Jak může zrušení síťové neutrality ovlivnit internet

Thumbnail play icon
91 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:96
Počet zobrazení:6 201

Tématem síťové neutrality v USA a její křehkosti v rukou lidí, kterým do rukou nepatří, se tady zabýval už John Oliver. A reakci se mu podařilo vyvolat takovou, až z toho dokonce vzniklo další video! Co se ale od té doby změnilo?

Před týdnem, tedy 14. prosince 2017, proběhlo v USA důležité hlasování, ve kterém Federální komunikační komise výsledkem 3:2 poslala ke dnu tzv. princip síťové neutrality, který zakazuje poskytovatelům internetového připojení zpomalovat, blokovat nebo měnit přístup k určitým službám.

Ztráta povinnosti jednotného přístupu k veškerému provozu na síti teď může vést například k vyšším poplatkům pro weby, které vyžadují stahování většího objemu dat, nebo pro uživatele, kteří chtějí takové weby navštěvovat. Ale co všechno si teď silné společnosti, které mají v USA monopol na poskytování internetu, vymyslí, to si zatím můžeme jen představovat...

 

Přepis titulků

Širokopásmové připojení zásadně proměnilo internet. V dobách vytáčeného připojení informace putovaly jen pomalu a stránky se načítaly celou věčnost. Tohle video byste s ním sledovat nemohli. Dnešní internet vypadá úplně jinak. Proto je zarážející, že poslední zákon týkající se regulace internetu Kongres přijal roku 1996. Otázka regulace internetu se tak dostala do rukou pětice nikým nevolených úředníků – Federální komunikační komise (FCC).

Jak se mění prostředky přístupu k internetu, komise rozhoduje, jaká pravidla platí pro společnosti, které tyto prostředky poskytují. Trumpem jmenovaný nový předseda Ajit Pai a FCC však chystají změny, které změní způsob, jakým užíváme internet. FCC RUŠÍ NEUTRALITU FCC POTOPILO NEUTRALITU VOX Zůstaňte v klidu.

Internet se kvůli tomu nezhroutí. Toto rozhodnutí staví FCC na špatnou stranu barikády. CORYNNNE MCSHERRY ELECTRONIC FRONTIER FOUNDATION Vzniká tím zcela nový a neřízený souboj o internet, a to je opravdu nebezpečné. Je to v p*deli! Jsme svědky proměny internetu na placenou kabelovku. Nadchází temné období pro inovaci a malé podniky a temné časy čekají i uživatele.

Pojďme si nejdřív ujasnit, co přesně to síťová neutralita je. Všeobecně panuje shoda o tom, DANIEL LYONS BOSTON COLLEGE že by provozovatelé internetu měli přistupovat k provozu na síti jednotně. Společnosti, jejichž vysílače a kabely tedy používáme, nesmějí blokovat nebo zpomalit data z určitých stránek nebo aplikací. Zároveň nemohou uzavírat dohody, které zvýhodní určitá data oproti jiným.

Stránky jako Facebook, Google a Netflix jsou velkými fanoušky síťové neutrality. I když totiž některý jejich obsah jako například tohle video vyžaduje třeba ve srovnání s e-mailem vyšší datový tok, poskytovatelé internetu nemohou účtovat víc za to, že se ten velký objem informací dostal až k nám. Což je přesně důvod, proč postkytovatelé jako Comcast, Verizon a AT&T protestují. Kdyby mohli po YouTube a Netflixu za ty velké objemy dat chtít víc, vydělali by balík peněz.

A teď, když FCC neutralitu zrušilo, se do toho jistojistě pustí. Navýšení cen se může dotknout i zákazníka, který chce chodit na weby s vyšším datovým tokem. Někteří oponují, že tohle dává zákazníkům větší volnost. Něco na tom je, protože třeba moje dcera prožene moje data u Verizonu jen věčným otvíráním Instagramu. Takže kdybych jí mohl dát mobil na volání a zprávy, ale bez Instagramu, aby nečerpala moje data, bral bych to.

Tím, že se do popředí dostanou velikáni jako Instagram, to však budou mít začínající projekty stále těžší a těžší. Teď přece víc než kdykoliv dříve chceme, aby prostor dostaly i nové služby a platformy, aby se mohly zapojit do hry a nabídnout něco nového. Zkuste si představit svět, kde máme jenom MySpace! To přece nechceme, a síťová neutralita je jedním z důvodů, proč to tak není. Do roku 2005 byli poskytovatelé internetu klasifikováni jako dopravci, takže je FCC mohlo spravovat jako telefonní operátory.

Tenkrát se dohlíželo na to, aby telefonní společnosti neúčtovaly víc za to, že někdo používá vytáčené připojení, třeba AOL. A když telefonní společnosti přišly s kabely s DSL širokopásmovým připojením, pravidla je donutila, aby zpřístupnily vedení i pro své konkurenty. A zákazník měl najednou na výběr, jakého poskytovatele zvolí. Washington Post v roce 2003 zmiňuje 18 různých DSL připojení jen pro území Washingtonu D.C.

Dnes je tam výběr sotva poloviční. Co se stalo? V roce 2005 udělalo FCC to samé co teď v roce 2017. Prohlásilo, že poskytovatelé internetu nejsou dopravci, a regulace skončila. A v důsledku toho se mezi poskytovateli vytvořily monopoly. V dnešní době až dvě třetiny Američanů žijí v místě s jediným poskytovatelem. A pokud se ten jejich rozhodne blokovat, zpomalovat nebo zpoplatňovat data, protože najednou může, pak to musí buď přijmout, nebo se rozloučit s internetem.

Navzdory tomu, že většina voličů demokratů i republikánů podporuje neutralitu, nevypadá to, že ji Kongres nebo FCC v nejbližší době oživí. Překlad: Mia_91 www.videacesky.cz

Komentáře (16)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

vox? vazne?

02

Odpovědět

Dobře a teď nejdůležitější otázka! Jaký to bude mít vliv na Youjizz nebo PornHub. Den, kdy Země přestala masturbovat se nezadržitelně blíží.

120

Odpovědět

Nejsem v tomhle úplně technicky znalý, ale nepomůže ptoi tomuhle například šifrovaná VPNka, či celkově šifrovaná komunikace? Poskytovatel nemá v takovém případě možnost zjistit co za data vlastně přenáší.

12

Odpovědět

spravne, a preto ti poskytovatel zacne spomalovat VPN.

241

Odpovědět

Netvořte paniku. Všichni tady umřeme!!! :D

62

Odpovědět

Jo to zajímé*, ovšem je tu stejný problém, jako když člověk sedí ve vlaku jedoucím plnou rychlostí do pekel. Teoreticky sice může vyskočit, ale reálně je rukojmím strojvedoucího a kolejí. Tohle je jedna z mnoha nevýhod globalizace, o věcech co se nás budou do 10-15 let bezprostedně týkat, se rozhodne jinde a možnost zasáhnout nemáme ani teoretickou.

*(v tom pratchetovském smyslu "zajímavé časy")

141

Odpovědět

*Je to zajímavé

10

Odpovědět

* i druhá strana mince.

Asi se dívám na videa moc brzo po vánočním večírku.

12

Odpovědět

Rozhodnutí a výsledek je samozřejmě kombinace hodně jídla a projímadla, ale je tu u druhá strana mince.

Vždy, když se začne extrémně regulovat, omezovat a zpoplatňovat, lidstvo si vždycky hledalo cestičky, jak obejít tyto věci nebo nabídnou alternativu. A ve výsledku se často jedná o nové vynálezy, objevy nebo i ekonomické jevy a změny. Takže já bych hnedka flintu do žita neházel. Třeba se zase dočkáme něčeho revolučního.

1211

Odpovědět

Neber to úplně vážně, chápu jak to myslíš, ale je to, jak kdyby si řek, že kvůli válkám vzniká nejvíc nových technologií, takže je dobře, když je budem vyvolávat. Ano, může díky tomu vzniknout něco užitečnýho, ale nepřebije to všechno negativní, co to nese.

202

Odpovědět

+BullOverTo už je hodně přitažené za vlasy. Rozhodnutí jedné komise, které má nyní vliv pouze na jeden konkrétní stát a jejich obyvatelstvo, tedy pouze vnitrostátní rozhodnutí se nedá vůbec porovnávat s něčím, jako je válka. I když uznávám, že určitá možnost v podobě dominového efektu se může stát.

Válka byla a vždy bude věc, která má okamžitě plošný vliv, který leze za hranic jako záplava a má globální následky. Osobně se stavím naprosto negativně k tvrzení, že bez válek by nebylo bla bla bla. Jak říkáš, mnohé negativní to prostě nepřebije.

02

Odpovědět

+InkognitoMá nyní vliv na jeden stát, pravda, ale vliv na USA přesahuje dalece státní hranice, zejména v otázce regulace internetu. Pokud někdo napíše že je jedná POUZE o vnitrostátní rozhodnutí USA, tak je zcela zřejmé, že nemá naprosto potuchy o tom, jak se internet historicky vyvíjel a co směruje jeho vývoj v současnosti.

20

Odpovědět

+CelegormA proto je dobré číst dál, kde uznávám možnost dominového efektu. Neboj se, já chápu dopad, který to může mít, že z toho může nakonec vzniknout P2P technologie, nadnárodní korporace začnou "okupovat kabely" a z původní svobodné technologie se stane jenom další komerční produkt (mluvím jako laik, protože jsem pouhý uživatel). Pouze jsem srovnával rozhodnutí komise, které má zatím prozatímní efekt na půdě USA (můžeme se jenom domnívat, co se začne dít), se samotnou válkou.

Opět jenom opakuji, je to průser, ale ještě jsem nezažil, že by po takových věcech slunce nevyšlo a lidstvo zaniklo. Většinou přišly změny, které často přinesly něco nového.

Dál se k tomu už nebudu vyjadřovat, protože chytaní za slova je v internetové diskuzi klasika. Jestli máš už nějaké informace, co se URČITĚ stane, ne pouze dohady a vyhlídky (jako placený přístup na určité domény apod.), tak sem s nimi, rád se poučím.

15

Odpovědět

+InkognitoPobavilo mě nařcění za "chcení za slovo" a následné vložení vlastního slova do mých a chycení za něj, kážem vodu pijem víno?

A samozřejmě že výsledky nemám, ale existuje něco jako poučení z předchozího vývoje a analogie, což je důležité pro neopakování chyb.

A ono pověstné myšlení v intenci "lidstvo se s tím nějak srovná" je velmi podobné tomu co se říkalo dříve "ona to příroda nějak zvládne", vše platné jen do jisté omezené míry. Osobně tenhle postoj nemůžu vystát, jelikož se jím dá relativizovat vše, od nevynesení odpadků po genocidu.

Jinak souhlasím že další diskuse by neměla smysl, jelikož jakékoliv zakončení "rád se poučím" je intelektuální alternativou obratu "vyliž si". :-D

60

Odpovědět

+CelegormTak tady opravdu končíme, jelikož všechno co jsem řekl, se snažíš nějak proti mně negativně obrátit. Jenom jsem něco tvrdil a snažil jsem se nějak popsat názor, myšlenku a ty už jenom dané věci popisuješ, jak jsou špatné. Dobře jestli jsem tak špatný a ve všem, co jsem řekl, vidíš analogii k něčemu s čím nesouhlasíš nebo nemáš rád, tvoje věc. A opravdu jsem se chtěl poučit o něčem novém, protože o dané problematice nejspíše víš více. Jestli to bereš jako "vyliž si", tak tak jsem to opravdu nemyslel. Nezdržuj se odpovědí, už to ani nebudu číst, pardon.

06

Odpovědět

+InkognitoŘíkal jsem, aby si to nebral úplně vážně. Vim, že je to hodně přehnaný, ale princip je stejnej.

10