Chléb, pro který se musíte vrhnout do peceGreat Big Story

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 42
88 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:33
Počet zobrazení:2 585
Gruzínská specialita, chléb chačapuri, se peče v hliněných pecích při velice vysokých teplotách. A pekaři pro něj musejí do pecí zvaných tonir málem skákat.

Přepis titulků

Pro nováčky je vrhání se do pece náročné. Když přijdou poprvé a vidí, jak se to dělá, tak už se často druhý den ze strachu nevrátí. Poznámka: Během natáčení tohoto videa nebyl zraněn žádný pekař. Jak už jste asi pochopili, tohle není obyčejný pekař, není to ani obyčejná pec, není to ani obyčejný chléb. Tohle je chačapuri, což v gruzínštině znamená chléb. Chléb peču už celých 16 let, od roku 2002.

Přestěhoval jsem se z Gruzie a tady v Arménii peču gruzínský chléb. V peci zvané tonir. Když se v dávných dobách dělaly toniry, tak to byly hliněné pece. A i dnes je děláme stejným způsobem. Kdybychom tu techniku změnili, tak už by tonir nefungoval. Pec zvaná tonir je pro výrobu chačapuri klíčová. Když se pec postaví a během šesti až sedmi hodin nažhaví na maximum, tak se stěny pece pokryjí slanou tekutinou.

Vrhání se do pece kvůli chlebu blízko ohni je normální součástí práce. Pekaři toho moc nejí, protože v téhle práci si musíme zachovat figuru. Pekaři se musí vrhat do hliněné nádoby, jejíž teplota dosahuje 400 až 500 stupňů Celsia. Výsledkem je ovšem výjimečný slaný chléb. Jí se výjimečně, třeba na narozeniny, svatby, Vánoce a Nový rok. Ten chléb mi moc chutná.

Chutnější asi ani na světě nenajdete. Překlad: Xardass www.videacesky.cz

Komentáře (8)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Ma nekdo zkusenost stimto chlebem? je fakt dobry nebo jen kazda 'liska chvali svuj ocas'?

00

Odpovědět

A kolikrát se tam takhle musí denně zhoupnout?

12

Odpovědět

Zajímavé na pohled, ale je to jen taková šaškárna, jako když barmani míchají koktejly. Výsledek by byl stejný i kdyby použili standardní pec.

18

Odpovědět

Nebyl. Ve standardní peci se topí pod deskou na kterou se pokládá chleba, takže se chleba ohřívá odspoda. V téhle peci se chleba lepí na stěny, takže se ohřívá z vrchu chleba. A to je dost velký rozdíl.

92

Odpovědět

+kilobyteNemám zkušenosti s touto pecí, ale jen mě tak napadá, že ta stěna, na kterou se to lepí, je přece taky horká, když se ta pec několik hodin rozpaluje než začnou péct. Takže se podle mě peče i z té strany, ze které je nalepený, takže podobně jako ve standardní peci. Z laického hlediska myslím, že výsledek pečení ve standardní peci a v této peci by měl být obdobný. Neříkám však, že stejný, asi je zde trochu jiné proudění tepla, které to peče po povrchu a v toniru je navíc i zakulacený povrch, který pak získá chačapuri chléb. Pokud by to chtěli péct ve standardní peci, tak by to asi šlo nějak napodobit, museli by to péct na nějakém kameni, který by pokryli slanou tekutinou jako v této peci a pak je ještě otázka vyřešit obdobně sálavé teplo. Horší by to bylo s napodobením toho zakulacení. Ale tak či onak, i kdyby to šlo péct ve standardní peci, tak bych si to raději dal z té jejich tonir pece...kvůli tradici :)

00

Odpovědět

+kolinNapodobit se dá vše. Dokonce to bude i stejně chutnat. Ale proč se o to snažit, když veskrze o nic nejde? Vždyť je to jen chleba :D
Jinak tato videa jsou hezká, ale informačně velmi chudá. Škoda.

30

Odpovědět

+hadecNapodobit se to dá, ale to neznamená, že to bude jednodušší.

01

Odpovědět

+kilobyteA přesně o to jde. Proč vymýšlet nějakou novou napodobovací pec, když tahle to umí právě tak, jak je požadováno? Vždyť tam jen kydnou těsto a pak ho odlepí :D Jednodušeji to snad ani už nejde.
Na hromadnou produkci tu pak máme tousťáky :P

00