Jak se vyrábělo pojízdné auto z LEGA

Thumbnail play icon
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:77
Počet zobrazení:4 687

Že jsou Češi šikovní a dokážou postavit i pojízdné auta z LEGA už víme. V tomto videu se podíváme na to, jak celá stavba probíhala a kdo ji řídil: Jakub Mašek (vedoucí konstrukce, LEGO Retail Model Construction) a Lubor Zelinka (vedoucí designu, LEGO Retail Model Construction).

Technické údaje auta:

  • Maximální rychlost: 20 km/h
  • Přes milion LEGO prvků, 339 různých dílků.
  • Při montáži nebylo použito žádné lepidlo
  • Celková váha: 1 500 kg
  • Motor obsahuje:
    • 2 304 motorků LEGO Power Function
    • 4 032 ozubených kol LEGO Technic
    • 2 016 křížových tyčí LEGO Technic
  • Teoretický výkon 5,3 koní
  • Odhadovaný točivý moment 92 Nm
  • Funkční zadní křídlo
  • Funkční ukazatel rychlosti
  • 13 438 člověkohodin práce na vývoji a kontrukci

 

Přepis titulků

V týmu LEGO Technic jsme dostali šílený nápad. Dokážeme vyrobit kopii Bugatti Chiron z prvků LEGO Technic, která bude schopna jízdy? Toto je příběh o tom, jak jsme to dokázali. JAK JSME VYRÁBĚLI Jedna věc je dostat nápad, ale druhá je ho uskutečnit. Chtěli jsme dokázat, že s LEGO Technic se dají stavět skutečné věci.

Naše první rozhodnutí tak bylo, že alespoň 90 % auta musí být postaveno z prvků LEGO Technic. Byl jsem opravdu nadšený, když jsem o modelu poprvé slyšel. Bylo to totiž něco, co jsme ještě nedělali. Měli jsme také spoustu obav, protože většinou nestavíme technické věci. Takže jsme nevěděli, jestli je to vůbec možné. Je to něco, co posouvá hranice a úplně mění definici standardu. Než jsme se mohli pustit do konstrukce samotné, musel tým provést náročný výzkum a udělat mnoho náčrtů.

Rychle jsme zjistili, že jen několik dílů můžeme nakreslit na počítači. Většinu auta budeme muset navrhnout během stavby. Snažili jsme se omezit konstrukci, jak to jen šlo. Takže jsme nepoužili šasi, kterou má většina aut. Snažili jsme se vše minimalizovat a co nejvíce se přiblížit skutečnosti. A to je například důvod, proč je A sloupek, zadní křídlo a nebo panty dveří z kostiček LEGO Technic.

Pro tým byl úkol postavit vše z prvků LEGO Technic velmi náročný. Skutečný Chiron je sošný na pohled, protože má hodně zakřivených ploch. V podstatě nemá žádné rovné linie, takže jsme museli vymyslet, jak pomocí LEGO Technic takový povrch vytvoříme. A nakonec jsme přišli s tzv. kůží. Podstatou našeho nápadu je, že povrch auta rozdělíme do malých trojúhelníků, které spojíme flexibilními prvky.

Docílíme tak dojmu zakřivené plochy. Nemuseli jsme postavit jen auto, ale i speciální nástroj na úpravu vnějšího povrchu. Jeden z klíčových prvků návrhu původního Bugatti Chiron je unikátní systém světel. Ikonický zadní pás světel je součástí jeho DNA. Takže pro nás bylo velmi důležité, abychom dokázali tyto systémy vytvořit i z LEGA Technic a dokázali jsme je zprovoznit.

Stejně jako v původním autě. Když jsem poprvé slyšel o tom, že má být model pojízdný, tak jsem si pomyslel: "To zvládneme." A pak mi řekli, že pomocí tohohle. Tak jsem jen řekl, že na tom budeme pracovat a na něco přijdeme. Tak jsme začali testovat. Je to matice sedm krát sedm motorů ve vrstvách po 24, takže v autě je celkem 2 304 motorků Power Function.

Ozubená kolečka z LEGA Technic nám dělala starosti. Měla uvést do pohybu auto o váze 1,5 tuny. Nejdříve jsme testovali různé materiály jako kov, kevlar nebo karbonová vlákna. Bylo pro mě velkým překvapením, že ozubená kolečka z LEGO Technic byla lepší než ty z kevlaru nebo ty z karbonového vlákna vytištěná na 3D tiskárně. Velkou technickou výzvou na LEGO Technic verzi Bugatti Chiron bylo velké zadní křídlo.

Zejména když jsme ho chtěli mít plně funkční a poháněné pomocí prvků LEGO Technic Power Function a pneumatického systému. Stavěli jsme skutečnou věc a všechny detaily musely být perfektní. Celý tým strávil na konstrukci auta dohromady více jak 13 000 člověkohodin a použil při tom více než milion LEGO prvků. Každý prvek byl montován ručně, bez použití lepidla. Finální konstrukce musela být stabilní i flexibilní, aby bylo možné auto řídit, aniž by se rozpadlo.

Výsledek byl ohromný. Nastal čas opustit dílnu a vydat se zkušební dráhu v Ehra-Lessien, nedaleko Wolfsburgu v Německu. Na stejnou dráhu, kde Bugatti zkouší svá auta. Podařilo se ze stavebnice LEGO Technic postavit auto, které je pojízdné pomocí LEGO Technic Power Function motorků? To jsme se chystali zjistit. Jen jedna osoba mohla řídit takové auto.

A to Andy Wallace, oficiální pilot společnosti Bugatti. On byl připraven, ale bylo i auto? Auto bylo pojízdné, ale ujelo jen pár metrů. Něco bylo špatně. Bude to závažné selhání namísto úspěchu, o kterém jsme snili? Tým musel rychle najít problém a odstranit ho. Rozebrali jsme kapotu, abychom se dostali k soustavě motorků. Problémem byl kovový řetěz ve středu soustavy motorků.

Nikoliv jeden z prvků LEGO Technic nebo motorek. Aktuální stav je, že jsme auto otevřeli, prohlédli motor a upravili řetěz. Taky jsme udělali několik změn v umístění hřídele. Teď by se měla víc ohýbat, takže by auto mělo fungovat. Všichni byli připraveni. Auto nevyjímaje. Auto se dalo řídit.

Byl to úžasný zážitek. Auto nabíralo na rychlosti a pokračovalo v jízdě po dráze. - To bylo fantastické. - Jo? - Opravdu, bylo. Jak jsme pokračovali, nabíralo auto rychlost. Po tom všem, je to úžasné, teda... Co dodat... Kvůli tomu jsme tady. Je to skvělé, jede na vlastní pohon. Je tam každá maličkost, kterou má skutečný Chiron. Až si tam sednete, rozhlédnete se a chvíli tam jste, všechno to vstřebáte, pak si toho všimnete.

A taky už víme, že z dynamického hlediska jede fakt dobře. Kdybyste stáli 10 metrů od LEGO Chirona a reálného Chirona, měli byste problém je rozeznat. Opravdu. Tak dobré je. Podařilo se nám nemožné. Postavili jsme z LEGO Technic auto, které jezdí. Stavte skutečné věci.

Maximální rychlost 20 km/h. Přes milion LEGO prvků, 339 různých dílků. Překlad: sethe www.videačesky.cz

Komentáře (14)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Všichni, co řvete, jakej to má smysl ...
se můžete ptát, jakej má smysl malovat obrazy, nebo psát písně ...
je to prostě, když to tak vemete, nějakej druh umění ... jistá kreativní činnost - a lidem se to buď může líbit, nebo nemusí.

Tim chci říct, že na světe vzniká spoustu jiných zbytečných věcí (viz. moderní umění - kdy je plátno pomalovaný jednou bravou, nazvou to nějak váznamně ("Strasti duše" třeba) a pak to prodávaj za miliony)

151

Odpovědět

Jakej to má účel? Postavit něco co je k ničemu a žádnej pokrok do budoucna to nepřinese. Nebo nějakej idiot měl nápad že je to super reklama na lego?

315

Odpovědět

Asi stejnej jako komentovat videa na videacesky.cz

80

Odpovědět

S tím nápadem nepřišlo samotné LEGO, ale dostali objednávku od Bugatti na prezentaci nového Chirona. Je to reklama pro obě značky. A vsadím se, že ten LEGO Chiron bude mít jednou větší hodnotu, než samotný Chiron. Bude to sběratelský kousek. Moc tomu nerozumím, ale sběratelů lego stavebnic, co jsou schopni utrácet velký prachy je hodně.

00