Jak se můžete podílet na vědeckém bádání?

Thumbnail play icon
75 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:128
Počet zobrazení:3 915

Možná většinu z vás už napadlo, že současná věda je něco, do čeho se člověk bez patřičného vzdělání nemůže zapojit. Avšak to není úplně pravda. I vy totiž můžete vědeckému výzkumu přispět přímo od obrazovky svého počítače.

 

Pokud vás toto téma zaujalo, více informací můžete nalézt například na této stránce. Najdete zde i seznam projektů a fórum. Existuje i projekt Zooniverse, ve kterém můžete přispět k výzkumu vesmíru nebo Země přímo svou aktivní účastí.

Přepis titulků

Chcete pomoct odhalit tajemství vesmíru? Je to snazší, než si myslíte. Žijeme v úžasné době vědeckých objevů. Ušli jsme velmi dlouhou cestu. Před několika staletími naše přístroje sotva stačily k určení toho, jak funguje vesmír. První teleskopy zvětšovaly pouze třikrát. Vybavení, které vědci používají v dnešní době, vytváří spoustu dat.

Výzvou dnešní doby je dát těm datům nějaký význam. Jistě, můžete si propůjčit výpočetní čas na superpočítači. Ale po tomto výpočetním času je obří poptávka. Navíc je drahý. A ani superpočítače nedokážou někdy vyřešit problém dostatečně rychle. Ale co kdybyste mohli vzít ten obří balík informací a rozdělit ho do menších částí? Potom byste mohli dát jednu část jednomu počítači, druhou část druhému počítači a třetí část třetímu počítači.

Pokud byste měli k dispozici dostatečně velkou síť počítačů, dokázali byste problém vyřešit mnohem rychleji, než kdyby na tom pracoval jediný stroj. Říká se tomu distribuované výpočty. Nejde o nic nového Už od dob vynálezu počítačů hledáme způsob, jak je spojit tak, aby odvedly větší kus práce.

Ale až v 90. letech 20. století jsme byli svědky vzniku skutečných distribuovaných výpočtů. Současné projekty v distribuovaných výpočtech často sdílí dvě mé oblíbené vlastnosti. Zaprvé, využívají nevyužitý čas procesoru k vědeckým výpočtům. Zadruhé, dovolují lidem, jako jsem já nebo vy, podílet se na vědeckých objevech.

To znamená, že váš počítač může pomoct vědcům při výzkumu. Jinak by byl jeho výpočetní čas promrhán. Existuje obří množství takovýchto projektů. Většina z nich pracuje pod systémem zvaným Berkeley Open Infrastructure for Network Computing, neboli BOINC. Ano, to je jejich zkratka.

V BOINC jsou zahrnuty všechny vědní obory. Příkladem je třeba Seti@home. Tento projekt zpracovává obří množství informací získaných z radioteleskopů. A co hledají? Signály vyslané inteligentními mimozemšťany. Jo, já vím! Pak je tu Atlas@home.

Jeho výzkum je spojený s Velkým hadronovým urychlovačem, který hledá důkazy o věcech, jako je temná hmota. BOINC je pouze špičkou ledovce. Existují i další projekty. Třeba Folding@home Standfordské univerzity. Ten zkoumá skládání proteinů a mohl by vést k vytvoření léků na Alzheimera nebo rakovinu. Můžete být součástí dalšího obřího vědeckého objevu.

A jak se můžete zapojit? Většinou si stačí jen stáhnout program a nainstalovat ho. Tento program přijme práci od vybraného projektu, když zrovna na počítači nic neděláte, zpracuje ji a poté výsledek odešle zpět. Pokud byste najednou potřebovali počítač používat, program se uspí, dokud nebudete hotoví. Pak se opět spustí.

Podle mě je na tom nejlepší to, že pouze nepomáháte zpracovat práci vědců, ale že se sami zapojujete do vědeckého bádání. Často si myslíme, že věda je jako něco z jiné planety. Je velmi vzdálená každodennímu životu. Díky tomuto se můžeme do vědy aktivně zapojit. A ačkoliv se to může zdát jen jako maličkost, díky tomu systému mohou lidé jako já a vy ovlivnit budoucnost.

Bude to mít velký vědecký přínos. To mě přivádí k následující otázce: Jakému projektu byste byli ochotní věnovat svůj nevyužitý výpočetní čas? Napište nám to v komentářích a vysvětlete proč. Pokud se vám video líbilo, dejte mu palec nahoru, odebírejte mě a zkuste se podívat na má další videa. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (46)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jakožto nolifer do toho klidně jdu. Za těch 15 minut co sem ve sprše (tudíž neaktivní) snad stihnou něco vypočítat.

00

Odpovědět

Vzhledem k tomu, že pokud váš PC běží pravidelně přes noc, tak se dá říct, že 75% času je v "IDLE" tedy neaktivní s minimální spotřebou.

Trošku kalkulace:

PC pravidelně zapínám v 7 večer (za předpokladu že ho vůbec vypínám!), 2 hodiny něco dělám a v 6 ráno jdu do práce a PC vypínám.

To dělá 10hodin IDLE, při spotřebě procesoru Intel 75W, to dělá 750Wh za den. 750Wh*31 je 23250 Wh měsíčně. Při ceně jedné KWh 4,5Kč 105Kč/měsíc.

K mé aktuální spotřebě, kterou jsem rok měřil na Wattmetru jsem změřil za rok podobného používání útratu 1400kč za elektřinu (ročně). To znamená téměř jedenkrát tolik (12*105) se mi zvedne účet za elektřinu na 2600Kč jen za PC. A to jen v ideálních podmínkách.

No nevím, když připočtu snížení životnosti procesoru (která není ani 30let a dokonce ani 15let ale když se zadaří tak 8-12let a při přetaktování dokonce řádově nižší (x86)) a dalších komponent pro nějaké "hokusy pokusy" rádoby vědců kteří nedostali ani dotaci protože jejich projekt je přinejmenším šílený, tak nevím no.

-> Přispějte radši na nějakou slušnou charitu

740

Odpovědět

Mimochodem v IDLE má ten procesor 6W spotřebu (a to jsem ještě možná přehnal), to dělá 1,86KWh měsíčně, což je 8,37Kč.

Charita za 500,- mi stále dává větší smysl...

A čím starší máte stroj, tím je tam poměr výkon/spotřeba/cena o to horší.

01

Odpovědět

Mě nejvíc dostává, jak většina těchto odpůrců žije v představě, že musíte nechat počítač puštěný neustále. Ta myšlenka je v tom, že se bude počítat v době, kdy počítač nevytěžujete naplno, tedy v době, kdy u něj jste, ale nepoužíváte celý výkon.

A proč si necháváte puštěné PC celou noc, když u něj jste jen dvě hodiny? To není "vyhazování" peněz?

Ten váš výpočet se spotřebou není správný. Nemůžete vzít celkovou spotřebu a říct, že o tolik zaplatíte navíc. Musíte vzít spotřebu v zátěži a odečíst spotřebu v IDLE a výsledkem je to, co zaplatíte navíc. To je matematika základní školy...

O kousek níž píšete, ať překladatel nešíří bludy a pak tu šíříte bludy o procesorech vy. Procesory mají životnost opravdu kolem 20 let(výpočet se prováděl matematickou extrapolací, uváděli CPU do různých extrémních nastavení (napětí, frekvence) a po selhání extrapolovali data na běžnou situaci. To je normální matematická technika) Navíc CPU nezabíjí vytěžování, ale teplota. Takže pokud přetaktováváš a správně nechladíš, je to tvá vina. Navíc nevím, co chcete připočítávat. I kdyby byla životnost těch 8 let (což není), tak za 3-4 roky bude procesor stejně morálně zastaralý a zralý na výměnu.

A prosím, nevyjadřujte se o autorech těch projektů, když jste o tom nic nezjistil. Za většinou projektů stojí přední světové univerzity, takže "rádoby vědce" bych si odpustil. Jen ze sebe děláte většího pitomce, než ve skutečnosti asi jste.

464

Odpovědět

+PersekutorMohl jste uvést v prvním odstavci, že jste jen troll co musí něco napsat za každou cenu i když nemá páru a tudíž mi ušetřil čas i mozkovou kapacitu, ale vy jste řekl Ne.

541

Odpovědět

+PersekutorPřesně jak jsem čekal. Místo obhajoby svých názorů nebo vyvrácení těch mých začnete jen urážet. S váma zahazovat čas nebudu, protože mi už není 15. ;-)

305

Odpovědět

+PersekutorPřekroutil jste moji reakci, ve svoji reakci... Dětinské

329

Odpovědět

+PersekutorPřipomínáte mi Švejka... No to může udělat jedině bllbec!

327

Odpovědět

+PersekutorKeby si strávil toľko času prácou, ako jebnutýma počtama o ničom, možno by si nemusel rátať centy...

130

Odpovědět

+PersekutorTakováhle odpověď by mne nikdy nenapadla, asi víte proč. V tomhle případě platí nejspíš podle sebe soudím tebe? :) Tak nápodobně kolego :)

19

Odpovědět

Asi zalozim vedecky projekt dolovania Bitcoinov. Bude sa volat bitcoin@myHome

122

Odpovědět

Ještě by stálo za to zmínit FoldIt kde se na skládání proteinů využívá nejdokonalejšího počítače na prostorovou orientaci - lidského mozku.

40

Odpovědět

Video by zasloužilo podtitul "aneb jak outsourcovat náklady vědeckého bádání".

Výpočetní čas superpočítače je drahej, ale i výpočetní čas vašeho počítače něco stojí. Když váš počítač nic nedělá, nedělá to nic co dělá na plný obrátky ale zpomalí se a šetří elektřinu. Když na něj nainstalujete ty programy o kterých mluví, bude furt něco počítat a bude žrát klidně o desítky watthodin elektřiny průměrně víc. A milé vědecké prográmky vám tak za měsíc vytáhnou z peněženky 100 i víc Kč. Více zatíženej počítač se i více zahřívá a některé komponenty mají při vyšší teplotě nižší životnost. Někdo ten výpočetní čas prostě musí zaplatit. Nic není zadarmo.

Kdo chce podporovat vědu ať to dělá. Ale oblbovat lidi že můžete jen tak, snadno podporovat vědecké bádání a schválně neříkat důležitou informaci - co vás to bude stát - se mi zdá poněkud v rozporu s proklamovanou podstatou, duchem vědy...

328

Odpovědět

3€ mesačne... wow.... aby si sa nezruinoval

1216

Odpovědět

Já bych s tím, že se ti bude počítač značně zahřívat, nesouhlasil. Pokud máš stolní počítač a v něm nějaké normální odvětrávání (klasický jeden ventilátor vpředu a jeden vzadu), tak se ti teplota uvnitř zvedne asi o 4-5 stupňů. Pokud jde o notebook, tak tam bych asi byl opatrnější.
Teplota procesoru se zvedne asi o 10-15 stupňů, ale procesor patří mezi ty nejodolnější součástky počítače, má životnost kolem 20-30 let. (výpočty Intelu a AMD) A je jasné, že i kdyby se ti jeho životnost zkrátila na 15 let, v té době to bude nepoužitelný kus šrotu.

104

Odpovědět

+MithrilNeuváděl jsem jak moc se bude počítač zahřívat, jen že se bude zahřívat více, což sám potvrzujete. Bude-li do těch výpočtů zapojeno dejme tomu 10000 počítačů tak nějaké procento poruch lze dle statistik výrobců přičíst na vrub vyšší zátěže způsobené těmi vědeckými výpočty (vámi uváděná 20-30let životnost bude nějaká střední doba) Držme se při zemi a dejme tomu že 10 počítačů z 10000 kvůli tomu odejde předčasně. Pro jejich majitele to ale nebude žádná maličkost, budou muset za své peníze koupit nové počítače. A zaplatí za to penězi, které vědci nemuseli zaplatit za provoz superpočítače. Nic není zadarmo, všechno se počítá. Podstatnější jsou asi ale ty náklady na eletřinu o kterých jsem hlavně psal.

22

Odpovědět

+Mithrilak ti CPU odijde preto, lebo bezalo dlhsie na 100%, tak to CPU bolo vadne a zasluzilo si skapat. druhe co by teoreticky mohlo byt opotrebovane je disk, pretoze obcas si BOINC nieco niekde ulozi. ale miera jeho vyuzivania je zanedbatelna a to aj na SSD diskoch a pri dlhorocnom pouzivani.

11

Odpovědět

+MithrilJeden nesmysl vedle druhého. Pokud to podporujete, prosím, ale přestaňte ku*va roznášet ty bludy které jste tu vypustil

311

Odpovědět

Ta to berte z tej pozitivnej stranky. Casto by sa tie 3 € minuly pri pouzivani PC, to je jednoducho fakt. Kolko krat PC len tak bezi, alebo ako niekto spomenul maximalne chatujeme na socialnych sietach uplne bezdovodne, len tak z nudy. Takto aspon mozeme pomoct.
A za dalsie, pre niekoho tie 3 € ktore minie na to, mozu znamenat motivaciu, ze tie peniaze neminie niekde inde. Ak ma napriklad nejake zavislosti (cigatery, alkohol, hazard) Mozno je to malo ale ci uz pecen alebo pluca to ocenia :)
Ano, vsetko nieco stoji, no myslim si ze ludia ani nevedia na co vsetko zbytocne minaju peniaze a je to viac ako tato suma. Budme aspon trocha uzitocny. :)

23

Odpovědět

+ArgetlamJá to přece beru z pozitivní stránky a snažím se poukázat na to že problém je že není vůbec jistý jestli outsourcovat vědecký výpočty na osobní počítače je v celkovým součtu pro společnost přínosný. Jinými slovy, když by se porovnali náklady společnosti na provedení daných výpočtu na superpočítači (placeno z daní) s veškerými náklady co společnost stojí jejich provoz na osobním počítači (darováno jednotlivci). Tak se klidně může stát že náklady na jejich provoz na osobním počítači a celková spotřeba energie budou vyšší než u superpočítače. Ať je to placeno z daní nebo darováno jednotlivci, náklady nese společnost (daně taky platí členové společnosti)

Protože superpočítače jsou optimalizované na tento druh výpočtu a fungují v odborně udržovaném a stabilním prostředí očekával bych že budou efektivnější než distribuovat ty výpočty na osobní počítače - to má taky nějakou další režii.

Jestli by nebylo lepší tu stokorunu dát přímo těm vědců a pak ať ten výpočet spustí za ty peníze na superpočítači na ty věci optimalizovaném. Paradoxně tedy ten pán ve videu klidně propagováním vědeckých výpočtů na osobních počítačích může i společnosti škodit, protože společnost vynakládá zdroje méně efektivně než by mohla. Ale někomu asi prostě stačí jen dát peníze pro svůj dobrý pocit a nezajímá ho už jestli s nimi bude efektivně naloženo.

84

Odpovědět

Doporučil bych překládat více videí od FW: Thinking. Tohle je sice jedno ze slabších videí, ale jinak dělá neskutečně zajímavá videa na super témata.

30

Odpovědět

Stopařův průvodce po Galaxii hadr...

40

Odpovědět

Dík za info, už počítám pro WCG ... Lidi nebuďte skrblíci, stejně na těch počítačích akorát refreshujete facebook.

233

Odpovědět

Zajímavé, kdybych měl lepší Pc a internet tak bych o tom možná i uvažoval. Pořád lepší tohle než těžit přes CPU bitcoiny.

30

Odpovědět

To právě nikdy nevíš, co ve skutečnosti těžíš :)

00

Odpovědět

+jarda69No, pokud si stáhneš spolehlivý BC miner, tak víš co těžíš. Pokud si stáhneš BC miner z nějaké pochybné stránky, která zaručuje lepší výkon, tak už máš problém. Tady jde spíš o to, že si můžeš CPU vytížit klidně na 90% a první BC ti to najde až za 2 roky.

00

Odpovědět

+jarda69Ono je to spíše o tom, že těžba bitcoinů je dneska strašně nevýhodná a přes normální PC vytěžíte tolik, že vám to po jednom dni těžení nebude stačit ani na koupení rohlíku ve slevě. Dneska už se používá speciální minery (ASIC), který si koupíte a většina z nich má software na těžení už zabudovaný.

30

Odpovědět

Zapoj se klidně i se slabším počítačem, každý zapojený stroj je dobrý. To nevadí, že tobě to bude jednu jednotku práce počítat déle než někomu s nadupanou mašinou. Každé moře se skládá z kapek. A klidně to může být zrovna tvůj počítač, na kterém se podaří vypočítat nějakou klíčovou důležitou věc v rámci toho projektu.

BOINC se dá dobře nastavit. Já mám 5 let starý počítač, takže dnes už je taky trochu dýchavičný, takže jsem uvítal, že v BOINCu si přesně nastavím, kolik procent procesorového času a paměti věnuju těm výpočtům, a taky to, že když na počítači něco dělám, tak se výpočty nespustí. Dají se nadefinovat konkrétní aplikace, které když jsou spuštěné, tak BOINC vůbec nezačne s počítáním na pozadí. Ale když jen lozím po internetu, tak zbylý výpočetní výkon rád věnuju medicínským projektům.

O kvalitu internetu už nejde vůbec - mně se počítač spojí s centrálou jednou za dva dny, odešle hotovou práci, přijme novou práci, přenos ke kmě je jen pár desítek megabajtů, ode mě pak jdou desítky kilobajtů, to je za chviličku hotové i na hodně pomalém netu.

40

Odpovědět

Další SetiHome ? Když mi zaplatí elektřinu, tak proč ne. To s tím nevyužitým výkonem není až tak jednoduché. S výkonem stoupá spotřeba.

125

Odpovědět

Ano, s výkonem stoupá spotřeba. Jenže ten vzestup není tak obrovský, aby ti to zruinovalo rodinný rozpočet. (pokud to tedy pouštíš na běžném počítači, ne na výpočetních farmách s desítkami CPU)
A tohle prostě funguje na dobrovolnosti. Někdo přispívá penězmi na charitu, někdo si připlatí pár 30 korun měsíčně na elektřině a daruje výkon k těmto výpočtům.

213

Odpovědět

+Mithrila tiez je vhodne podotknut, ze tam nie je len SETI@Home - kto ma voci tomuto projektu predsudky, moze sa kludne zapojit do mapovania galaxie, skumania ciernych dier, hladania liekov na rozne ochorenia alebo len hladat nove a nove a vacsie a vacsie prvocisla :)

41

Odpovědět

+MithrilLék na anthrax se díky distribuovaným výpočtům povedlo najít za 6 měsíců. Odhadovaná doba hledání léku ve specializované laboratoři přitom byla 3 roky a vědci potvrdili, že data od lidí jim neskutečně pomohla odfiltrovat různé slepé uličky, takže se v laboratořích mohli soustředit jen na to, co by mělo fungovat.

290

Odpovědět

uz z nadpisu som tusil ze to bude o BOINC ;) ked som v praci a ked spim, moje CPU a GPU sa zapajaju do Milkyway@Home a Cosmology@Home

70

Odpovědět

Toto mne velmi zaujalo, ani jsem nevěděl, že je něco takového možné :) Sice se toho neúčastním přímo já, ale jen vlastně bezplatně pronajmu svůj vlastní počítač, ale takové vědecké práce z oblasti medicíny - to mě láká asi nejvíce, k tomu bych se připojil hned :)

60

Odpovědět

Tak to doporučuju multiprojekt World Community Grid. V současnosti se zabývají výzkumem rakoviny, AIDS, srovnáváním genomů a nedávno spustili i výzkum eboly. Jejich stránky patří mezi ty nejlépe zpracované, najdeš tam i dostatek informací o pozadí výzkumu (v angličtině). A po připojení k projektu si i můžeš vybrat, kterých jejich projektů se chceš účastnit. (například pokud tě ebola nezajímá, tak si jí prostě odškrtneš)
Více informací najdeš tady: http://www.worldcommunitygrid.org/

171

Odpovědět

+MithrilDěkuji, určitě se zaregistruju a podívám se, jaké jsou možnosti :)

30

Odpovědět

Mit aspon 100mb download/upload neomezenej internet pres optickej kabel,tak o tom budu premyslet. Ale rekl bych,ze to nema cenu poustet na mojim pomalym bezdratu. :-)

Pouziva to tady vubec nekdo kdo by se chtel podelit se zkusenostma ?

35

Odpovědět

Jo, já se těch výpočtů účastním už asi 6 let. :)
Projekty většinou na upload a download nejsou moc náročně (najdou se výjimky), při prvním připojení k projektu se stáhne výpočetní aplikace, která větší (v rámci desítek MB), ale jednotlivé úkoly jsou velké od stovek KB až po jednotky MB. Vždy to záleží na daném projektu, ale až na pár výjimek se nejedná o žádný download stovek MB denně. :D
Pokud mi napíšeš, jaká oblast tě zajímá, dokázal bych ti poradit nějaký nenáročný projekt.

220

Odpovědět

+MithrilMůžu se zeptat, kolik máš bodů? Já počítám jen medicínské projekty a občas clean energy. Na World Comunity Gridu jsem od roku 2008 a zatím mám asi 1,3mil bodů (moc to neroste)
První Bionic si vzal tak max 80mB ramky a z procesoru stabilně 60%. jakmile ale stouplo vytížení na cca 90%, tak se Bionic zastavil a čekal, dokud vytížení neklesne. Dnes si vezme kolem 200mB a asi 30% z procesoru 4x3,6GHz.
Co se týče spotřeby, tak při 8hodinách denně a zvýšení spotřeby o 20W je cca 300kč za rok, což je tak jeden večer v hospodě.
A vymlouvat se rychlostí internetu mě příjde jako největší zhovadilost. V roce 2008 jsem měl asi 2Mbit a nepamatuju si, že bych poznal nějaký zpomalení když program odesílal/přijímal data.

51

Odpovědět

+MithrilJá mám něco ke 3 milionům bodů. Já začal počítat ještě na jednojádrovém procesoru, pak na jednom dvoujádrovém a teď počítám na dvoujádrovém a čtyřjádru.
Požadavky na RAMku závisí na projektu, který počítáš. Některé si vezmou jen jednotky MB, většinou je to kolem desítek až stovek MB.
A s využitím procesoru se dá vyhrát v nastavení. Tam si to vytížení můžeš nastavovat.

30

Odpovědět

+MithrilA k comu su vlastne dobre tie body pre dlhodobeho uzivatela ako si ty, ked ich uz mas tolko? Su nejake vyhody alebo nieco za to? Ci len do rebricka? :)

00

Odpovědět

+MithrilTy body jsou jen do žebříčků, žádné jiné výhody to nemá. Maximálně můžeš balit holky na to, že máš na BOINC 1 milion bodů. :D

120

Odpovědět


Odpovědět

+Mithrillíp se balej holky na 3 roky runtime. :-) milion bodů je nic nevypovídající hodnota

10

Odpovědět

okrem toho, ze ulohy na pocitanie casto nie su velke, vies v klientovi nastavit kedy ma byt aktivna internetova komunikacia, aby sa zabranilo prave tomu ze ti to zahlti siet.
vlastne nastavit tam mozes cokolvek - kedy a kolko prostriedkov pocitaca poskytnes. mne ked to bezi naplno, tak to kludne v ramke spapa aj niekolko giga a vypeckuje CPU a GPU na 100% (vhodne na zimne kurenie). a ked sadnem k PC, tak vsetko necha, ramku uvolni a ja len pocujem ako sa ventilator na CPU spomalil :D

00

Odpovědět

Projektu BOINC se účastním už spoustu let, počítám výhradně medicínské projekty a můžu potvrdit, že datové přenosy jsou v řádu megabajtů, maximálně desítek mega. A hlavně na té rychlosti netu vůbec nezáleží, klidně můžeš odesílat a přijímat data na pozadí nízkou rychlostí několik hodin. Dá se nastavit, na kolik dní si má program stahovat práci a kdy přesně se smí připojovat k netu. Možnosti nastavení jsou široké.

70