Přidat do sledovaných sérií 15
81 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:77
Počet zobrazení:6 646

Kanál Mini BIO nám v tomto videu přiblíží životní příběh jedné neobyčejné Afroameričanky. Harriet Tubman byla otrokyně, která sehrála důležitou roli v Americké občanské válce.
 

Narkolepsie - chronická neurologická porucha, kdy mozek není schopen správně regulovat cyklus spánku a bdění. Narkoleptik upadá během dne náhle do spánku nebo trpí extrémní ospalostí, bez ohledu na spánek předchozí noci.
Abolicionismus - hnutí usilující o zrušení nějakého zákona nebo ustanovení. Bylo tak označováno zejména anglo-americké hnutí, jehož hlavním cílem bylo zrušení otroctví a obchodu s otroky.
Tajná železnice (Underground Railroad) - metaforické označení pro systém bezpečných úkrytů a cest podporovaných protiotrokářskými sympatizanty.

Přepis titulků

Jako jedna z nejznámějších převaděček "Tajné železnice", Harriet Tubman zachránila přes 300 otroků během 11 let. Harriet Tubman patří k nejvýznamnějším ženám americké historie. Narodila se na počátku 20. let 19. století jako otrokyně. Své rodné jméno Araminta Ross si změnila na Harriet Tubman poté, co se roku 1844 provdala za Johna Tubmana, svobodného černocha. Jako otrok byla Harriet opakovaně bičována.

Později ji nešťastně zranilo olověné závaží, a toto zranění u ní vyvolalo doživotní záchvaty narkolepsie. Ze strachu, že bude prodána od své rodiny, roku 1849 uprchla do Filadelfie pomocí "Tajné železnice". Bála se, že bude prodána kvůli její nemoci. Utekla spolu se svými dvěma bratry, kteří se chtěli vrátit zpět na plantáž. Nechtěla své bratry opustit, a tak se vrátila zpět s nimi a napodruhé utekla sama.

Za své peníze podnikla samostatné cesty, aby zachránila svou sestru a bratra. V roce 1851 odvedla 11 uprchlíků směrem na sever, a díky tomu získala přezdívku Mojžíš. Harriet Tubman se přezdívalo Mojžíš svého lidu, protože byla velmi úspěšná při osvobozování otroků a byla schopna je odvést z jihu na sever, který byl vnímán jako zaslíbená země.

Je v tom jistá paralela Mojžíše z Bible, který také vedl svůj lid do bezpečí. Tubman roku 1858 asistovala abolicionistovi Johnu Brownovi v rekrutování lidí pro přepad Harperova přístavu. Během občanské války se stala špionem Unie, zdravotní sestrou a vedla ozbrojenou výpravu za osvobození více než 700 otroků. Harriet Tubman byla velmi statečná Afroameričanka. Obětovala tomu celý svůj život a osvobodila přes 1000 lidí a řekla, že by osvobodila daleko víc, kdyby si byli vědomi, že jsou otroky.

Přestože byla za svého života velmi respektována, žila v chudobě a zemřela na zápal plic v roce 1913. Byla pohřbena s vojenskými poctami a později prohlášena za americkou hrdinku prezidentem Obamou. Harriet Tubman je jednou z nejúžasnějších žen historie. Nejenže ty otroky osvobodila, ale ani při tom žádný nezemřel. Překlad: muezli www.videacesky.cz

Komentáře (24)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Viedla ozbrojenu vypravu, ale pritom nikto nikdy neprisiel o zivot? akoze ako?

11

Odpovědět

Napadlo mě to samé.

10

Odpovědět

asi měli plíženi na vysoké úrovni a navíc jejich barva kůže jim umožnuje se dobře maskovat v noci a tedy tajné noční mise. Specnaz dělá to samé, jen teda neporošuje zákony. (prosím nemazat za rasismus myslím to objektivně taky jsem bílej a líp se budu maskovat ve sněhu než někdo jinak zbarvený-neni to o rase ale o maskování)

31

Odpovědět

+Morceblbej rasisto

02

Odpovědět

+Natshapromin už sem to pochopila nedočetla jsem to celé

20

Odpovědět

+MorceSpecnaz nedělá to samé. Lesklé objekty (jako je kůže ať už černá nebo bílá) lehce odráží světlo, čímž na sebe upozorňují mnohem více než objekty s nepravidelným stínovaným povrchem.

10

Odpovědět

tam riak ze zadny z otroku neprisel o zivot.

00

Odpovědět

Nechápu proč jí oslavují...v té době jistě porušovala zákony. Taky když někomu ukradnu na slovensku dceru a převezu jí do česka tak nebudu zachránce ale únosce. I když je v česku lepší životní úroven než na slovensku.

822

Odpovědět

Kolik fetu a chlastu jste v sobě měl když jste tohle napsal? nebo tak funguje Váš mozek normálně?

710

Odpovědět

+NeldorJsem na fetu že neunáším něčí majetek (ano v té době to byl majatek)?

15

Odpovědět

+morceTady jde přece právě o to, že ten "majetek" unášela, protože dneska to, že byl člověk považován za majetek, je hodnocený jako něco nepřijatelnýho...proto je taky oslavovaná...protože bojovala proti týhle nepřijatelný věci- pomáhala lidem, se kterýma bylo zacházeno jako s majetkem (přijde mi popravdě celkem absurdní, že se tohle někomu vůbec musí vysvětlovat O.O)

63

Odpovědět

+eshllinAsi začnu vraždit lidi a třeba za 150 let řeknou že sem dělal správnou věc páč v budoucnosti to budou tak brát.

26

Odpovědět

+MorceNo samozřejmě. :) Až na to, že se to nestane.
To, že bylo amorální, aby byli černoši považovaný za něco míň než většinová společnost, docházelo lidem, který nebyli zabedněný, už tehdy. Ale proces změny režimu holt trval delší dobu.

31

Odpovědět

+eshllinProč by ne? Nemoralita vraždy je stejnak jen odvozená od různých nábožeství které zmizí.

04

Odpovědět

+MorceTo že je otroctví amorální, už v roce 1807 deklarovala Velká Británie a to tím že prohlásila za nelegální veškerý obchod s otroky, o rok později zákaz následovali Dánové, Švédové, a dovoz otroků z Afriky zakázaly také Spojené státy. V roce 1823 obchod s otroky ukončili Portugalci a Holanďané, jejichž námořní kapitáni měli na transatlantickém obchodu s otroky lví podíl, jej zákonem zakázali až v roce 1863.

20

Odpovědět

+Alberto123Děkuji za přednesení širších souvislostí. Spíš jsem chtěl poukázat na to že to co v jednu dobu je nezákonné je v další dobu hrdinský čin

02

Odpovědět

+MorceOtroctví bylo nelegální z pohledu Ústavy, kterou sepsali Otcové zakladatelé při vyhlášení samostatnosti. Úplný zákaz otroctví a rasové segregace prosadil až generál Grant během svého úřadování jako prezident USA. Tedy po událostech ve videu a po konci občanské války severu proti jihu. K jejich reálnému prosazování začalo docházet na jihu až v 60. letech 20. století během prezidenta Johnsona.

Zajímavé filmy na toto téma (nemusejí pravdivě reprezentovat reálné události a mohou být historicky pokřivené):
- Nástupce, film o úřadování Johnsona, hraje ho Heisenberg z Breaking Bad a taky se tak občas chová http://www.csfd.cz/film/62026-nastupce/prehled/
- Hořící Mississippi, během občanských nepokojů za úřadování Johnsona došlo k vraždě aktivistů na jihu http://www.csfd.cz/film/7121-horici-mississippi/prehled/
- Manderlay, experimentální snímek Larse von Triera o postavení černochů na americkém jihu ve 30. letech 20. století http://www.csfd.cz/film/117209-manderlay/prehled/
- Zrození Národa, je to jeden z prvních filmů z přelomu 19. a 20. století a členové Ku-klux-klanu tam jsou líčeni jako hrdinové, každopádně řemeslná stránka je výborná - sloužil jako učební materiál pro nacisty i komunisty, jak točit historický epos na obhajobu svých myšlenek; některé scény sloužily i jako zdrojový materiál pro Pána prstenů http://www.csfd.cz/film/3439-zrozeni-naroda/prehled/
- Amistad, o vzbouření otroků na začátku 19. století, kteří byli násilně odvlečeni z Afriky a podvodně označeni za otroky narozené na Kubě (tou dobou byl už dovoz otroků z Afriky nelegální!)
http://www.csfd.cz/film/8627-amistad/prehled/

11

Odpovědět

Podle zakonu uz jen tim, ze utekla, ukradla sama sebe. Podle jinych zakonu mela byt 1/3 Cechu "zgermanizovana" a zbytek zplynovan, Heidrich jeste pred smrti zadal lekarske prohlidky naroda, kde se melo rozhodovat o tom, kdo skonci v plynu, kdo na Sibiri jako otrok a kdo bude Nemec. Ale ti zlocinci z odboje ho zabili a "porusili tim zakon". Jo a abych nezapomnel, ty ses kreten a porusujes zakony prirody.

111

Odpovědět

+HihihihiA kdyby vyhrál Hitler tak zase tedka čtu že nás chtěl Stalin zeslovanit (oh počkat) a nebo poslat do gulagu. Historii píší vítězové jak řekl kapitán Price od SAS.

15

Odpovědět

+MorceVidim, ze ti chybi soudnost, smutne. Jiste nebudu prvni ani posledni, kdo ti to napise, ale pro trolleni nemas cit, natoz talent. Neumet vyuzit tema otroctvi v USA pro libovolny trolling, to je skoro zoufalstvi. Vetsina lidi v reakcich se misto nasrani, ci pobaveni (obvykle reakce na kvalitniho trolla) snazi argumentovat a v klidu ti to vysvetlovat, tva nasledna reakce v nich nezanecha uz vůbec nic.

Mimochodem, to, ze neco funguje v anglictine jeste neznamena, ze kdyz to napises cesky, bude to stejne cool, nebude. Napis si jeziskovi o voucher na kurz "Jak trollit v internetovych diskuzich - lekce pro duchodce a zacatecniky" a treba se to zlepsi, ale dle tveho predvedeneho vykonu tomu moc neverim. Kazdopadne, preji malo stesti.

61

Odpovědět

+HihihihiUž vidim jak za 150let budou videa o těch kteří zachránili uprchlíky ve středozemním moři

00

Odpovědět

zajimave video, vic prosim

02

Odpovědět

V 0:20 máte chybku - v titulkách je že se narodila na počátku 20. let 18. století, ale má být 19. století, protože ve videu říká in the early 1820s.

40

Odpovědět

Dík, opraveno :)

20