MalajsieGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
94 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:34
Počet zobrazení:4 371

V Malajsii se nedávno konaly historické volby (více info zde), a tak se tento týden podíváme na jejich 9 králů, biodiverzitu, zajímavá místa i obyvatele.

Poznámky:
Vzpomínaný díl o Indonésii se u nás vzhledem ke špatné kvalitě českých titulků přímo na YouTube objeví za týden.
V češtině neexistuje rozlišení mezi anglickým "Malay" a "Malayan", v titulcích bylo většinou pro oba pojmy použité slovo Malajec.

Přepis titulků

Tady to máme. Od dílu o Indonésii mi spousta lidí z Malajsie říkala: "Když jsi udělal díl o našich bratrancích, ne že zkazíš ten náš." Neboj se, Malajsie. A tady máš nasi goreng na usmířenou. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby. Je osvěžující být zas v jihovýchodní Asii. Po Bruneji, Východním Timoru a Indonésii nás čeká poslední země ze souostroví Nusantara: Malajsie. Promiň, Singapure, přehlédl jsem tě.

Jsi tak maličký. Co odlišuje Malajsii od ostatních? To zjistíme v této části. Přechod, prosím. POLITICKÁ GEOGRAFIE Tohle bude fakt zábava. Území Malajsie má tolik různých zákrutů a zvratů, že vysvětlovat je je jako skládat Rubikovu kostku poslepu. - Viď, Kene. - Jo, rozhodně. - Máš to? - Nevím. Mám? Malajsie leží v jihovýchodní Asii a je rozdělená na dvě části. Poloostrovní, asi 40 % území, kde také leží nejjižnější bod pevninské Asie – Tanjung Piai.

A východní Malajsie, tedy malajské Borneo, asi 60 % území na ostrově Borneo. Ten je jedním ze 2 ostrovů, o který se dělí tři země, ten druhý je Kypr. Ale na Kypru jsou to vlastně čtyři, když započítáte zónu OSN. Prostě si najděte ten díl. Asi 80 % populace žije na poloostrově a jen asi 20 % na Borneu. Navíc má země přes 870 ostrovů, stát Sabah jich má nejvíce, skoro 400. Největší je ostrov Banggi, Sebatik je o něco větší, ale dělí se o něj s Indonésií.

Taky se trochu hádá s Filipínami. Je rozdělena na 13 států a 3 spolková teritoria, totiž Putrajaya, Labuan a hlavní město Kuala Lumpur, ale kvůli přelidnění byla v roce 1999 většina ministerstev a správních úřadů přesunuta do Putrajayi. Po Kuala Lumpur jsou největší města Georgetown na ostrově Penang a Ipon. Největší letiště jsou Kuala Lumpur, Kota Kinabalu a Penang. Problém je, že Malajsie leží u Jihočínského moře. Pokud o tom nic nevíte a neviděli jste díl o Bruneji, vypadá to takhle: Každá země v té oblasti chce kousek Spratlyových ostrovů.

Malajsie si jich nárokuje asi 11, ten nejvýznamnější je Layang Layang, kde postavili leteckou základnu. Je zajímavé, jak se tam dostaly tyhle dva malé celky, Singapur a Brunej. U Bruneje to bylo asi takhle: Vítejte u Malajské dohody. Sultáni, podepište, že chcete být součástí Malajsie. Počkej, musím se vzdát toho?

A nad čím že bych ztratil kontrolu? - To rozhodně ne! - U Singapuru to bylo spíš: Malajsie, právě ses osvobodila od nadvlády Británie. Spojme se. To dává smysl. Od teď jsme jedna země. O 2 ROKY POZDĚJI - Máš moc Číňanů. A plýtváš penězma. - A ty privileguješ Malajce. - Víš co? Vyhazuju tě. - Dobře, víš co? Odejdu sám. - Zařídím si něco sám pro sebe. - Tak jo. A že ten slib dodržel. Zajímavá místa jsou třeba: Největší kruhový objezd světa, Petronas Towers, nejvyšší mrakodrapy dvojčata světa, věž v Kuala Lumpur, jeskyně Batu s hinduistickou svatyní, národní pomník Malajsie, Legoland v Malajsii, ano, jeden mají, Sunway Lagoon, národní mešita Malajsie, buddhistický chrám Kek Lok Si, tyhle paláce, staré holandské budovy v Malacce, šikmá věž v Teluk Intanu, pevnost A Famosa, kočičí socha Kuchingu, tohle muzeum dědictví, živá muzea Sarawak, orangutaní rehabilitační středisko.

Ano, orangutanů tu mají spoustu. A s tím můžeme přejít k další části. FYZICKÁ GEOGRAFIE Co se týče země, mají docela štěstí.

Nejenže je bohatá a krásná, ale na rozdíl od sousedů nemusí řešit žádné přírodní katastrofy. Leží pohodlně ve spodní části euroasijské desky a je chráněná ze všech stran, především Indonésií a Filipínami, takže když přijde zemětřesení, všechno odnese Indonésie, cyklóny a tropické bouře trefí Filipíny nebo Indonésii, a když vybuchne sopka, taky se jich to netýká, žádné nemají, takže se to nejspíš stalo v Indonésii.

Díky, Indonésie. Co se týče přírody, ačkoliv největší jezero, Kenyir, je v poloostrovní části, na Borneu najdete všechny ostatní extrémy. Je tam nejvyšší hora, Kinabalu, nejdelší řeka, Rajan, a spousta zvířat. Malajsie je zemí s téměř nejvyšší biodiverzitou na světě. Mají 14 500 druhů rostlin, přes 600 druhů ptáků, 200 druhů savců. Malajsie je také domovem nejvíce černých panterů na světě. Vložte vtip o Wakandě, nemám na to čas.

Národní zvíře je tygr malajský, kterého mají také v erbu. Na ten se podíváme v pátek, počkejte si na to. Jinak mají slony, nosorožce, orangutany, a dokonce mají vlastní tapíry, jaké známe z Jižní Ameriky. A tu divnou nosatou opici. Mnoho těch druhů najdete v Taman Negara, nejstarším pralese na zemi, třikrát starším než Amazonie. Je to také země jeskyní. V Sarawaku mají největší komoru na světě. Jinak je Malajsie známá produkcí elektroniky, palmového oleje, ropy, plynu a gumy.

Je 2. největším výrobcem palmového oleje na světě a taky největším výrobcem kondomů. Má i vlastní národní automobilku, Proton, takže je 11. zemí na světě, která je schopná navrhnout, zkonstruovat a vyrobit celé auto. Národní jídla jsou třeba: nasi kandar, nasi dadang, nasi kerabu nebo kuřecí perchik. Mangostan a durian jsou ceněným ovocem a národní jídlo je nasi lemak.

Pokud máte příležitost, zkuste zažít známá čajová představení Tarik. Číšníci nalévají čaj někdy i z metru, vlastně se to počítá skoro jako umění. To je všechno a teď k tomu nejlepšímu na Malajsii, k Malajsijcům. DEMOGRAFIE Jenom na okraj, Malay je název pro rasy v Malajsii, Malajec je obyvatel Malajského poloostrova, ale ne Bornea, a Malajsijec je národnost a státní příslušnost. Takže Malay v Singapuru je Malay, ale ne Malajsijec.

A občan indického původu žijící v Kuala Lumpur je Malajec a Malajsijec, ale ne Malay. Chápete? Asi ne. Země má asi 32 milionů obyvatel a roste téměř nejvíce v Asii. 67 % obyvatel jsou Bumiputerové, původní obyvatelé Malajsie, k těm se za chvíli dostaneme. Asi čtvrtina jsou Číňané, asi 7 % Indové a zbytek jsou další skupiny jiných Asiatů a Evropanů. Používají malajsijský ringgit jako měnu, zásuvky typu G a M a jezdí vlevo. Pojďme si promluvit o politice.

Ne, nepůjde o ideologickou debatu. Jenom vám vysvětlím, jak Malajsie funguje. Pokračuj. Malajsie je jedna z mála monarchií, ale ta monarchie není obvyklá, protože mají tak nějak 9 králů. Těchto 9 států má každý svého sultána a každých 5 let vládne jiný z nich jako hlavní král, Yang di-pertuan Agong. To znamená, že pokud jste dítě a váš táta zrovna skončil svůj mandát, mohli byste být ten příští král, ale museli byste počkat nejméně 40 let, protože před vámi je 8 dalších kandidátů.

Jo, já vím, je to fakt divný. Je tam toho víc, ale tohle je ten základ. Je to jediná země s takovým systémem. Nejblíž jsou asi Komory s jejich střídáním prezidentů, ale to ani zdaleka není tak složité. Vládci jsou podřízeni konstituci, která omezuje jejich moc hlavně na kulturní a náboženské věci, ustanovení určitých vůdců a tak. Většinu činnosti vlády vede premiér a parlament, což nás přivádí k nedávné kontroverzi, k volbám roku 2018.

Ty změnily všechno. Poprvé od roku 1957 prohrála strana BN a vyhrála nová strana PKR. Ten přechod proběhl v míru. Nemáme na to moc času, ale je to zajímavé, popovídejte si o tom s Malajsijcem. Pro tu zemi to bylo fakt důležité. Mají dva úřední jazyky, malajštinu a angličtinu, protože bývali součástí britské říše. Vyučují ji od základní školy. Malajština je srozumitelná pro Indonésany, většinou si navzájem rozumí. Už jsem to vysvětloval.

Pro Malajce je snadné indonéštinu číst, ale intonace je problém. Třeba slovo pro pomalu je per-lahan, ne per-la-han. Musíte prostě vědět, jak to funguje. Polovina obyvatel umí plynně tři jazyky. Patří k nim ještě mateřština, hlavně u členů čínských a indických menšin. Můžou si vybrat školy, kde se v těch jazycích vyučuje, tak jako v Singapuru. A teď kultura. Obyvatelstvo Malajsie je docela různorodé. Už od 15.

století je tam mnoho Číňanů, kterým se říká Peranakan. Ti mají malajsko-čínskou kulturu s trochou evropského vlivu. Indické komunity jsou hlavně z drávidské Indie a mluví tamilsky a telugsky. Přišly během britské kolonizace. Největší etnická skupina jsou Malajci neboli Bumiputerové a taky Orang Asal, kteří jsou ti úplně původní obyvatelé a tvoří většinu obyvatel Bornea. Ty dvě skupiny lidí jsou někdy společně označovány jako Malajci, ale ne všichni s tím souhlasí. Každopádně ty dvě skupiny určují, kam směřuje malajská kultura.

A to ani nemluvím o lidech Bajau, kteří žijí většinu života v domech na moři a dokáží zadržet dech až na 15 min. Jo, ti jsou skvělí. Rád bych zdůraznil, že někdy Indonésané viní Malajce, že jim sebrali kulturu, protože hodně Malajců pochází ze Sumatry. Nábožensky je Malajsie též různorodá, ačkoliv je oficiálním náboženstvím islám, uznávají jich mnoho. Buddhisté jsou hlavně z čínské komunity, hinduisté z té indické, křesťané každého původu. Všude jsou různé chrámy, mešity, svatyně a kostely.

Malajská kultura má několik poznávacích znamení. Zaprvé oblečení. Před několika měsíci mi Kamarul z Malajsie poslal malajskou čepici, tengkolok. Zapomněl jsem ji vzít na natáčení, ale pořád ji mám a je skvělá. Slíbil jsem, že bude v tomhle díle, tak tady to je, mám ji na sobě v epizodě o Malajsii. Díky moc, kámo. Zeptal jsem se vás, co z malajské kultury mám vyzdvihnout a tady je několik příkladů: umělecká představení jako tanec Joget nebo divadlo Mak Yung, tradiční stínové loutky, bojové umění silat, tkaní songket, tradiční architektura se strmou střechou, hudba gamelan.

Když jsme u toho, čas na historii. Nemáme na to moc času, ale co nejrychleji: hinduistická a buddhistická království, islámský sultanát, Portugalci, Holanďané, Britové s bílými rádži, to bylo zajímavé, za 2. světové přišli Japonci, znovu Britové, nezávislost... Rychlý střih, tady jsem zapomněl to skvělé, co se dělo v 60.

letech, tehdy dostali ty dva státy na Borneu. Více k tomu v pátek, tak si to nenechte ujít. ...restrukturalizace ekonomiky a průmyslový boom, volba premiéra 2018 a už jsme u dneška. Významné osobnosti, které navrhli mí fanoušci, jsou třeba: kreslíř Lat, majitel Air Asia Tony Fernandes, návrhář Jimmy Choo, zpěvačka Yuna, režisér James Wan a první premiér Tunku Abdul Rahman.

Určitě jsem mohl zmínit další, ale musíme dál. Čas na poslední část. FRIEND ZONE Malajsie je vlastně továrna jihovýchodní Asie, daří se jim dobře a mají skvělé párty. Mimo Asii má dobré vztahy s EU, kde je Malajsie mezi prvními třemi dovozci z jihovýchodní Asie a hlavně Rakousko si s ní rádo vyměňuje elektroniku a léčiva. Spojené království je jim též blízké, jsou bývalá kolonie a stále mají pozůstatky té kultury.

Jsou součástí Společenství národů, mnoho Malajsijců žije v UK a většina bělochů v Malajsii je britského původu. Jako člen Sdružení národů jihovýchodní Asie mají blízké vztahy se svými sousedy. Kambodžané Malajsii milují, často tam jezdí a Malajsie je jedním z největších investorů v Kambodži. Thajsko s ní má trochu problém, na jihu mají separatisty Malay Pattani, kteří neustále protestují.

Filipíny říkají: "Jsme si etnicky fakt podobné, ale u tebe jsou muslimové, u mě katolíci, ale všichni máme rádi kávu a smažené kuře." Za nejlepší přátele ale většina Malajsijců považuje Indonésii a Singapur. Singapur možná opustil malajskou unii, ale jako samostatný stát udržoval vztahy. Spolupracují obchodně i kulturně, jsou si docela podobní s výraznými čínskými a indickými menšinami. Indonésie je starší bratr s jiným politickým systémem, ale nemůžou popřít, jak podobné jsou.

Největší rozdíl je, že většina Indonésanů pochází z Jávy, zatímco Malajsijci jsou Malajci, většinou ze Sumatry, ale mluví stejně, jedí stejně, líbí se jim to samé horko a vlhko a obecně mají blízké vztahy. Se sultány, krály, tygry, pantery, chrámy, svatyněmi, mešitami a fakt skvělými čepicemi se Malajsie stává oblíbenou a každý o ní mluví. Jako další přijdou Maledivy, počkejte si na ně.

Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (3)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Od 0:53 jsou titulky úlet. Je tam překládáno něco, co ve videu vůbec není a zbytek videa má ty titulky posunuté.

00

Odpovědět

Úlet bych neříkal, prostě jen autor videa vystřihl několik vteřin (které byly v původních titulcích), a proto se ty titulky zobrazovaly jako posunuté. Díky za upozornění, už je to opraveno :)

00

Odpovědět

Malay se vztahuje na celý jazykový okruh (tedy podobně jako "germáni" v Belgii, nebo "Rakušané" v jednom z italských regionů, nebo Češi ve Volyni, či Banátu), tak Malayan se vztahuje přímo na obyvatele Malajsie a mluvícího malajštinou (a tedy nemluviciho indonéštinou).

00