SamotaVsauce

Thumbnail play icon
Přidat do sledovaných sérií 108
93 %
Tvoje hodnocení
Počet hodnocení:300
Počet zobrazení:7 357

Připadali jste si někdy osamělí? V dnešním díle se dozvíte, kdo byl naprosto nejosamělejším člověkem a také jaký dárek připravila NASA mimozemšťanům pro případ, že by našli Voyager 1. Seznam věcí zanechaných na Měsíci: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_artificial_objects_on_the_Moon Nahrávky na zlatém disku: http://voyager.jpl.nasa.gov/spacecraft/goldenrec.html Slepý Willie Johnson - Dark was the Night...: https://www.youtube.com/watch?v=BNj2BXW852g 

Přepis titulků

Ahoj, tady Michael z Vsauce. Jsem zpátky v New Yorku. Dnes si budeme povídat o samotě. Nejprve to, co jsem se dozvěděl včera. Bear Grylls, moderátor pořadu Nutné k přežití, má tři syny. Tohle není vtip, jmenují se: Jesse, Huckleberry a Marmaduke. Mám pro vás další jméno: Michael Collins. Nemyslím vůdce irských revolucionářů, ale astronauta Michaela Collinse.

Byl součástí posádky Apolla 11. Což znamená, že byl součástí týmu, který letěl na Měsíc, přistál tam a lidé z něj byli první, kteří se po něm prošli. Až na to, že jméno Michaela Collinse neznáte proto, že on se po Měsíci neprocházel. Poskakovali po něm Neil Armstrong a Buzz Aldrin, ale Michael Collins musel obíhat Měsíc ve velitelském modulu, aby se s nimi mohl později spojit.

Teď to začne být osamělé. Lidé si uvědomují, že Michael Collins byl v jedinečné situaci, když ve velitelském modulu sám obíhal Měsíc. Když kroužil kolem odvrácené strany Měsíce, která je otočená od Země, ztratil rádiové spojení se Zemí i s Armstrongem a Aldrinem. Po přibližně 48 minut, kdy Collins obíhal kolem odvrácené strany Měsíce, byl doslova nejosamělejším člověkem v historii lidstva.

Byl prvním nejvzdálenějším člověkem od Země od počátků lidstva. Pokud jste zatím neviděli video z kanálu Veritasium Jak daleko je Měsíc od Země, měli byste se podívat. Jde o to, že si myslíme, že Měsíc je mnohem blíž, než ve skutečnosti je, protože většina ilustrací, které vídáme, zobrazují Měsíc i Zemi blíž u sebe, protože je to jednodušší. Ale v měřítku by byl Měsíc takhle daleko. Vzdálenost Měsíce měříme poměrně často pomocí reflektorů, které jsme na Měsíci nechali.

Správně, prostě tam tak leží a čekají, až na ně ze Země posvítíme laserem. Změřením času, za který se odrážené světlo vrátí, můžeme docela přesně spočítat, jak daleko je Měsíc. Děláme to tak už dlouho, takže nyní už víme, že se Měsíc od Země vzdaluje po spirále dost pomalu. Každý rok se Měsíc posune dál o 38 milimetrů.

38 milimetrů je asi 1,5 palce. Tyto reflektory nejsou tím jediným, co jsme na Měsíci nechali. Zůstalo tam po nás dost věcí. Na Wikipedii je článek, který uvádí jen velké věci, které tam zůstaly. Některé člověkem vytvořené věci jsou dál než na Měsíci. Čtyři věci sestavené člověkem odletěly tak daleko od Země, že už nejsou součástí naší sluneční soustavy. Voyager 1 je nejvzdálenějším lidským vynálezem.

Na palubu NASA začlenila pozlacenou desku, která obsahuje informace o lidstvu pro případ, že by ji našlo cokoliv tam venku. O všem, co NASA nahrála na disk, si můžete přečíst v popisku pod videem. Položka, která mnou vždy rezonuje, je přehlídka písní. Na disku je spousta zvuku. Ale konkrétně jedna píseň byla vybrána, aby komukoliv, kdo ji najde, ukázala lidský pocit osamění.

Píseň je od slepého Willieho Johnsona a jmenuje se: Dark was the Night, Cold was the Ground (Noc byla temná a země studená). Nic se v ní nezpívá, jen se v ní brouká. Můžete si ji poslechnout, odkaz je v popisku pod videem. Během poslouchání se zamyslete nad důležitostí významu. Tahle píseň byla vybrána, aby mimozemšťanům ukázala, co je samota.

Slepý Willie Johnson se nenarodil nevidomý, byl oslepen svou nevlastní matkou, která mu nalila louh do očí. Zemřel na malárii po tom, co mu shořel dům a neměl kde bydlet. Teď je jeho píseň daleko v mezihvězdném prostoru a reprezentuje nás. Díky za sledování. Překlad: tynka www.videacesky.cz Tahle tečka je Země z pohledu Voyager 1, vzdáleného 6,5 miliardy kilometrů v roce 1990.

Sponzorem překladu jsou PolymeryFT. Zlínské vysoké studium s dávkou nadšení.

Komentáře (23)

Zrušit a napsat nový komentář

Odpovědět

Tahle píseň je naprosto nejdokonalejší záznam naší osamělosti, pokud píšete píseň dáváte do ní text protože doufáte že si ji jednou někdo poslechne, pokud jste ale osamělý a život je na vás tvrdý, nepotřebujete si mluvit pro sebe, nepotřebujete v písni text, vy sám osamělý víte co ta píseň pro vás znamená, tak neskutečně silně osamělá ta píseň je, ač se vám to zdá všelijak směšné nebo divné, pokaždé co tuhle píseň slyším, tak mám slzy v očích, protože jen tahle píseň dokázala vyjádřit samotu, víc než kterákoli jiná, každý si může při poslechu představit svou samotu, a to je na tom to děsivě dokonalé, nedokážu si představit jinou na Voyager 1, protože doufám že jestli si ji někdy nějaká existence pustí, bude na takové úrovni že pochopí, jak neuvěřitelně sami se cítíme a jak moc toužíme v té galaktické temnotě mít aspoň pocit že tam v dáli kde se nedostaneme jsou oni, kteří nám pomáhají vtom, mít ten pocit, že tady na to všechno nejsme sami.

00

Odpovědět

A s tou písničkou je to taky pěkná vizitka pro lidstvo, až sem přiletí Johnsonovi mimozemští fanoušci a budou se shánt po podpisu svého idolu, tak jim oznámíme, že ho první matka oslepila a pak umřel sám slepý na malárii??? Takový chceme udělat první dojem na vyšší inteligenci z vesmíru?? Tady si někdo koleduje o vyhlazení našeho druhu

75

Odpovědět

Absolutně jako nechápu proč musí měřit vzdálenost měsíce od země pomocí laseru odraženého od reflektoru, když uplně stačilo před odletem vynulovat tachometr na raketě ...

223

Odpovědět

Přeložte, pls, ten song od Willieho ...

91

Odpovědět

Já myslim že tohle je hodně zajímavej díl...ani ne tim že bysme se z toho dozvěděli něco extra novýho ale jen pro zamyšlení. Nevím jestli si to Collins v tu chvíli uvědomoval ale i takhle zpětně to působí zvláštně. Opravdu to na tu bezmála hodinu byl nejosamělejší člověk v historii, nejdál ze všech, uplně bez pomoci a kontaktu s kymkoliv...a dodnes to nikdo "netrumfnul" dokážete si představit ty pocity? Já teda rozhodně ne ale musí to bejt síla...co je proti tomu nakonec to chození po měsíci :)

170

Odpovědět

jeste ze si nekdo nezpletl desky a neposlal tam desku reznika :D

171

Odpovědět

To jsme na tom měsící po sobě nechali pěkný bordel :o

253

Odpovědět

Tak tady dole na Zemi už nám pomalu dochází místo, kde můžeme nechat bordel ležet. Tak oni toho využili a nechali to rovnou tam..

46

Odpovědět

Přehrajte si tu českou zprávu ze "zlatého disku" - "Milí pŠátelé pŠejeme vám vše nejlepČí" :D (Nevíte někdo, kdo to namluvil?)

280

Odpovědět


Odpovědět

V.O.Kostroun (hádám, že tenhle pán http://www.aep.cornell.edu/people/profile-em.cfm?netid=vok1)

30

Odpovědět

Díky, díky moc. Jsem sám a nikdo mě nemá rád.

491

Odpovědět

no aspoň že nedali na tu platňu Nicky Minaj lebo keby to našli mimozemšťania tak by im bolo jasne že nam niet pomoci a poslali sem rovno rakety :D

991

Odpovědět

Na co posílat nahrávky, když jimůžem společně s Biebrem a 1D poslat živou v dalším Voyageru ?

610

Odpovědět

Mě by celkem zajímalo, jak to s hudbou je, jestli lidem přišla hudba ve svojí době stejně tak strašná, jako dnes. Taková Lady Gaga, má v dnešní době víc fanoušků než Elvis s ohledem na růst populace ? Zdá se to jenom nám současným, MTV nezkaženým lidem, že dnešní moderní hudba už horší být nemůže ? Nebo si to mysleli i lidé třeba 60tých letech ? Toť otázka, pošlete to někdo Michaelovi, ať mi to zjistí :D

280

Odpovědět

+Kyjakodpoveď je taká že hudba je objektívne horšia. Pretože je jednoduchšia, primitívnejšia a podstate nepotrebuješ ani žiaden talent ani schopnosti súvisejúce s hudbou aby si bol hviezdou.
Na druhej strane tým čo nadávaju na dnešnú hudbu odkazujem že su blbí. Lebo to je ich problém že počuvaju len to čo hraje MTV a rádia. Tam vonku sú stovky genialnych skladateľov, spevákov a umelcov je to len vaša lenivosť že sa necháte krmiť tým čo vám podstrkujú :)

515

Odpovědět

+KyjakMyslím si, že na ty vyloženě špatné písničky, které byli v té době hity se už zapomnělo. Myslíte si, že si někdo za 30 let bude pamatovat třeba Gangam Style?

120

Odpovědět

+KyjakTěžko může někdo tohle posuzovat objektivně. Faktem je, že z každé generace zůstává pár skvělých děl a která to budou za naší nevíme. Těžko podle jednoho nebo dvou populárních umělců posuzovat kvalitu hudby celé generace.

30

Odpovědět

+KyjakTohle je všeobecně rozšířenej mýtus, jak je naše generace v p****i. A to se netýká jen hudby, ale prakticky čehokoli, protože lidi maj tendenci zapomínat to špatný, takže už si nikdo neuvědomuje že i před 20, 40 60 lety byla sračkoidní hudba a už tehdy lidi řikali, jak to jde s lidma z kopce. Do dnešních dnů se zachovaly jen pecky, jen těch pár vyvolenejch songů. A uplně stejný to bude odteď za 60 let, nikdo nebude poslouchat Biebra, 1D a podobný pokusy...

221

Odpovědět

+KyjakA MarekSVK81 je toho krásnym příkladem, s jeho "objektivitou"

02

Odpovědět

+KyjakOn se o tom Vsauce už v jednom videu zmíníl, tady: http://www.videacesky.cz/navody-dokumenty-pokusy/vsauce-riziko (zhruba v 4:25). V podstatě je to tak, že lidi mají tendenci pamatovat si jen tu dobrou hudbu. :)

30

Odpovědět

+Kyjakhttp://www.youtube.com/watch?v=S3DL82xBu6U

V
tomto videu starym ludom pustaju Eminema a pytaju sa ich na nazor. Jeden tam hovori, ze sa mu to velmi nepaci, ale to iste hovorila starsia generacia o ich Elvisovi. Starsia generacia vzdy nadavala na tu mladsiu, uz Platon hovoril, ze mladi za nic nestoja a pozrime sa, aky pokrok ta zla generacia vzdy spravi. Evolucia nie je iba domenou prirody, ale aj nasej spolocnosti, technogii a hudby.

90

Odpovědět

+KyjakNejlepší věc, co můžete těmhle "dnešní doba…" hlupákum napsat, je tohle"

"Naše mládež miluje luxus. Má špatné chování a opovrhuje autoritami – neprokazuje úctu starším a místo pohybu a cvičení raději plácá hlouposti.
Děti jsou dnes tyranské; doma vůbec nepomáhají. Už se nepostaví, když někdo starší vstoupí do místnosti. Odmlouvají a vzpírají se svým rodičům, ve společnosti mluví hlouposti, nenasytně hltají jídlo a tyranizují učitele."
Sokratés, ~450 př. n. l.

V tom je prostě všechno

521