MoldavskoGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:30
Počet zobrazení:4 202

Co se skrývá v nejméně navštěvované zemi Evropy? 

Přepis titulků

Tak jako v minulé epizodě jsem já blbec zamluvil špatný den ve studiu YouTube Space, takže jsme natáčeli u mě doma. Kvalita zvuku není tak dobrá, černá látka na pozadí je vidět, ale máme zajímavé informace. A kupte si tričko "Krev těch, co bojovali za svobodu". Užijte si video. Člověk, který mluví rusky, je pravoslavný, jí boršč a žije ve státě, který pomalu zavádí tržní ekonomiku, bude dost pravděpodobně Rus.

Ne, je románského původu. Přinejmenším v Moldavsku. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby. Když nepočítáte mikrostáty, Moldavsko je z celé Evropy nejméně navštěvovanou zemí. Ale i mikrostát Monako má asi 3x více návštěvníků. Tahle epizoda bude velká zábava, však mě znáte, miluju objevování neznámých, málo zastoupených oblastí Země, které potřebují trochu publicity.

Dnes máte tu čest navštívit Boba Sageta Evropy. POLITICKÁ GEOGRAFIE Většina lidí na světě asi nenajde Moldavsko na mapě. Pokud ho najdete, jste nejspíš z Moldavska. Země nemá přístup k moři, leží ve východní Evropě, hraničí na západě s Rumunskem a z ostatních stran s Ukrajinou. Ano, Ukrajina zabrala i ten úzký koridor národního parku u řeky Dněstr, který by byl nejbližším přístupem k Černému moři.

Je rozdělené na 32 okresů. Hlavní a největší město Kišiněv leží zhruba uprostřed země. Navíc má tři autonomní města, samotný Kišiněv, Bălți a Tighina, a 2 zvláštní autonomní regiony, Gagauzsko a Podněstří. K těm se ještě dostaneme později. Je tu jen jedno mezinárodní letiště, to v Kišiněvu, další menší, někdy necertifikovaná letiště, jsou třeba v Bălți nebo Mărculești. Pokud počítáte Podněstří za část Moldavska, je jeho hl. město, Tiraspol, druhé největší po Kišiněvu, jako další je potom Bălți.

Tak si to rovnou odbudeme. Jak je to s těmi samostatnými celky, Podněstřím a Gagauzskem? Když to hodně zjednoduším, obě oblasti jsou více ovlivňované Ruskem než samotné Moldavsko, které je ale Ruskem taky dost ovlivněné, ale k tomu se dostaneme. U Gagauzska je samostatnost pochopitelnější, je kulturně odlišné, lidé tu mají turkické pravoslavné kořeny, mluví vlastním jazykem, gagauzštinou. Je rozdělené na 4 enklávy, jsou to oblasti s více než 50 % obyvatel gagauzského původu.

Patří k nim i 3 km polí vedle Carbalie. Politicky se sice s Moldavskem neshodne, hrozilo, že pokud Moldavsko zkusí vstoupit do EU, rozhodnou se stát součástí Ruska, ale jinak jsou docela v pohodě. Můžete tam přijet, klidně fotit, třeba i u cedule "Vítejte v Gagauzsku". Zato Podněstří je složitější. V roce 1992 vyhlásilo nezávislost, což vedlo v 90. letech k vojenskému střetu. Po uzavření příměří si nastavili pravidla, ale dnes je z toho trvalá zóna konfliktu.

Mají tu vlastní vládu, armádu, policii, poštu, měnu, registr vozidel, při přechodu hranice musíte ukazovat pas, asi třetina obyvatel jsou Rusové, takže samozřejmě stojí na straně Ruska a hranice hlídají ruské mírové jednotky. Klidně svůj názor napište do komentářů. Na ulicích tu je mnoho sovětských symbolů, jako jediný stát mají stále na vlajce kladivo a srp bývalého SSSR. My s tím začali, a ani my už to nemáme. Ale já jsem fanoušek tvé rané tvorby!

Zajímavá místa jsou třeba socha národního hrdiny Štěpána Velikého, vykopávky u staré Orhei, pevnost v Soroce, zámek Manuca Bei, vítězný oblouk a katedrála Moldavska, spousta klášterů jako tyto, národní historické muzeum Moldavska, národní muzeum etnografie, státní cirkus v Kišiněvu, socha malého prince, židovský hřbitov, Cikánská hora a asi nejikoničtější je podzemní vinné město Mileștii Mici, podle Guinnessovy knihy rekordů největší sbírka vína na světě. Přes 120 km tunelů a chodeb.

Jo, milují víno. Více o zdrojích a tak si povíme v: FYZICKÁ GEOGRAFIE Pokud o území Moldavska nic nevíte, zapamatujte si víno. Většina domů na venkově a i některé ve městech mají vinné sklepy. - Je to jako se saunami ve Finsku. - Skvělé přirovnání, už chápu. Většina území leží mezi dvěma nejdelšími řekami, řekou Prut, která tvoří západní hranici s Rumunskem, a Dněstr na hranici s Ukrajinou.

Hranice Podněstří jsou náhodné čáry v nížinaté zemědělské oblasti na druhé straně Dněstru. Z toho pochází také název Podněstří, po Dněstru. Území tvoří nízké zalesněné kopce, kterými protékají potoky a řeky, nejvyšší bod je Bălăneşti 430 m. n. m., ten je součástí Moldavské roviny, která je v podhůří Karpatských hor. Největší jezera jsou Manta a Beleu hned u hranice s Rumunskem. V nejjižnějším rohu je 200m pláž u Dunaje a jediný přístav s přístupem k moři, Giurgiulești, to je jediný bod, který je nepřímo spojuje s Černým mořem, takže je docela důležitý.

Dobře, animaci máme za sebou, teď je čas na trojité espreso, Noah to za mě převezme, abych neztratil hlas. - Ale to zní, jako že máš problém. - Nezájem. Převezmi to. Asi polovina země je obdělávaná a nejspíš skoro všude najdete vinice. Jak jsme říkali, Moldavsko bere víno vážně. A na to, jak malá ekonomika to je, v produkci vína je 12. na světě. Zasvětilo mu i svátek. Jeho úrodná země je domovem různých druhů zvířat, třeba medvěda hnědého, zajíce polního, norka, volavky bílé, čápa a národního zvířete, pratura.

Toho mají i ve znaku. Severně od hlavního města najdete jednu z největších sádrových jeskyní světa, jeskyni Emila Racovity, kde najdete přes 20 podzemních jezer. S jídlem je to podobné jako v Rumunsku. Mají tu třeba mamaligu, sarmale nebo plăcinte. Uvidíte, že všechno je trochu po slovansku. Hodně zakysané smetany v polévkách, oblíbená je kyselá polévka boršč, stejně jako zavařená zelenina.

Ekonomika se po nezávislosti na SSSR hodně změnila, změnili obchodní politiku a nějakou dobu trpěli obří inflací kvůli změně měny. Dnes jsou zemí s nejnižším HDP na obyvatele v Evropě. Aby se s tím vyrovnali, museli zavést několik změn. Například odstranili většinu bariér zahraničním investorům, investice jen nesměly ohrožovat národní bezpečnost a zakázali skupovat ornou půdu a lesy. Ani tak se toho moc nezměnilo, což je částečně proto...

No, bylo to asi takhle: Jo, nezávislost! Teď můžeme dobýt svět. Super, tak co teď uděláš? Spustíš tržní hospodářství? Jo, technicky. Teda, víš... Dál budu silně regulovat platy a ceny a přidám právní omezení, - ale jo, privatizace a tak. - Dobře. A kdy to oznámíš světu? To přijde později. Nejdřív potřebuju víno. Jo, Moldavsku zatím chybí styky s veřejností. Jinak je ale vidět postupný celkový růst, ale většinou mu překáží domácí problémy.

Teď je skvělá příležitost se o tom pobavit v: DEMOGRAFIE Díky, Noahu, najděte ho na Instagramu. Vypadá to, že pokud chcete chápat Moldavsko, musíte začít u Rumunska, protože to je důležité. Ale bohužel jdeme podle abecedy, je mi líto. - Mělo jsem se pojmenovat Lumunsko. - Někdo říkal Lo mein? Odbočuju. Když počítáte sporné autonomní oblasti Gagauzsko a Podněstří, žije v Moldavsku asi 3,3 milionů obyvatel, od roku 1992 tedy populace ze 3,7 milionů poklesla.

Asi 3/4 obyvatel se považují za Moldavany, 7 % za Rumuny, ale to je skoro to samé, pak tu je ukrajinská menšina, asi 6,6 %, Gagauzů je asi 4,6 %, zbytek jsou hlavně Rusové, Bulhaři, Romové a další skupiny. Jako měnu používají moldavský Leu, mají zásuvky typu C a jezdí vpravo. Kdo je vlastně Moldavan? Když to zjednoduším a zkrátím, když nepočítáte ty extrémně vlastenecké, ti by se hádali, jsou v podstatě Rumuni. Mluví víceméně tím samým jazykem, jen má moldavština pár ruských výrazů, ale jinak je to vlastně to samé.

Pokud to nevíte, rumunština je románský jazyk vzešlý z latiny, příbuzný s francouzštinou nebo italštinou a je nejvýchodnějším románským jazykem Evropy. Slyšel jsem o lidech z Jižní Ameriky, kteří se s Rumuny potkali a prý docela rozuměli. Ale liší se v politice a historii. To je vlastně rozdělilo. Je to podobné jako s Koreami, pamatujete? Vystupovala tam moje máma. Rumunsko sice bylo součástí Varšavské smlouvy, ale nestalo se sovětskou republikou, kdežto Moldavsko ano, takže bylo trochu rusifikováno.

Rumunsko se nakonec přiklonilo ke kapitalismu a vstoupilo do EU, což není případ Moldavska. Takže tu máme sourozence, kteří chodili do různých škol, takže se naučili různé věci od dvou naprosto odlišných učitelů. Většina Moldavanů je bilingvní s ruštinou a stále je vidět ruská minulost a vliv, ale v Podněstří je to 50krát silnější. Jsou extra fanoušci Ruska. Ten vliv je vidět třeba v náboženství, 90 % obyvatel patří k pravoslavné církvi.

Přesto si docela dobře uchovali tradice, mají spoustu moldavského folklóru, prastaré balady jako tyhle. V červenci mají svátek, během kterého ukazují svou kulturu, moldavská keramika a tkaniny byly vždycky součástí jejich identity. Také mají výraznou romskou menšinu, obzvlášť v Soroce, dokonce mají i krále Romů, to je on. Je to spíše komunitní prostředník než nějaký vládce. Ale je to zvláštní. Jakkoli se mezi ně snaží dostat slovanská kultura, nedokázali opustit své románské kořeny.

Moldavané měli vždycky smysl pro humor. Nefňukají a nenechají se rozesmutnit. Jsou nadšení, když si jich někdo všimne, a vždycky se rádi předvedou, především na Eurovizi. Slaví dožínky, den bez aut, v březnu mají velký hudební festival. Je toho spousta, ale musíme mluvit o historii. Co nejrychleji: Tripolská kultura, Thrákové, Římané, invaze Bulharů, Maďarů a dalších kmenů, Mongolové na návštěvě, Turkové, Štěpán III.

Veliký, hrdina národa, zvítězí ve 44 bitvách, stanou se vazaly Osmanů, Rusko anektuje Besarábii, po 1. sv. válce přišlo Rumunsko, sjednocení, po 2. sv. válce přišel SSSR, stali se sovětskou republikou, rusifikace Moldavska, nezávislost 1991, válka v Podněstří, skandály, protesty, tři roky nevědí, koho chtějí za prezidenta, a jsme u dneška. Ptal jsem se fanoušků z Moldavska, jaké jsou nejslavnější osobnosti odsud, a tady některé z nich máme. O-Zone, ten napsal tu Numa numa píseň, epickej saxofonista, Ten se prý tak trochu počítá.

Skvělí lidé a přes ně skvělé vztahy. To nás přivádí k: FRIEND ZONE Nejtajemnější země Evropy vždycky chtěla světu ukázat, kdo je. Dobře vychází s mnoha bývalými státy SSSR, především těmi na Kavkaze, Arménií, Ázerbájdžánem a Gruzií. Sice tak moc neobchodují, ale moc rádi pokecají. Ale nejblíž z nich je jim Ukrajina, jsou důležitý obchodní a dovozní partner, mnoho Ukrajinců tu žije a hrála zásadní roli v jeho dějinách.

Už od nezávislosti se o něj přetahují Rusko a EU. Nedávno vyjádřilo Moldavsko přání vstoupit do EU a následovat tak Rumunsko a obliba jejich bývalého vládce klesá, když nepočítáme Podněstří a Gagauzsko. Ale kdykoli je Moldavsko moc evropské, zatáhne Rusko za ty dvě oblasti, takže Moldavsko zůstává v diplomatické nejistotě. Za nejlepší přátele by ale skoro každý Moldavan označil jednu zemi, Rumunsko.

Není to jen přátelství, jsou rodina. Ty dvě země si rozumí jako nikdo na světě a i přes malé rozdíly jsou jedné krve. Hodně lidí má v té druhé zemi rodinu, sdílí jazyk, příběhy, jídlo a podivnou východorománskou kulturu. Moldavsko je pravoslavná románská země, silně ovlivněná Slovany, která má dvě rebelující děti, ale když je toho na ně moc, prostě si sednou se sklenkou vína. Počkejte si, další bude Monako. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (1)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Cigáni a láska k Rusku. Tak tady máme dva důvody proč se jedná o nejméně navštěvovanou zemi Evropy :D

26