RakouskoGeography Now!
57
Dnes se podíváme přes plot k našim jižním sousedům. Proč se drží Rakousko tak zpátky? Jak to bylo s jeho vlajkou? A hlavně: proč musíte jet z Rakouska do Rakouska přes Německo? To všechno v této epizodě Geography now!
Přepis titulků
Nezapomeňte, když jste v Rakousku, bez ohledu na to, jak moc mluví německy, neříkejte jim Němci. Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj, já jsem Paul Barbado a teď si rozebereme vlajku. Je to jedna z nejdéle používaných vlajek Evropy. Říká se, že pochází z doby dobývání Akko, kdy se Leopold V. vrátil z bitvy a sundal si opasek z krví nasáklé tuniky, čímž odhalil bílý pruh v červeném poli. Rakouská vlajka je velice podobná té lotyšské, ale na té nejsou pruhy stejně široké a má tmavší odstín červené.
Mnoho dalších zemí ve východní Evropě, především ty slovanské, si ponechaly přinejmenším část tohoto červenobílého vzoru. K tomu se dostaneme později, ale nejprve si promluvme o hranicích. POLITICKÁ GEOGRAFIE Rakousko nemá přístup k moři, má hranici s 8 zeměmi, nezapomeňte Lichtenštejnsko, a leží uprostřed Evropy. Alpy zabírají 3/4 země, a to na západě a ve středu.
Rakousko je rozdělené na devět států a je na nich vtipné, že Dolní Rakousy jsou geograficky o něco výš než Horní Rakousy. Hlavní a také největší město, Vídeň, leží ve východní části a bydlí tu jeden z každých osmi Rakušanů. To město je nádhernou kombinací stoletých kamenných kostelů, paláců, oper, ale zároveň moderních výškových budov, mrakodrapů a kanceláří. A celá země je poseta tucty hradů. Ve videu o Albánii jsme hráli hru "najdi bunkr", tady je to "najdi hrad".
Jako člen EU má Rakousko celkem otevřené hranice, a navíc jsou prakticky neviditelné, když nepočítáte nějaké hory nebo řeky. Jediná kontroverzní oblast je Jižní Tyrolsko. To patřilo v průběhu dějin různým královstvím a císařstvím, ale dlouho patřilo Habsburkům, úžasnému rodu, která nakonec obstarala královské rodiny polovině Evropy. Zkrátka, původně patřily Tyroly Rakousku, ale po podepsání Saint-germainské smlouvy v roce 1919, odevzdalo Rakousko neochotně celou jižní část Italskému království.
Kvůli tomu má Rakousko docela úzký západní výběžek, který se táhne Alpami, protože odevzdané Jižní Tyrolsko tuto oblast původně rozšiřovalo. Rakousko prohlásilo: "Dobře, Itálie, dáme ti tenhle kousek země, ale připrav se, prakticky všichni tam jsou Rakušani, mluví německy a chtějí patřit k Rakousku. Ale je to celé tvoje." Ale nejvíce matoucí je enkláva Jungholz. Je přímo na hranici s Bavorskem, bydlí tam asi 300 lidí ve čtyřech obcích.
Je to divné místo, protože to je jedno ze tří míst v Evropě, kde hraničí čtyři území. S Rakouskem je pojí úzký koridor, který má jenom pár metrů a přechází přes vršek Sorgschrofen. Ale jinak se dá do zbytku Rakouska dostat jenom cestou přes Německo. Pokud odsud nechcete do Rakouska přes Německo, musíte vylézt na vrch Sorgschrofen a zase na druhé straně slézt. Už od 19. století tu je hranice značená na každém kroku a na vrcholu je hraniční kámen, který značí ten úzký přechod.
Vlastně je to oblíbený výlet, na který vyráží mnoho lidí, ačkoliv často nevědí, co je tam označeno. Když už jsme u výletů, jdeme na fyzickou geografii. FYZICKÁ GEOGRAFIE Už jsem říkal, že asi 3/4 Rakouska jsou hornaté, Alpy dominují středu a západu země. Tyto hory dávají Rakousku národní identitu historicky i kulturně. Ačkoliv většina lidí žije v nížinách kolem hor, Rakousko by bez Alp nebylo Rakousko.
A ty hory jsou někdy svérázné, jako by měly vlastní hlavu. Každé jaro zatopí roztátý sníh z pohoří Hochschwab na východní straně Alp Grüner See, doslova Zelené jezero, a to včetně parku i se stromy a lavičkami. Také se v těch horách skvěle provozuje nejoblíbenější sport Rakouska – lyžování. Ale i když jsou ty hory krásné, velká část země je kvůli nim neobyvatelná nebo neobdělávatelná. 40 % země je zalesněno, ale jenom 20 % tvoří zemědělská půda.
Ano, Za zvuků hudby se natáčelo v Rakousku, ne, každý ten film neviděl nebo se mu nemusel líbit. Mohutný Dunaj protéká severní částí země a byl historicky zásadní pro ekonomiku, obzvlášť po výstavbě průplavu Rýn-Mohan-Dunaj v roce 1992. Díky němu mohou lodě konečně plout ze Severního moře skrz Evropu až na Balkán a do Černého moře. Nižiny východního Rakouska plné travnatých kopců a pastvin jsou skvělé pro chov dobytka a výrobu mléčných produktů.
Odsud jsou nejlepší rakouské sýry. Ale rakouská ekonomika není moc založená na agrikultuře, spíše na službách a průmyslu, obzvlášť na výrobě motorů a léků. Ale kdo to všechno vyrábí? To zjistíme v demografii. DEMOGRAFIE Jakožto rodná země Mozarta si Rakousko nadále zachovává noblesu. Populace Rakouska čítá asi 8,5 milionu, z nichž je 90 % etnicky Rakušanů a 10 % jiné národnosti, většinou z Německa a států bývalé Jugoslávie jako Maďarsko, Srbsko a Bosna.
Za poslední desetiletí také imigrovalo mnoho Turků. To, že je v Rakousku tolik obyvatel z východní Evropy, souvisí s Rakousko-Uherskem a Habsburky, což byla jedna z předních monarchií, která formovala osud celé Evropy. Od Španělska po Francii, Anglii i Rusko. Habsburkové dokonce na chvíli ovládli Mexiko, takovou měli moc. Ano, Rakušani mluví německy, ale nejdůležitější pravidlo: neříkejte jim Němci.
Dokonce neradi říkají, že mluví německy, a rychle dodávájí, že je to rakouská němčina, ne německá. Ta řeč má výrazně odlišnou slovní zásobu, mnoho slov je ovlivněno východní Evropou a také mají vlastní slovník, jiný než německý nebo švýcarský. Nářečí se mohou v Rakousku extrémně lišit. Někdy stačí cestovat 40 kilometrů a dorazíte na místo, kde se mluví úplně jiným nářečím. A ani nezačínejte o Lichtenštejnsku. V porovnání s Němci se Rakušané popisují jako jemnější a zdrženlivější.
Nechtějí nikoho naštvat a zdvořilost je považována za samozřejmou. Studijní úspěchy se v Rakousku cení velmi vysoko. Čím jsou Rakušané tak trochu posedlí, jsou tituly. Mají rádi, když je oslovujete každým titulem, který kdy získali, i kdyby jich mělo být 15. Pan Dr. předseda vice generální ředitel předseda Otto von Schnitzelbachkranken... Co také říkají, že dělají rádi, je prostě chození na procházky, klidně jen na hodinu, vyčistit si hlavu.
V každém počasí, ať je krásně nebo prší. Mají pro to i slovo: spazierengehen. Nedivte se, když vás Rakušan pozve jen tak na procházku. Prostě jděte. V politice jsou spíše konzervativní, což je možná způsobené starší populací, ale mladí občas způsobí nějakou tu kontroverzi. Třeba vítězem minulé Eurovize byl rakouský transvestita s plnovousem. Drží se při zemi, ale občas zazáří nějaká osobnost. Třeba Christoph Waltz nebo oblíbený kulturista Schwarzenegger, jehož příjmení, navzdory pár hloupým fámám, nemá rasistickou konotaci.
Znamená to prostě "člověk ze Schwarzen". "Schwarzen" znamená černý, "Egger" znamená půda, černá půda, úrodná půda. Prakticky to znamená místo úrodné půdy. Rodina má dlouhou historii úspěšných zemědělců, na což odkazuje to jméno. Případ uzavřen. Když mluvíme o vztazích, pojďme na Friend zone. FRIEND ZONE Když to hodně zjednoduším, vztahy Rakouska vypadají asi takhle: "Sklapni a zatanči si se mnou."
Skoro všichni nejlepší kamarádi Rakouska ho taky tak trochu nenávidí. Ale láska nakonec vždycky zvítězí. Je to trochu šílené, protože, když to řeknu mile, Rakousko začalo nebo ovlivnilo obě světové války. První útokem na Srbsko, když byl zastřelen arcivévoda a druhou, protože...
No, Hitler se narodil v Rakousku. Kdyby nebylo Rakousko, nebyl by Hitler. Dodnes je Rakousko velice neutrální a co se týče spojenectví, je na zvláštním mrtvém bodě. Nepřidalo se ani k NATO, ani k Varšavské smlouvě. Ale teď vztah k východním sousedům. Kvůli Rakousko-Uhersku má mnoho států střední Evropy a Balkánu, jako Česká republika, Slovensko, Srbsko, Bosna a Hercegovina a tak dále, velmi blízký vztah s Rakouskem.
Ačkoliv pod Habsburky bylo pár problémů, na výběr byli buď Habsburkové nebo Osmani. A Osmany nenáviděli. Itálie byla vždycky důležitý obchodní partner, ale kvůli záležitosti s Jižním Tyrolskem je situace trochu napjatá. Nechystají se do války, ale Rakousko říká: "No tak, Itálie, vždyť jsou to všechno Rakušani." Za nejlepšího přítele by Rakousko asi neochotně označilo Německo, ale především Bavorsko, tedy jižní část Německa. Bavoři a Rakušané mají velice podobnou kuturu a tradice.
Někteří Rakušané tvrdí, protože si tak dobře rozumí, že Bavorsko je 10. spolková země, ačkoli má víc obyvatel, než celé Rakousko. Znáte ty typické lederhosen a dirndl z reklam na Oktoberfest? Tak to tak nějak patří k bavorské a trochu i rakouské kultuře. Ale je to jenom pro zvláštní příležitosti. Kdyby to bylo na mě, nosil bych to pořád, ale proti gustu... Takže Rakousko je vlastně ta země, která tajně změnila chod celé Evropy nám všem přímo před nosem.
Tady máte ještě obrázek Schwarzeneggera a připravte se, Azerbajdžán je další. Překlad: jesterka www.videacesky.cz
Mnoho dalších zemí ve východní Evropě, především ty slovanské, si ponechaly přinejmenším část tohoto červenobílého vzoru. K tomu se dostaneme později, ale nejprve si promluvme o hranicích. POLITICKÁ GEOGRAFIE Rakousko nemá přístup k moři, má hranici s 8 zeměmi, nezapomeňte Lichtenštejnsko, a leží uprostřed Evropy. Alpy zabírají 3/4 země, a to na západě a ve středu.
Rakousko je rozdělené na devět států a je na nich vtipné, že Dolní Rakousy jsou geograficky o něco výš než Horní Rakousy. Hlavní a také největší město, Vídeň, leží ve východní části a bydlí tu jeden z každých osmi Rakušanů. To město je nádhernou kombinací stoletých kamenných kostelů, paláců, oper, ale zároveň moderních výškových budov, mrakodrapů a kanceláří. A celá země je poseta tucty hradů. Ve videu o Albánii jsme hráli hru "najdi bunkr", tady je to "najdi hrad".
Jako člen EU má Rakousko celkem otevřené hranice, a navíc jsou prakticky neviditelné, když nepočítáte nějaké hory nebo řeky. Jediná kontroverzní oblast je Jižní Tyrolsko. To patřilo v průběhu dějin různým královstvím a císařstvím, ale dlouho patřilo Habsburkům, úžasnému rodu, která nakonec obstarala královské rodiny polovině Evropy. Zkrátka, původně patřily Tyroly Rakousku, ale po podepsání Saint-germainské smlouvy v roce 1919, odevzdalo Rakousko neochotně celou jižní část Italskému království.
Kvůli tomu má Rakousko docela úzký západní výběžek, který se táhne Alpami, protože odevzdané Jižní Tyrolsko tuto oblast původně rozšiřovalo. Rakousko prohlásilo: "Dobře, Itálie, dáme ti tenhle kousek země, ale připrav se, prakticky všichni tam jsou Rakušani, mluví německy a chtějí patřit k Rakousku. Ale je to celé tvoje." Ale nejvíce matoucí je enkláva Jungholz. Je přímo na hranici s Bavorskem, bydlí tam asi 300 lidí ve čtyřech obcích.
Je to divné místo, protože to je jedno ze tří míst v Evropě, kde hraničí čtyři území. S Rakouskem je pojí úzký koridor, který má jenom pár metrů a přechází přes vršek Sorgschrofen. Ale jinak se dá do zbytku Rakouska dostat jenom cestou přes Německo. Pokud odsud nechcete do Rakouska přes Německo, musíte vylézt na vrch Sorgschrofen a zase na druhé straně slézt. Už od 19. století tu je hranice značená na každém kroku a na vrcholu je hraniční kámen, který značí ten úzký přechod.
Vlastně je to oblíbený výlet, na který vyráží mnoho lidí, ačkoliv často nevědí, co je tam označeno. Když už jsme u výletů, jdeme na fyzickou geografii. FYZICKÁ GEOGRAFIE Už jsem říkal, že asi 3/4 Rakouska jsou hornaté, Alpy dominují středu a západu země. Tyto hory dávají Rakousku národní identitu historicky i kulturně. Ačkoliv většina lidí žije v nížinách kolem hor, Rakousko by bez Alp nebylo Rakousko.
A ty hory jsou někdy svérázné, jako by měly vlastní hlavu. Každé jaro zatopí roztátý sníh z pohoří Hochschwab na východní straně Alp Grüner See, doslova Zelené jezero, a to včetně parku i se stromy a lavičkami. Také se v těch horách skvěle provozuje nejoblíbenější sport Rakouska – lyžování. Ale i když jsou ty hory krásné, velká část země je kvůli nim neobyvatelná nebo neobdělávatelná. 40 % země je zalesněno, ale jenom 20 % tvoří zemědělská půda.
Ano, Za zvuků hudby se natáčelo v Rakousku, ne, každý ten film neviděl nebo se mu nemusel líbit. Mohutný Dunaj protéká severní částí země a byl historicky zásadní pro ekonomiku, obzvlášť po výstavbě průplavu Rýn-Mohan-Dunaj v roce 1992. Díky němu mohou lodě konečně plout ze Severního moře skrz Evropu až na Balkán a do Černého moře. Nižiny východního Rakouska plné travnatých kopců a pastvin jsou skvělé pro chov dobytka a výrobu mléčných produktů.
Odsud jsou nejlepší rakouské sýry. Ale rakouská ekonomika není moc založená na agrikultuře, spíše na službách a průmyslu, obzvlášť na výrobě motorů a léků. Ale kdo to všechno vyrábí? To zjistíme v demografii. DEMOGRAFIE Jakožto rodná země Mozarta si Rakousko nadále zachovává noblesu. Populace Rakouska čítá asi 8,5 milionu, z nichž je 90 % etnicky Rakušanů a 10 % jiné národnosti, většinou z Německa a států bývalé Jugoslávie jako Maďarsko, Srbsko a Bosna.
Za poslední desetiletí také imigrovalo mnoho Turků. To, že je v Rakousku tolik obyvatel z východní Evropy, souvisí s Rakousko-Uherskem a Habsburky, což byla jedna z předních monarchií, která formovala osud celé Evropy. Od Španělska po Francii, Anglii i Rusko. Habsburkové dokonce na chvíli ovládli Mexiko, takovou měli moc. Ano, Rakušani mluví německy, ale nejdůležitější pravidlo: neříkejte jim Němci.
Dokonce neradi říkají, že mluví německy, a rychle dodávájí, že je to rakouská němčina, ne německá. Ta řeč má výrazně odlišnou slovní zásobu, mnoho slov je ovlivněno východní Evropou a také mají vlastní slovník, jiný než německý nebo švýcarský. Nářečí se mohou v Rakousku extrémně lišit. Někdy stačí cestovat 40 kilometrů a dorazíte na místo, kde se mluví úplně jiným nářečím. A ani nezačínejte o Lichtenštejnsku. V porovnání s Němci se Rakušané popisují jako jemnější a zdrženlivější.
Nechtějí nikoho naštvat a zdvořilost je považována za samozřejmou. Studijní úspěchy se v Rakousku cení velmi vysoko. Čím jsou Rakušané tak trochu posedlí, jsou tituly. Mají rádi, když je oslovujete každým titulem, který kdy získali, i kdyby jich mělo být 15. Pan Dr. předseda vice generální ředitel předseda Otto von Schnitzelbachkranken... Co také říkají, že dělají rádi, je prostě chození na procházky, klidně jen na hodinu, vyčistit si hlavu.
V každém počasí, ať je krásně nebo prší. Mají pro to i slovo: spazierengehen. Nedivte se, když vás Rakušan pozve jen tak na procházku. Prostě jděte. V politice jsou spíše konzervativní, což je možná způsobené starší populací, ale mladí občas způsobí nějakou tu kontroverzi. Třeba vítězem minulé Eurovize byl rakouský transvestita s plnovousem. Drží se při zemi, ale občas zazáří nějaká osobnost. Třeba Christoph Waltz nebo oblíbený kulturista Schwarzenegger, jehož příjmení, navzdory pár hloupým fámám, nemá rasistickou konotaci.
Znamená to prostě "člověk ze Schwarzen". "Schwarzen" znamená černý, "Egger" znamená půda, černá půda, úrodná půda. Prakticky to znamená místo úrodné půdy. Rodina má dlouhou historii úspěšných zemědělců, na což odkazuje to jméno. Případ uzavřen. Když mluvíme o vztazích, pojďme na Friend zone. FRIEND ZONE Když to hodně zjednoduším, vztahy Rakouska vypadají asi takhle: "Sklapni a zatanči si se mnou."
Skoro všichni nejlepší kamarádi Rakouska ho taky tak trochu nenávidí. Ale láska nakonec vždycky zvítězí. Je to trochu šílené, protože, když to řeknu mile, Rakousko začalo nebo ovlivnilo obě světové války. První útokem na Srbsko, když byl zastřelen arcivévoda a druhou, protože...
No, Hitler se narodil v Rakousku. Kdyby nebylo Rakousko, nebyl by Hitler. Dodnes je Rakousko velice neutrální a co se týče spojenectví, je na zvláštním mrtvém bodě. Nepřidalo se ani k NATO, ani k Varšavské smlouvě. Ale teď vztah k východním sousedům. Kvůli Rakousko-Uhersku má mnoho států střední Evropy a Balkánu, jako Česká republika, Slovensko, Srbsko, Bosna a Hercegovina a tak dále, velmi blízký vztah s Rakouskem.
Ačkoliv pod Habsburky bylo pár problémů, na výběr byli buď Habsburkové nebo Osmani. A Osmany nenáviděli. Itálie byla vždycky důležitý obchodní partner, ale kvůli záležitosti s Jižním Tyrolskem je situace trochu napjatá. Nechystají se do války, ale Rakousko říká: "No tak, Itálie, vždyť jsou to všechno Rakušani." Za nejlepšího přítele by Rakousko asi neochotně označilo Německo, ale především Bavorsko, tedy jižní část Německa. Bavoři a Rakušané mají velice podobnou kuturu a tradice.
Někteří Rakušané tvrdí, protože si tak dobře rozumí, že Bavorsko je 10. spolková země, ačkoli má víc obyvatel, než celé Rakousko. Znáte ty typické lederhosen a dirndl z reklam na Oktoberfest? Tak to tak nějak patří k bavorské a trochu i rakouské kultuře. Ale je to jenom pro zvláštní příležitosti. Kdyby to bylo na mě, nosil bych to pořád, ale proti gustu... Takže Rakousko je vlastně ta země, která tajně změnila chod celé Evropy nám všem přímo před nosem.
Tady máte ještě obrázek Schwarzeneggera a připravte se, Azerbajdžán je další. Překlad: jesterka www.videacesky.cz
Komentáře (5)
ehm (anonym)Odpovědět
27.03.2018 14:19:13
Spravte izrael! :) Veľa komentárov=veľa zobrazení reklamy :)
Do it, do it for Babis :)
Helium (anonym)Odpovědět
27.03.2018 09:13:56
Označení "Horní" a "Dolní" se nevztahuje na jejich zeměpisnou polohu, ale na způsob, jakým navazují v povodí Dyje.
Degnic (anonym)Odpovědět
26.03.2018 20:05:02
Muzu se zeptat proc jste nakonec to Rakousko prelozili, kdyz u videa s Azerjbajdžánem píšete, že videa co mají české titulky na YT překládat nebudete? :-D
Přijde mi to lehce kontraproduktivní ;-)
jesterka (Admin)Odpovědět
26.03.2018 20:36:12
Zeptat se rozhodně můžeš a odpověď je jednoduchá: nepozornost překladatelky. U Geography Now! jsem nová a české titulky přímo na YouTube obvykle počítám do stejné kategorie jako víly a jednorožce, tak mě často ani nenapadne to kontrolovat. Pro příště se takové kontraproduktivitě vyhnu :)
warum (anonym)Odpovědět
26.03.2018 18:10:46
to na začiatku je rakuska nemčina? alebo to len on špatne vyslovuje?