Jak umožnit dětem, aby naplnily svůj potenciál

Thumbnail play icon
89 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:164
Počet zobrazení:16 465

Carol S. Dwecková, Ph.D., je jednou z předních badatelek v oboru psychologie osobnosti, sociální a vývojové psychologie. Se svým týmem ze Stanfordovy univerzity zjistila, že tíhneme ke dvěma relativně vyhraněným „nastavením mysli“: k fixnímu, nebo růstovému nastavení. Jednoduchý koncept, za jehož důkazem stojí desítky let vědeckého výzkumu, se dá vyjádřit asi takto: ti, kteří věří, že na sobě stále mohou pracovat, jsou úspěšnější než ti, kteří si myslí, že mají své schopnosti „dány“. Pokud vám nestačí toto krátké video, můžete se začíst do knihy Nastavení mysli, která v loni vyšla v českém překladu.

Přepis titulků

CAROL DWECK CAROL DWECK JAK UMOŽNIT DĚTEM NAPLNIT JEJICH POTENCIÁL V průběhu práce jsme přišli na to, že někteří žáci mají fixní nastavení mysli co se intelektuálních schopností a talentu týče. Věří, že inteligence je schopnost, kterou máte do určité míry, a to je vše. To je nastavení, které brání dětem něco vyzkoušet, protože nechtějí vypadat hloupě.

Ale jiní žáci mají růstové nastavení. Věří, že inteligenci je možné rozvíjet pomocí snahy, odhodlání, učení a mentorování. Nemyslí si, že všichni jsou stejní, nebo že každý může být Einstein. Ale je jim jasné, že ani Einstein nebyl tím, kým se stal, dokud nestrávil několik let tvrdou dřinou. A teď vám v tom udělám jasno tím, že vám povím o studii, kterou jsme provedli se stovkou studentů během jejich přechodu do sedmé třídy.

Je jim asi 13 let a tento přechod je opravdu těžký. Práce je mnohem složitější, známkování je přísnější a prostředí už není moc osobní. Je to docela krušné období, kdy mnoho žáků na školu zanevře. Při nástupu jsme změřili jejich nastavení mysli. Ověřili jsme si, zda věří, že je inteligence daná, nebo je možné ji rozvíjet. A následující dva roky jsme sledovali jejich známky z matematiky. Také jsme často měřili jejich postoje k učení.

Do sedmé třídy vstoupili s přibližně stejnými výsledky. Ale po půl roce se jejich známky začaly lišit a v následujících dvou letech se od sebe diametrálně vzdalovaly. Odlišovalo je jen jejich nastavení. Pojďme se podívat, jak a proč k tomu došlo. Nejdříve jsme zjistili, že ve škole měli úplně jiné cíle. Hlavní cíl všech dětí s fixním nastavením je vždy a za každou cenu vypadat chytře. Celý život se tak snaží vyhnout úkolům, které ukazují jejich nedostatky.

Ti s rostoucím nastavením věří, že inteligence se dá rozvíjet. Jejich základní pravidlo je vždy a za každou cenu se učit. A to nás přivádí k druhému pravidlu nastavení mysli. Při fixním nastavení není úsilí nic špatného. Věří, že pokud máte schopnosti, není třeba se snažit. A pokud je třeba hodně úsilí, pak asi nemáte potřebné schopnosti. Jsem přesvědčená, že názor, že pokud máte nadání, není třeba úsilí, je jedním z nejhorších názorů, který můžete zastávat.

A to je důvod, proč tolik nadějných žáků nikdy nenaplní svůj potenciál. Jen si tak proplouvají životem, ani se moc se nesnaží, ostatní děti se musí snažit. Jednoho dne se také musí začít snažit, ale nejsou toho schopni. Kdežto žáci s rostoucím nastavením tvrdí, že úsilí je to, co aktivuje jejich schopnosti. A pravidlo číslo tři: Při fixním nastavení vás vystihují nezdary a nedostatky.

Odhalují vaše omezení. Zjistili jsme, že žáci s fixním nastavením se snaží zakrýt své chyby nebo od nich utéct. Skrýt své nedostatky. Ale ti s rostoucím nastavením vnímají chyby a nezdary jako přirozenou součást učení. Něco, co se stává, když čelíte výzvám. Fixní nastavení tak žákům neumožňuje poradit si s problémy. Buď je to odradí, vzdají to, odejdou, nebo se stáhnou do sebe a působí znuděně.

Za postojem: "Je to nuda," se často ukrývá fixní nastavení. A znamená: "Bojím se to zkusit, nebo svádím vinu na učitele či učebnice." A jak se nastavení přenáší? Lze toho dosáhnout několika způsoby, ale nejzajímavější z nich je asi pochvala. 15 let jsme studovali, jak pochvala od dospělých ovlivňuje žáky. V době, kdy hnutí za sebeúctu bylo na vzestupu a guruové doporučovali, abychom chválili schopnosti našich dětí.

Říkali jim, jak skvělí a talentovaní jsou. V průběhu 15 let jsme zjistili, že chválit inteligenci dětem neprospívá. Přivede je k to fixnímu nastavení a ukončí učení pomocí náročných úkolů. Teď vám něco povím o výzkumu, který jsme provedli s 10 a 11letými žáky. Přivedli jsme je do třídy a nechali je vyřešit 10 problémů z neverbálního IQ testu. Vedli si docela dobře, protože testy odpovídaly jejich věku. Každý žák byl určitým způsobem pochválen. Třetina z nich byla pochválena za inteligenci.

"Páni, to je skvělý výsledek. Ty v tomhle musíš opravdu vynikat." Nebo za proces. Jde o průběh procesu, může se jednat o jejich strategii, úsilí, soustředění, vytrvalost. "Páni, to je skvělý výsledek. Musel ses opravdu hodně snažit." A kontrolní skupina: "No, to je docela dobrý výsledek." O nich vám toho moc nepovím, protože byli průměrní.

Pokud jste pozorně naslouchali sdělení, které se v každé chvále ukrývá, první říká – cením si inteligence. Druhé říká – cením si procesu. A co se stalo? Ano, chválení inteligence opravdu vedlo k fixnímu nastavení v porovnání s chválením procesu. Ale nejvíce nás překvapilo, že chválení inteligence odrazovalo děti od učení. Když jsme je pochválili, zeptali jsme se: "A co bys chtěl dělat dál?

Může to být cokoliv. Chceš náročnější test, kde se naučíš něco nového, ale můžeš chybovat, nebo raději test z něčeho, co už znáš a jsi v tom dobrý?" Většina dětí chválených za svou inteligenci odmítla šanci se něco nového naučit. a volila možnost s jistotu dobrého výsledku. Ale děti chválené za proces většinou volily test, kde se můžou něco naučit. Necítily se v ohrožení, když budou chvíli mít potíže. Později jsme všem dali těžkou sadu problémů.

A zjistili jsme, že ti žáci, kteří byli chválení za inteligenci, ztratili sebedůvěru a už si řešení problémů neužívali. A i když jsme se vrátili k lehčím problémům, jejich výkonu to nepomohlo. Děti chválené za proces si stále věřily. Věděly, že tyto úlohy jsou náročnější. Mnoho z nich tvrdilo, že ty těžší byly jejich oblíbené. A když jsme se vrátili k těm lehčím, nemělo to na jejich výkon vliv. Protože je to stále zajímalo a učily se.

Před několika měsíci jsme publikovali studii, která ukazuje, jak chválení dětí matkou ve věku od jednoho do tří let o pět let později podmiňuje jejich nastavení mysli a touhu čelit výzvám. Takže se nyní cítím v právu, když na letišti zasahuji proti matkám, které svým dětem říkají, že jsou geniální. Mám na to důkaz. Nezapomeňte chválit proces. Ale je to i mnohem víc. Přenášíte tak na dítě nový systém hodnot.

Nejde o rychlé, jednoduché a chytré věci, ale spíše o něco takovéhoto: sedněte si ke stolu a zeptejte se: "Kdo se dnes s něčím báječným popral?" A každý u stolu se podělí o svůj zážitek. Nebo když dítě rychle a snadno něco udělá, nemusíme mu hned říct, jak dobré v tom je. Můžeme říct: Promiň, že jsem plýtvala tvým časem. Pojďme dělat něco těžšího. Pojďme dělat něco, při čem se můžeš něčemu přiučit. Nedávno jsem si oblíbila nové slovo – zatím.

Slyšela jsem o střední škole v Chicagu, kde když nezvládnou látku, dostanou místo pětky známku "zatím ne". A to mi přišlo skvělé. Protože "zatím ne" znamená, že jste někde na křivce učení. A tak když dítě řekne: "Matika mi ještě nejde," musí se učit a šplhat po křivce nahoru. "Zatím to neumím.

Zkusil jsem to, ale nevyšlo to. Zatím." Čím více nám výzkum ukazuje, že lidské schopnosti je možné rozvíjet, tím více se stává základním lidským právem mít možnost takový růst zažít. Žít v prostředí, ve kterém všichni žáci mohou naplnit svůj potenciál. Překlad: sethe www.videacesky.cz

Komentáře (33)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Mala oprava:
02:42 - "In a fixed mindset, effort is a bad thing."
Takze by to asi malo byt "Pri fixnim nastaveni je usili neco spatne."

Dakujem za preklad...

00

Odpovědět

A kdo pak bude delat za minimalku u pasu na nenazrana prasata?

06

Odpovědět

Ty a tebe podobny

60

Odpovědět

Ono to asi v zásadě na tom něco bude, ale v realu to bude složitější v tom že místo dvou skupin lidí

1) fixed mindset
2) growth mindset

Budou nejmíň 4 skupiny:

Lidé s fixed mindset s predistpozicemi pro fixed mindset
Lidé s fixed mindset s predistpozicemi pro growth mindset
Lidé s growth mindset s predistpozicemi pro fixed mindset
Lidé s growth mindset s predistpozicemi pro growth mindset

Navíc lidé mohou mít fixed mindset v jedné oblasti a growth mindset v jiné oblasti a naopak.
Různí lidé jsou i různou měrou ovlivnitelní aby svůj mindset změnili a rozvíjeli.
A tato ovlivnitelnost je i proměnná v čase a závisí na náladě a dalších okolnostech v životě dotyčného.
Hodně záleží i na náhodě, někdo má štěstí na správně situace a lidi, jiný smůlu.

Navíc je to ješta komplikovanější tím že úspěch ve škole moc dobře nepředpovídá úspěch v životě. Spousta šprtů to nedotáhne dál než na nějaký úřednický místo a naopak spouta trojkařů, čtyřkařů udělá díru do světa protože se sice ve učení flákají ale doma dělaj co je baví a rozvíjejí svý zájmy a koníčky kdežto šprti dělají jen to co se jim řekne a za co jsou jedničky a když ta autorita učitele zmizí oni najednou nevědí co mají dělat a nemají žádné své cíle kromě zájmu potěšit nějakou autoritu která jim dává úkoly...

101

Odpovědět

Pěkné shrnutí. Není všechno černobílé, to je jasné. Docela pěkně na základech růstového nastavení staví i Angela Duckworthová. V téhle přednášce vysvětluje, proč je ještě důležité odhodlání: http://www.ted.com/talks/angela_lee_duckworth_grit_the_power_of_passion_and_perseverance (s českými titulky).

10

Odpovědět

K té poslední části, "zatím ne", jako sorry, ale to mi připadá jako úplně opačný extrém, než o čem celou dobu mluví. Pokud někdo nezvládne ZŠ/SŠ látku aspoň na 4, tak nemá cenu rozvíjet nějaký potenciál, protože tam prostě žádný není. Jiná věc je, když mi jedna známka (například z obskurních předmětů jako tělesná/občanská/výtvarná/jakákoliv jiná výchova) zkurví vyhlídky na budoucnost, ale o tom ona nemluví. Prostě neexistuje žádné "not yet", pouze "not enough". Takoví lidé by se neměli motivovat stylem "zatím ne", ale spíš "běž dělat něco, co zvládneš", řemeslo, učňáky,.. protože jinak ten člověk shoří na škole, která je pro něj moc těžká a půjde v lepším případě do fabriky k pásu, v horším s krumpáčem do výkopu nebo do Tesca za kasu. Holt ne každý má na inženýra nebo docenta, ať už se snaží sebevíc.

09

Odpovědět

You have fixed mindset

110

Odpovědět

Vůbec jsi to video nepochopil a jak zmínil TvéJméno, jsi přesně ten případ s Fixed mindset

60

Odpovědět

+Aj tací se tu najdouKlasický úhybný argument dokola používaný při obhajobě "kruhem" - ty jsi to nepochopil právě proto, že máš fixed mindset... Takovou teorii bych pak skutečně mohl označit za pseudovědeckou, jelikož jí nemohu kritizovat, protože to automaticky znamená, že jsem ji nepochopil.
Pobavilo :D

50

Odpovědět

Asi záleží na škole... já slyšet v 7. třídě: "chtěl by ses něco naučit ?" asi bych z toho měl vánoce protože už bych to po 5. třídě nečekal....

00

Odpovědět

Tenhle výzkum to postavil moc černo/bíle. Jako třináctiletý student k tomu jen můžu dodat, že se to liší od předmětu. Např. v humanitních vědách je to jiné, než v přírodovědných.

62

Odpovědět

Ne, neliší se to předmět od předmětu. Lze to vztáhnout naprosto obecně. Ona se jen omezila na snadno pochopitelné příklady. Musíš nad tím přemýšlet obecněji a hlavně hledat ty možnosti. Podstatné prostě je, zda chválím za nadání, nebo za úsilí!

53

Odpovědět

To je sranda, jak tzv. vědci musejí dělat desetiletý výzkum na to, aby zjistili samozřejmosti, které zná každý vidlák, bez vědeckého vzdělání, v poslední Prdelní Lhotě.
A, samozřejmě, s tím souvisí to, že se celých těch deset let tzv. vědci (a podle nich pak aktivisté) snaží obyčejné lidi přesvědčit o nějaké pitomosti - od oteplování, přes multikulti - až třeba k nutnosti přechvalovat a nevést (třeba i výtkou a nejde-li to jinak tak i trestem) děti...

327

Odpovědět

Takže výzkumy a studie jsou naprosto zbytečné, protože správně je říct "prostě je to takhle". Nemáte pravdu. A to, že nevěříte výsledkům výzkumů v jiných oblastech to dokresluje. Zrovna ted jsem si četl o Dunning-Kruger efektu... Obyčejní lidé nevěřící "tvz. vědcům" a mající svoji pravdu.

232

Odpovědět

+SortOf.Troll nebo ne, má pravdu. V případě oteplování, pořád se tu mluví o nějakém konsensu, jenomže to znamená akorát to, na čem se ti dobře zaplacení shodli, nic jiného, viz lživé a dezinformační reporty ICCP. Mimochodem já nejsem denier, jen na to mám hodně střízlivý pohled. Ohledně multikulti musí být taky už každému jasné, že pokud někoho míchání ras a kultur obohatí, tak to rozhodně nebude plebs.

06

Odpovědět

+SortOf.Shodou okolností právě jev, popisovaný Dunningem a Kruegerem, je právě příkladem toho, o čem jsem psal: ono totiž tohle je právě těmi "obyčejnými nevěřícími" již celá staletí vyjadřováno lidovými moudry, jako např. "Mluv volovi o sobotě, když jde v pátek na porážku", nebo "Když je cesta proražená, i vůl po ní projde", nebo třeba "Jedině blbec neví že je blbec", a podobně :)
Co se týče oteplování: Ve vědě, ale to asi víte, platí důkazy. Jakmile "oteplovači" dodají důkazy, budu je považovat za vědce. Do té doby jde jen a pouze o ideologii... byť toto tvrzení může býti pravdou - já to nevylučuji. Očekávám potvrzení nebo vyvrácení pom. důkazů - nic méně a nic více.

03

Odpovědět

+AlfikPánové tak já nevím, kolik jste si o daných jevech zjištovali, když ted po mně chcete "jediný důkaz". Asi to nebude důkladnější průzkum, než těch, kteří se tím zabývají. A když se na něčem shodne přes 90 % vědců (číslo přesně ted nevím), znamená to že všichni dostali zaplaceno, vykašlali se na svoje svědomí a začali hlásat že něco takového je? A kdo že jim teda tu neskutečnou sumu peněz dal? Tak aby to nevyšlo najevo, když hovoříme o tisících vědců? Naopak je podle mě pravděpodobnější, že těch pár procent vědců, kteří popírají oteplování je mnohem snadnější zaplatit a je tam mnohem jasnější motiv - lobbing firem, které znečištují.

30

Odpovědět

Řekni aspoň jedno tvrzení/důkaz kterej vyvrací nebo aspoň zpochybňuje glob. oteplování.

30

Odpovědět

+dog023v ČR je největší zima za posledních 80 let

PS a teď vážně:(doba ledová se opakuje přibližně jednou za 10k let, takže jen díky trocha smogu kolem se tento cyklus zastaví?)

11

Odpovědět

+VědecGlobální oteplování způsobuje tání ledovců. Rozpuštěný led ochladí teplý Golfský proud, který otepluje Evropu. Takže ano, díky globálnímu oteplování bude (a je) v Evropě svým způsobem chladněji.

10

Odpovědět

na druhou stranu si myslím, že člověk by měl rozvíjet opravdu to, na co má nadání - dotyčného to i baví, bude v tom vynikat (i když rozvíjet talent je někdy pořádná dřina) a později i obstojně živit ... je to dobře i ze systémového - sociálního hlediska ... "každý bude profesionálně vykonávat to, v čem je nejlepší" ... někdo se v ničem nenajde, a pak může naplnit ono zprofanované "devatero řemesel, desátá bída", což je čím dál tím aktuálnější ve zvyšujícím se tlaku na kvalifikované práce

když se vytratí hravost a radost z poznávání, tak jste již zatvrzelí a je těžké se změnit...někdy k tomuto stavu vede společenský status (obava z chyb, nepřiznání pravdy, zachování tváře), odpovědnost, nedostatek času, únava,...

52

Odpovědět

Suhlasim. Vidim to namne, v detstve som striedal mnoho sportov, preto viem robit takmer vsetky na kvalitnej urovni, ale na druhu stranu v ziadnom nevynikam. Takze prave preto zomna profesionalny sportovec nikdy nebude. Ak by som rozvijal iba jeden sport a naplno, teraz by to bolo uplne o inom...
Ide ale o to, ze neviem ci su ludia stavani na to, aby robili cely zivot iba jednu cinnost. Kto v dnesnej dobe vydrzi robit cely zivot v jednej praci alebo jednom odvetvi ? Jedine zeby ich praca skutocne bavila... ale kolkych ludi bavi praca ? 10% ?

10

Odpovědět

+Kámenpreco by clovek nemohol robit cely zivot jendu cinnost? caste striedanie zamestnani je tu kolko? mozno 50 rokov? problemom dnesnej doby je skor "rozmaznanost" ludi ktori su vecne nespokojni a furt sa snazia najst dokonalu pracu a nie to, ci su na to ludia stavani

01

Odpovědět

8:00 "chvalte proces"

00

Odpovědět

Díky, opraveno.

00

Odpovědět

Jenom bych chtěl pro příště poprosit, zdali by popis nemohl být více zdrženlivý.
Jde sice o badatelku v oboru, ale se svým týmem nezjistila výše uvedené - jde v podstatě o hypotézu, která nebyla dosud prokázána. Věc je pravděpodobně mnohem složitější, než takto líbivé jednoduché černo/bíle dělení.
Navíc se při pokusech paní Dweckové ukázalo a sama to přiznává, že její metody "ne vždy fungují".
Daná hypotéza byla též předmětem některých kritických hlasů, že její teorie jako taková je pseudovědou, jelikož tak jak je formulována není testovatelná, a tudíž nejde o vědeckou teorii (aby totiž data lépe seděla na výzkum musel být přidán tzv. koncept "false growth mindset", čímž se dá v podstatě vždy vykroutit z negativních výsledků). V tomto a dalších podobných oborech je zřejmě těžké prohlásit, že někdo něco zjistil (nade vší rozumnou pochybnost).

171

Odpovědět

Takže očkování nemůže za autismus? :D

14

Odpovědět

+AlennNe. Celé si to vycucal z prstu jeden podvodník, který chtěl vydělávat na soudních sporech se spol. vyr. léky.
A pitomé nány celého světa mu nalétly...

40

Odpovědět

Zajímavé. Nicméně mě zaujalo pár věcí v tvém komentáři (pro zjednodušení budu odkazovat jenom na video):

"její teorie jako taková je pseudovědou, jelikož tak jak je formulována není testovatelná"
- přímo ve videu je popsána metodologie empirického výzkumu její hypotézy ze které lze vyčíst základní bazické věty a operacionalizaci. Z toho mi vychází, že hypotéza je testovatelná a byla verifikována. Je tady jasná linka mezi abstrakcí a měřitelnými jevy. A k tomu aby se z vědecké hypotézy stala vědecká teorie není potřeba verifikace ani tak jako spíš falzifikace.

A když už jsme u toho, i metodu falzifikace se prý podařilo falzifikovat Thomasu Kuhnovi.

34

Odpovědět

+IkkBy mě zajímalo testování těch hypotéz, protože jakmile se někdo něco naučí už ho to neodnaučíš, ty výsledky musí ovlivňovat hodně faktorů a řekl bych, že na pozorování tisíce žáků celej den asi nikdo nemá chuť.

10

Odpovědět

Pokud máš chuť na dané téma bádat dál, tady máš odkaz na článek z GrowJOBS, kde na konci najdeš odkaz i na konkrétní studie: http://www.growjob.com/clanky-personal/myslite-zabrzdene-nebo-rustove/.

00

Odpovědět

+setheStudie?! Omlouvám se, ale víte, co je to "studie"?
Vždyť to jsou odkazy na z tohoto úhlu pohledu "autocitace" (Dweck), článek na internetu o tomtéž (odkazy na Dweck) a pak knížka, která se stala bestsellerem.

00

Odpovědět

+AutocitacePravda, to nejsou studie. Tak tedy přímo od zdroje: https://psychology.stanford.edu/cdweck. Třeba "Why do beliefs about intelligence influence learning success? A social cognitive neuroscience model" uspokojí mysl lačnící po vědeckém poznání.

00