Jak vysoko dokážeme stavět?Vsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
95 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:893
Počet zobrazení:9 662

Obrovské stavby provázejí lidstvo už několik tisíc let, ale teprve v posledním století zažívají obrovský rozmach. Geek Vsauce se zaměřil na to, jak tyto budovy vznikaly, které jsou aktuálně nejvyšší a dostane se až k problému západu slunce. A to by nebyl Vsauce, aby do toho nakonec nezatáhl i vesmírné záležitosti. 2:18 - Vysílač KWTV (postaven v roce 1954) byla první stavba, která překonala výšku Empire State Building. Do roku 2010 držely rekord za nejvyšší stavbu vždy jen podobné věže (ne budovy). 6:43 - Návod, jak provést experiment a odkazy k bližším informacím o všem v této epizodě najdete v popisu videa. Poznámky k překladu: ISS - Mezinárodní vesmírná stanice XKCD - XKCD je jednoduchý webový komiks, který se humorně zabývá všemi možnými tématy, mimo jiné i matematikou a vědou. Úniková rychlost - Rychlost, kterou těleso musí mít, aby bylo schopné opustit sféru gravitačního vlivu Země. (Také se nazývá jako 2. kosmická rychlost.) Philip Ragan - Autor knihy Leaving the Planet by Space Elevator (Opuštění planety vesmírným výtahem). Barely political - Je zábavný YouTube kanál, na kterém se objevují politicky zaměřená satirická videa, parodie a písničky.

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael "Vsauce". Když byly postaveny pyramidy v Gíze, nejvyšší z nich byla vysoká 147 metrů, což z ní dělalo nejvyšší objekt, jaký kdy člověk postavil. A tak to zůstalo skoro čtyři tisíce let. Trvalo to až do 13. století, než jsme vytvořili něco vyššího. Katedrálu v Anglii. Znamená to, že pyramidy v Gíze jsou Nejlepší a nejvyšší stavby všech dob?

Víc se dozvíme v BOAT. Co je to budova? Stavba je teoreticky je-li alespoň polovina její výšky tvořena patry, kde lidé mohou žít, pracovat nebo odpočívat. Musí být obyvatelná. Cokoliv jiného není budova, ale věž. Poté, co Lincolnova katedrála konečně překonala výšku pyramid, bylo postaveno množství kostelů větší výšky a rekord se posouval.

Dalším trvalejším držitelem rekordu byla Eiffelova věž. Po dobu 40 let to byla ta nejvyšší věc, jakou jsme postavili. Překonala ji až Chrysler Building v New Yorku. Má oblíbená. Rychle ji ovšem překonala Empire State Building. Na Empire State Building je zajímavé to, že je to první stavba postavená člověkem, ze které kdybyste skočili z vrcholu, dosáhnete maximální rychlosti dříve, než dopadnete.

Byla to první stavba, která byla tak vysoká, že místo toho, abyste celou dobu pádu zrychlovali, byste přestali zrychlovat, protože byste dosáhli maximální možné rychlosti, jakou vaše tělo může padat. V polovině 50. let se začalo dít něco zvláštního. Lidé začali stavět rádiové a televizní vysílače. Tyto objekty mohly být mnohem vyšší než dříve postavené budovy, které byly obyvatelné.

Po Empire State Building přebral rekord televizní vysílač. Všechny ostatní známé výškové budovy, jako Petronas Towers, Taipei 101, Světové obchodní centrum, Willis Tower, původně Sears Tower. Žádná z nich vlastně nikdy nedržela titul nejvyšší stavby, jakou jsme kdy postavili. Vždy někde byl rádiový nebo televizní vysílač, který byl vyšší. Donedávna, a celkem dlouho, rekord za nejvyšší věc postavenou lidmi držel Varšavský rádiový vysílač v Polsku.

Je neuvěřitelně působivý, protože kolem něj nejsou žádné další mrakodrapy. Tyčí se do výšky o samotě. Tedy tyčil, do roku 1991. Pracovníci vyměňující jistící lana udělali chybu. Celý vysílač se začal ohýbat a zlomil se v půlce. Nebyl pořízen žádný záznam, ale bylo to podobné tomuto pádu, jen z mnohem větší výšky.

Poté, co se zřítil Varšavský vysílač, se nejvyšší stojící stavbou postavenou člověkem stal vysílač KVLY-TV v Severní Dakotě. Ale momentálně se budovy vrátily do hry. Abychom se na to podívali, musíme na Střední východ. Tohle je poprvé, co jsem se dotknul Nilu. To jsem byl já ponořující svůj vodotěsný foťák do Nilu. Kdybyste vzali celou délku Nilu a postavili ji kolmo k zemi, dosahovala by do vesmíru asi...

takhle daleko. To je působivé. Ale kde krouží raketoplány? Jak daleko je ISS? Takhle daleko? Takhle daleko? Možná takhle daleko. Popravdě, kdyby tenhle růžový nafukovací míč z filmu Šéfové na zabití byl Země, tak by raketoplány kroužily...

...asi tak tady. To je úžasné. Je to možné, protože raketoplány i ISS krouží tak rychle. Krouží kolem Země tak rychle, že místo, aby viděly západ a východ slunce jednou za 24 hodin, tak je vidí šestnáctkrát. Ale nežárlete. I vy můžete vidět víc než jeden západ nebo východ slunce za den a to právě díky výškovým stavbám.

Podívejme se na nejvyšší stavbu. Na dosavadního držitele rekordu nejvyšší lidmi postavené stavby. Burj Khalifa v Dubaji. Výška téhle budovy mě naprosto ohromila. Můžete sledovat západ slunce z přízemí budovy, pak vyjet superrychlým výtahem až nahoru a sledovat ten samý západ slunce znovu.

Časový rozdíl mezi západem slunce dole a nahoře je tak velký, že dubajský Odbor islámských záležitostí musel vydat pravidla, kdy v budově můžete začít a přerušit půst o Ramadánu. Lidé v 80. patře a výš můžou s jídlem začít až o dvě až tři minuty později než lidi v přízemí. Protože pro ty nahoře slunce ještě nezapadlo. Ale předtím, než odjedete do Dubaje sledovat dva východy a západy slunce, vezměte na vědomí, že výška, kterou potřebujete, abyste viděli dva západy nebo východy slunce, je výška vlastního těla.

Zkuste to příště na pláži. Sledujte, jak slunce zapadá za hladinu. Voda je důležitá, protože vám nebude překážet terén. Řekněme, že sledujete západ slunce. Začněte tím, že ležíte na břiše. Sledujte, jak slunce zapadne. A jakmile poslední zbyteček slunce zmizí za horizontem, rychle se postavte a voilà.

Uvidíte kousek slunce, které znovu zapadne. Pokud vezmete stopky a změříte čas mezi prvním západem a druhým západem, který jste viděli, a změříte výšku vašich očí, když ležíte a když stojíte, tak z toho budete schopni vypočítat poloměr Země. XKCD to posunuli ještě dále a navrhují rande s dvojitým západem slunce.

Dejte si rande na pláži na zdvižné plošině a ujistěte se, že je plošina dostatečně rychlá. Stačí se zvednout jen asi o 1,8 metru a západ slunce si můžete užít ještě jednou. Pokud to porovnáme, Burj Khalifa není ani zdaleka tak vysoká jako Mount Everest. Ale výška budovy, kterou jsme potenciálně schopni postavit, by nebyla vysoká jako Mount Everest. Byla by mnohem vyšší. Vesmírně vysoká.

Problém s opravdu vysokými budovami je ten, že jsou čím dál těžší a že musí udržet svoji vlastní váhu. Ale jen do určitého bodu. Kdyby byla stavba tak vysoká, že by dosáhla až na geostacionární dráhu, tak by pocítila i jinou sílu než gravitační, která ji táhne dolů. Najednou by ji tato nová odstředivá síla táhla nahoru do vesmíru. Takto vysoká stavba by pak dokázala udržet vlastní tíhu a byla by víc než 35 000 km vysoká.

Tento druh stavby je známý jako vesmírný výtah. Bohužel, dnešní věda nezná tak pevný materiál, aby taková stavba byla proveditelná. Možná s výjimkou uhlíkových nanotrubiček nebo nanotrubiček nitridu boritého. Ovšem pokud by mířil k menšímu nebeskému tělesu, jako je Měsíc, mohli bychom ho už teď postavit třeba z kevlaru. Je tu spousta věcí, které bychom museli při stavbě výtahu vyřešit.

Například jak se budeme vyhýbat vesmírnému odpadu? Jedním z řešení je připevnit pozemní ukotvení kabelu k lodi v oceánu. Ta by mohla výtahem manévrovat pryč od nebezpečných těles. Dalším zajímavým bodem je to, že čím dál na kabelu budete, tím rychleji budete cestovat. Pokud bude kabel delší než 50 tisíc kilometrů, budete na jeho konci cestovat téměř únikovou rychlostí. Pouhá procházka venku, vás může vzít až na Měsíc.

Proč stavět vesmírný výtah? Protože by to bylo boží. Ale jsou i lepší důvody. Třeba teď stojí poslání asi půl kila materiálu na oběžnou dráhu asi 11 tisíc dolarů. Ale s vesmírným výtahem můžeme poslat stejné množství materiálu na oběžnou dráhu asi jen za 100 babek. Ten rozdíl je obrovský.

Phillip Ragan řekl, že první země, která zprovozní vesmírný výtah bude mít 95% cenovou výhodu a nejspíš ovládne všechny vesmírné aktivity. Jak vidíte tady ve zrcátku, Alex hraje na kytaru, během čehož drží kameru v puse a natáčí nás. Obdivuhodné. Jsem tu s Christine z Barely Political, která je na návštěvě Londýna. Pokud se vám tahle epizoba BOAT líbila, tak se podívejte i na ostatní.

- A jako vždy. - Díky za sledování. A mrkněte na Christinin kanál přímo tady. Ahoj. Ahoj. Překlad: Mithril www.videacesky.cz

Komentáře (37)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

do dubaie bych se chtel podivat

192

Odpovědět

Momentálne sa stavia budova s výškou 1100 metrov.
Jedná sa o jeden veľký projekt s názvom Khazar Islands.
bud si vygooglite, alebo nájdete súhrn info na
www.goldboul.com/azerbajdzan-buduje-ostrovy-a-mesto-za-100-miliard/

180

Odpovědět

Přeložili byste prosím i What Color Is A Mirror?
http://www.youtube.com/watch?v=-yrZpTHBEss

Díky :)

190

Odpovědět

a zminil se ze budovy jsou staveny v ruznych bodech,aby mohli tahat kladnou ci zapornou energii?a rikal tam jaky maji ty mrakodrapy ucel?:Dtakyma sracka vas krmi:Dkdyby rikal pravy princip budov tak tomu 80% ovecek neuveri

1816

Odpovědět

Nedalo mi to a kvůli tobě jsem se musel zaregistrovat... Podělíš se s námi o ty informace?

220

Odpovědět

Dovolil bych si malou poznámku k překladu, není to výtka, překladatel asi není chemik, ale v části, kde jsou zmiňovány materiály pro stavbu, tak jsou tam ty uhlíkové nanotrubky a nitrid boritý, nikoliv dusičnan barnatý.

180

Odpovědět

Ano máš pravdu. Když jsem dohledával český název, tak mě očividně wikipedia zavedla jinam, než měla. Jak teď koukám, tak dusičnan barnatý je výbušnina a takový výtah by byl opravdu bomba. :-D Opravím to.

200

Odpovědět

Vrátilo by se to asi hodně rychle. Škoda že nezmínil solární elektrárnu na oběžné dráze...

180

Odpovědět

Kdo se chce o vesmírném výtahu dozvědět více:
http://czechnationalteam.cz/view.php?cisloclanku=2006010001
:)

180

Odpovědět

Děkuji za odkaz! Parádní článek. ;-)

180

Odpovědět

To na naší planetce nezůstalo nic krásného a dobrého? Za co bychom neměli být aspon trochu rádi a zodpovědní tady zůstat? 1 z 9 lidí nemá pitnou vodu...postavíme raketoplán. Za hodinu zmizí lesy o velikosti 11 fotbalových hřišt...postavíme výtah do vesmíru. Rychle zprznit, utéct a vše co nejrychleji zopakovat na novo.

agent Smith: Lidé jsou jako virus

1833

Odpovědět

A jako projev dobré vůle se můžete jít zastřelit do rybníka a tím dáte šanci mladému Utakangovy žít.

188

Odpovědět

hmmm zajímavé, akorát bych poupravil pár tvých informací. Například lesů v současnosti máme více než dříve a dokonce je výzkum , že kdybychom je nekáceli tak by ani tolik nerostli ( jediná změna je ve složení, kdy dříve byli stromy, které rostly déle, tak ted se vysazují stromy, které rostou rychle, jako je například smrk ) a co se týče té vody, tak například v Africe je problém, že ti lidé jsou líný( nebo spíše hloupý) ale jsou státy, které mají zásobu méně vody jak v Africe , ale dokážou sní nakládat tak, aby byl dostatek pro všechny :)

215

Odpovědět

+brodanZa tím problémem s přelidněním a nevědomostí v africe stojí vetšinou jejich vláda...už v roce 1994 se svět hromadně obrátil na všechny prezidenty/diktátory tohoto kontinentu s něčím jako "politikou jednoho dítěte" která se praktikuje v Číně. Ale v Africe to funguje tak, že čím více obyvatelstva v daném státu...tím větší důležitost. A i kdyby jim svět poslal třeba tisíc čerpadel apod. tak by to nejspíš dlouho svému účelu nesloužilo.

180

Odpovědět

+brodans tím souhlasím a nebudeme si nic nalhávat, ale za stav, který je v Africe můžeme i my , lidé co žijí ve vyspělých zemích. Pro nás je přece jenom výhodnější, že ty lidé mezi sebou válčí nebo žijí v chudobě ... díky tomu se k nám dováží suroviny levněji. Tak proč ten stav jaký je v Africe neudržet ?

183

Odpovědět

+brodanTo Brodan: Kde jste prosím sehnal informace o tom, že státy mimo Afriku mají méně vody, ale umí s ní nakládat? (Nemyslím to tak, že bych Vám nevěřil, akorát mě zajímá ta nějaká tab. či statistika.) Děkuji. :-)

180

Odpovědět

+brodandočetl jsem se to v knize skeptický ekolog ... jinak já možná použil špatné slovo nakládat, ale utopian to vysvětlil za mne. Ty státy používají čerpadla a pomocí těch čerpadel vyrábí z mořské vody pitnou vodu. Pokud chceš nějakou tabulku tak doporučuji si tu knihu přečíst a tam k tomu tématu najdeš i další odpovědi

180

Odpovědět

Pleteš si pojmy s dojmy. A to dost

181

Odpovědět

mg pičoviny utrácet za nějaky mrakodrapy který jsou k hovnu .. demence

1850

Odpovědět

vyber si bud budeme stavět mrakodrapy, kam se vyjde na relativně malou plochu více lidí anebo řadové budovy, které budou zabírat velkou plochu a tak devastovat větší část krajiny

192

Odpovědět

nechapu proc radsi neudela cut nez vylejzat na kameru ze spoda :-D

1815

Odpovědět

Co z toho udělat pravidelný seriál ? :D

182

Odpovědět

Vsauce!!Vsauce!!! :D

180

Odpovědět

Za kolik let by se to vratilo? Hodně rychle protž říká že je to 20x levnější takže je to jen výpočet cena stavby/hmostnost odeslanejch věcí a pokud by to bylo tak levný tak by se posílalo hodně-ale pokud chcete něco o vesmírném výtahu doporučuji Limit(Frank Schatzing) sice delší ale dá se

182

Odpovědět

zajimalo by mne jak by musela byt velka ta lod co by nesla ten vytah a jak sirokej by ten vytah musel byt kdyby stou lodi nekam hnuly a nechteli aby se jim roztrhl:D a taky by mne celkem zajimalo kolik roku by trvalo nez by sem jim ten vytah vratil v penezich usetrenych na posilani materialu do vesmiru

183

Odpovědět

Čekal jsem výškové stavby, dostal jsem jsem vesmírné sci-fi. Je pravda, že když se díváte na něco ze svého oboru, vždycky v tom najdete pár vad na kráse. Předchozí videa mně osobně přišli lepší.

1834

Další