsou běloši, Asiatů je kolem 14 %, domorodců a původních obyvatel je 5 %, černochů 3 %, hispánců 2 % a zbytek je všechno ostatní. Populace Kanady se kromě etnických skupin dělí ještě na skupiny jazykové. Asi jeden ze tří Kanaďanů buď mluví plynule francouzsky, nebo alespoň obstojně rozumí.

Ta věc s Quebecem hraje důležitou roli ve společenském fungování Kanady. Musí hodně pracovat na tom, aby tato provincie spolupracovala. Ale Quebec není jediné místo v Kanadě, kde se mluví francouzsky. Komunity v Ontariu, Manitobě a hlavně v pobřežních provinciích, jako je Newfoundland, Nový Brunšvik a Nové Skotsko, mluví hodně francouzsky. Tito lidé mluvící francouzsky mají ještě oddělenější kulturu. Mnoho lidí v přímořských provinciích má jedinečnou akadiansko-francouzskou kulturu, která se liší od quebecké.

Cajunové z Louisiany v USA jsou potomci Akadianů, kteří byli vyhnáni z těchto provincií Brity v 18. století. Tenkrát ještě neproběhla koupě Louisiany, takže toto území bylo stále francouzské. Bla, bla, bla, přišli a vynalezli gumbo. Proto Cajunové mluví francouzsky, Ameriko, kvůli Kanadě! Jeden z pěti Kanaďanů se narodil mimo Kanadu, takže je celkem rozmanitá. Hlavně podle standardních kvót americké zábavy.

Hoďte tam jednoho černocha, Asiatku a jednoho Inda, ti teďka frčej, ale hlavní postava musí být hezký, atraktivní a silný běloch. A tady to chci pořádně zdůraznit. Kanada má zahalenou komunitu nevýrazných jedinců, kterých si nikdo nevšímá, ani Kanaďané. Jasně, můžeme mluvit o Torontu, Vancouveru, dokonce trošku i o Calgary, ale těmhle lidem nedává nikdo šanci. Takže Yukone, Severozápade a Nunavute, teďka vás pořádně zvýrazním.

Dohromady je populace těchto tří teritorií pouze kolem 110 000 lidí. Je to jedna z nejřidčeji obydlených oblastí v Kanadě. Původních obyvatel Kanady je asi kolem 850 000 a dohromady je asi 630 rezervací rozsetých po celé zemi. Největší rezervace jsou v těchto teritoriích. Původní obyvatelé Kanady se dělí do tří skupin: První národy, Métisové a Inuité. Métisové jsou smíšené rasy s původními, První národy jsou hlavně jižní kmeny, kteří žijí v zalesněných oblastech, a Inuité jsou prostě polární lidi.

Takhle můžete rozeznat tato tři teritoria. Yukon je převážně bělošský. V severozápadních teritoriích je hodně kmenů Prvních národů, jako lidé Slavey, kteří žijí blízko Velkého otročího jezera, ale mají radši jméno Dene. Navahové z USA vystopovali svůj částečný původ až k těmto lidem. Vidíte, jak je všechno propojené, lidi? A Nunavut je téměř výhradně inuitský.

Severozápad a Nunavut byli součástí jednoho teritoria, ale roku 1999 řekl Nunavut prostě: "Tak to jako ne," a osamostatnil se. Inuitská kultura je z nejvíce podceňovaných a fascinujících věcí, kterou kdy uvidíte. Mluví inuktitutštinou, takovou sestřenicí grónštiny, celkem dobře si rozumí. Mají vlastní písmo, které je na cedulích v ulici a dopravních značkách. Je zde dlouhá historie tradic, rituálů, her, hudby a dokonce i kuchyně. Pokud sem pojedete, ochutnejte velrybí tuk a podívejte se na hru zpívání krkem, vypadá takhle: Skvělý způsob, jak se skamarádit, což nás vede k...

FRIEND ZONE Kanada se přátelí se všemi. Konec. Ne, dobře, trošku to rozvedeme. Kanada převážně udržuje zahraniční politiku, která podporuje navázání diplomatických vztahů se všemi, na které dosáhne. Udržovala dobré vztahy i s Kubou, když na ni USA uvalily blokádu.

Nicméně vztahy Kanady obvykle napodobují vztahy USA, spojenci jsou týž spojenci a oponenti jsou týž oponenti. Viděli jste film Argo? Kanada je součástí nejen Commonwealthu, ale i Commonwealth realm. Ano, je v tom rozdíl. V podstatě vychází se všemi, kteří byli kdysi částí britského impéria. Pak jsou tu frankofonní země, které s Kanadou taky dobře vychází. I když si USA stěžuje na imigrační postup Mexičanů do USA, Kanada se naopak snaží přemluvit Mexičany, aby přišli.

S nízkou porodností a potřebou větší pracovní síly, aby pomohla stárnoucí populaci, Kanada uvolnila politiku imigrace a víz, aby získala zkušené pracovníky hlavně ze Střední Ameriky. Plakáty a reklamy byly všude po Mexiku, aby je povzbudili k přistěhování. Když přijde na to, kdo je jí nejblíž, Kanada má vybráno. Spojené státy. Někteří říkají, že Kanada je mladší bratr USA, někteří, že je to nejlepší přítel.

Ale upřímně, Kanada a USA jsou spíše jako zamilovaný pár ze střední. Byli tu pro sebe od prvního dne, USA je největší vývozce a obchodní partner Kanady a sdílí nejbližší diplomatické vazby národnostně i vojensky. Rozdíl mezi nimi je, že USA dosáhly své nezávislosti silou, ale Kanada diplomacií. Americká imigrační politika je jako tavící kotel, očekává se, že se lidé přizpůsobí, kdežto ta kanadská je spíše jako mozaika, podporují lidi, aby byli kulturně odlišní. Ale jsou takový roztomilý, dospívající pár, rádi si ze sebe dělají srandu, ale stejně spolu chodí a budou se líbat v zadních řadách kina.

Když to shrnu, Kanado, ty moje zlatíčko, vyzvednu tě v sedm, stavíme na palačinky na ten ostrov na jezeře na ostrově na jezeře na ostrově. Zůstaňte na příjmu, příště Kapverdy. Překlad: annon www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Neví někdo odkud vlastně pochází sám ten Barby? jsem jen zvědavý..

30

Odpovědět

ak si dobre pamätám z videa o Kórei tak je po mame Kórejčan a otec z USA...

30

Odpovědět

Jižní Korea + Irsko + Francie + Itálie (viz video o Kazachstánu)

00

Odpovědět

S tím, že jsou kanaďani tváří v tvář zdvořilí a za zády pomlouvají můžu jen potvrdit. Falešnější lidi, než kanaďany jsem zatím v životě nepoznal :D

43

Odpovědět

Souhlasím s jjk je to fakt škoda, bylo navíc i celkem zábavné sledovat jak se Barby mění průběžně díl po díle :D

80

Odpovědět

Co má furt s těmi teenage couples? Navíc vypadá jako by právě probrečel celé odpoledne. Že by tvrdý rozchod?

23

Odpovědět

8:25 :D

22

Odpovědět

Moc jsem se těšil na abecední překlad všech Barbyho videí. Aspoň pro mě není v jeho podání žádná země méně zajímavá než ostatní. Je to škoda. :-(

380