KostarikaGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:26
Počet zobrazení:4 079

Kostarika je Švýcarskem Střední Ameriky. Mají tu hory, stabilní ekonomiku i politickou neutralitu, to všechno v hávu latinskoamerické kultury s vlastním španělským nářečím, krásnými džunglemi i plážemi a vzkvétajícím turistickým sektorem.

Přepis titulků

Kostarika, Kostarika to je pěkná exotika, zvířat i rostlin tolika, Kostarika, Kostarika. Snad se vám ta básnička líbila. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby, opustili jsme Afriku a jsme na druhé straně Země. Uvidíte stát, kde s krokodýly dělají toto: Podíváme se na vlajku. Je to trochu složité, Kostarika zaměnitelně používá oficiální i zjednodušenou verzi vlajky.

Na té zjednodušené není znak, má jenom 5 pruhů. Dva modré nahoře a dole, dva bílé pod těmi modrými a ve středu dvakrát tak široký červený. Nepleťte si tu zjednodušenou vlajku s tou thajskou. Jejich znak má zlatý rám, ve kterém je ilustrovaný štít. Nad tím jsou dva nápisy, "America Central" a "Republica de Costa Rica". Tomu rozumíte i bez překladu. Na obrazu je na nebi 7 hvězd, které zastupují 7 provincií, pod tím tři sopky s roztomilými obláčky dýmu.

Ty zastupují tři pohoří Kostariky, kolem nich je na obou stranách moře, což naznačuje obě pobřeží, s obchodními loděmi, které mají malinké vlajky Kostariky. Kostarika je tedy jedna z mála zemí, které mají svou vlajku na své vlajce. Já vím, ve videu o Afghánistánu jsem řekl, že jsou jen dvě takové země, ale byla to první epizoda, - byl jsem nervózní, udělal chyby... - Paule, pustíme jim to. Ne, ne!

...což dělá z Afghánistánu jednu ze dvou zemí, která má malou verzi své vlajky na své vlajce. To bylo tak hrozný... Tak pokračujeme. POLITICKÁ GEOGRAFIE Kostarika znamená "bohaté pobřeží" a na rozdíl od jiných zemí dostáli svého jména. Pobřeží slonoviny, máš hezký pláže, ale ze slonoviny nejsou. Korejská lidově "demokratická" republika.

Demokratická? Vážně, Severní Koreo? Dělej si, co chceš... Kostarika leží v jižní části Střední Ameriky, která spojuje Severní Ameriku s tou Jižní. Hraničí s Nikaraguou na severozápadě a s Panamou na jihovýchodě. Jako všechny středoamerické země, kromě Belize a Salvadoru, mají dvoje příhodné pobřeží u Karibiku a u Tichého oceánu. Zdálky to vypadá, že má Kostarika břeh u jezera Nikaragua, ale Nikaragua řekla: "Ne! Zabírám si celé to jezero, je moje, i kdybych měla z jihu jen 3km břeh."

Kostarika a Nikaragua také vedly krátký spor o tento malinkatý ostrov na řece San Juan, skončilo to u mezinárodního soudu. Kostarika je rozdělená na 7 provincií, hl. m. San José leží ve středu v provincii San José. Je hlavním městem provincie i celé země. Posílat do Kostariky dopis může být docela těžká zkouška. Spousta domů nemá čp., takže musíte napsat nějaký orientační bod nebo jejich pořadí. Třeba 3.

dům vlevo nebo za benzínkou u mangovníku. To se fakt počítá jako adresa. U pobřeží Pacifiku mají dva poloostrovy, tím vznikají zálivy Nicoya a Pavon. Kostarika pak končí "ocáskem" na poloostrově sdíleném s Panamou v provincii Puntarenas. Kostarika prý připomíná tvarem kraba, ale mně připadá spíš jako zdeformovaný býk s těžkou skoliózou ve skoku na svobodu. K zemi patří přes 30 větších ostrovů a stovky ostrůvků a skal u pobřeží. Asi nejznámější je ale Kokosový ostrov, nejdál od břehů Kostariky, leží asi 555 km jihozápadně v Pacifiku.

Pokud se tam chcete podívat, můžete zůstat jen pár hodin během dne a pak musíte zase odjet. Tato přísná omezení jsou nejen kvůli ochraně endemických druhů, ale i proto, že se tu prý nachází pirátské poklady. Kostarika musela získat nezávislost třikrát. Od Španělska, od Mexického císařství, to je úplně jiný šílený příběh, a nakonec od Federativní republiky Střední Ameriky, která asi na 20 let sjednocovala všechny ty země.

Ještě tu byla jedna malá země, která se nezvládla odtrhnout a spolkly ji Guatemala a Mexiko. RIP, Los Altos. Taky tu mají kamenné koule, které vyrobil dávný kmen Disquis, archeologové nevědí, co přesně znamenají. Tak jdeme dál. FYZICKÁ GEOGRAFIE Už jsme se bavili o tom pobřeží, teď se podíváme na to bohatství. Kostarika vás dostane nejen svou flórou a faunou, ale také svou politikou, která napomáhá zdejší přírodě.

Loni vylepšili své bankovky, aby ukázali něco z té biodiverzity a vypadá to šíleně nenormálně božožůžovně epesně! Když to shrnu, Kostarika má bohatou biodiverzitu, a to tak moc, že ačkoliv tvoří méně než 0,5 % povrchu Země, najdete tu 5 % všech druhů. Berou své džungle vážně. Asi čtvrtinu země pokrývají chráněné národní parky, to je nejvíc ze všech zemí světa, a nedávno se jim podařilo snížit deforestaci skoro na nulu.

Navíc si dala Kostarika za cíl stát se do roku 2021 první uhlíkově neutrální zemí světa. - Ale ve videu o Bhútánu jsi říkal... - Ano, o Bhútánu jsem řekl, že je to úložiště uhlíku, to je rozdíl. Ve zkratce: jeden uhlík absorbuje, ale může ho dál produkovat, ten druhý žádný neprodukuje. Jasný? Super. Navíc Kostarika prakticky zakázala rekreační lov, ačkoliv se stále najde pár pytláků. Navíc dokáže získávat 95–99 % energie z obnovitelných zdrojů. 80 % z toho je z hydroelektráren. Šílený, co?

V krajině Kostariky je roztroušeno přes 120 sopečných formací, 7 z nich jsou aktivní sopky. Jedna z nich je Poas s jedním z nejširších kráterů světa. Díky těm rozhodnutím o ochraně přírody tu také prudce vzrostl turismus. Se svou roční tržbou přes 2 miliardy dolarů je Kostarika nejnavštěvovanější země Střední Ameriky. Je zajímavé, jak rychle se populace přizpůsobila té změně, místní jsou celkem inovativní. A hodně to souvisí s jejich činy po třetím získání nezávislosti.

O tom si popovídáme v: DEMOGRAFIE Tak si to ujasníme, někomu odsud můžete říkat Kostaričan, ale také se mužům říká Tico a ženám Tica. V zemi žije asi 4,8 milionu lidí, je to jedna z nejstabilnějších zemí v Latinské Americe. U etnického složení je to zajímavé, mají 3 kategorie bělochů. Přímo bělochy, mestice a "castice", což jsou míšenci mezi bělochy a mestici. Ještě stíháte? Tyto tři skupiny tvoří asi 84 % populace, mulatové, tedy napůl černoši, tvoří asi 7 %, 3 % jsou původní obyvatelé, 1 % černoši a zbytek různé jiné rasy, Asiaté, lidé z Blízkého Východu a tak.

Sice se to těžko přesně rozlišuje, ale kvůli vysoké míře imigrace z Německa, Anglie, Nizozemska, Francie a Irska patří Kostarika k "bělejším" zemím této oblasti. Proč škatulkuješ ty lidi podle rasy? To k lidem patří a není nutně špatně se s tím ztotožnit. Původní obyvatelé většinou pochází z 8 etnik, která dnes obývají oddělené rezervace hlavně ve středu a na jihovýchodě u hranice s Panamou.

Většina černošských obyvatel žije u pobřeží Karibiku a jsou to potomci jamajských a karibských imigrantů z 19. století, kteří mluví anglicky nebo patois. Další věc, španělština je sice úřední řeč, ale kvůli prosperujícímu turismu především z USA umí Kostaričané z Latinské Ameriky skoro nejlépe anglicky. 1 z 9 dospělých tu mluví plynně anglicky a ostatní se většinou nějak domluví. Zato mají dost osobité španělské nářečí. Jejich nářeční slova rozliší v Latinské Americe každý. Dva výrazy, které najdete nejspíš jen tady, jsou pura vida a mae.

Pura vida znamená doslova čistý život, ale používá se jako pozdrav, trochu jako "Jak se máš". Mae je něco jako "kámo". Takže když uslyšíte někoho, jak říká: "Pura vida, mae," asi jste zrovna potkali svého prvního Kostaričana. Těch slov je mnohem víc, třeba tuanis, brete nebo menudo, což není tohle, nýbrž tohle, ale na to nemáme čas. Nelekejte se, jestli tu uvidíte lidi s mačetami, jsou tu nástrojem na všechno, taková jejich verze lepicí pásky.

Kostarika ale hlavně vyniká faktem, že se vyhýbají konfliktům už celých 60 let. Poslední válka byla ta občanská, která skončila v roce 1948 rozpuštěním armády. Samozřejmě mají policii a komanda zvláštních jednotek, ale jsou největší zemí světa bez skutečné armády. Výdaje na armádu potom přesunuli do školství a zdravotnictví, tím pádem mají snad nejvyšší vzdělanost, gramotnost i předpokládanou délku života v celé Latinské Americe.

A zavedli diplomatickou neutralitu, díky čemuž mohou dělat prostředníka svým sousedům. V roce 1997 dostal exprezident Óscar Arias Sanchez Nobelovu cenu za mír za snahu ukončit válečné konflikty ve Střední Americe. Mají hory, jsou neutrální, ekonomika se zakládá na službách, jsou ekonomicky a politicky stabilní, - vypadá to, že jsou Švýcarskem... - Neříkej to! Chtěl jsem říct... Promluvme si o: FRIEND ZONE Kostarika ví, jak s lidmi vycházet.

Většinou. Mají vztahy s tolika zeměmi po celém světě, ale hlavně v Latinské Americe, kde se snaží být neutrální a dělat prostředníka při konfliktech. Máte bratránka, který je vám podobný, skoro jako byste byli dvojčata? Tak to je pro ně Panama. Byli si velmi blízcí, sice vyrůstali v různých domácnostech, ale fungovali jako spojení mezi Severní a Jižní Amerikou. Obě země navázaly dobrý vztah s USA, hlavně v 80.

letech, kdy se sem nahrnuli turisté. Nikaragua je asi největším konkurentem, ale i po tom sporu o ostrov spolu docela vycházejí. Jen ve fotbale moc ne. Kostarika uznává Kosovo jako stát, což Srbsko netěší. Mexiko je jako starší bratr, který je fakt výrazně starší, rodiče ho měli desetiletí před jejich narozením a pak už měl vlastní rodinu. Ale za nejlepší kamarády asi Kostarika považuje USA. Jsou největší obchodní partner, tvoří polovinu vývozu, dovozu i turismu a 2/3 zahraničních investic.

Mají dokonce stejné demokratické kontroly jako americká vláda. Ale Čína nedávno přišla a postavila jim stadion. Kostarika je takový pacifista a milovník přírody, který chce, abyste se projeli jeho džunglí, odpočali si na pláži a nebojovali s ním. Prostě s ním nebojujte. Počkejte si, příště bude Chorvatsko. Lidi, pozdravte Vincenta. On se vám představí. Ahoj, já jsem Vincent z Nizozemska, poslední dva měsíce pracuju s Paulem, je to velká zábava, fakt mě to baví.

Lepím na země očička a palce, prostě kouzlo grafického designu a tak. Ale udělal jsem dnešní intro, snad se vám líbí, uvidíte ho často. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář