Helsinští robotičtí knihovníciTom Scott

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 5
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:58
Počet zobrazení:5 222
Helsinská centrální knihovna začala využívat ke kategorizaci knih roboty, kteří mají knihovníkům ušetřit práci, ale zároveň je o ni nepřipravit. Spolu s tím představuje pojetí toho, jak by měly vypadat knihovny 21. století.

Přepis titulků

Hodně lidí si myslí, že knihovník jenom půjčuje a vybírá knihy, ale tak to není. Je to vysoce kvalifikovaná profese, na kterou musíte mít určitý trénink. Je to o pomoci lidem s výzkumem a přístupem ke všem druhům znalostem. Ve 20. století bylo vědění zapsáno v knihách a na páskách mikrofilmů v centrální budově každého města, jako je tahle, jako veřejné zboží. Což je vlastně pořádný zázrak. Moderní veřejná knihovna je revoluční, úžasná myšlenka. Znalosti a informace by měli mít všichni.

Nejen bohatí a nejen chytří. Ve 21. století tomu tak stále je. Mnoho z těchto informací může být online a na mobilech, ale podrobné informace, výzkum, oddělování pravdy od fikce by neměly být jen pro lidi, kteří chápou složité akademické citace a odkazy. Pokud nevíte, jak si něco najít, pokud nevíte, co vlastně hledáte, pokud nemáte slova, prací knihovníka je pomoci vám to zjistit.

Tohle by knihovníci v ideálním světě dělali a netlačili vozík a nezařazovali knihy. Proto tady v Oodi, nové helsinské centrální knihovně, ty knihy zařazuje robot. Tato budova Oodi byla postavena loni, takže je to docela nová budova, a proto tu máme spoustu nových technologií a nových služeb. Říká se, že je to jako obývák pro občany. Například v prvním patře máme kino.

Pak ve druhém patře máme něco na práci. Například 3D tiskárny, laserové řezačky a hudební studia. A dokonce i kuchyň. Můžete hrát počítačové hry. Máme tam hodiny VR a herní počítače. Oodi není tradiční knihovna, takže ve třetím patře, kde máme naše knihy, nevládne hrobové ticho.

Lidé tu mohou normálně mluvit. Také máme několik tříd pro tiché čtení. V normálních velkých knihovnách je obvykle nějaký druh vraceče, který třídí knihy na správná místa. To tu máme také. Zákazníci mohou vrátit knihy v prvním patře, ty přijdou pomocí dopravníku do sklepa a jsou tříděny podle žánru a jazyka.

Je to celkem prostá věc, ale i to budeme dále automatizovat. Máme pár robotických ramen a pak máme tři mobilní roboty. Tito mobilní roboti vyzvednou krabice, které pak převezou do třetího patra, kde mohou zaměstnanci knihy zakládat. Malá část knih bude uskladněna naším robotickým ramenem, které dá knihy do regálů.

A až bude police plná, tito mobilní roboti ji přemístí. Pak máme v plánu použít mobilní roboty na noc ke skenování knih s anténami RFID, takže budeme vědět, jestli jsou nějaké knihy na špatných místech. Tito mobilní roboti jsou naprogramováni, aby se vyhnuli srážkám s lidmi. Pokud se někdo dostane před našeho robota, tak robot vypočítá novou trasu a najde jiný způsob, jak se dostat do správné pozice.

Alespoň doteď tu nebyly žádné nehody nebo podobné věci, takže spolu roboti a lidé dobře vycházeli. A lidé jsou na ně docela zvědaví, proč je tu máme a co dokážou dělat. Tato knihovna je díky robotům dost známá. Měli i prototyp s velkými kukadly, který vedl lidi k potřebné polici. Dost lidí ale umí sledovat ukazatele. Skutečná práce robotů je stejná, jako robotů všude jinde – automatizace.

Neplýtvejte časem knihovníků úkoly, které teď zvládne počítač. Pokud máte veřejné knihovny jen s knihami, pak ano, vypadají zastarale. Veřejné knihovny 21. století budou tam, kde si půjčíte knihu, to se nezmění, ale knihovny nikdy nebyly jen o knihách. Jsou o informacích. Zdarma přímo na místě, bez cenovky. Jsou o spolupráci a komunikaci. A jistotě, že každý najde pravdu.

Většina knihoven nemá roboty, ale každá knihovna má knihovníky. A ti jsou důležití. Díky celému týmu, že mě tu provedli. Více o nich v odkazu v popisku. Překlad: Karolína I. www.videacesky.cz

Komentáře (6)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Nejvíc mě na tom fascinuje, že ta knihovna dokázala sehnat na to všechno tolik financí.

100

Odpovědět

Do 20 mega kč možno s prehľadom, dotácie, investície mesta, šup sem, šup tam a hotovo.
Ten robot čo vkladá knížky, uR5-e stojí 25Keur + ruka 5K eur, čo sa týka programovania, naučí sa to aj knihovník, je to vážne easy. Ten roztomilý robot MiR200 31K eur, taktiež user friendly.

00

Odpovědět

+Richmond153Když se dívám na tu budovu, tak mi přijde, že robůtci za milion jsou spíš vedlejší položka.

00

Odpovědět

+jjkaj taká Lotyšská národná knihovňa je tiež gigantická stavba, v podstate každá veľká knihovňa je gigantická. Osobne som si myslel že je to parlament, hah.

00

Odpovědět

Stejně je to vtipny, jak na neco tak duleziteho, co ovlivnuje chod dejin jako je vzdelani/informace musime premyslet, jestli par milionu neni moc kde je vezmeme, ale ze jedna prumerna stihacka, ktera ma v pripade konfliktu pramalej vliv stoji miliardu a to za ni dame.

20

Odpovědět

Kolaborativne roboty sú tak lacné, že si ju dovolí i knihovňa alebo v prípade bývalej práce, keď som bol na dni otvorených dverí, nosili cukríky a zákusky medzi deti.

06