Těžba asteroidů

Thumbnail play icon
92 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:419
Počet zobrazení:5 969

O možnosti těžby asteroidů jste už asi slyšeli. Ale vyplatilo by se nám to? A zabývají se tím už některé společnosti?

Přepis titulků

Asteroid o velikosti půlky fotbalového hřiště by mohl mít větší cenu než celý Super Bowl. Pokud jde o vzácné kovy, lidé se mohou někdy chovat vážně šíleně. I ta terminologie je trochu strašidelná. Ukažte člověku lesklý povrch a najednou se změní. Můj milášek! Ale i přes jeho cenu není zlato vyloženě vzácný kov. Kvůli nim se musíme podívat do platinové skupiny.

Rhodium má mnohem vyšší cenu. Kovy platinové skupiny můžeme najít v katalyzátorech i špercích. Na Zemi jsou velice vzácné, ale jinde ve Sluneční soustavě je to jiné. Někteří vědci věří, že v asteroidu širokém 45 metrů by se mohly nacházet kovy platinové skupiny v hodnotě 130 miliard dolarů. Navíc i voda v hodnotě 65 miliard dolarů. A když se někde nachází vzácné kovy, můžete si být jisti, že se tam už připravuje těžba.

I zde společnosti jako Planetary Resources a Deep Space Industries už připravují mise k získání tohoto zboží. Scénář vytvořený Planetary Resources počítá s množstvím malých levných teleskopů zvaných Arkidy, které budou zkoumat asteroidy blízko Země. Následně pohyblivé Arkidy poletí blíže prozkoumat nejlepší kandidáty. Když se rozhodneme na kterém těžit, první nás bude zajímat voda a kyslík. Asteroid se bude těžit buď přímo na místě, nebo pokud bude dostatečně malý, můžeme ho kvůli snadnějšímu přístupu odtáhnout na oběžnou dráhu Země nebo Měsíce.

Jedním z důvodů, proč jsem těžbou na asteroidech tak nadšený, je to, že na tom nezbohatnou jen investoři. Toto může být budoucností prozkoumávání vesmíru. Zamyslete se. Na asteroidech může být ohromné množství ledu. Led je samozřejmě voda.

Ta se nehodí jen pro žíznivé astronauty, ale je potřeba pro výrobu raketového paliva. Může na nich také být železo a nikl, které jsou na Zemi běžné, ale ve vesmíru bychom je mohli použít ke stavbě kolonií nebo vozidel. Navíc je tu i faktor zkázy světa. Spoluzakladatel Planetary Resources Peter Diamandis tvrdí, že těžba vesmírných těles by nám mohla pomoct i v případě, kdy by bylo nutné přesunout asteroid mimo kolizní dráhu se Zemí.

Existuje malá šance, že by těžba ve vesmíru mohla Zemi zachránit. To není jediná výhoda. V květnu 2013 Planetary Resources vytvořili crowdfundingovou kampaň, která umožnila vznik teleskopů pro účely vzdělávání. Lidé, kteří přispěli, mohli určit směr pohledu jednoho Arkidu. Díky tomu mohli případně objevit nový objekt. To je skvělá myšlenka, díky které se mnoho lidí začalo zajímat o vědu.

Když se vrátíme k základům byznysu těžby asteroidů, pořád tu panují nejasnosti. Nikdo přesně neví, kolik bohatství v nich je. Podle odhadu z 90. let tam mělo být bohatství v hodnotě 100 miliard dolarů. Pro každého člověka na planetě Zemi. Když mluví o tak velké sumě, má slovo vzácný vůbec nějaký význam? Mám otázku na vás všechny. Myslíte si, že těžba asteroidů je šílená, nebo že tito lidé myslí pokrokově?

Zanechte svůj názor v komentářích. Dejte Líbí se mi a odebírejte kanál, protože pro vás mám další úžasná videa a nechci, abyste o ně přišli. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (35)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Jestli tam najdou kov ze kterého byly vyrobeny Wolverinovy drapy tak se o to tady na zemi poperou

00

Odpovědět

Já jsem v tomhle skeptický, podle mého na tom zbohatne pár společností vlastněné multimiliardáři, kteří si mohou dovolit technologie, které umožní tu těžbu v kosmu.

Navíc je jasné, že bude těžba orientovaná tak, aby udržovala cenu na určité úrovni, kdy je to pro ty společnosti lukrativní.

Pro obyčejného člověka to moc význam mít nebude si myslím.

299

Odpovědět

Lukrativné to pre tie spoločnosti bude, keď budú môcť produkt/službu predať "obyčajným ľuďom"...Neexistuje prípad, v ktorom by to nebolo prínosné pre "obyčajných ľudí" :)

510

Odpovědět

+thorium.cekuj.netMyslím že dnes existuji i jednodušší způsoby jak lidem z kapes vytáhnout měsíční plat za pár desítek gramu křemíku, plastu, skla a pár dalších obyčejných surovin viz. apple a jejich iphone. Chcete to jen lidi dostatečně zblbnout ( a že to není zase až tak těžké) a penízky se už sypou.

111

Odpovědět

No jo, sto miliard sem, sto miliard tam, ale nikdo nebere v potaz, že to jsou ceny platný teď...jakmile by se třeba toho zlata, platiny a podobně vypustilo do oběhu desetinásobek co je na zemi, tak z něj bude obyč kov. Což by bylo fajn z technickýho hlediska, ale docela dobrej průser z ekonomickýho...

527

Odpovědět

Proč by to byl průser z ekonomického hlediska?

614

Odpovědět

+Sriberhodně věcí je navázaných na zlato/drahý kovy. Myslím že už jenom nějaký oznámení typu dovezli jsme prvních 10kg vytěženýho zlata a do měsíce toho dovezeme 100 tun by udělalo dost dobrý haló na burzách a podobně...

254

Odpovědět

+Sriberno jelikoz se rocne vytezi 2 500 tun zlata tak ty cisla by musela byt vyssi ale jinak mate z principu pravdu...

10

Odpovědět

+SriberNo z ekonomickeho hlediska by to byl treba pruser ze kazda zeme ma ve zlate rezervy napr. CR máme asi 13,5 tun zlata coz je asi 181milionu dolaru. Takze kdyby se stalo zlato bezcenný tak by CR prislo o cca. 3,8 miliardy korun a co uz jsou pekne penize =) a napr. USA ma 8133 tun zlata (nejvic na svete) coz je asi 109 miliard dolaru. Takze myslim ze by zrovna USA jen tak nechtelo vyhodit z okna tyhle penize =)

22

Odpovědět

+SriberPrávě že by to NEMĚLO žádný vliv, protože měna už NENÍ vázána na zlato.
Od roku 1910 se 75% veškerého množství zlata, tedy jeho hodnota postupně klesá. Zatímco ve středověku stačilo zaplatit za pronájem statku čtvrt kilem stříbra (pro představu asi 80 tisíc Kč), dnes by nestačilo ani kilo stříbra (320 tisíc Kč).

30

Odpovědět

Na Zemi je výnosnost zlata z půdy mezi 1-5 mg zlata/kg hlušiny. Tedy ročně se vytvoří těžbou zlata 1 milion tuny hlušiny.
U platiny je výnosnost platiny z půdy pouze 5ug platiny/kg hlušiny. Tedy se vytvoří dokonce 50 miliard tun hlušiny.
Takže převést výrobu na asteroidy by znamenalo i docela podstatné zlepšení životních podmínek na Zemi.

61

Odpovědět

Určitě je to další logický krok v dobývání vesmíru. Představme si ale tu paniku na finančních trzích, když bude nalezen asteroid, který bude obsahovat více zlata, než bylo dosud na Zemi vytěženo. Ono ho zase tak moc není. Jelikož je zlato těžký kov, tak při formování planety klesl blíže k jádru a ve vrchních vrstvách ho zůstalo jen velmi málo a trochu bylo doplněno erupcemi. A taky bych je netahal na orbitální dráhu, přeci jen nehody se stávají.

241

Odpovědět

v case 1:19 mate chybu, mate tam napsane Arkidy, ale ono se to jmenuje Arkyd

30

Odpovědět

No těžit asteroidy a házet to zpátky na zem je naprosto k ničemu. Ale taková těžba asteroidů pro orbitální zpracování materiálů, následnou stavbu... Konečně bychom mohli postavit pořádná kosmická tělesa a ne ty pidižvíky, co jejich doprava na orbitu stojí dvacet tisíc dolarů za kilo.

303

Odpovědět

Jupiterská důlní společnost je zas o něco blíže realitě :)

981

Odpovědět

*dvíham ukazovák a vravím* zabíram Titana muhahahah, a tiež Europu !!!

220

Odpovědět

hmmm... predstavte si dať si perlivú minerálnu vodu z asteroidu, ktorý sa nachádzal niekde na obehu Jupitera alebo Saturnu.... ooo, jáá snob... ale ako viem, tak po dobu trvania môjho života si to budú môcť dovoliť len superboháči... lakomci zasraní

910

Odpovědět

Omg proč produkty totality ve většině post-socialistických zemí považují bohatství za něco špatného a nemravného ? :D

113

Odpovědět

+dajmi5Nechci vyvolat spor tím, že vám na tu otázku odpovím podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Ale přeci jen si dovolím uvést jedno tvrzení:
Jsem si téměř jist, že si to myslí ze stejného důvodu jako produkty kapitalismu ve většině (post?)demokratických zemí.

50

Odpovědět

+dajmi5Větší část života žiju v zemi nezkažené bolševikem ( Holandsko) a docela dost jsem toho procestoval ale nevšiml jsem si že by doma nebo obecně na Západě bylo rozšířené myšlení "aby sousedovi ta koza chcípla, když dává víc mléka než ta moje". Tedy mezi "průměrnými" lidmi ( střední třída), white trash je stejný všude u něj to není překvapivé, překvapivé je že toto myšlení u Vás používá i střední třída a dokonce část nadprůměrně bohatých lidí. Jinak myslím že to máš přehozené, opakem totality není kapitalismus ale liberální demokracie a naopak opakem socialismu je kapitalismus, ne demokracie :D

55

Odpovědět

+dajmi5To myšlení které popisujete, je prostě charakterová vada. A nemám pocit, že by byla nějak rozšířená. Tady se s vámi nemůžu měřit v přímé zkušenosti, ale co jsem četl nebo slyšel vyprávět, jsou všude strašně milí lidé, a to bez ohledu na fungování té společnosti. Mám pocit, že si lidé věci, které se jim líbí (předpokládám, že když jste v tom Nizozemí zůstal, tak se vám tam líbí) idealizují nad objektivní realitu. Prostě výběrový efekt.
Tu inverzi jsem provedl tak, aby byl na místě elitářského systému elitářský, a egalitářského egalitářský, ne tak, aby byl na místě ekonomického ekonomický, a politického politický.

12

Odpovědět

+dajmi5Závist je samozřejmě charakterová vada a právě totalita je nejlepší prostředí pro vytvoření těchto vad (a obecně pro úpadek morálky a vědomosti si svých občanských práv ale i povinností, stejně jako to je základ pro pokřivené vnímání svobody) , já docela dovedu pochopit člověka který s komunisty nekolaboroval že tehdy opovrhoval těmi majetnými, protože majetní tehdy většinou byli kovaní straníci, kolaboranti nebo veksláci, ale nechápu proč toto myšlení používat i když je ČR už 25 let relativně standartní liberálně demokratická země.

54

Odpovědět

+dajmi51. Závist, stejně jako ostatní nectnosti, není nějaký produkt totality, ale věc povahy. Isaac Asimov ve svém životopise popisuje jeden výrok své první manželky:
"Ten se má. Zemřel mu tchán a odkázal mu peníze."
To byla prosím Američanka.
2. Když už v rámci debaty příjmu, že je pochopitelné závidět těm, kteří rozkrádali po troškách společný majetek, nevím, proč je nepochopitelné závidět těm samým lidem poté, co ho nárazově rozkradli ve velkém.

32

Odpovědět

+dajmi5Produktem totality jsem nemyslel závist či jinou vlastnost ale člověka. Výjmky se najdou všude ( ať už se jedná o jednotlivce, či o celou skupinu viz. white trash v předchozím příspěvku) a nevím v jaké ekonomické situaci byla tato slova pronesena ( pokud vím ženil se Asimov mladý, ještě před tím než se stal spisovatelem a fakt nevím jak na tom byl finančně). Bod číslo 2 tak trochu potvrzuje to o čem tu mluvím, z mého POV z toho vyplývá že bohatý člověk k bohatsví přišel nelegálně.

10

Odpovědět

Škoda že je to vec min. dobrého storočia, kým tie technológie budú dostupné aj pre ťažiarske spoločnosti...
Aj keď jeden nikdy nevie...

56

Odpovědět

2:32 nema tam byt 2013 ? :D

60

Odpovědět

Jasně, opraveno.

30

Odpovědět

Pokud se chceme jako lidstvo posunout dál a přestat se handrkovat o každej kus zmrzlý hroudy tak časem budeme muset získávat energii a suroviny mimo naší planetu, už jen z toho důvodu že naše planeta je celkem malé smítko prachu které se celekm rychle vytěží.

313

Odpovědět

Nápad se mi líbí. Byl by to rozhodně pokrok kupředu, což by naše planeta potřebovala. Ovšem záleželo by kdo a jak by se o to staral. Může to být pro zemi velmi užitečné, ale zároveň i velmi nebezpečné. Už také jenom pro to, že se sem pak může s vodou a vzácnými kovy dostat i spousta různých bakterií, které by nás pak mohli klidně i vyhubit. Chce to vše do nejmenších detailů promyslet a poté postupně opatrně zkoušet. Pokud se ovšem tento projekt povede, doufám, že se to nezadrhne jako u lítání do vesmíru. Myslím si že je na čase více zkoumat a to jak vesmír tak naši planetu o které stálé víceméně také moc nevíme.

76

Odpovědět

Pokud by se jednalo přímo o asteroidy tak tam by vodík a kyslík byli na 99,9999999999999999999999999999% v pevném stavu tzn. horko těžko by tam byli nějaké bakterie. Ale možné je vše a podle výzkumů existují bakterie které přežijí i ve vakuu při teplotě −270 °C.

80

Odpovědět

+undeadsŽelvušky

30

Odpovědět

Aby to nebylo jak s diamanty, že je bude držet jedna firma (De Beers) a udržovat tak jejich umělou cenu. Nápad je to pěkný, ale jak jde o prachy, tak jde všechno ostatní stranou.

865

Odpovědět

Přesně. Taky k čemu by byl výlet na asteroid za miliardy, když by zpět na Zemi časem vozili jenom bezcenný kov. Větší smysl vidím v těžbě vody a dovozu vzduchu - to je vzácná komodita budoucna (někde vzácná už teď), za kterou si majetní rádi připlatí.

145

Odpovědět

+Radek.Priborskyvodu by to chtělo spíš vozit pryč ze země :D

11

Odpovědět

On ten kov ale není narozdíl od diamantů bezcenný. Například v průmyslu jsou vzácné kovy opravdu užitečné a jejich "bezcennost" by neuvěřitelně přispěla ke kvalitě výrobků. Diamanty jsou sice také užitečné, ale průmyslově je lze vyrábět velmi levně a jediná výhoda přírodních diamantů je jen v jejich kráse, která je ve finále naprosto zbytečná

691