Přidat do sledovaných sérií 57
87 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:35
Počet zobrazení:3 432

Dnes nás čeká ostrovní zemička, která se proslavila jako oblíbená líbánková destinace. Ale k Maledivám patří samozřejmě výrazně více než jen luxusní chaty na plážích. Bohatá historie, tropická moře plná korálů a ryb a také vlastní jazyk a kultura (ale nakonec je velká většina Malediv stejně jenom voda). O tom všem (nejen) Barby v tomto díle.

Přepis titulků

Ahoj všichni. Stránka geographynow.com konečně funguje a udělali jsme vám notýsky a placky, jak jste chtěli. Najdete je na té stránce, díky za podporu. Roky jste si dělali legraci, že než se dostanu k Maledivám, budou pod vodou. - Ale hádejte, kdo ještě plave! - Ostrovy neplavou. - Ahoj Hanno, jak se máš? - Parádně. - Hanno? - Co? - Nechceš v tomhle díle hodně replik? - To zní skvěle.

- Dobře, beru tě. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby, dnes si promluvíme o nejnižší zemi světa a oblíbené turistické destinaci. Ale je tam toho víc než jen líbánkové chaty na pláži. To místo má historii a kulturu. Tak se koukněme na ty malé divy. Hanno, jsi na řadě. Když řeknu blbej vtip, dáš mi facku. Myslím, že se do toho dostáváš. POLITICKÁ GEOGRAFIE Když se na Maledivy podíváte z vesmíru, mají zvláštní tvar, takové puntíky v moři.

Leží pod Indií v Indickém oceánu, tam, kde se slévá s Arabským mořem. Tvoří je 26 vertikálních atolů seřazených od severu k jihu a ke každému atolu patří ostrůvky a písčiny, dohromady asi 1200, ale jen 185 z nich je obydlených. Země je rozdělená na 19 správních celků a dvě městské rady, hlavní město Male, kde žije skoro čtvrtina obyvatel, a město Addu na jihu. Většina ostrovů na těch atolech je hrozně malá, největší je Gan, který je jen 8 km dlouhý a 3,4 km široký.

S pouhými 300 km² jsou Maledivy nejmenší země Asie z hlediska rozlohy. Ale když přidáte pobřežní vody, zabírají asi 90 000 km², takže přes 99 % území je voda. Po hlavním městě Male jsou největší města Addu a Fuvanmulah, obě na jihu, tvoří jedinou část země ležící jižně od rovníku. Addu má nejdelší silnici v zemi, 14 km, která přes korály spojuje ostrůvky. Male má rozlohu jen 6 km², ale je hrozně hustě osídlené.

Ze vzduchu to vypadá skoro jako centrum Tokia. Pokud sem přiletíte, bude to nejspíš na letiště Velana v Male, - které má vlastní ostrov Hulhulé. - Huehuehue. To je brazilský vtip. Dlouho jste se odtamtud do města dostali jen vodním taxi nebo přívozem, což znamenalo po příjezdu další poplatek. Ale nedávno postavili most čínsko-maledivského přátelství, který byl částečně financován Čínou.

Má být otevřen v srpnu 2018 a spojí ty dva ostrovy, takže se z města přímo k letišti dostanou auta. Jinak kupodivu mají tři další mezinárodní letiště. Hanimaadhoo na severu, Villa ve středu a Gan na jihu. Možná si říkáte, že chcete vyrazit autobusem a vidět celou zemi. - Šlo by to? - Ne. - A pročpak, Hanno? - Je to očividné, není to zrovna země vhodná pro vandry. Všechno je oddělené vodou a pokud nemáte vlastní člun nebo hydroplán, asi si budete muset nějaký pronajmout, což stojí další stovky i tisíce dolarů.

A pokud neznáte nějakého místního s dobrými konexemi, kde můžete zůstat, asi zaplatíte další stovky až tisíce dolarů za ubytování. Proto jsou Maledivy známé jako líbánková destinace. Přijede asi milion lidí ročně a většinou si pronajmou známé luxusní vodní chaty, které mohou stát od 500 do 2 000 dolarů za noc. Většinou jsou vybavené skleněnou podlahou, přepychovým nábytkem, vířivkami, wi-fi, klimatizací, labužnickým jídlem a dokonce bazény.

Počkej, to nechápu. Přímo z chaty můžeš skočit do moře, na co bazén? Zamysli se, proč bys měl doma druhou koupelnu. Kdybych nechtěl použít tu první. A taky to zvyšuje hodnotu... Aha. Sice má většina obydlených atolů luxusní letoviska, ale Maledivy znamenají mnohem více. Řekla bych, že pokud chcete okusit pravé Maledivy, musíte na místní ostrov obydlený jenom místními, bez chat. Je to tak, Hanno.

Ostrovy jako Vaadhoo nebo Fiyoari s hustými palmovými lesy, ulice Didhoo na severu, kde místní děti hrají na hřišti fotbal. A copak je tohle? Kalaidhoo? Je velké, má hezkou lagunu, ale žádné resorty... Myslím, že sis na Google Earth vybral náhodný odlehlý ostrov. Přesně to jsem udělal. A teď se vrať do práce, Kene. Hanno, chtěla bys zmínit významné památky? Jasně. Páteční mešita v Male a zlatý dóm mešity v Hulhumale, památník tsunami, prezidentův dům, Pomník vítězství, Náměstí Republiky, historické bojiště v muzeu na Utheemu, poškozené buddhistické stúpy, bazén Vasho Veyo a ti zvědaví můžou mrknout na tenhle ostrov, kam vyhazují všechny odpadky.

Ale kromě toho jsou všechna výrazná místa luxusní chatové vily. Teď zkusíme něco původně maledivského. Tady příroda naštěstí nezklame. FYZICKÁ GEOGRAFIE Díky Hanno. Být nejnižší zemí světa, jejich nejvyšší bod má asi 2 m. n. m., má své výhody i nevýhody.

Atoly, které zemi tvoří, jsou rozdělené na tři základní oblasti, které jsou oddělené průlivem Kardiva na severu a průlivem Jeden a půl stupně na jihu, jmenuje se podle své zeměpisné šířky. Země leží na Chagos-Lakadivském hřbetě, což je podvodní vulkanická plošina sahající od jižního cípu Indie až do středu Indického oceánu, poblíž linie zlomu indického středohoří. Na této plošině je Čagoské souostroví, ke kterému patří ostrovy Malediv, ale na jihu i Čagoské ostrovy neboli Britské indickooceánské území, které spravuje UK, a na severu Lakadivy spravované Indií.

Ostrovy jsou příliš malé na řeky, ale na některých jsou malá jezírka. Nejvyšší bod jsou asi písečné duny na ostrově Hitha-Dhoo. Ty ale mívají jen asi 2,4 metrů. Pauza na trojité espreso. Víte, co teď přijde. Noahu, převezmi to. Jasně, zmiz. Všechny ty ostrovy jsou podobného rázu. Korálové ostrovy, pláže a tropická vegetace. Na obydlených ostrovech se pěstují banány, papáje, citrusy, chlebovníky a moringy, které produkují benzoyl.

Pokud nevíte, co to je, my taky ne, jen o tom zpravujeme. Jen 10 % země je obdělaných kvůli chudé, vysoce alkalické půdě a pronikání slané vody do podzemních zásob té sladké. Problém je, že většina obyvatel závisí na těch zásobách a dešťové vodě jako zdroji pitné vody. Co se týče flory a fauny, na Maledivách je najdete hlavně pod vodou. Na samotných útesech je asi 200 druhů korálů, 1100 druhů ryb, 3 druhy mořských želv, 12 druhů velryb a delfínů a 145 druhů krabů.

Dokonce tu můžete krmit rejnoky nebo pozorovat světélkující plankton vyplavovaný na pláže. Když máte štěstí, najdete je rozsvícené. Maledivy jsou samozřejmě zemí mořské kuchyně. Oblíbená ryba je tuňák pruhovaný, ale rádi vaří i toho žlutoploutvého, který je jedním z jejich národních zvířat společně s chřástalem běloprsým. Přesto musí být většina jídla dovážena, omezené zdroje na uživení celé populace nestačí, natož ještě návštěvníků.

Když jsme u populace: DEMOGRAFIE To byl Noah, díky, sledujte ho na Instagramu, - pošlete mu dopis. - Najděte mě. Teď ta nejzáhadnější část Malediv, Maledivci. Kdo jsou, jaký mají příběh? Země má asi 450 000 obyvatel a je tak nejméně lidnatou v Asii. Občané Malediv tvoří asi 80 % populace, etnicky se považují za Maledivce, Divehi.

Zbytek obyvatel jsou zahraniční pracovníci a několik nelegálních imigrantů, převážně ze Srí Lanky, Nepálu a Bangladéše. Měna je maledivská rupie, používají zásuvky A, D, G, J, K a L. Když máte tolik turistů, musíte se přizpůsobit. A jezdí vlevo. Než půjdeme dál, měli bychom vysvětlit, co přesně znamená etnický Maledivec. Jsou součástí etnika Divehi, které se dělí na tři skupiny: tu hlavní na ostrovech od severu až k Laamu, ta tvoří asi 70 % Divehi, tu jižní na třech nejjižnějších atolech Malediv, tito lidé mají jiný přízvuk a jsou blíže původním Maledivcům, a nakonec nejseverněji Minicoy, kteří bývali součástí Malediv, ale potom se oddělili a teď patří k indickému svazovému teritoriu Lakadivy.

Něco takového udělala Mayotte s Komorami. Já vím, nepřipomínej mi to. Mluví jazykem divehi, bratrancem sinhálštiny. Je v něm trochu arabštiny, písmo se jmenuje thaana a je také inspirováno tím arabským.

Mívali vlastní dávné písmo, ale to zaniklo ve 20. století, stejně jako to javánské. Já vím, nepřipomínej mi to. Jinak se mluví hodně anglicky, hlavně v oblasti turismu. Bohužel v této zemi tak úplně nemají náboženskou svobodu. Oficiálním státním náboženstvím je islám, který je prý praktikován 98 % obyvatel, a v ústavě je zakotvené, že všichni občané musí být muslimové. Nesmí se toho vzdát nebo konvertovat a nemuslimové málokdy dostanou občanství. Návštěvníci samozřejmě mohou věřit, čemu chtějí, ale nesmí veřejně obracet na víru nebo praktikovat cokoli mimo islámu.

Což je divný, protože celá staletí to byla silně buddhistická země, k tomu se dostaneme. V kultuře převažuje námořnictví, oceán. Když neplují na tradičních člunech Dhoni, plavou nebo rybaří, zdobí listy pádel, houpou se na houpačkách, dělají lakované předměty nebo koberečky. A nedivte se, když je najdete na pláži, jak tancují a hrají na bulbul tarang. A jsme u historie. Nemáme na ni dost času, ale co nejrychleji: Giraavaru – první osadníci z jižní Indie, Sinhálci, první vládnoucí dynastie, období buddhismu, dynastie Maley, přijetí islámu, Portugalci, britský protektorát, vznik republiky, rozjezd turismu v 70.

letech, vláda prezidenta Maumoona, tsunami roku 2004, demokratické volby 2008, rozmach po tsunami a jsme u dneška. Někteří známí Maledivci jsou třeba: zpěvačka Unoosha To byla jména se zajímavou výslovností. Pojďme radši na friend zone. FRIEND ZONE Maledivy vedou v turismu, ale v diplomacii též.

UK je asi nejbližší kamarád v Evropě ještě z doby, kdy byly jejich protektorát, ale zkomplikovalo se to, když opustily Společenství národů. S Indií je to složité, obviňují ji, že se jim míchala do politiky, a Indie se chovala zahořkle, protože odmítaly prodlužovat víza a také byly milé k Pákistánu, ale přesto je Indie důležitým spojencem, a ač často nesouhlasí, musí si Indie dávat pozor, aby jí je nepřebrala Čína, hlavně když postavila ten most.

SAE a Singapur jsou jejich hrdinové, ke kterým vzhlíží. Dováží toho od nich nejvíce a fakt se snaží být jako oni. Malá země s omezenými zdroji, ale přesto ekonomicky prosperující. Pozorují je a dělají si poznámky. Za nejlepší kamarády ale většinou považují Srí Lanku kvůli společné historii a kultuře. Mluví podobným jazykem, srí-lanská armáda trénuje tu maledivskou, mnoho turistů také navštěvuje obě najednou a po tsunami v roce 2004 byla Srí Lanka jedním z prvních, kdo pomohl. Maledivy jsou nejnižší zemí světa, ale také ztělesňují to rčení, že když jste na dně, zbývá vám jen jeden směr.

Na řadě je Mali, nenechte si ho ujít. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

stále nechápu 3:44

00