Přidat do sledovaných sérií 2
79 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:373
Počet zobrazení:4 096

Lidé jsou téměř jediní živočichové, kteří mají schopnost ztratit se. Proč tomu tak je? Na otázku se vám pokusí odpovědět Hladová bestie.

Přepis titulků

- Ahoj, Já jsem Marc Fennel. - A já Lewis Hobba. Vzpřímená chůze, schopnost řeči, ovládnutí ohně, postavení palce a zakončení věty toho druhého. Tohle je jen pár věcí, které nás dělají lidskými bytostmi. Ale máme ještě jednu, poněkud trapnou schopnost. Schopnost ztratit se. Věřte, nebo ne, ale my, lidi, jsme jedni z mála živočichů, kteří se dokážou ztratit.

Nemáme vnitřní orientační smysl. Orientujeme se pomocí orientačních bodů. Vím, že když tamhle je přechod, tamhle kostel a auta se na mě řítí odtamtud, jsem na kruhovém objezdu. Na druhou stranu zvířata vždy najdou cestu domů. Třeba takový Bambi. Škoda jen jeho mámy. Ale sakra, i E.T.

našel cestu domů, a to ani neměl nohy. Co jsou ty kouzelné schopnosti, které mají zvířata navíc oproti nám? Mají magnety. Ukázalo se, že mnoho zvířat dokáže vnímat zemské magnetické pole. Například netopýři díky takzvanému magnetitu. Všichni tihle mravenci podle vědců najdou cestu domů i se zavázanýma očima díky vnitřnímu krokoměru, což je absurdní. Jak by mohli mravencům zavázat oči? Lososi mají hned tři takové schopnosti.

Nejen, že jsou přitahováni k ledničkám - ochranná známka, také se orientují pomocí čichu a hydrodynamickým změnám. Ale máme i výjimku. Co zatoulaní psi? Jestliže jsou psi tak skvělí v orientaci, proč máme útulky pro ztracené psy? - Čau. - Nazdar. Pes! Nejsem ztracený. Jsem přesně tam, kde chci být, být ztracený je lidská věc. Nesuďte mě!

Lewisi? Nejhorší na tom je, že máme neurony určené pro orientaci. Dříve jsme nepotřebovali Google mapy, aby nám pomohly najít čočku v supermarketu. Po celé generace se Eskymáci navigovali pomocí beztvarých záchytných bodů. A šlo to. Eskymák Lední medvěd Až donedávna ani neměli slovo pro "být ztracen". Ale proč?

Ztratili jsme schopnost orientace během evoluce? To je jedna z teorií, ale existuje i jiná, a to ta, že jsme ji vyměnili za něco lepšiho. Za schopnost pochopení meta prostoru. Skupina Collins Elite přišla s teorií, že lidé jsou schopni vygenerovat vlastní realitu. Kouzelnou, neviditelnou realitu. Zjednodušeně řečeno - Internet. A kvůli tomu na Facebooku nepotkáte moc lososů. Heh, a máte to! - Jsme úplně ztracení, že jo?

- Sklapni! Překlad: Foxii www.videacesky.cz

Komentáře (18)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Musíme na sebe být pyšní! Já se třeba dokážu ztratit v plněosvětlené místnosti velké 2x2m.

191

Odpovědět

na té "poušti" jsem asi byl. Je to v Kill Devil Hills

190

Odpovědět

videa od Hungry Beast jsou v celku zajímavá, a jinak jestli to má končit, tak bych jí osobně ještě rád viděl to video o MDMA ;)

180

Odpovědět

Co všichni máte? Tohle je pro mě jeden z nejlepších dílů! Naprosto jasně 10/10

180

Odpovědět

dost dobrý 10/10

180

Odpovědět

Náhodou to bylo super. Jak tam nejsou konspirace, ale člověk se dokonce něco může dozvědět, tak se to hned nelíbí, nebo co... :D

180

Odpovědět

preco pisete ze to bolo slabe doteraz som to nevedel a je to zujimave zistenie :)

180

Odpovědět

MDMA by mohlo byť v pohode. Toto bol odpad, sorry.

180

Odpovědět

Prosím dávejte i další hladový bestie to je jedno že to je bez skládačky hlavně že je to zajmavé :-)

180

Odpovědět

I já se dokážu ztratit. A to i přesto, že jsem neskutečné prase! :D

180

Odpovědět

mne sa to nahodou pacilo :) nebolo to uz tak provokativne, ale urcite nie zle

180

Odpovědět

LooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooL

180

Odpovědět

Asi predposledni .. tohle uz se me samotne taky moc nelibilo.. ale jeste tam je jedno udelane jako ta "skladacka" o MDMA docela pekne ...:) Jinak je vice-mene s australskou tematikou, ktera nam stredoevropanum nic moc nerekne:)

180

Odpovědět

"Jak mohli vědci zavázat mravencům oči?" :D :D :D :D

180

Odpovědět

Taky už Hladová bestie končí. :-) Foxii mi psala, že už tam pak nejsou tak zajímavá videa, takže byl tohle asi poslední díl.

180

Další