SalvadorGeography Now!

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 57
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:32
Počet zobrazení:3 613

Salvador se v poslední době dostal do zpráv spolu s dalšími státy Střední Ameriky, a to v ne zrovna pozitivním světle. Barby opět přináší rychlý přehled základních informací o této zemi, v tomto díle se poradil i se svými salvadorskými sousedy v LA.

Přepis titulků

Lidi, bydlím v LA, kde žije jedna z největších skupin Salvadorců mimo Salvador. Zašel jsem do nejbližší salvadorské restaurace a poprosil majitele, aby mi s tím pomohl. Až budete v LA, zajděte do Sabor Latinos. Nemluví tak dobře anglicky, španělsky je to jednodušší, ale jsou skvělí. Doporučuju pupusas a tamales con pollo s omáčkou Tapatio. Vím, že ta je mexická, ale hodí se ke všemu.

Je čas učit se zeměpis – teď! Ahoj všichni, já jsem Barby, jsme zpátky v Latinské Americe, dnes je to Salvador, tedy medojed Střední Ameriky. Podívejme se, kdepak leží. POLITICKÁ GEOGRAFIE Teď chvíli vážně, Salvador nemá dobré jméno kvůli historii a špatné politice, ale podíváme se na něj z více různých úhlů.

Název země znamená "spasitel", odkazuje na Ježíše Krista a zemi ho udělili španělští dobyvatelé už v 15. století. Leží na Panamské šíji, hraničí s Guatemalou, Hondurasem a Tichým oceánem, jeho břeh končí Fonseckým zálivem. Je rozdělený na 14 oblastí, hlavní město San Salvador leží uprostřed nebezpečného sopečného údolí Boquerón, kde jsou pochopitelně sopky. S velikostí 270 na 142 km je Salvador nejmenší zemí ve Střední Americe a je také jedinou bez karibského pobřeží.

Salvador na východě vládne zátoce Bahía de La Unión, kde se dělí o ostrovy s Hondurasem. ASI TAKHLE - Ostrov Conejo je náš! - Hahaha, to by se ti líbilo. - Hanba! - Mizero. - Tohle ti nikdy neprojde! - Ach, můj bože, proč! Uklidněte se, k tomu se dostaneme. Je to hustě osídlená země a silniční síť dosáhne do každého kouta od Morazanu až po Ahuachapan. Tam se nachází národní park El Imposible, tedy Nemožný park.

Když jsme u toho, Ruta de las Flores je cesta časem, která ukazuje celou historii Salvadoru. Po stranách rostou různé květiny, které kvetou převážně od listopadu do února. Po cestě potkáte také vodopády, vesnice a koloniální domy. Také mají prastaré mayské ruiny Tazumal a San Andres a Joya de Cerén, což jsou Pompeje Ameriky, pod vrstvou sopečného popela se tu dochovala celá farmářská komunita. Na rozdíl od Pompejí místní unikli, ale jejich domy a majetek zůstaly.

- Nech tu židli tady! - Ale to je tak dobrá židle. - Jo, vlastně máš pravdu. - Že jo? Ještě mi poděkujete. Salvador má sice docela dlouhé pobřeží, ale nemá moc přístavů a doků, teď mají jen jeden námořní přístav v zátoce de La Unión jménem Cutuco a na západě kontejnerový terminál Acajutla. Většinou lidé přijedou autem z Guatemaly nebo Hondurasu, hranice moc hlídané nejsou, nebo přiletí do největších měst, San Salvadoru, Santa Anny nebo San Miguela.

Zastavění té země je šílený, když si vezmete přírodní podmínky, více v: FYZICKÁ GEOGRAFIE Lidé v Salvadoru jsou, jak to říct, odolní, houževnatí, nebojácní? Ale vážně, jsou obklopeni přírodními katastrofami, ale prostě si na to zvykli. Je tu přes 20 hlavních sopek, každé větší město je hned vedle sopky, která je po něm pojmenovaná, spousta z nich vybuchla v minulém století, některé vícekrát.

Salvador také leží u Kokosové desky, která se zasouvá pod tu Středoamerickou a Karibskou, což způsobuje pravidelná zemětřesení. San Salvador byl zemětřesením i sopkami dvakrát zničen a třikrát vážně poničen jen ve 20. století. Ale Salvadorcům je to vcelku jedno, ačkoliv vědí, že zkáza se blíží. Asi takhle: Velká jezera, třeba Coatapeque nebo Llopongo, jsou často kráterová jezera na spících čtvrtohorních sopkách. Mají tu přes 300 řek, nejdůležitější je Rio Lempa, která se klikatí horami, díky přehradě se hromadí v obří nádrži a nakonec ústí do Tichého oceánu.

Vrchol země tvoří pohoří Sierra Madre na severu s nejvyšším bodem, který kupodivu není sopka, je to Pico El Pital se svými 2 700 m. n. m. U pobřeží najdeme nížiny a pláže, ta nejoblíbenější je pláž Cuco. Ochrana přírody byla v posledních desetiletích naléhavým problémem, odlesňování a znečištění vody průmyslovými odpady zanechaly výraznou stopu.

O řece Acelhuate radši ani nebudu mluvit. Proto Salvadoru tolik nevadí tropické bouře a hurikány, protože tolik dešťové vody pomáhá doplnit sladkou vodu. Průmysl tvoří největší část ekonomiky, až potom přijde zemědělství. I proto se nejvíce vyváží látky. Na rozdíl od jiných zemí v této oblasti mají v Salvadoru radši jídla s kukuřicí než rýží, třeba atol, elotes locos, tamales a nejtypičtější jídlo, pupusas, najdete úplně všude.

Nedivte se, mnoho jídel je ochucených lorocem a jukou. To zní dobře, ne? To je prozatím to poslední pozitivní, teď nás čeká to nejděsivější ze Salvadoru: DEMOGRAFIE Než se do toho pustíme, ti lidé se nazývají Salvadorci, nejsou to Salvadořané nebo El Salvadorci nebo El Salvadořané, jen Salvadorci. Žije tu asi 6,4 milionů lidí, je to nejhustěji osídlená země střední Ameriky. Etnicky tvoří populaci asi 86 % mesticů, 13 % bělochů a pak jsou další národnosti jako Afrosalvadorci, Arabové, Číňané a Židé.

A tady přichází kontroverze. Ze všech zemí ve Střední Americe je Salvador tak nějak... Řeknu to takhle: ve světě X-Menů by asi byli Wolverine. Jsou to neústupní tvrďáci, vyrovnávají se s násilnou minulostí, která dál ovlivňuje jejich životy, ale snaží se z toho dostat to nejlepší a trochu to spravit. Salvadorská kultura se vyvinula do jakési všední agresivity, na kterou si všichni zvykli. Ve městě Nejapa na sebe při oslavách hází zapálené koule.

Souvisí to s historií. Když se podíváme daleko do minulosti, pochází ze středoamerického kmene jménem Pipil. Něco vám o nich povím. Když si Mayové a Tlaxcalané mysleli, že Španělé jsou bohové, řekli Pipilové: "Ne," a Španěly dvakrát vyhnali ze svého státu, tehdy zvaného Cuzcatlan. Při tom druhém vyhnání říkali: "Ha, máme vaše zbraně, pojďte si pro ně." Vážně, sebrali těm Španělům zbraně. Přeskočíme k občanské válce, která probíhala v letech 1979–1992. Téměř každý dnešní Salvadorec byl tou válkou nějak zasažen a ty jizvy se stále nezahojily.

Došlo k 5 pučům a významná politická strana FMLN vznikla spojením 5 partyzánských skupin. Veřejná politika je ožehavé téma, které všechny frustruje. A nerad to říkám, ale Salvador je označován za nejnebezpečnější neválečnou zemi na světě. Nejhorším problémem je velké množství gangů v zemi, které způsobují, že vraždy jsou běžné. Salvador má moc rád návštěvníky a turisty a většina turistických oblastí je bezpečná a vlídná, problémy jsou hlavně na venkově.

Pokud se rozhodnete jet, mám pro vás několik doporučení od každého Salvadorce, kterého znám. PANÍ INFORMACE Myslete na tyto tipy: Nedělejte ze sebe atrakci. Nenoste žádné draze vypadající oblečení a moc toho s sebou nemějte, oblékejte se nenápadně a obyčejně. Asi by bylo nejlepší nenosit šperky, pokud musíte, noste levné plastové šperky. Nemějte na sobě čísla 13 a 18, mohli by vás považovat za členy gangu MS-13, jednoho z největších v oblasti.

Děkuji. Finanční politika je pro vládu největší výzva. I po tom, co v roce 2001 nahradili colón americkým dolarem, je rozvoj pomalý. Po válce utrpělo vzdělávání a zdravotnictví, ale finance od zahraničních agentur poskytují rozpočet na rozvojové programy. Salvadorci jsou ale rozhodně i umělci. Město La Palma je známé svou školou umění, kterou založil Fernando Llort, v Llobascu mají slavnou keramiku a v San Sebastianu je to textilní umění.

Katolická církev tu hraje velkou roli, asi 75 % obyvatel jsou katolíci, což je zvláštní, protože ti byli během války utlačováni vládou. V muzice si vytvořili vlastní styl cumbia, který každý zná. Zajímavé, jak hudba spojuje lidi. K tomu více v: FRIEND ZONE Salvador je takový diplomatický odpadlík, kamarádí se s kontroverzními zeměmi. Oficiálně uznává jako stát Palestinu, Kosovo a Saharskou arabskou demokratickou republiku, protože proč ne.

Honduras je jeho největší rival, dokonce válčili, ale jen asi 100 hodin, a co teprve spory o ostrov Conejo neboli Králičí ostrov. USA a Kanada jsou blízcí spojenci, protože tam žijí největší komunity Salvadorců, především ve městech na západě jako LA a Vancouver. Za nejlepšího kamaráda ale označil každý Salvadorec, kterého znám, Guatemalu. S Guatemalou neměl Salvador nikdy žádný větší konflikt a Guatemalce považují za bratry. Mají podobnou kulturu, jídlo a už staletí spolu obchodují.

Salvadorci jsou tvrďáci, žijí obklopeni sopkami, zemětřesením, ohnivými koulemi a mají rádi hurikány. Navzdory těm politickým problémům musíte ocenit jejich výdrž. Vědí, jak se po ráně hned zvednout. Počkejte si, příště bude Rovníková Guinea, jediná španělsky mluvící země Afriky. Překlad: jesterka www.videacesky.cz

Komentáře (0)

Zrušit a napsat nový komentář