LichtenštejnskoGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
97 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:72
Počet zobrazení:6 476

Pamatujete si na tu malou zemičku, která až do roku 2009 nechtěla uznat Českou republiku jako suverénní stát? Barby vám nyní přináší všechno, co jste kdy potřebovali vědět o Lichtenštejnsku. Připravte se na malá města, bohaté šlechtice a zubní náhrady.

Přepis titulků

Lidi, je to tady! Někteří z vás na tento díl čekali roky. Jasně, všichni znají Čínu, Brazílii, Německo nebo Austrálii. Ale kolik z vás ví něco o malém Lichtenštejnsku? Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj, jsem váš průvodce Barby. Měl jsem tu čest jet do této země loni se svou mámou, dokonce jsme dostali razítka do pasů. Díky fanouškům Hermannovi a Fabienne za odvoz i za ubytování. Ale navíc jsem měl příležitost potkat Pascala, jednoho z mála fanoušků, kteří se narodili v Lichtenšejnsku.

Opravdový Lichtenštejnec sleduje Geography Now. To je úžasný! Poznat skutečného Lichtenštejnce je jako najít jednorožce v kupce sena na poušti, která je tvořená kupkami sena. Pardon, trochu se tu rozplývám, ale co, dneska máme malé Lichtenštejnsko. Jdeme na to. POLITICKÁ GEOGRAFIE Hlavně byste o Lichtenštejnsku měli vědět, že je neuvěřitelně malé.

Šestá nejmenší země na světě. A v porovnání s jinými evropskými zeměmi se tam těžko dostává. Lichtenštejnsko je mikrostát a leží mezi Rakouskem a Švýcarskem. Zabírá pouhých 162 km2, je jenom 25 km dlouhé a 9,4 km široké. Také je to jedna ze dvou zemí na světě, která je dvojnásobně vnitrozemská, obklopují ji tedy jenom další vnitrozemské státy.

Ta druhá je Uzbekistán. Země je rozdělená na 11 obcí, které mají různé exklávy, a hlavní město Vaduz, které má jenom asi 5 200 obyvatel, leží ve středu země. Vaduz je ale až druhé největší město, první je Schaan, kde žije o 500 osob více. V zemi nemají letiště ani přístavy. U Balzers mají heliport, ale ten je jenom pro turistické účely. Mají čtyři vlaková nádraží, která patří pod Rakouské dráhy, ale vlaky tu jezdí jenom ve špičce.

Pokud chcete přijet, autobus nebo auto jsou určitě lepší. Autem můžete přejet různé mosty ze Švýcarska, nebo jet z Feldkirchu v Rakousku. Na hranicích nejsou hlídky ani kontroly, je to fakt jednoduché. Pokud chcete razítko do pasu, dají vám ho v informacích ve Vaduzu asi za tři eura. Stálo to za to! Hlavní silnice č. 28 prochází celou zemí z jihu na sever, protože většina obyvatel žije v západní části kvůli vysokým horám na východě.

Po 2. světové válce mělo Lichtenštejnsko neshody o území s Českou republikou kvůli zámkům, lesům a polím, které se dědily v panovnické rodině. Dohromady je toto území asi 10krát větší než samotné knížectví. Ale když to vytáhli, Česko povídá: "Takže ty chceš své staré území? Co kdybys dostalo ty zámky, ale ne ty pozemky kolem?" Na což Lichtenštejnsko odpovědělo: Nakonec to v roce 2009 nechali být, ale co, mají dalších osm paláců v Rakousku a jeden v Itálii.

Další zajímavá místa jsou: hrad knížete ve Vaduzu, Malbun, kde je lyžařské středisko, hlavní náměstí, národní muzeum, muzeum poštovních známek, pokladnice, Kunstmuseum, Landtag, tedy budova parlamentu, a gotický hrad v Balzers. Teď se podíváme na ty nedotčené Alpy.

FYZICKÁ GEOGRAFIE Na tak malou zemi má Lichtenštejnsko vlastně dost zajímavou krajinu. Leží v Hornorýnské nížině v Alpách u nejdelší řeky, Rýna, který tvoří hranici se Švýcarskem. Východní strana Lichtenštejnska je hornatá a nejvyšší vrchol, Grauspitz, leží na jižní hranici se Švýcarskem. Na severu mají největší a asi jediné jezero, Gampriner Seele. Ale vlastně je to spíš rybník.

Co se týče zdrojů, Lichtenštejnsko tak úplně nevede. Mají pár polí na jihu, ale celkově tam toho moc nevytěžíte. Přesto mají nějaký průmysl. Textilní, farmaceutický, elektrické nářadí od společnosti Hilti, další společnosti tu sídlí, třeba Neutrik, Thyssen Krupp, Hoval, Hilcona. A Lichtenštejnsko je největší světový dodavatel zubních náhrad díky společnosti Ivoclar Vivadent, která pokrývá 20 % světového prodeje. Vyrábí 60 milionů chrupů za rok.

Má to něco společného s dobrými vztahy s Bollywoodem. Prostě si to najděte. Ale je to vtipné, v Lichtenštejnsku je zaregistrováno více pracovních míst, než kolik lidí tu žije. Proto musí více než polovina pracovní síly do Lichtenštejnska dojíždět. Země má tak největší export na obyvatele na světě v hodnotě asi 122 000 dolarů na obyvatele. Ale nebylo to tak vždycky. Před 17. stoletím bylo známé jen jako země čarodějnic a nudných farmářů.

Až na začátku 20. století se knížectví rozhodlo změnit daňovou politiku a stát se daňovým rájem pro miliardáře. Ale není jako země na černé listině, je to dobrý daňový ráj, dělají to správně. Hej, my jen trochu podvádíme, nedělej, že ty ne. Z asi 7 trilionů dolarů poschovávaných v takových rájích se Lichtenštejnsko stará asi o 180 miliard. Navíc tu sídlí asi 74 000 fiktivních společností, ty toho moc nedělají, ale dostanou za ně peníze.

A tak jsou Lichtenštejnci dostatečně zaměstnaní, každý obyvatel se musí starat o 5 milionů dolarů a 2 společnosti. Pokud chcete být bohatí, nehledejte slávu, studujte obchod a finance a k tomu účetnictví. Věřte mi, jsem YouTuber, vím přesně, co nedělat. Národní zvíře je poštolka, v Malbunu mají i sokolnické centrum. Nejzajímavější jídla jsou: käsknöpfle, což je variace na käsespätzle, riebel, sura käs, lichtenštejnské víno a ty čokoládky ve tvaru koruny, kterým se říká...

Jak se to vyslovuje? Přejdeme k těm, kdo ta jídla vaří, k lidem této země. DEMOGRAFIE Bylo nebylo, existovala takzvaná Svatá říše římská. Tu tvořilo asi 1 800 území, které se nakonec různě pospojovaly a dnes tvoří části 12 různých zemí Evropy. Lichtenštejnsko je vlastně poslední zbylé území Svaté říše římské, které se nespojilo s žádným státem.

Trochu proto, že vlastně nikoho nezajímalo. Ale kdo se směje teď? Zaprvé žije v zemi skoro 38 000 lidí a téměř vždy je mezi prvními třemi zeměmi s nejvšším HDP na obyvatele, asi 180 000 dolarů. Jen asi třetina obyvatel jsou rodilí Lichtenštejnci, zbytek jsou většinou Němci, Rakušané, Švýcaři a Italové. Jako měnu používají švýcarský frank, mají zásuvku typu J a jezdí na pravé straně silnice.

Ale ty zásuvky nesnáším. Často jsou uspořádané do takového divného šestiúhelníku, kam se mi ani nevešel adaptér. Proč? Proč to děláte? Hraničí to se sadismem, abyste věděli. Tohle a taky vaše ceny skoro všeho. Jinak na vás ale všechno miluju. Lichtenštejnsko je jedna ze čtyř zemí Evropy, kde se mluví německy, ale mají nářečí podobně jako Švýcaři a Rakušané.

To se liší od Hochdeutsch ze severu Německa. Bylo mi řečeno, že používají "hoi" při setkání a "tschau" na rozloučenou. Místo "kuh" říkají krávě "buschla", kopec se řekne "böhel", ne "hügel". To jste mi řekli vy. Taky jsem se dozvěděl, jak od sebe odlišit všechny německy mluvící země. Řekněme, že jste přibrali. Takhle by reagovali kamarádi: LICHTENŠTEJNSKO/ŠVÝCARSKO A jak se máš?

RAKOUSKO Koukám, že ti chutná šnicl, co? NĚMECKO Ztloustnul jsi. Stejně jako Švýcarsko, Lichtenštejnsko se moc neprojevovalo. Říká se, že když bojovali v prusko-rakouské válce, utrpěli negativní ztráty.

Těch 80 mužů se vrátilo s kamarádem. Potom své vojsko rozpustili a dnes se o vojenské záležitosti stará švýcarská armáda. Ta v 80. letech omylem odpálila granát a spálila jim kousek lesa a v roce 2007 je omylem napadli. Ale co, nad vínem se tomu zasmáli. Lichtenštejnsko je oproti jiným zemím spíše konzervativní a také pobožnější, převážně katolické s přísnými názory na otázky, jako jsou sňatky gayů, potraty a imigrace.

Každý rok se vydá méně než 60 povolení k pobytu a to obyvatelům EHP, kteří v zemi pracují. Polovina losováním, polovinu rozdá vláda. Jo, je to monarchie, přesněji knížectví. Rodina van Lichtenstein, po které se země jmenuje, je z rakouských šlechticů a je příbuzná s Habsburky. Ačkoliv se o nich moc nemluví, jsou nejbohatší urozená rodina Evropy. Jejich jmění čítá asi 7,5 miliard dolarů.

Současný kníže Hans Adam II je majitelem banky LGT a má osobí jmění ve výši asi 4 milliard dolarů. Pro srovnání, královna Alžběta má jenom asi 500 miliónů. Kníže má čtyři děti a 15 vnoučat, Alois je přímým následníkem trůnu. Jeho bratr Maximillian se oženil s Angelou G. Brown z Panamy. Ta je první osobou afrického původu, která se přivdala do vládnoucí evropské dynastie. Knížecí rodina je vlastně dost populární.

Jsou velmi střízliví, pravidlně jí v centru Vaduzu, povídají si s běžnými obyvateli a jednou ročně pořádají na hradě oslavu, kam jsou všichni pozvaní na pivo. Ale je to trochu kontroverzní. Dnes jsou jedinou evropskou monarchií, kde má panovník vliv na každou úroveň vlády. Kníže má u všeho právo veta. V roce 2012 měli takovéhle volby: LIDÉ: Chceme vám vzít moc vetovat zákony.

PANOVNICKÁ RODINA: Jestli mě tu nechcete, nechám vám to tady. - Vážně? - Jen si vezmu svých 7,6 miliard dolarů, úroky společností a zakázky mimo tenhle stát, ale můžete prodávat známky turistům. Počkej, vrať se. A více než tři čtvrtiny obyvatel byly pro zachování původní moci knížete. Když jsme u monarchie, historie. Nemáme moc času, takže co nejrychleji: Dvě malá hrabství ve Svaté říši římské, Vaduz a Schellenberg, 1699 přijde tenhle chlápek, 1712 koupí Vaduz i Schellenberg, čímž je spojí a zemi sjednotí.

Napoleonské období, ale kníže je vážený vojevůdce, tak zůstanou nezávislí, v 19. století se připojí k Německému spolku, ale Rakousko je z toho vynechané, tak je Lichtenštejnsko zeměpisně oddělené, 1. světová, přeruší vazby s Rakousko-Uherskem, 1938 se kníže přistěhuje z Vídně, 2. světová, když je Rakousko anektované, jsou na hranicích nacistů, ale Hitlerovi za to nestáli a nechal je být, byli neutrální a nezávislí, po 2.

světové ekonomický růst, přijdou banky, důvěrníci a inženýři, spor s Čechama, 1984 mohou ženy volit, v tomto ohledu poslední evropská země, 1995 se přidají k EHP a tady je máme. Mají skoro nejnižší kriminalitu na světě, vězení jsou často prázdná a lidi s trestem delším než dva roky posílají do Rakouska. Lidé tu většinou ani nezamykají dveře. V tak malé populaci se všichni tak nějak znají a jsou si blízcí.

Ale přátelí se i s lidmi v zahraničí. to nás přivádí k: FRIEND ZONE Je vcelku jedno, jak malá je vaše země, pokud zvládáte ekonomiku a obyvatelstvo je spokojené, udržet si nezávislost je hračka. A hledání kamarádů taky. V zahraničí má země 6 ambasád, v Rakousku, Belgii, Německu, Švýcarsku, Vatikánu a USA. Švýcarsko má právo zastupovat zemi v jiných diplomatických záležitostech, pokud se nerozhodnou poslat vlastní zástupce.

Přímo v Lichtenštejnsku nemají ambasády, jenom 32 honorárních konzulátů. Tři z nich patří africkým zemím Čadu, Senegalu a Středoafrické republice, se kterými mají desetiletí blízké vztahy. Nepatří do EU, ale do Schengenského prostoru ano, takže mají v rámci EU otevřené hranice. Také jsou členy EHP, mají tedy volný pohyb osob, zboží a služeb. Členy EU ale nejsou. S Rakouskem a Německem byli vždy blízcí přátelé, hlavně s Bavorskem a Bádenskem-Württenburskem na jihu.

Jsou to největší obchodní partneři a země původu většiny cizinců v knížectví. Ale takový rozdíl to není, stejně jsou všichni germánští bratři. Dříve žilo mnoho panovníků raději v Rakousku, ale v roce 1938 rozhodl Franz Josef: "Stěhujem se zpátky, lidi." Ale za nejlepší kamarády by většina obyvatel označila Švýcary. Dělí se o všechno. Celní unie, měnová unie, vojenské pokrytí, diplomatcké mise, mluví i podobným nářečím a podobně se chovají a chápou narážky.

Švýcarsko prý vidí Lichtenštejnsko jako malého, ale kupodivu bohatšího bratra. Ani jim nevadilo, když je omylem napadli, není co dodat. Lichtenštejnsko je jako výkonný paměťový mikročip. Malé, ale zaplavené hojností, hezky uklizené na malém prostoru, schované před zraky veřejnosti. Nenechte si ujít druhé divné baltské dvojče, Litva je na řadě. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Dobrý,
Díky za překlady !

10

Odpovědět

Jenže majetek šlechty ze kterého se časem naakumulovalo 7,5 miliard dolarů stojí ve velké míře na nevolnictví a tím hromadění majetku na úkor obyčejných lidí... Danili ostatní ku svému zisku a sami žádné daně neodváděli... A on je uplatí párty jednou do roka :D Měli ho vyhodit z okna..

34

Odpovědět

člen EHP a nieje v EU? a to môže? ja som bol stále v tom, že tak malé krajiny, ako česko a slovensko, by boli bez ekomunistickej únie na úrovni ugandy... ccc, čo sa človek nedozvie

34

Odpovědět

No ještě najít nějakého chlápka, který má na kontě aspoň 8 miliard EUR a můžeme vystoupit z EU.

Tomio, kolik máš na kontě?

60

Odpovědět

Tedy lépe řečeno 210 tisíc EUR na každého obyvatele.

Kolik by tedy stála suverenita pro 10 milionů obyvatel? To je jen otázka trojčlenky.

A dále mít perspektivu, že nějaký jouda může kdykoli se svým rancem odejít, nebo prostě zrušit pár vesnic, aby měl jouda větší lovnou oboru už tady byla. Naštěstí byla ukončena "sedmi kulemi v Sarajevu".

20

Odpovědět

V případě Lichtenštejnska Vaduz NENÍ hlavním MĚSTEM, ale hlavní OBCÍ. Protože Vaduz stále NEMÁ městská práva.

170